polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Były minister obrony Mariusz Błaszczak przedstawił w Sejmie proponowany przez PiS pakt dotyczący bezpieczeństwa granic. Zakłada on m. in. stworzenie pól minowych na granicy z Rosją i Białorusią. * Wczoraj Szymon Hołownia wystapił w ukraińkim parlamencie, gdzie zapewnił, że "Polska zrobi wszystko, żeby Ukraina jak najszybciej wstąpiła do UE i NATO". * * * AUSTRALIA: Chiński premier Li Qiang przybył w sobotę do Australii, mówiąc, że stosunki miedzy oboma państwami "wróciły na właściwe tory". Jest pierwsza od 7 lat wizyta premiera Chin w Australii. Australia ma "wyjątkową pozycję, aby połączyć Zachód ze Wschodem" i jest "ważną siłą globalizacji gospodarczej i wielobiegunowości świata", powiedział Li na lotnisku w Adelajdzie. Podczas czterodniowej wizyty Li odwiedzi również stolicę Canberrę i górniczy stan Australia Zachodnia. Australia jest największym dostawcą rudy żelaza do Chin. * * * SWIAT: Rosyjski prezydent odbył pierwszą od 24 lat wizytę w Korei Północnej. Po rozmowach liderów Rosji i KRLD został zawarty układ o wszechstronnym partnerstwie strategicznym. Ma on podnieść współdziałanie między dwoma krajami „na nowy poziom”. Dotyczy to obszarów politycznych, handlowych i inwestycyjnych, kulturalnych i humanitarnych, a także sfery bezpieczeństwa. Przewiduje „wzajemną pomoc w przypadku agresji przeciwko jednej ze stron”.
POLONIA INFO: Polish Film Festival Sydney 2024 - Opening Night - Palace Norton Street, 23.06, godz. 16:30

niedziela, 20 grudnia 2020

Lockdown na Północy Sydney po wykryciu nowego ogniska koronawirusa

Graf. NSWHealth tweeter
 Rosnąca ilość lokalnych  transmisji infekcji  COVID-19 w  północnych nadmorskich dzielnicach  Sydney spowodowała, że ​​obszar ten został zablokowany aż do środy – tuż przed Świętami  Bożego Narodzenia. Wczoraj  władze NSW oglosiły  23 nowe przypadki koronawirusa po tym jak w dzielnicy Avalon wykryto nowe ognisko zakażeń. Wczoraj wieczorem Premier Gladys Berejiklian wystąpiła z ostrzeżeniem, że można spodziewać się dziś „powtórki tych liczb”. Testy genomowe wykazały, że szczep z ogniska północnych plaż sydnejskich jest  wariantem wirusa, pochodzącym ze Stanów Zjednoczonych. 

Rejon Plaż Północnych (Northen Beaches) w Sydney zamieszkuje około 250 tys. osób, którym władze stanowe nakazały pozostać w domach do poniedziałku i zrobić testy na koronawirusa po pojawieniu się niepokojących symptomów. Prawdopodobnie do serii nowych infekcji doszło początkowo w dwóch klubach na plaży Avalon w północnych przedmieściach  Sydney, ale wskazano też ponad 30 innych miejsc, które mogły stać się "wtórnym centrum" zakażenia - donosi Reuters.

Następne kilka dni będzie miało kluczowe znaczenie dla ustalenia, czy NSW powstrzymało nowy wybuch epidemii w pólnocnych przedmieściach Sydney , czy też nowa fala zakazeń narośnie i  potencjalnie zagrozi  planom świątecznym milionom mieszkańców całej metropolii sydnejskiej.

Od 6 listopada w całym stanie Nowej Południowej Walii z wyjatkiem jednego przypadku nie odnotowano do tej pory nowych zakażen Covid-19 spowodowanych lokalną transmisją. Po tym jak w październiku stan Victoria wygrał wielka batalię z epidemią stosując przez cztery miesiace  drastyczne ograniczenia  ( zmarło tam  90 proc. z całkowitej liczby zmarłych osób zakażonych koronawirusem w Australii) i możnaby było ogłosić  ogólnokrajowe zwycięstwo w walce ze śmiercionośna pandemią , zaledwie kilka dni przed odchodami Świąt Bożego Narodzenia i celebracjami zwiazanymi z przywitaniem Nowego Roku,   Australia stanęła w obliczu ponownego zagrożenia.

 Władze NSW wprowadziły nowe nakazy dotyczące zdrowia publicznego dla obszaru samorządu lokalnego Northern Beaches podpisane przez ministra zdrowia Brada Hazzarda. Dotyczy to m.in.  Palm Beach, Avalon, Mona Vale, Narrabeen, Dee Why, Brookvale, Terrey Hills.

Nakaz wymaga, aby wszyscy mieszkańcy regionu zostali w domu do co najmniej 23:59 w środę 23 grudnia - z wyjatkiem nagłej pomocy lekarskiej.

Mieszkańcom tych dzielnic  nie wolno również opuszcac  terenu Northern Beaches bez uzasadnionego powodu.

Obiekty hotelarskie i centra imprezowe zostały zamknięte, z wyjątkiem lokali gastronomicznych na wynos. Siłownie i miejsca kultu również zostały zamknięte.

Rezydenci północnych plaż nie moga uczestniczyć w publicznym zgromadzeniu z udziałem więcej niż dwóch osób, z wyjatkiem uzasadnionych  powodów, takich jak obecność w pracy.

Dopuszczalne powody opuszczenia domu to:

 - Kupowanie żywności oraz innych podstawowych towarów i usług

- Podróże służbowe, jeśli praca z domu nie jest możliwa, oraz podróż do lub ze szkoły lub instytucji edukacyjnej

- Ćwiczenia fizyczne

- Opieka medyczna, obowiązki opiekuna 

- Dostęp do opieki nad dziećmi, zapewnienie opieki lub pomocy w nagłych wypadkach i uniknięcie ryzyka obrażeń

Mieszkańcy Sydney są również proszeni o noszenie maseczek w strefie  poza domem.

 

Wszystkie australiskie stany z wyjatkiem Victorii, gdzie wprowadzono ścisłe kontrole granic natychmiast  wprowadziły obowiązek kwarantanny dla podróżnych z Plaż Północnych Sydney lub dla wszystkich mieszkańców Nowej Południowej Walii. Linie lotnicze Virgin Australia  odwołały dzisiejsze loty z Sydney, ponieważ tysiące ludzi próbowało uciec z NPW przed przewidywanym zamknięciem granic.

Dzis ogłoszono, że wielkie doroczne regaty jachtów  Sydney – Hobart, które tradycyjnie rozpoczynają sie w drugi dzień Swiat Bożego Narodzenia  zostały odwołane.

Premier NSW Gladys Berejiklian powiedziała również, że mieszkańcy innych części Sydney powinni być w stanie wysokiej gotowości:

 "Nikt nie powinien jechać komunikacją miejską bez maski, nikt w Greater Sydney nie powinien jechać do supermarketu lub miejsca kultu bez maski […] To byłoby po prostu szalone."

Od początku pandemii w Australii wykryto ponad 28 tys. przypadków zakażeń, na Covid-19 zmarło 908 osób.  Pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa  ( SARS CoV-2 ) w Australii został zidentyfikowany 25 stycznia 2020 r. W Wiktorii , kiedy mężczyzna, który wrócił z Wuhan w Chinach, uzyskał wynik pozytywny na obecność wirusa.

Granice Australii zostały zamknięte dla wszystkich nierezydentów w dniu 20 marca, a powracający mieszkańcy musieli spędzić dwa tygodnie w nadzorowanych hotelach na kwarantannie od 27 marca. Wiele poszczególnych stanów i terytoriów również zamknęło swoje granice w różnym stopniu, a niektóre pozostały zamknięte do końca 2020 r.  Zasady dotyczące dystansu społecznego zostały wprowadzone 21 marca, a rządy stanowe zaczęły zamykać „nieistotne” branże biznasów usługowych. Obejmowało to miejsca spotkań towarzyskich, takie jak puby i kluby, ale w przeciwieństwie do wielu innych krajów nie dotyczyło to większości  takich dziedzin biznesu jak budownictwo, produkcja i wiele kategorii handlu detalicznego. Liczba nowych przypadków początkowo gwałtownie wzrosła, a następnie wyrównała się na poziomie około 350 dziennie około 22 marca i zaczęła spadać na początku kwietnia do poniżej 20 przypadków dziennie pod koniec miesiąca.

 Druga fala infekcji pojawiła się w Victorii w maju i czerwcu, co przypisano wybuchowi epidemii w hotelu kwarantanny w Melbourne. Fala ta, choć zlokalizowana głównie w Melbourne , była znacznie bardziej rozległa i bardziej zabójcza niż pierwsza; w szczytowym okresie stan miał ponad 7 000 aktywnych przypadków zachorowań.  Victoria przeszła drugą ścisłą blokadę, która ostatecznie trwała prawie cztery miesiące.  Fala zakończyła się, gdy 26 października odnotowano zero nowych przypadków.

 Do 19 grudnia 2020 r. Australia zgłosiła 28128 przypadków, 25 486 wyzdrowień i 908 zgonów, przy czym druga fala stanu Wiktoria stanowi prawie 75 procent przypadków i 90 procent zgonów. Deklarowanym celem rządu federalnego jest „zerowa transmisja społeczna”, w przeciwieństwie do strategii łagodzenia skutków wdrażanych przez większość innych krajów.  W porównaniu z innymi krajami zachodnimi, zwłaszcza Stanami Zjednoczonymi i krajami europejskimi, sposób prowadzenia Australii został w świecie doceniony za skuteczność.

kb/BumerangMedia

Na podst. News.com.au, NineNews, Polsat News, NSW.gov.au Wikipedia

 

Lista miejsc, gdzie ludzie mogą być narażeni, i są wymagane testowania. Lista jest regularnie aktualizowana.

Najnowsza konferencja prasowa premier NSW Gladys Berejiklian:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy