polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Prezydent Karol Nawrocki zapowiedział w czwartek wieczorem, że nie podpisze ustawy dotyczącą unijnej pożyczki SAFE na zakupy związane z obronnością i bezpieczeństwem. Brak podpisu prezydenta utrudni rządowi sięgnięcie po te środki, ale tego nie uniemożliwi. Premier Donald Tusk i inni ministrowie już wcześniej ogłosili, że szykują "plan B". Nawrocki ostrzegł przed konsekwencjami karnymi w torpetownaiu jego decyzji. * * * AUSTRALIA: Australia przekaże Zjednoczonym Emiratom Arabskim zaawansowane pociski rakietowe powietrze-powietrze średniego zasięgu i wyśle samolot nadzoru Boeing E-7A Wedgetail na Bliski Wschód na cztery tygodnie. Premier Albanese ogłosił w poniedziałek, że wsparcie ma charakter obronny i ma chronić region przed irańskimi atakami odwetowymi po eskalacji konfliktu spowodowanego agresją USA i Izraela na Iran. * * * SWIAT: Po barbarzyńskim ataku Izraela i USA na Iran i zamordowaniu jego przywódcy religijnego, armia irańska prowadzi intensywny ostrzał rakietowy Izraela, w którym po raz pierwszy na taką skalę wykorzystuje amunicję kasetową (cluster bombs) wymierzoną w Tel Awiw. Miasto stało się celem wielu fal ataków rakiet balistycznych wyposażonych w głowice kasetowe. Odnotowano liczne pożary i uszkodzenia budynków. Ostrzeliwane są też bazy militarne USA rozlokowane w wielu krajach na Bliskim Wschodzie. Do Waszyngtonu wracają pierwsze trumny ze zwłokami zabitych amerykańskich żołnierzy.
POLONIA INFO:

środa, 28 listopada 2012

Kościuszko Festivities 2013

Kosciuszko Festivities connecting History, People & Nature - to hasło imprez, które odbędą się w dniach 9 i 10 lutego przyszłego roku  w Alpach Australijskich. U podnóża Góry Kościuszki w Charlotte Pass i Jindabyne odbędą się  imprezy sportowo-turystyczne oraz wyjątkowe uroczystości  w tym zlot motocyklistów z Australii i Polski.

Spotkamy się tam wraz z naszymi australijskimi przyjaciółmi na biegach górskich, na trasach pieszych i rowerowych dla dorosłych, dla  młodzieży i dzieci oraz na uroczystościach 173 rocznicy zdobycia i nazwania najwyższego szczytu Australii - Mt. Kosciuszko.
W przyszłym roku będziemy obchodzili dodatkowo szczególny jubileusz: 25 lat pobytu monumentu naszego rodaka Sir Pawła Edmunda Strzeleckiego u podnóża Góry Kościuszki.

 Za sprawą działaczy polonijnych i władz z Polski w 1988 roku został bowiem postawiony w Parku Banjo Petersona nad jeziorem w Jindabyne pomnik naszego słynnego podróżnika i odkrywcy. Wykonany został w Polsce przez znanego poznańskiego rzeźbiarza Jerzego Sobocińskiego i podarowany przez  Polaków  na 200-lecie Australii.
Jak informują organizatorzy Kościuszko Festivities 2013 w związku z tym jubileuszem, w lutowych imprezach spodziewany jest udział oficjalnej rządowej delegacji z Polski.

Organizatorem Kościuszko Festivities 2013 jest Strzelecki Heritage z Melbourne. Bumerang Polski jest patronem medialnym imprezy.
Więcej informacji na stronie: www.kosciuszkofestivities.org.au



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy