polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi zablokowali w czwartek przejścia graniczne z Ukrainą w woj. podkarpackim i lubelskim. Protest dotyczy tylko samochodów ciężarowych, auta osobowe oraz autokary są przepuszczane. Blokowane są przejścia w Medyce i Korczowej na Podkarpaciu oraz Dorohusk, Hrebenne i Zosin w woj. lubelskim. Lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi Roman Kondrów zapowiedział, że jeśli rząd nie zacznie spełniać rolniczych postulatów, to zablokująprzejścia na stałe. Rolnik dodał, że rolnicy nie mogą sprzedać swojego zboża, bo rynek zalewa zboże z Ukrainy. Zaznaczył, że uzgodnienia podpisane w Jasionce (m.in. utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy, uregulowanie relacji handlowych z tym krajem) w połowie marca br. nie są realizowane przez rząd. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. 18 kwietnia, w kazaniu online ze szpitala w Liverpoolu, bp Emmanuel wybaczył napastnikowi, a także zażądał od swoich zwolenników, aby nie szukali zemsty. * * * SWIAT: Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w sobotę prawie 100 miliardów dolarów pomocy dla zagranicznych sojuszników, partnerów i państw satelickich Waszyngtonu, a zwolennicy pomocy zdołali przezwyciężyć sprzeciw po sześciomiesięcznym impasie w izbie. Z puli "ukraińskiej" ponad 60 mld dolarów 13,8 mld zostanie wydane na zakup sprzętu dla Ukrainy, 23 mld to środki na uzupełnienie ubytków w arsenale USA w wyniku darowania sprzętu Ukrainie, natomiast 11,3 mld zostanie przeznaczonych na utrzymanie sił USA w regionie. Ponad 26 miliardów dolarów dodatkowych zobowiązań wobec Izraela (prawie osiem razy więcej niż Waszyngton wysyła Tel Awiwowi w danym roku). 8,12 mld dolarów przeznaczono na podsycanie napięć z Chinami na Tajwanie i szerzej w regionie Indo-Pacyfiku. Przydział amerykańskiej pomocy wojskowej Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi pogłębi światowy kryzys — oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.* Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

wtorek, 6 października 2020

Covidowy budżet federalny 2020/21

Josh Frydenberg Treasurer of Australia.
Fot.Wikipedia
Rząd federalny przedstawił dziś w Parlamencie z pięciomiesięcznym opóźnieniem  swój budżet na lata 2020-21, po zawieszeniu go z powodu pandemii koronawirusa  i następującej po niej recesji gospodarczej. Federalny budżet tradycyjnie jest przedstawiany co roku  w drugi wtorek maja.

 Premier Scott Morrison powiedział, że celem budżetu będzie „odzyskanie tego, co zostało utracone” w wyniku pandemii, a skarbnik Josh Frydenberg powiedział, że będzie on koncentrował się w dużej mierze na tworzeniu miejsc pracy.

Bezrobotni Australijczycy poniżej 35 roku życia będą wielkimi zwycięzcami, podobnie jak ci, którzy chcą przekwalifikować się.

Reformy zaprezentowane dziś  przez rząd pozwolą zaoszczędzić australijskim pracownikom 17,9 mld AUD w ciągu następnej dekady – podsumowuje  dane z planu  budżetu  Sky News Australia.( ok. 1500 AUD na pracownika rocznie - red.)

Skarbnik Josh Frydenberg ogłosił dziś, że rządowy program JobMaker  umożliwi dopłaty dla firm,  w celu  przyciągnięcia z powrotem na rynek pracy  bezrobotnych młodych Australijczyków  w wieku 16-35 lat,  pobierających teraz świadczenia JobSeeker. Nie będzie natomiast  podwyżki stawki bazowej płatności JobSeeker ani przedłużenia programu JobKeeper ustalonego do marca 2021.

Powiedział, że wypłaty w wysokości 100 dolarów tygodniowo dla osób w wieku od 30 do 35 lat i 200 dolarów tygodniowo dla osób poniżej 30 roku życia będą natychmiast dostępne i płatne przez okres roku. Warunek:  zapewniona  praca co najmniej 20 godzin tygodniowo.

Ministerstwo Skarbu szacuje, że plan ten zapewni  około 450 000 miejsc pracy dla młodych ludzi.

Rząd przyśpieszy drugi etap ustawowych obniżek podatków o dwa lata, co oznacza, że ​​19-procentowy próg podatkowy zostanie przesunięty z 37 000 do 45 000 AUD rocznie, a 32,5% z 90 000 do 120 000 AUD.

Obniżki podatku dochodowego od osób fizycznych o 1080 AUD pierwotnie zaplanowane na 2022 r. zostaną wprowadzone już  w  bieżącym roku finansowym. Osoby o niższych i średnich dochodach otrzymają ulgę podatkową w wysokości do 2745 ASD dla osób samotnych i do 5490 ASD dla rodzin z dwoma dochodami.

Australijczycy, którzy zarabiają 40 000 dolarów rocznie, zapłacą w tym roku o 21 procent mniej podatku w porównaniu do lat 2017-18, a ci, którzy zarabiają 80 000 dolarów, zapłacą o około 11 procent mniej.

 

W 2021 r. zaoferowanych zostanie co najmniej 50 000 nowych miejsc w szkolnictwie wyższym na krótkich kursach w dziedzinie  rolnictwa, zdrowia, informatyki, nauk ścisłych i dydaktyki, a także 12 000 miejsc wspieranych przez Commonwealth w szkolnictwie wyższym. Uczelnie pozbawione gotówki zgarną 1 miliard dolarów dodatkowych dolarów na badania .

Firmy będa zachęcane do zatrudniania stażystów i praktykantów, a rząd zaoferuje subsydiowanie 50 procent ich wynagrodzenia. Inwestycja o wartości 1,2 miliarda dolarów sfinansuje 100 000 nowych pracowników w całej Australii.

Podatek od świadczeń pracowniczych zostanie zniesiony w przypadku zapewnianego przez pracodawcę przekwalifikowania i przekwalifikowania pracowników, którzy zostaną przeniesieni do innej roli w firmie.

Rząd przeznaczy 1,3 miliarda dolarów na projekty produkcyjne w ciągu najbliższych czterech lat, aby rozwijać nowe technologie tam, gdzie australijscy producenci mają już przewagę konkurencyjną. Sześć obszarów produkcyjnych uznano za priorytetowe dla inwestycji: kosmos, obronność, produkcja żywności i napojów, produkty medyczne, projekty dotyczące recyklingu i czystej energii oraz technologie surowcowe.

Małe i średnie przedsiębiorstwa skorzystają na zmianach łagodzących presję podatkową. Zmiany w zasadach natychmiastowego odpisywania aktywów oznaczą, że 99 procent przedsiębiorstw będzie mogło w pełni odliczyć całkowity koszt kwalifikowalnych aktywów podlegających amortyzacji. Firmy, które zgłosiły stratę w wyniku pandemii, będą mogły ubiegać się o zwrot podatku w ramach programu zwrotu strat. Firmy o obrotach poniżej 5 mln USD będą w stanie odliczyć straty z podatku zapłaconego od wcześniejszych zysków, co spowoduje zwrot wcześniej zapłaconego podatku. Szacuje się, że środek przyniesie 4,9 mld USD ulgi podatkowej. Zostaną również wprowadzone reformy kredytowe, aby zapewnić przedsiębiorstwom łatwiejszy dostęp do finansowania.

Kupujący po raz pierwszy nieruchomości unikną płacenia tysięcy dolarów w ramach ubezpieczenia kredytu hipotecznego pożyczkodawcy . Dodatkowe 10 000 osób będzie mogło zbudować lub kupić nowy dom wpłacając jedyne 5% depozytu.

Dzięki modernizacji krajowej sieci szerokopasmowej o wartości 4,5 miliarda dolarów osiem milionów gospodarstw domowych będzie mogło uzyskać dostęp do superszybkiego internetu. Zgodnie z planem 75 procent wszystkich klientów telefonii stacjonarnej będzie mogło zdecydować się na zwiększenie swojego połączenia do jednego gigabita na sekundę, w porównaniu z obecną podstawową szybkością 25 megabitów na sekundę.

Firmy energetyczne mają skorzystać z inwestycji o wartości 1,9 miliarda dolarów w przyszłe technologie, takie jak wodór i wychwytywanie dwutlenku węgla, które obniżą emisje. Plan inwestycyjny ma na celu obniżenie kosztów dla konsumentów i zwiększenie zatrudnienia w tym sektorze.

Firmy silnie uzależnione od turystyki międzynarodowej skorzystają z 50-milionowej inicjatywy Regional Tourism Recovery, która pomoże im dostosować swoją ofertę, doświadczenia i marketing tak, aby w krótkim okresie przyciągnąć turystów krajowych.

Osoby pobierające emeryturę z opieki nad osobami starszymi otrzymają dodatkową płatność w wysokości 250 USD w grudniu i marcu, a rządowe fundusze na  opiekę domową zwiększone zostaną o 23 000 nowe pakiety. Finansowane będą także dodatkowe szkolenia personelu opieki nad osobami starszymi.

Około 1,6 miliarda dolarów zostanie przeznaczone na wsparcie bezdomnych i  na mieszkania socjalne. Fundusze zostaną przeznaczone przede wszystkim na „niedrogie, bezpieczne i trwałe” zakwaterowanie, które ma  zapobiegać zjawisku  bezdomności w Australii.

„Praca to coś więcej niż dochód, to bezpieczeństwo ekonomiczne, niezależność, szansa, a nie możemy pozwolić, aby recesja  spowodowana pandemią COVID to odebrała.” – powiedział Frydenberg

„Dziś wieczorem jako naród wyruszamy w kolejną fazę podróży i zrobimy to bez zwiększania podatków.

„Jesteśmy to winni następnemu pokoleniu, aby zapewnić silną gospodarkę, tak aby ich życie było wypełnione tymi samymi możliwościami , z których my korzystaliśmy”.

 Frydenberg powiedział, że deficyt Australii osiągnie w tym roku 213,7 miliarda dolarów i spadnie do 66,9 miliarda dolarów w latach 2023-24.

Wg niego  dług netto wzrośnie do 703 miliardów dolarów, czyli 36 procent PKB w 2020 roku, a osiągnie szczyt 966 miliardów dolarów, czyli 44 procent PKB w czerwcu 2024 roku.

„To duże obciążenie, ale konieczne, aby odpowiedzialnie stawić czoła największym wyzwaniom naszych czasów” - powiedział.

Dokonał porównania z innymi krajami rozwiniętymi - pokazując, że podczas gdy gospodarka Australii skurczyła się o siedem procent w czerwcu, Nowa Zelandia spadła o około 12 procent, Francja o 14 procent, a Wielka Brytania o 20 procent. Dla porównania, dług netto Australii jako udział w gospodarce osiągnie połowę tego, co w Wielkiej Brytanii, koło jednej trzeciej tego co w USA i około jednej czwartej tego cow Japonii dzisiaj ”- powiedział Skarbnik Australii.

na podst. news.com.au / skynews.com.au / wikipedia

Szczegóły: Federal Budget 2020: Winners and losers revealed


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy