polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Po ataku USA i izraela na Iran bezpośrednie zagrożenie militarne dla terytorium Polski jest obecnie oceniane jako niskie, jednak skutki pośrednie są znaczące: wzrost cen paliw, inflacja i fala imigracyjna. W związku z eskalacją konfliktu po śmierci ajatollaha Chameneiego, polskie MSZ wydało ostrzeżenia dla podróżujących do siedmiu krajów regionu, m.in. Jordanii, Bahrajnu i Kuwejtu. W niedzielę na lotnisku Chopina w Warszawie oraz w innych miastach utknęło blisko 900 obywateli Izraela (głównie studentów i wykładowców) z powodu zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Izraelem. * * * AUSTRALIA: Władze Australii oficjalnie poparły działania militarne USA i Izraela podjęte przeciwko Iranowi. W Melbourne i Sydney tysiące osób z diaspory irańskiej wyszły na ulice, aby świętować śmierć najwyższego przywódcy Iranu, Ajatollaha Alego Chameneiego, która nastąpiła w wyniku nalotów. Departament Spraw Zagranicznych i Handlu (DFAT) wydał najwyższy stopień ostrzeżenia („nie podróżuj”) dla Iranu, Izraela, Libanu, Iraku, Syrii i kilku innych państw regionu ze względu na wysokie ryzyko ataków odwetowych i dalszej eskalacji. * * * SWIAT: Sytuacja na Bliskim Wschodzie gwałtownie eskalowała po rozpoczętej 28 lutego 2026 r. wspólnej operacji USA i Izraela (nazywanej m.in. „Epic Fury” lub „dekapitacją”). W wyniku nalotów w Teheranie zginął Najwyższy Przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei. W nalotach zginęli również inni wysocy rangą urzędnicy, w tym dowódca Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) Mohammad Pakpur, minister obrony Amir Nasirzadze oraz doradca ds. bezpieczeństwa Ali Szamchani. Według doniesień zginęli także członkowie rodziny Chameneiego. w odwecie Iran przeprowadził zmasowany atak rakietowy na terytorium Izraela i bazy USA na Bliskim Wschodzie.
POLONIA INFO:

czwartek, 29 października 2020

Dzień Dziecka w Polskiej Szkole Sobotniej w Macarthur

Fot. K.Wrona
W sobotę 24-go października Polska Szkoła Sobotnia w Macarthur celebrowała najweselsze święto w roku – Dzień Dziecka. Pomimo, że pandemia koronawirusa uniemożliwiła nam obchody Dnia Dziecka w czerwcu tego roku – nie poddaliśmy się i udało się zrealizować nasz projekt pod koniec października. Dzieci są prawdziwą radością i szczęściem – dają nam tak potrzebną w dzisiejszym świecie nadzieję. Każde bez wyjątku dziecko jest największym darem i tak właśnie powinno być traktowane – tam gdzie jest dziecko nie może być miejsca na egoizm.


O godzinie 9:15 rano przedszkolaki oraz uczniowie z klas „0” i "1" wzięli udział w godzinnym pokazie zatytułowanym „Kuchenne Eksperymenty”. Naszym milusińskim ogromnie spodobał się program, który przygotowała dla nich Sonia z Programu Edukacyjnego „Mad about Science”. W niewielkich grupach robili rożnego rodzaju doświadczenia i eksperymenty i byli wprost zachwyceni mogąc na własne oczy obserwować jak nagle z niczego powstają bąbelki w ich małych kubeczkach lub zanurzone w różnych cieczach papierki zmieniają kolor.

 W tym czasie na naszym szkolnym podwórku uczniowie ze starszych klas spędzali wesoło czas na grach i zabawach sportowych. Pieczę nad tą częścią dnia sprawował Pan Michał Macioch. Ten utalentowany młody człowiek zorganizował dla naszych milusińskich różnego rodzaju gry i zabawy ruchowe do akompaniamentu skocznej i wesołej muzyki. Była gra popularnie nazywana „limbo” – czyli przechodzenie pod poprzeczką, było rzucanie piłką do celu oraz wyścigi dwóch zespołów. Były także niezwykle popularne kalambury i inne łamigłówki. Dzieci były zachwycone i było przy tym mnóstwo wrzawy i radości. O godzinie 10:30 przyszła kolej na zasłużony posiłek przygotowany przez mamy z Komitetu Rodzicielskiego. Kochane mamy – wciąż i niezmiennie jestem zbudowana Waszą postawą – jesteście po prostu rewelacyjne i niezastąpione! W imieniu naszej szkolnej społeczności serdecznie dziękuję Państwu Lucynce i Wiesławowi Paździorom, których hojne serca niezmiennie otwierają się dla nas. Dziękujemy za najsmaczniejsze parówki na świecie!

Po sutym posiłku nastąpila zamiana. Teraz na swój półtoragodzinny pokaz „Jak zostać detektywem?” udały się dwie najstarsze klasy, a dla maluchów przyszła pora na zabawy ruchowe przygotowane dla nich przez Pana Michała Maciocha. I wesołe zabawy z Michałem i pokaz „Jak zostać detektywem?” spotkały się z ogromnym entuzjazmem ze strony uczniów Polskiej Szkoły Sobotniej w Macarthur.

Zaraz, zaraz... omal zapomniałam nadmienić, iż na koniec dnia dzieciaki nie odeszły do domów z pustymi rękami. Każde z nich zostało obdarowane upominkiem przygotowanym przez naszą wspamiałą mamę – Panią Dominikę Smutek – Przewodniczącą Komitetu Rodzicielskiego. Ach – ileż radości było z otwierania paczek!














Nie sposób wymienić tutaj wszystkich tych, którzy wspierali mnie w pracy nad organizacją tego wydarzenia. Pokuszę się jednak o wymienienie i uhonorowanie kilku osób. Chciałabym bardzo serdecznie podziękować Pani Konsul Generalnej Monice Kończyk, Pani Wice-Konsul Joannie Spłocharskiej oraz Państwu Lucynie i Wiesławowi Paździorom, za udzielenie nam wsparcia finansowego w zorganizowaniu tego przedsięwzięcia. Szczególne podziękowania składam na ręce Pani Dominiki za ufundowanie pięknych upominków dla dzieci. Droga Dominiko – to co zrobiłaś przeszło oczekiwania nas wszystkich. Dziękuję Michałowi Maciochowi i jego mamie - Pani Cecyli za przygotowanie i prowadzenie części rozrywkowej całej imprezy. Dziękuję naszemu fotografowi – Kris’owi Wrona – za wspaniałe zdjęcia, które dokumentują i utrwalają to co wspólnymi siłami udało nam się osiągnąć. Podsumowując – dziękuję wszystkim za wszystko! Trudno w kilku niezgrabnych słowach wyrazić i opisać jak bardzo wdzięczna jestem Wam Kochani Rodzice za Wasze wsparcie i pracę nad przygotowaniem tego dnia. Niech zapłatą za Wasz trud i poświęcenie będzie uśmiech i radość dzieci, które skorzystały z atrakcji tego wyjątkowego dnia. Pozwólcie, że na koniec zacytuję za Ojcem Świętym Janem Pawłem II, jeden z moich ulubionych Jego cytatów: „Dzieci są wiosną rodziny i społeczeństwa, nadzieją, która ciągle kwitnie i przyszłością, która bez przerwy się otwiera.”

 Bernadeta Kawa

zdjęcia: Kristopher Wrona


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy