polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poderwało myśliwce i ogłosiło stan najwyższej gotowości w związku ze wzmożoną aktywnością lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej przy wschodniej granicy. * * * AUSTRALIA: Władze Australii nałożyły nowe sankcje na Iran i wysłały oddziały SAS w region Bliskiego Wschodu, choć rząd Albanese wyklucza bezpośredni udział w działaniach zbrojnych. Konflikt ten budzi obawy o turystykę – eksperci ostrzegają, że zagrożonych może być nawet milion podróży do Australii. Tymczasem rząd zapowiedział, że nie podniesie cen leków w kraju mimo wprowadzenia przez USA 100% cła na farmaceutyki importowane do Stanów Zjednoczonych. * * * SWIAT:Trump ogłosił, że USA odnoszą „wielkie sukcesy”, a główne cele wojny są „prawie osiągnięte”. Stwierdził, że irańska marynarka i siły powietrzne są w rozsypce, a przywódcy kraju zostali wyeliminowani. Zapowiedział, że jeśli nie dojdzie do porozumienia, w ciągu najbliższych 2–3 tygodni USA uderzą „niezwykle mocno”, niszcząc m.in. infrastrukturę energetyczną i nuklearną. Padło sformułowanie o „cofnięciu Iranu do epoki kamienia łupanego”. Odniósł się do zablokowanej cieśniny Ormuz, sugerując sojusznikom, by sami zadbali o swoje bezpieczeństwo energetyczne lub kupowali ropę od Stanów Zjednoczonych.
POLONIA INFO:

środa, 5 listopada 2014

Polski Festiwal na Federation Square po raz 10. Zaproszenie

Na jubileuszowy, dziesiąty już „POLSKI FESTIWAL NA FEDERATION SQUARE” w niedzielę, 16 listopada zaprasza serdecznie Komitet Organizacyjny Festiwalu. 

 Na estradzie wystąpią polskie szkoły sobotnie oraz 6 zespołów folklorystycznych z Melbourne, Sydney, Hobart i Brisbane. Jubileuszową ucztę polskiego folkloru zamknie występ „Istebnej” z Polski. Nie zabraknie festiwalowych atrakcyjnych stoisk, atrakcji dla dzieci, polskiej karczmy i polskich przysmaków kulinarnych.

Nowością tegorocznego Festiwalu będzie polski film: pt.: „Oszukane” w reżyserii Marcina Solarza. Projekcja filmu odbędzie się o godzinie 15.00 w „Cinema 2” w kompleksie ACMI na Federation Square. Dochód ze sprzedaży biletów przeznaczony zostanie na pomoc Mateuszowi z Gdyni, oczekującemu na bardzo kosztowną operację.
Zapraszamy wszystkich, którym polskość leży na sercu; wszystkich przyznających się do polskich korzeni, a także licznych przyjaciół, znajomych i sympatyków wiktoriańskiej Polonii. 16 listopada od 10.00 do 17.00 centrum Melbourne zamieni się w małą Polskę. Wstęp wolny.

Ks. Wieslaw Słowik SJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy