polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Sejm bezwzględną większością głosów wybrał Włodzimierza Czarzastego z Lewicy na stanowisko marszałka Sejmu zgodnie z umową koalicyjną. Czarzasty przejmuje funkcję drugiej osoby w państwie po Szymonie Hołowni. * Polska za 100 mln dolarów kupi amerykańską broń i przekaże ją Ukrainie – poinformował wicepremier, szef MSZ Radosław Sikorski. W latach 2022-2024 Polska przekazała Ukrainie nieodpłatnie: 318 czołgów, 586 pojazdów opancerzonych, 137 systemów artyleryjskich, 10 samolotów, 10 helikopterów. Tylko do marca 2025 r. łączna wartość pomocy wojskowej udzielonej przez Polskę, razem z innymi formami wsparcia dla Sił Zbrojnych Ukrainy, przekroczyła 18 mld zł. * * * AUSTRALIA: Australia podpisała dwustronny traktat bezpieczeństwa z Indonezją, co Anthony Albanese nazywa „przełomowym momentem”. Zawiera ona zobowiązanie do wzajemnych konsultacji w przypadku zagrożenia dla któregokolwiek z państw, w celu rozważenia „jakich środków można podjąć indywidualnie lub wspólnie”. Australia podpisała już wcześniej umowy wojskowe z Indonezją, m.in. w 1995 i 2006 roku. * * * SWIAT: USA i Rosja uzgodniły nowy 28-punktowy plan pokojowy dla Ukrainy. Według źródeł brytyjskiej gazety FT, Rosja i USA wezwały przywódcę Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do przyjęcia planu. Porozumienie zostało przekazane Kijowowi w tym tygodniu przez specjalnego wysłannika prezydenta USA Donalda Trumpa - Steve'a Witkoffa. Plan wymaga od Ukrainy oddania części wschodniego Donbasu, w tym terenów znajdujących się obecnie pod kontrolą Kijowa, oraz zmniejszenia liczebności sił zbrojnych o połowę.
POLONIA INFO: "Ludzie, dokąd wyście przyjechali?" - monodram Alka Silbera w wykonaniu Krzysztofa Kaczmarka - Klub Polski w Bankstown, 22.11, godz 18:30; Klub Polski w Ashfield, 23.11, godz. 15:30

sobota, 21 marca 2020

Australia zamknęła granice dla wszystkich obcokrajowców

Z pierwszej strony piątkowego The Daily Telegraph
Od piątku, 20 marca od godz. 21:00 Australia wprowadziła zakaz przyjazdów dla cudzoziemców. Linie lotnicze Qantas, Virgin i Jetstar zawieszają połączenia międzynarodowe od końca marca. 
 
Powyższe ograniczenie nie dotyczy osób będących obywatelami australijskimi, nowozelandzkimi lub posiadaczami prawa stałego pobytu w Australii, jak również członkami ich najbliższych rodzin. Te osoby będą musiały jednak poddać się kwarantannie domowej.

- Zdecydowana większość przypadków zakażeń koronawirusem w Australii, to osoby które przyjechały do nas z zagranicy. Dlatego też podjęliśmy decyzję, o kolejnych krokach w tej sprawie - powiedział premier Scott Morrison.

Ze względu na rozprzestrzenianie się coronavirusa, tysiące Australijczyków są obecnie w samoizolacji lub kwarantannie.  W sobotę ilość zachorowań na COVID-19 w Australii przekroczyła 1000. Nawet tym, którzy nie muszą się izolować, władze powiedziały, aby unikali zgromadzeń publicznych. Kary za złamanie specjalnych nakazów  są bardzo wysokie.
Zasady samoizolacji są dość surowe jeśli jesteś zobowiązany do samodzielnego izolowania, pozostania w domu i nie nawiązywać kontaktu z innymi ludźmi.
Każdy stan ma swoje własne prawa i potencjalne możliwości karania, od grzywien do pozbawienia wolności.
W Nowej Południowej Walii naruszenie porządku zdrowia publicznego może przynieść grzywnę w wysokości do 11.000 dolarów, a nawet sześć miesięcy więzienia.
W Australii Południowej maksymalna kara wynosi 25 000 AUD, w Queensland 13 345 AUD, w Victorii 20 000 AUD, a na Tasmanii 8400 AUD.
W Australii Zachodniej kara może sięgnąć 50.000 dolarów grzywny lub do 12 miesięcy pozbawienia wolności.
Rząd NSW zamknął w sobotę  plażę Bondi Beach po tym jak  liczb osób na słynnych piaskach przekroczyła dozwolony limit zbierania się na świeżym powietrzu. W  Australii nałożono limit zgromadzeń do 500 osób w jednym miejscu, aby spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Sytuacja jest bardzo rozwojowa. Codziennie  nadchodzą nowe informacje dotyczące nakazów i zakazów związanymi z pandemią koronawirusa.

Tymczasem szkoły w Australii nadal są otwarte. Czynne są normalnie restauracje i bary. Tłumy ludzi gromadzą się w supermarketach w poszukiwaniu szybko znikających podstawowych produktów z wyjątkiem  papieru toaletowego i alkoholowych żeli do dezynfekcji rąk. Tych produktów  nie ma już w ogóle w sklepach od ponad dwóch tygodni.
kb/BumerangMedia
na podst. ABCNews

Najnowsze informacje: ABC Coronavirus







 
 
 
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy