polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Podczas 34. Finału WOŚP, który odbył się 25 stycznia 2026 roku, padł kolejny rekord zbiórki. Na zakończenie dnia Finału licznik wskazał sumę wyższą niż w latach ubiegłych, co media i fundacja określają jako kolejny sukces i rekordowe tempo zbiórki. Deklarowana obecnie kwota to ponad 183 mln zł na wsparcie gastroenterologii dziecięcej. * * * AUSTRALIA: Po poniedziałkowych obchodach narodowego święta trwają dyskusje na temat protestów „Invasion Day”, wspierających prawa ludności rdzennej. W Perth policja zatrzymała 31-latka, który rzucił domowej roboty ładunek wybuchowy w tłum demonstrantów. Ogłoszono również listę odznaczonych Orderem Australii, na której znalazła się m.in. legenda sportu Cathy Freeman. * * * SWIAT: Po dwóch dniach intensywnych rozmów między Ukrainą, Rosją a Stanami Zjednoczonymi (23–24 stycznia 2026 r.) delegacje nie osiągnęły żadnego formalnego porozumienia w sprawie zakończenia konfliktu. Rosja podtrzymała żądanie wycofania wojsk ukraińskich z Donbasu, co Kreml określił jako warunek kluczowy. Z kolei Wołodymyr Zełenski podkreślił, że kwestia Donbasu pozostaje dla Ukrainy tematem priorytetowym i skomplikowanym. * Premier Kanady Mark Carney ogłosił 25 stycznia 2026 r., że jego kraj nie zamierza dążyć do zawarcia pełnej umowy o wolnym handlu z Chinami. Deklaracja ta była odpowiedzią na groźby Donalda Trumpa, który zapowiedział nałożenie 100% ceł na kanadyjskie towary, jeśli Ottawa sfinalizuje szerokie porozumienie handlowe z Pekinem.
POLONIA INFO: "Ludzie, dokąd wyście przyjechali?" - monodram Alka Silbera w wykonaniu Krzysztofa Kaczmarka - Klub Polski w Bankstown, 22.11, godz 18:30; Klub Polski w Ashfield, 23.11, godz. 15:30

środa, 12 grudnia 2012

Polish Christmas 2012 - fotoreportaż (4)

 W czwartym naszym  fotoreportażu z festynu Polish Christmas na Darling Harbour prezentujemy kolejne zdjęcia z tej wyjątkowej polskiej imprezy w Sydney.
Tym razem ujęcia w obiektywie Jarka Ławońskiego. M.in. z występu Olivi Kierdal,  zespołu folktorystycznego Podhale, zespołu muzycznego Magiakons Band z Sylwestrem Gladeckim i Michałem Maciochem, kabaretu Vis a Vis, Polish Retro - Bożeny Szymańskiej i Wiesława Rogalińskiego śpiewjących piosenki lat 20-tych i 30-tych ub. wieku,  sydnejskiej grupy rekonstrukcyjnej The Classic 17th Century Duel, prezentujących się w strojach dawnej szlachty polskiej oraz konferansjerów całego 6-godzinnego programu scenicznego - Aurelii Stanisławczyk i Dariusza Paczyńskiego.






 







Zdjęcia: Jarek Ławoński

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy