polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi zablokowali w czwartek przejścia graniczne z Ukrainą w woj. podkarpackim i lubelskim. Protest dotyczy tylko samochodów ciężarowych, auta osobowe oraz autokary są przepuszczane. Blokowane są przejścia w Medyce i Korczowej na Podkarpaciu oraz Dorohusk, Hrebenne i Zosin w woj. lubelskim. Lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi Roman Kondrów zapowiedział, że jeśli rząd nie zacznie spełniać rolniczych postulatów, to zablokująprzejścia na stałe. Rolnik dodał, że rolnicy nie mogą sprzedać swojego zboża, bo rynek zalewa zboże z Ukrainy. Zaznaczył, że uzgodnienia podpisane w Jasionce (m.in. utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy, uregulowanie relacji handlowych z tym krajem) w połowie marca br. nie są realizowane przez rząd. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. 18 kwietnia, w kazaniu online ze szpitala w Liverpoolu, bp Emmanuel wybaczył napastnikowi, a także zażądał od swoich zwolenników, aby nie szukali zemsty. * * * SWIAT: Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w sobotę prawie 100 miliardów dolarów pomocy dla zagranicznych sojuszników, partnerów i państw satelickich Waszyngtonu, a zwolennicy pomocy zdołali przezwyciężyć sprzeciw po sześciomiesięcznym impasie w izbie. Z puli "ukraińskiej" ponad 60 mld dolarów 13,8 mld zostanie wydane na zakup sprzętu dla Ukrainy, 23 mld to środki na uzupełnienie ubytków w arsenale USA w wyniku darowania sprzętu Ukrainie, natomiast 11,3 mld zostanie przeznaczonych na utrzymanie sił USA w regionie. Ponad 26 miliardów dolarów dodatkowych zobowiązań wobec Izraela (prawie osiem razy więcej niż Waszyngton wysyła Tel Awiwowi w danym roku). 8,12 mld dolarów przeznaczono na podsycanie napięć z Chinami na Tajwanie i szerzej w regionie Indo-Pacyfiku. Przydział amerykańskiej pomocy wojskowej Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi pogłębi światowy kryzys — oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.* Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

wtorek, 1 lipca 2014

Dokąd zmierzasz Ukraino?

Dni mijają, zawieszenie broni obowiązuje tylko w mediach, chociaż nie rosyjskich bo zabijanie przedstawicieli mediów z Rosji jakoś się zdarza, czas najwyższy zapytać – dokąd zmierzasz Ukraino? Zwłaszcza w kontekście demonstracji nacjonalistów w centrum Kijowa i innych miastach domagających się wydania i przeprowadzenia rozprawy z Rosjanami w Donbasie.

Sytuacja jest dla wszystkich stron konfliktu (a jak twierdzi strona ukraińską są co najmniej trzy) już bardzo niekomfortowa. Mówimy oczywiście o stronie politycznej konfliktu, albowiem spoglądając na jego wymiar społeczny mamy do czynienia już z kryzysem humanitarnym i zorganizowanym ludobójstwem Rosjan. Ten brak politycznego komfortu przejawia się w braku możliwych scenariuszy alternatywnych, powrót do status quo jest już niemożliwy. Wszelkie marzenia prezydenta Poroszenki o korytarzu, którym rzekomi rosyjscy najemnicy mieliby opuścić Ukrainę to jedynie zawoalowany sposób obrażania mieszkańców Donbasu, których narodowo-wyzwoleńczy trud jest bezprecedensowo deptany przez jego rząd, a ukraińska i zachodnia propaganda odmawiają im prawa do samostanowienia, które wcześniej przyznano Majdanowi. W tych realiach niestety wzajemne komunikowanie się musi się odbywać za pomocą karabinów, nie ma innej możliwości, zwłaszcza jeżeli własny rząd nazywa własnych obywateli terrorystami! Co ciekawe, to kłamstwo zachodniej propagandy jest beznamiętnie powielane, jednakże czy Amerykanie nazywali tak Konfederatów? W naszym kraju władza nazywała tak bojowników PPS, potem AK, ale była to władza narzucona z zewnątrz. Czy nie jest fenomenem ten dramat zakłamania ukraińskiego soft power?

Scenariuszy dla kraju, który walczy z własnym społeczeństwem nie ma, zwłaszcza że zwalczana część społeczeństwa jest „wrogiej i napastliwej narodowości”, której odmawia się prawa poczucia bycia u siebie! To nie są standardy traktowania mniejszości XXI wieku! To nie są standardy pieszczenia i chuchania na mniejszości narodowe, etniczne i wszelakie w Unii Europejskiej. Przecież Ukraińcy muszą sobie uświadomić, że gdyby Ukraina była w Unii Europejskiej, to Donbas dostałby specjalne dotacje na podtrzymanie kultury i tradycji języka rosyjskiego i własnej kultury! Przynajmniej powinien dostać, gdyby Donbas leżał przykładowo w Polsce, bo jak wiemy Rosjanie w unijnej Łotwie też nie mają łatwo, a świetle różnych doniesień są nawet dyskryminowani i szykanowani. Wszystko jest przerażające, albowiem nie jest łatwo być Rosjaninem w Unii Europejskiej i krajach z Unią stowarzyszonych.

Być może dla Ukrainy najrozsądniej byłoby zdecydować się na uznanie niepodległości Donbasu? Za wolność się płaci, skoro de facto tamtejsze społeczeństwo pogodziło się z utratą Krymu, to czy nie jest rozsądniej dla stworzenia państwa mono-narodowego zdecydować się na uwolnienie od regionu stanowiącego problem? My nie mieliśmy wyboru, po prostu pozbawiono nas praktycznie połowy terytorium kraju w imię silniejszego, na tym swego czasu zyskali także Ukraińcy. Dlaczego więc dzisiaj mieliby nie stracić? Przecież mieszkańcy Donbasu mają takie samo prawo do życia jak mieszkańcy Kijowa lub Lwowa! Przy czym oczywiście barbarzyństwa wysiedlenia w ogóle nie bierzemy pod uwagę. Wiadomo, że są na Ukrainie nurty w dyskusji wewnętrznej, które uznają że ceną za „uwolnienie się” Ukrainy od Rosji jest Krym i może być Donbas, ponieważ w ogólnym rozliczeniu to się państwowości ukraińskiej opłaca. Struktury ludnościowej i języka jakim mówią w Donbasie nie da się przekłamać.

Warto mieć świadomość, że Ukraina stoi przed dylematem prowadzenia wojny domowej – generalnie pacyfikacji Wschodu, czy też uznania jego niezależności na własne życzenie. Przecież nie tak dawno pod kierunkiem Kijowa padały jasne i realne postulaty autonomizacji i federalizacji regionów Ukrainy! Wystarczyło zmienić Konstytucję na taką, która pozwalałaby zainteresowanym regionom nawet się skonfederować i żyć własnym życiem przy formalnym uznaniu zwierzchności Kijowa, a faktycznych rządach władz regionalnych. Czym by się to różniło od stanu istniejącego? Przecież w regionach „lojalnych” Kijowowi rządzą oligarchowie, jednakże raczej nie z patriotycznych pobudek, ale po prostu ze strachu o „swoją”, czyli przeważnie ukradzioną wcześniej Narodom Ukrainy własność.

Na pytanie dokąd zmierza Ukraina musi sobie odpowiedzieć w pierwszej kolejności prezydent Poroszenko, który nie ma łatwych decyzji przed sobą. Jest dzisiaj zapędzony w „kozi róg” i musi kwitować błędy i konsekwencje błędów ludobójczej polityki panów Turczynowa i Jacyniuka, nawet nie dla obrony twarzy, ale po prostu ze strachu przed tłumem. No chyba, że rozważa się użycie siły przeciwko „post-majdanowym” demonstrantom? Mówili, że Janukowycz to tyran, a jednak nie wydał rozkazu zmiażdżenia Majdanu. Co zrobi pan Poroszenko czas pokaże i to już w krótkiej perspektywie. W wielu zachodnich mediach pojawiają się opinie, że lepiej jest stracić Krym i Donbas, jakkolwiek by to nie było dramatyczne i kosztowne we wszystkich wymiarach, to jest to cena, którą warto zapłacić za wolność pozostałej „Ukrainy właściwej”, przy czym nie można zapominać o krzywdzie marginalizowanych mniejszości na zachodzie tego kraju.

Bez względu jednak na wszystko – Ukraina w obecnym układzie spraw nie ma najmniejszych szans na członkostwo w Unii lub w NATO. Tym bardziej trzeba zadać pytanie – dokąd zmierzasz Ukraino? Podobno zmierzała do Unii, no ale wyszło jak wyszło…
 
Krakauer

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy