polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Prezydent Karol Nawrocki odbył godzinne spotkanie z przywódcą Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim na marginesie szczytu NATO w Ankarze. Rozmowy nie przyniosły przełomu w relacjach dwustronnych i nie zdołano rozwiązać spornych kwestii historycznych dotyczących rzezi wołyńskiej oraz działalności UPA. Nawrocki podkreślił, że dla Polski gloryfikacja symboli UPA jest kwestią "nienegocjowalną" i ostrzegł, że symbole te ograniczają przyszłość Ukrainy w Unii Europejskiej. * * * AUSTRALIA: Premier Indii Narendra Modi przebywał z oficjalną wizytą w Australii w dniach 8–10 lipca 2026 r. : Premierzy podpisali ważne porozumienia, w tym umowę dotyczącą eksportu australijskiego uranu do Indii. Omówiono także rozwój łańcuchów dostaw minerałów krytycznych oraz współpracę w zakresie technologii rolniczych i sztucznej inteligencji. W Melbourne odbyło się masowe spotkanie Modiego z indyjską społecznością, w którym uczestniczyło ponad 20 000 osób na Marvel Stadium. * * * SWIAT: Prezydent USA Donald Trump oficjalnie ogłosił zerwanie rozejmu i wznowienie działań wojennych z Iranem. Kluczowe oświadczenie padło podczas trwającego szczytu NATO w Ankarze. Trump jednoznacznie stwierdził: „Myślę, że to koniec. Nie chcę mieć z nimi nic wspólnego”, nazywając irańskie władze „kłamcami, oszustami i chorymi ludźmi”. Stany Zjednoczone i Iran przeprowadziły serię potężnych uderzeń odwetowych. Sytuacja doprowadziła do gwałtownego wzrostu cen ropy naftowej na rynkach światowych.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-a-Vis - Koktail Retro - Sala JP2 w Marayong, 14.06, godz. 12:30; Klub Polski w Bankstown, 21.06, godz. 15:00

środa, 12 czerwca 2013

Leszek Wikarjusz nowym prezesem Rady Naczelnej Polonii Australijskiej

Nowy Prezes RNPA Leszek Wikarjusz.
Fot.K.Bajkowski
Jak informuje Polski Program Radia SBS, na zjeździe Rady Naczelnej Polonii Australijskiej, który odbył się w miniony weekend w Brisbane, nowym  prezesem RN został wybrany jej dotychczasowy wiceprezes - Leszek Wikarjusz.

 Kończacemu swoją dwuletnią kadencję funkcji prezesa Januszowi Rygielskiemu zostało udzielone absolutorium.

Rada Naczelna jest społecznym organem mającym na celu wspieranie i reprezentowanie  zrzeszonych przy niej wielu organizacji polonijnych działających w Australii.
 
 
Z nowym prezesem Rady Naczelnej rozmawia Anna Sadurska z Radia SBS:



Leszek Wikarjusz urodził się w Kościerzynie na Pomorzu w Polsce.  Ukończył Technikum Chemiczne w Gdańsku, gdzie mieszkał i pracował przez wiele lat.  Do Brisbane przybył wraz z żoną i dwoma małymi synami w 1985 roku.  Wkrótce po przyjeździe podjął pracę społeczną w federalnym programie pomocy dla nowoprzybyłych emigrantów.  Niedługo po tym oboje z żoną włączyli się do pracy w Kole Przyjaciół Harcerstwa przy Hufcu Pomorze w Brisbane.  Przez wiele lat Leszek sprawował funkcję skarbnika Koła.

Praktycznie od przyjazdu do Australii Leszek należał do organizacji polonijnych, m. in. w latach 1985-88 do Stowarzyszenia im Tadeusza Kościuszki w Darra, Brisbane, a w latach 1989-91 oraz od 2000 do 2013 był członkiem zarządu Stowarzyszenia Polaków w Queensland.  Pełnił funkcje skarbnika, wiceprezesa a następnie przez siedem lat był prezesem Stowarzyszenia.

Od sześciu lat jest członkiem Prezydium Rady Naczelnej Polonii Australijskiej, a w ostatnich dwóch latach jej wiceprezesem.

Kariera zawodowa Leszka w Australii była urozmaicona, m. in. pracował w firmie telekomunikacyjnej Optus, a obecnie w ANZ Bank jako kierownik programu kredytowego.

Żona, Alina, po ukończeniu studiów w Australii pracuje jako nauczyciel.  Obaj synowie obecnie przebywają w Brisbane.  Rodzina Wikarjuszów mieszka w dużym domu otoczonym pięknie utrzymanym ogrodem, w którym hasają dwa koty i pies a gospodarze realizują swoje pasje ogrodnicze.


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy