polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o badaniu rosyjskich wpływów i skierował ją do TK. Jak podkreślił, opinia publiczna sama powinna wyrabiać sobie opinię na to, w jaki sposób działają jej przedstawiciele, którym powierzano ważne funkcje państwowe. Tymczasem rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller oświadczył, że rząd USA jest zaniepokojony ustawą o komisji ds. badania rosyjskich wpływów, która może być użyta do ingerencji w wolne i uczciwe wybory w Polsce. * * * AUSTRALIA: Mark McGowan ustąpił ze stanowiska premiera WA po burzliwych latach jego rządow. McGowan spotkał się z ostrą krytyką za nakazanie szczepień przeciwko Covid-19 i zamknięcie granic stanu. Wysuwane były groźby karalne pod adresem jego rodziny. Miliarder Clive Palmer wielokrotnie pozwał McGowana i stan WA do sądu podczas pandemii. Obaj mężczyźni wyszli jako przegrani w gorzkim procesie o zniesławienie. McGowan poprowadził Partię Pracy do dwóch zdecydowanych zwycięstw w wyborach w 2017 i 2021 roku. * * * SWIAT: Atak dronów na Moskwę i obwód moskiewski jest odpowiedzią reżimu w Kijowie na skuteczne ataki Rosji na jeden z jego ośrodków decyzyjnych w niedzielę, powiedział rzecznik prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow. Według rosyjskiego Ministerstwa Obrony, Ukraina przeprowadziła we wtorek rano terrorystyczny atak przy użyciu dronów na cele w Moskwie. W atak zaangażowanych było osiem samolotów bezzałogowych: pięć zostało zestrzelonych przez system obrony przeciwlotniczej w obwodzie moskiewskim, trzy zostały stłumione przez środki walki elektronicznej.
POLONIA INFO: Wystawa - Pawel Edmund Strzelecki - Centralny Dom Polski, Adelajda, 20.05 - 30.05, godz. 10:00 - 16:00

niedziela, 25 lipca 2021

Pandemiczne Igrzyska Olimpijskie w Tokio rozpoczęte

Japanese baseball legend Sadaharu Oh and former  World Series champion Hideki Matsui helped carry  the Olympic torch into the Japan National Stadium  for the final steps on its journey to lighting  the cauldron. Fot. Twitter
W atmosferze  powszechnego negatywnego nastawienia japońskiej  opinii publicznej wobec igrzysk olimpijskich w obliczu narastajacej nowej falii pandemii koronawirusa, 23 lipca w stolicy Japonii  odbyła się bez udzialu publicznosci skromna uroczystość otwarcia 18. Igrzysk Tokio 2020. Największa sportowa impreza świata zaplanowana na ubiegły rok została przełożona z powodu pandemii Covid-19. Sytuacja jednak tym razem jest gorsza niż rok temu.  

Na arenach olimpijskich sportowcy zmagają się przy kompletnie pustych trybunach z wyjątkiem takich dyscyplin jak kolarstwo, które rozgrywane jest na drogach poza Tokio. Po raz pierwszy w historii imprezy nie ma zagranicznych kibiców.  Olimpijczycy mogą przemieszczać się tylko pomiędzy obiektami sportowymi i wioską olimpijską bez mieszania się z lokalną ludnoscią. Wszystkich obowiazują surowe rygory sanitarne.

Letnie Igrzyska Olimpijskie rozpoczęły się w piątek czterogodzinną ceremonią otwarcia w Tokio. Igrzyska rozpoczęły się stonowanym, ale uroczystym występem japońskich artystów na Stadionie Narodowym bez widzów, aby uniknąć ryzyka infekcji COVID-19. Uroczystość rozpoczęło odsłonięcie pierścieni olimpijskich , które zostały wykonane z drzew zasadzonych z nasion podczas igrzysk olimpijskich w Tokio  w 1964 roku.   Prezes Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach nazwał rozpoczęcie igrzysk „momentem nadziei” dla świata. „Mamy nadzieję, że będzie to doświadczenie, które pokaże, jak wszyscy mamy umiejętność celebrowania różnic, empatii i życia ramię w ramię z solidarnością i  szacunkiem dla siebie nawzajem” – podkreślił szef MKOI.

 Otwarcia igrzysk dokonał cesarz Japonii Naruhito.

Podczas Parady Narodów na stadion weszli  sportowcy z 206 narodowych reprezentacji  w kolejnosci według nazw w języku japońskim Gojūon z sześcioma wyjątkami (Grecja, Reprezentacja Olimpijska Uchodźców (EOR), sportowcy Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego (ROC), Stany Zjednoczone (USA), Francja, i Japonia).

Ceremonie otwarcia uświetnil m.in. występ aktora Kabuki w towarzystwie pianistki jazzowej Hiromi Uehary , łączący tradycyjną japońską sztukę sceniczną z japońskim przywiązaniem do nowoczesnego jazzu. Nad stadionem  1824 drony wykonały trójwymiarową świetlną  wersję logo Igrzysk Olimpijskich w Tokio, a następnie bryłę Ziemi z jej kontynentami.

Olimpijski znicz był zapalony przez japońską tenisistkę Naomi Osaka.  Schody prowadzące do kotła zniczu symbolizującego górę Fuji zostały zaprojektowane tak, aby przywoływać obraz kwitnącego kwiatu.

Tablica wyników na stadionie ostrzegała uczestników, aby jedynie  klaskali  i „ Nie śpiewaj ani nie skanduj”. Dotyczyło to jednak kilkuset obecnych na płycie stadionu zawodników i nielicznych oficjeli na trybunach.  Tymczasem  zgromadzeni poza obiektem protestujący wyrażali swoje poparcie dla przesunięcia  Igrzysk na kolejny rok w związku z tym, że obecnie muszą żyć  w rygorach ogłoszonego  niedawno przez premiera Japonii  stanu wyjątkowego.  Na stadionie, który podczas ceremonii otwarcia pogrążony był w większości w ciszy,  można było  usłyszeć okrzyki protestujących „Idź do diabła, MKOl”.

Ale pandemia nie jest jedną rzeczą, która uderzyła   w  japońskie igrzyska.  Głośnym echem tuż przed ceremonią otwarcia imprezy  odbił się skandal  związany z jej dyrektorem  artystycznym Kentaro Kobayashi, który został zwolniony za żartowanie z Holokaustu podczas trwającego od dziesięcioleci programu komediowego.  W sieci pojawiło się nagranie z jego skeczu komediowego z 1998 roku, w którym można go zobaczyć, jak żartuje z tragedii Holokaustu, używając zwrotów „zmasakrujmy Żydów” i „zagrajmy w Holokaust”.

Wcześniej kompozytor Igrzysk Keigo Oyamada został potępiony za  udział w awanturze  zastraszania kolegów ze szkolnych lat. Skomponowana przez niego muzyka nie została  wykorzystana podczas igrzysk.

Według szacunków przeprowadzonych przez profesora emerytowanego Katsuhiro Miyamoto z Kansai University, koszt opóźnienia Olimpiada 2020 przez jeden rok będzie wynosił co najmniej $ 5,8 mld, biorąc pod uwagę nakłady konserwacyjne dla niewykorzystanych obiektów.

Igrzyska w Tokio są  chronione przez komercyjny rynek ubezpieczeń. MKOl wykupuje około 800 milionów dolarów ubezpieczenia na każde letnie igrzyska olimpijskie, a łączna suma strat ubezpieczonych na igrzyska w 2020 roku może wynieść ponad 2 miliardy dolarów.

W ramach Igrzysk w ciągu najbliższych dwóch tygodni odbędzie się  339 wydarzeń w 33 różnych dyscyplinach sportowych. Oprócz pięciu nowych sportów, które mają zostać wprowadzone w Tokio, planowanych jest także piętnaście nowych wydarzeń w ramach istniejących dyscyplin sportowych, w tym koszykówka 3×3 , freestyle BMX i  wznowienie madison cycling, a także nowe imprezy mieszane w kilku dyscyplinach sportowych.

Impreza ma potrwać do 8 sierpnia, z rygorystycznymi ograniczeniami, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, w tym z zakazem obecności widzów na prawie wszystkich obiektach olimpijskich. 

W Japonii w dniu otwarcia igrzysk wykryto ponad 4 tys.  nowych przypadków koronawirusa z stale mocno wzrastającą tendencjąRok temu w czasie planowanej pierwotnie imprezy było zaledwie 800.

kb/bumerangmedia na podst. Sputnik International, WikipediaZobacz aktualne wyniki zmagań olimpijskich w Tokio:

Olympic Schedule & Results 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy