polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Nie znamy wciąż zwycięzcy wyborów prezydenckich w Polsce. Wg badania exit poll Ipsos dla TVN24 Andrzej Duda uzyskał 50,4 procent głosów, a Rafał Trzaskowski 49,6 procent. Ale margines błędu wynosi +/- 2 pkt. procentowe dla każdego z kandydatów. * * * AUSTRALIA: Od wtorku bezterminowo zostały zamknięte granice między stanami Victoria i Nowa Południowa Walia. Powodem jest nagły dzienny wzrost liczby przypadków w Melbourne. W niedzielę w Victorii zanotowano 127 nowych przypadków koronawirusa, co jest najwyższym dziennym wynikiem od początku pandemii. Stan Victoria będzie tym samym całkowicie odcięty od reszty Australii, bo druga wewnętrzna granica, ze stanem Australia Południowa, również jest zamknięta.Ostatni raz na tak radykalny ruch władze stanowe zdecydowały się sto lat temu – chodziło o zatrzymanie grypy hiszpanki. * * * SWIAT: Od dwóch lat Stany Zjednoczone nie są w stanie oficjalnie potwierdzić wysuniętej przez stronę rosyjską tezy o niedopuszczalności wojny nuklearnej, Moskwa jest tym zaniepokojona – powiedział w piątek szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Teza o niedopuszczalności wojny nuklearnej została zawarta we wspólnym oświadczeniu, z którym radziecki przywódca Michaił Gorbaczow i prezydent USA Ronald Reagan wystąpili w Genewie w 1985 roku.
CORONAVIRUS INFO: Od 3 lipca 2020 r. obywatele polscy oraz innych krajów UE są zwolnieni z 14-dniowej kwarantanny przy powrocie do kraju, w tym po przekroczeniu zewnętrznej granicy UE. Cześć liniii lotniczych (m.in. Qatar, Lufthansa) realizuje loty z Australii do Europy, skąd realizowane są dalsze połączenia do Polski.* * * Aktualne zgony (ilość/% śmiertelności): Swiat: 563000/7%, Belgia: 9700/36%, USA: 136000/10%, Wielka Brytania: 44000/96% , Francja: 30000/27%, Rosja: 11000/2%, Polska: 1500/6%, Australia: 107/1%

piątek, 23 lutego 2018

Gafy premiera Morawieckiego czy celowe działanie?

Mateusz Morawiecki podczas konferencji w Monachium.
 Fot. YouTube
„Musimy to tłumaczyć ludziom. W 1968 r. nie było w ogóle Polski. Był reżim komunistyczny, który tak naprawdę paskudnie traktował Żydów” –powiedział  premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji Koerber Global Leaders Dialogue w Berlinie 16 lutego.  Nazajutrz zdążył w ciągu jednego dnia zaognić i tak już napięte stosunki z Izraelem, używając sformułowania „żydowscy sprawcy", a także uczcić pamięć żołnierzy polskiego podziemia z  Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, którzy jawnie współpracowali z nazistowskim okupantem.

Media pełne są komentarzy znawców historii, politologów i zwykłych czytelników po tym co premier dokonał w zaledwie dwa dni.

Jakie państwo zawarło umowę graniczną np. z Czechosłowacją w 1958, RFN w 1970 czy NRD w 1950 r.? Jakie państwo od 1945 było reprezentowane w ONZ i innych organizacjach międzynarodowych?  Jakie państwo w tychże latach 60 parokrotnie odwiedzał prezydent de Gaulle? Żeby do spraw bieżących nawiązać-jakie państwo zawierało z USA (i innymi państwami zachodnimi) umowy o wypłacie ich obywatelom odszkodowania za mienie znacjonalizowane w Polsce? Pisze komentator forum Historia.org

Jeżeli Morawiecki będzie takim premierem jakim jest historykiem, to należy się naprawdę bać. – pisze  z kolei komentator artykułów Wirtualnej Polski.
Publicyści i ludzie kultury nie zostawiają suchej nitki na gafach Morawiewckiego Juniora. Oto kilka  przykładów:


Logistyk (Salon 24)
Właśnie dzisiaj dowiedziałem się z wiarygodnego źródła, że jednak nie jestem Polakiem, gdyż jako człowiek urodzony w Krynicy w 1968 roku urodziłem się w kraju, który nie był Polską.
Premier wszystkich Polaków i nas bezpaństwowców, Mateusz Morawiecki powiedział dzisiaj w Berlinie: "W 1968 r. nie było w ogóle Polski. Był reżim komunistyczny, który tak naprawdę paskudnie traktował Żydów."
Ale...zaraz...zaraz.....Mateusz Morawiecki jest przecież moim rówieśnikiem...
Więcej


 Dziś już wiemy! „Polska powstała gdzieś między 1968 a 1972 rokiem” (oko.press)
Kiedy tylko w Polsce dzieje się coś niegodnego, to na czas tych wydarzeń polskość ulega magicznemu zniknięciu" - skomentował pisarz Szczepan Twardoch słowa premiera. Gdy Morawiecki ogłosił, że "w 1968 roku nie było w ogóle Polski", internauci pytali, kiedy w takim razie Polska powstała. Odpowiedź przyszła wraz z konkursem skoków narciarskich.
Więcej


Wiktor Zborowski zawstydza premiera (koduj24)
Po kompromitujących wypowiedziach premiera Mateusza Morawieckiego, krytycznych uwag nie szczędzą mu ludzie świata kultury. „Nie było polskich obozów śmierci. Musimy to tłumaczyć ludziom. W 1968 r. nie było w ogóle Polski. Był reżim komunistyczny, który tak naprawdę paskudnie traktował Żydów. To wszystko to karygodny i błędny atak na dobre imię Polski” – stwierdził szef polskiego rządu.
Na te słowa odpowiedział mu na swoim profilu na Facebooku aktor, Wiktor Zborowski:
„W sierpniu 1968 roku grałem na koszykarskich mistrzostwach Europy juniorów w Vigo. Reprezentowałem państwo, którego nie było. M. in. graliśmy z reprezentacją Izraela, który wtedy był. A nas nie było? To z kim Izrael grał? Ech panie Morawiecki junior, wstydu trochę byśmy poprosili” WięcejBrednie Mateusza Morawieckiego w Berlinie: "W 1968 roku nie było Polski". (plportal.pl)
W wystąpieniu podczas konferencji Koerber Global Leaders Dialogue w Berlinie szef rządu Mateusz Morawiecki, powiedział, że w 1968 r. nie było Polski.
Premier odniósł się również do wydarzeń z ostatnich lat, mówiąc, że prezydent Rosji Władimir Putin zaatakował Gruzję i Ukrainę, a sama Rosja jest źródłem "hybrydowej agresji", której ofiarą mogły paść Stany Zjednoczone, a także Polska i inne kraje Unii Europejskiej. Wcześniej Mateusz Morawiecki, zanim został premierem, powiedział, że "marzy o zburzeniu Pałacu Kultury i Nauki".
Więcej


 

 Antonina Świst: Morawiecki, wracaj do szkoły. (Sputnik Polska)
 Premier, w którym pokładano nadzieje na odbudowanie pozytywnego wizerunku Polski za granicą, właśnie upamiętnił nazistowskich kolaborantów i po raz kolejny skompromitował politykę historyczną Warszawy.
Mateusz Morawiecki 17 lutego pojechał na Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa do Niemiec. Tam zdążył w ciągu jednego dnia zaognić i tak już napięte stosunki z Izraelem, używając sformułowania „żydowscy sprawcy", a także uczcić pamięć żołnierzy polskiego podziemia, którzy jawnie współpracowali z nazistowskim okupantem i nawet specjalnie się z tym nie kryli.
Zdjęcie Morawieckiego, składającego wieniec na grobowcu Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych obiegło internet i wywołało przerażenie. Tym bardziej, że opublikowała je sama Kancelaria Premiera. Premiera, który — przypomnijmy! — z wykształcenia jest historykiem!
więcej


Weekend szokujących działań Morawieckiego. (NaTemat)
Okazuje się, że premier Mateusz Morawiecki w ten weekend zaliczył więcej "wpadek" niż się dotąd wydawało. Szef polskiego rządu zrobił wokół siebie tyle szumu przypadkowym podgrzaniem konfliktu z Izraelem i USA oraz zaprzeczeniem istnienia powojennej Polski, że opinii publicznej umknął jeszcze jeden jego szokujący czyn.
Otóż okazuje się, iż polski premier znalazł w weekend czas także na to, by uczcić pamięć żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Cóż w tym złego? Kto uważał na historii, ten wie, że byli to ludzie, którzy polskiemu mundurowi podczas II wojny światowej przynosili hańbę. Brygada Świętokrzyska nie zgodziła się na scalenie z Armią Krajową, a w działaniach na własną rękę splamiła się antysemityzmem i... kolaboracją z hitlerowcami.
Wiecej


Paweł Czechowski: Polska istniała w 1968 roku i nie ma co temu zaprzeczać (histmag.org)
Stwierdzenie przez premiera Morawieckiego, że w 1968 roku nie było Polski, a jedynie reżim komunistyczny, miało pewnie w założeniu chronić dobre imię naszego kraju. Niestety, takie słowa mogą okazać się dla nas niebezpieczne. Gdy tak patrzę na działania szefa polskiego rządu w kwestii sporu z Izraelem o historię, to wzbiera we mnie poczucie, że Mateusz Morawiecki jest w tym wszystkim zagubiony (a razem z nim jego doradcy). Świetnym przykładem jest dla mnie umieszczone na YouTube oświadczenie premiera w języku angielskim, które samo w sobie było bardzo logicznym zagraniem PR-owym, ale pozostał po nim niesmak kiepskiego montażu.
Więcej


Ernest Skalski: Wypadek przy pracy? (Studio Opinii)
Głupi mówi co wie, mądry wie co mówi. Przypominam to raz po raz, bo stale to aktualne. Przez CO należy rozumieć także; gdzie, kiedy, do kogo, po co.
Po przeczytaniu w Gazecie Wyborczej wywiadu z premierem Morawieckim, zauważyłem, że to inteligentny facet. Mówi przytomnie, trafnie reaguje na rozmówcę, jest przygotowany i ma w głowie to co należy powiedzieć, w tym fakty. A to co już jest nie do obrony zagaduje tak, że pytający już nie zadaje sobie trudu rozplątywania maskujących zawiłości.
A tu nagle ci żydowscy i inni sprawcy obok polskich! I z błota, w które wpakowała Polskę nieszczęsna ustawa, a które miejscami zdawało się nieco przysychać, trysnął potężny gejzer gnoju.
Gdyby nasz premier był nie tylko inteligentny, lecz również mądry, to nie byłby zadufany. Wiedziałby, że polityka nie jest mówieniem tego, co się samemu uważa za słuszne, lecz jest takim postępowaniem, które przynosi zamierzony skutek. I wyciągnąłby wnioski z tego, że wraz z nominacją na stanowisko polityczne umiejętności polityczne nie spływają na człowieka jak łaska uświęcająca.
Więcej

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja