polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Morawiecki wezwał Zełenskiego, aby nie ufał Niemcom ze względu na powiązania z Rosją. Polski premier chce też, aby Zełenski okazał większą wdzięczność za to, że Polska udzieliła schronienia milionom Ukraińców. * Ponad milion osób przybyło na protesty w Polsce organizowane przez lidera partii opozycyjnej Donalda Tuska. Były przewodniczący Rady Europejskiej, były premier Polski i obecny lider opozycyjnej Platformy Obywatelskiej zorganizował marsz protestacyjny przeciwko polityce rządzącej w kraju partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Zaapelował do wszystkich przeciwników politycznych Prawa i Sprawiedliwości o przyłączenie się do demonstracji, nazywając ją "Marszem Miliona Serc". * * * AUSTRALIA: Wiktoriański premier Daniel Andrews ogłosił swoją rezygnację po dziewięciu latach stania na czele rządu południowego stanu mówiąc wyborcom, że „kiedy już czas, to już czas”. Andrews, który podczas pandemii spotkał się z ciągłą krytyką w związku z ograniczaniem swobód obywatelskich, zyskał także ogromne poparcie wyborców Partii Pracy, powiedział, że jego dziedzictwo pozostawi ocenie innych. Wg krytyków Andrewsa jego dziedzictwo obejmuje rekordowe blokady mieszkańców Wiktorii podczas pandemii Covid, poważne wydatki na projekty infrastrukturalne i odwołane Igrzyska Wspólnoty Narodów. * * * SWIAT: Opozycyjna partia Smer na Słowacji kierowana przez byłego premiera Roberta Fico wygrała wybory parlamentarne. Fico sprzeciwia się pomocy wojskowej dla Ukrainy i krytykuje NATO.
POLONIA INFO: Australian Chopin Festival (28 September-2 October 2023), Canberra and Goulburn: Festival Prelude - 27.09, godz. 15:00, Wesley Music Centre, Canberra; Gala Opening Concert, (Ewa Pobłocka recital) - 28.09, godz. 19:00, Ambasada RP, Canberra * * * Grand Finale of the International Strzelecki Competition - Bryan Brown Theatre, Bankstown, 6.10, godz. 19:00

wtorek, 6 października 2020

Covidowy budżet federalny 2020/21

Josh Frydenberg Treasurer of Australia.
Fot.Wikipedia
Rząd federalny przedstawił dziś w Parlamencie z pięciomiesięcznym opóźnieniem  swój budżet na lata 2020-21, po zawieszeniu go z powodu pandemii koronawirusa  i następującej po niej recesji gospodarczej. Federalny budżet tradycyjnie jest przedstawiany co roku  w drugi wtorek maja.

 Premier Scott Morrison powiedział, że celem budżetu będzie „odzyskanie tego, co zostało utracone” w wyniku pandemii, a skarbnik Josh Frydenberg powiedział, że będzie on koncentrował się w dużej mierze na tworzeniu miejsc pracy.

Bezrobotni Australijczycy poniżej 35 roku życia będą wielkimi zwycięzcami, podobnie jak ci, którzy chcą przekwalifikować się.

Reformy zaprezentowane dziś  przez rząd pozwolą zaoszczędzić australijskim pracownikom 17,9 mld AUD w ciągu następnej dekady – podsumowuje  dane z planu  budżetu  Sky News Australia.( ok. 1500 AUD na pracownika rocznie - red.)

Skarbnik Josh Frydenberg ogłosił dziś, że rządowy program JobMaker  umożliwi dopłaty dla firm,  w celu  przyciągnięcia z powrotem na rynek pracy  bezrobotnych młodych Australijczyków  w wieku 16-35 lat,  pobierających teraz świadczenia JobSeeker. Nie będzie natomiast  podwyżki stawki bazowej płatności JobSeeker ani przedłużenia programu JobKeeper ustalonego do marca 2021.

Powiedział, że wypłaty w wysokości 100 dolarów tygodniowo dla osób w wieku od 30 do 35 lat i 200 dolarów tygodniowo dla osób poniżej 30 roku życia będą natychmiast dostępne i płatne przez okres roku. Warunek:  zapewniona  praca co najmniej 20 godzin tygodniowo.

Ministerstwo Skarbu szacuje, że plan ten zapewni  około 450 000 miejsc pracy dla młodych ludzi.

Rząd przyśpieszy drugi etap ustawowych obniżek podatków o dwa lata, co oznacza, że ​​19-procentowy próg podatkowy zostanie przesunięty z 37 000 do 45 000 AUD rocznie, a 32,5% z 90 000 do 120 000 AUD.

Obniżki podatku dochodowego od osób fizycznych o 1080 AUD pierwotnie zaplanowane na 2022 r. zostaną wprowadzone już  w  bieżącym roku finansowym. Osoby o niższych i średnich dochodach otrzymają ulgę podatkową w wysokości do 2745 ASD dla osób samotnych i do 5490 ASD dla rodzin z dwoma dochodami.

Australijczycy, którzy zarabiają 40 000 dolarów rocznie, zapłacą w tym roku o 21 procent mniej podatku w porównaniu do lat 2017-18, a ci, którzy zarabiają 80 000 dolarów, zapłacą o około 11 procent mniej.

 

W 2021 r. zaoferowanych zostanie co najmniej 50 000 nowych miejsc w szkolnictwie wyższym na krótkich kursach w dziedzinie  rolnictwa, zdrowia, informatyki, nauk ścisłych i dydaktyki, a także 12 000 miejsc wspieranych przez Commonwealth w szkolnictwie wyższym. Uczelnie pozbawione gotówki zgarną 1 miliard dolarów dodatkowych dolarów na badania .

Firmy będa zachęcane do zatrudniania stażystów i praktykantów, a rząd zaoferuje subsydiowanie 50 procent ich wynagrodzenia. Inwestycja o wartości 1,2 miliarda dolarów sfinansuje 100 000 nowych pracowników w całej Australii.

Podatek od świadczeń pracowniczych zostanie zniesiony w przypadku zapewnianego przez pracodawcę przekwalifikowania i przekwalifikowania pracowników, którzy zostaną przeniesieni do innej roli w firmie.

Rząd przeznaczy 1,3 miliarda dolarów na projekty produkcyjne w ciągu najbliższych czterech lat, aby rozwijać nowe technologie tam, gdzie australijscy producenci mają już przewagę konkurencyjną. Sześć obszarów produkcyjnych uznano za priorytetowe dla inwestycji: kosmos, obronność, produkcja żywności i napojów, produkty medyczne, projekty dotyczące recyklingu i czystej energii oraz technologie surowcowe.

Małe i średnie przedsiębiorstwa skorzystają na zmianach łagodzących presję podatkową. Zmiany w zasadach natychmiastowego odpisywania aktywów oznaczą, że 99 procent przedsiębiorstw będzie mogło w pełni odliczyć całkowity koszt kwalifikowalnych aktywów podlegających amortyzacji. Firmy, które zgłosiły stratę w wyniku pandemii, będą mogły ubiegać się o zwrot podatku w ramach programu zwrotu strat. Firmy o obrotach poniżej 5 mln USD będą w stanie odliczyć straty z podatku zapłaconego od wcześniejszych zysków, co spowoduje zwrot wcześniej zapłaconego podatku. Szacuje się, że środek przyniesie 4,9 mld USD ulgi podatkowej. Zostaną również wprowadzone reformy kredytowe, aby zapewnić przedsiębiorstwom łatwiejszy dostęp do finansowania.

Kupujący po raz pierwszy nieruchomości unikną płacenia tysięcy dolarów w ramach ubezpieczenia kredytu hipotecznego pożyczkodawcy . Dodatkowe 10 000 osób będzie mogło zbudować lub kupić nowy dom wpłacając jedyne 5% depozytu.

Dzięki modernizacji krajowej sieci szerokopasmowej o wartości 4,5 miliarda dolarów osiem milionów gospodarstw domowych będzie mogło uzyskać dostęp do superszybkiego internetu. Zgodnie z planem 75 procent wszystkich klientów telefonii stacjonarnej będzie mogło zdecydować się na zwiększenie swojego połączenia do jednego gigabita na sekundę, w porównaniu z obecną podstawową szybkością 25 megabitów na sekundę.

Firmy energetyczne mają skorzystać z inwestycji o wartości 1,9 miliarda dolarów w przyszłe technologie, takie jak wodór i wychwytywanie dwutlenku węgla, które obniżą emisje. Plan inwestycyjny ma na celu obniżenie kosztów dla konsumentów i zwiększenie zatrudnienia w tym sektorze.

Firmy silnie uzależnione od turystyki międzynarodowej skorzystają z 50-milionowej inicjatywy Regional Tourism Recovery, która pomoże im dostosować swoją ofertę, doświadczenia i marketing tak, aby w krótkim okresie przyciągnąć turystów krajowych.

Osoby pobierające emeryturę z opieki nad osobami starszymi otrzymają dodatkową płatność w wysokości 250 USD w grudniu i marcu, a rządowe fundusze na  opiekę domową zwiększone zostaną o 23 000 nowe pakiety. Finansowane będą także dodatkowe szkolenia personelu opieki nad osobami starszymi.

Około 1,6 miliarda dolarów zostanie przeznaczone na wsparcie bezdomnych i  na mieszkania socjalne. Fundusze zostaną przeznaczone przede wszystkim na „niedrogie, bezpieczne i trwałe” zakwaterowanie, które ma  zapobiegać zjawisku  bezdomności w Australii.

„Praca to coś więcej niż dochód, to bezpieczeństwo ekonomiczne, niezależność, szansa, a nie możemy pozwolić, aby recesja  spowodowana pandemią COVID to odebrała.” – powiedział Frydenberg

„Dziś wieczorem jako naród wyruszamy w kolejną fazę podróży i zrobimy to bez zwiększania podatków.

„Jesteśmy to winni następnemu pokoleniu, aby zapewnić silną gospodarkę, tak aby ich życie było wypełnione tymi samymi możliwościami , z których my korzystaliśmy”.

 Frydenberg powiedział, że deficyt Australii osiągnie w tym roku 213,7 miliarda dolarów i spadnie do 66,9 miliarda dolarów w latach 2023-24.

Wg niego  dług netto wzrośnie do 703 miliardów dolarów, czyli 36 procent PKB w 2020 roku, a osiągnie szczyt 966 miliardów dolarów, czyli 44 procent PKB w czerwcu 2024 roku.

„To duże obciążenie, ale konieczne, aby odpowiedzialnie stawić czoła największym wyzwaniom naszych czasów” - powiedział.

Dokonał porównania z innymi krajami rozwiniętymi - pokazując, że podczas gdy gospodarka Australii skurczyła się o siedem procent w czerwcu, Nowa Zelandia spadła o około 12 procent, Francja o 14 procent, a Wielka Brytania o 20 procent. Dla porównania, dług netto Australii jako udział w gospodarce osiągnie połowę tego, co w Wielkiej Brytanii, koło jednej trzeciej tego co w USA i około jednej czwartej tego cow Japonii dzisiaj ”- powiedział Skarbnik Australii.

na podst. news.com.au / skynews.com.au / wikipedia

Szczegóły: Federal Budget 2020: Winners and losers revealed


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy