polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Od kilkunastu dni w całej Polsce odbywają się liczne protesty rolników, którzy blokują między innymi drogi, trasy szybkiego ruchu, autostrady, a także przejścia graniczne z Ukrainą. Rolnicy sprzeciwiają się napływowi ukraińskich towarów oraz polityce Unii Europejskiej związanej z tak zwanym Zielonym Ładem. 27 lutego kilkadziesiąt tysiecy rolnikow zademonstrowało swoje niezadowolenie w stolicy, jednocześnie zapewniają, że protest w Warszawie nie osłabi blokowania granic. Z rozmów z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią rolnicy wyszli niezadowoleni: „To była zwykła rozmowa bez żadnych konkretów. Niestety, nic nie udało się ustalić, oprócz obietnicy, że stworzony zostanie okrągły stół z przedstawicielami rolników i władz." * * * AUSTRALIA: Minister przemysłu obronnego Pat Conroy ujawnił plan Partii Pracy dla australijskiej marynarki wojennej. Królewska Marynarka Wojenna Australii, po ukończeniu budowy dodatkowych okrętów, będzie posiadać trzy niszczyciele powietrzne klasy Hobart, sześć fregat klasy Hunter, 11 nowych fregat ogólnego przeznaczenia i opcjonalnie sześć nowych dużych okrętów załogowych o zwiększonej zdolności uderzeń dalekiego zasięgu. * * * SWIAT: Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu ujawnił, że straty ukraińskiej armii, poniesione podczas specjalnej operacji wojskowej, wyniosły ponad 444 tys. żołnierzy; od początku 2024 roku codziennie ginęło średnio prawie 800 ukraińskich żołnierzy oraz 120 sztuk sprzętu wojskowego. * W orędziu narodowym prezydent Władimir Putin zagroził "tragicznymi konsekwencjami" tym krajom, które mówią dziś o wysłaniu wojsk na Ukrainę. – Dysponujemy także bronią, która może razić cele na ich terytorium – podkreślił. Za wrogie działanie wobec Rosji przywódca Rosji uznał przyjęcie do NATO Szwecji i Finlandii. Podkreślił, że konieczną odpowiedzią na to będzie wzmocnienie sił w pobliżu wschodniej flanki Sojuszu.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Australii: komedia "Czas na miłość" - Klub Polski w Ashfield, 25.02, godz. 15:00; komedia "Zamieszanie" - Klub "Polonia" w Plumpton, 2.03, godz. 16:00; komedia "Dżunio" - Sala Jana Pawła II w Marayong, 3.03, godz. 12:30

czwartek, 3 kwietnia 2014

Maturzyści w Konsulacie

Maturzyści , nauczyciele, goście honorowi z konsul RP Reginą Jurkowską. Fot.L.Romanowski
Piątkowe popołudnie, 7 marca. Reprezentacyjną salę Polskiego Konsulatu w Sydney wypełniają goście. Przy fortepianie młodziutka pianistka, Olivia Urbaniak.  Płyną bliskie sercu  i jakże miłe dla ucha utwory – to Chopin. Olivia z prawdziwym mistrzostwem wyczarowywuje lekkość a zarazem przewijającą się nutę wyraźnej melancholii jednego z Mazuków (op 59 no 3) aby za chwilę wznieść słuchaczy na emocjonalne wyżyny w zapierającym dech w piersiach dramatycznym Scherzo (No 3 op 39). Swój recital fortepianowy kończy Olivia pełną gracji i prawdziwie polskiej wytworności wspaniałą Etiudą (op 10 no 4). Długo nie milkną spontaniczne brawa publiczności. Widownia jest oczarowana. Ściskają Olivię i wręczają jej kwiaty.


 Gośćmi Konsulatu są tego wieczoru młodzi Polacy, jeszcze niedawno  uczniowie, a teraz już studenci uniwersytetów. Pomyślnie zdali maturę, otrzymali wystarczającą ilość punktów aby dostać się na wybrane kierunki studiów. Spośród wielotysięcznej rzeszy ubiegłorocznych maturzystów wyróżnia ich ten niezwykle istotny fakt, że wybrali język polski, jako jeden z przedmiotów maturalnych.

Co najważniejsze, dla zdecydowanej większości,  język polski stał się najlepiej zdanym przedmiotem. Wszyscy pozdawali maturę z polskiego na ‘Band 6’ –  uzyskując powyżej 90%,  lub ‘Band 5’ –  powyżej 80%. Taki wynik znacznie przyczynił się do zapewnienia im miejsca na wybranych kierunkach studiów. Koniecznie należy tutaj podkreślić, że spośród trzydzieściorga zdających język polski maturzystów, tylko troje urodzonych było w Polsce, a i oni przyjechali do Australii jako małe dzieci.  Kilkoro pochodzi z mieszanych małżeństw, gdzie tylko jedno z rodziców jest Polakiem.

Zostali zaproszeni na dzisiejszy wieczór, aby otrzymać z rąk Pani Konsul Generalnej, Reginy Jurkowskiej pamiątkowe dyplomy ukończenia matury z języka polskiego. Przybyli z rodzicami niektórzy nawet z dziadkami i rodzeństwem. Ci, którzy rozpoczęli już studia z dala od Sydney wyrażali żal, że przyjść nie mogą.

Uroczystość rozpoczęła się serdecznymi słowami powitania, jakie skierowała pod adresem młodzieży i ich Rodziców Pani Konsul.  - Wybierając język polski jako jeden z przedmiotów maturalnych udowodniliście swoją polskość, powiedziała Pani Regina Jurkowska. Pani Konsul podziękowała także członkom Związku Nauczycieli Języka Polskiego za współpracę przy organizowaniu tego spotkania.

W niemniej serdeczny sposób zwróciła się do młodzieży jedna z nauczycielek klas maturalnych pani Marianna Łacek, nazywając ich przyjaciółmi.  – Bo chociaż dzieli nas bardzo dużo i wiek i wykształcenie, doświadczenie życiowe i status rodzinny, łączy nas jedno najważniejsze – polskość, powiedziała Pani  Łacek.

Jeden z gości honorowych, Profesor Severyn Ozdowski również podkreślił istotę polskości. - Każdy w Australii skądś pochodzi, każdy posiada swoje korzenie, nasze korzenie sięgają Polski. Pamiętajmy o tym i dbajmy o naszą polskość [...] Studia uniwersyteckie jakie zaczynacie już stawiają was w gronie uprzywiliowanych Australijczyków. Żyjąc w Australii, kraju wielkich możliwości nie zapominajcie także o tych, którym się mniej powiodło. Ich też należy dostrzec i okazać im pomoc, zakończył swoje wystąpienie prof. Ozdowski.

Radę Naczelną Polskich Organizacji reprezentowała Pani Małgorzata Kwiatkowska. -  Składam wam wszystkim serdeczne gratulacje z osiągnięcia tak wysokiego poziomu języka polskiego. Zakończyliście pomyślnie pewien etap w życiu - a idąc w dorosłe życie nieście  ze sobą swoją polskość, polski język i polską kulturę – przed wami droga z wieloma możliwościami. Mam nadzieję, że wśród was wyłonią się także przyszli działacze Polonijni, którzy włączą się aktywnie do różnych prac, zarówno tych, które mają na celu   dbanie o wartości i utrzymanie majątku Polonii jak i promowanie Polski tu na Antypodach. Gratuluję również nauczycielom, rodzicom i członkom rodzin – Państwa zaangażowanie, wpajanie dumy z przynależności do polskiego narodu, mobilizacja i wsparcie to nierozerwalne ogniwa tego sukcesu. – powiedziała Pani Kwiatkowska.

W imieniu młodzieży wystąpili uczniowie z Ashfield – Sylvia Bożym i Bartek Dziubiński. Podziękowali oni Pani Konsul za patronowanie temu spotkaniu, podziękowali także Rodzicom, za fundament polskości, jaki wynieśli z domu.  Szczególne słowa podziękowania skierowali pod adresem swoich nauczycieli języka polskiego, a szczególnie tych nauczycielek, które doprowadziły ich do tak pomyślnie zdanej matury. – Będziemy zawsze pamiętać godziny spędzone w polskiej klasie, powiedziała Sylvia. Zdobywaliśmy tam nie tylko wiedzę, ale tam nawiązaliśmy trwałe przyjaźnie, tam kształtowały się nasze charaktery i za to Paniom dziękujemy [...]

Oficjalnego wręczania maturzystom Dyplomów Konsulatu Generalnego w Sydney, dokonała Pani Konsul Generalna Regina Jurkowska oraz Pani Gosia Vella – vice Prezes Związku Nauczycieli Języka Polskiego.

Dalsza część uroczystości przebiegała już w mniej formalny sposób. Goście zgromadzili się wokół stołów z artystycznie przygotowanymi kanapeczkami  (ukłon dla pani Ewy Baczyńskiej) wieloma innymi smakołykami oraz napojami. Posypały się żarty i wspomnienia.

Na skierowane do grupki młodzieży pytanie, czy nie żałują tylu sobotnich ranków spędzonych w szkolnych klasach, zamiast na przykład odsypiać piątkowe rozrywki – wszyscy gremialnie odpowiedzieli, że absolutnie nie! Te soboty były nie tylko wartościowym, ale najprzyjemniej spędzonym czasem. Nauka odbywała się w zupełnie innej atmosferze, było dużo żartów i humoru – wszystko po polsku. Spotykali się z kolegami i koleżankami z różnych szkół, mogli wymienić opinie i podzielić się spostrzeżeniami na nurtujące ich problemy szkolne i nie tylko. Tego się nie zapomina...Nic dziwnego, że spotkanie przedłużyło się do późnych godzin. – Dzisiaj piątek, ale jutro nie mamy polskiej szkoły, żartowali... a szkoda, dodał ktoś z nutką nostalgii.

Tych trzydzieścioro polskich maturzystów powinno stać się przykładem dla wielu polskich rodzin, które jeszcze nie dostrzegają niewątpliwych i bardzo wymiernych korzyści płynących z uczenia się języka polskiego. Australia daje każdemu z naszych dzieci możliwości. Tylko od nas zależy jak my te możliwości wykorzystamy.
Marianna Łacek
 
Informacji w sprawie uczenia się języka polskiego na wszystkich szczeblach szkoły mogą udzielić:
Marianna Łacek tel. 9798 8690 email: [email protected]
Gosia Vella tel. 9311 3723 email: [email protected]
Barbara Magolan tel. 46 25 0254 email: [email protected]

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy