polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Prezydent RP Karol Nawrocki zarzucił Ukrainie przekraczanie granic dobrosąsiedzkich relacji i czczenie ludobójców mordujących Polaków. Nawrocki podkreślił, że jego działania wobec Kijowa wynikają z polskiej racji stanu. * * * AUSTRALIA: Gwałtowny wzrost poparcia dla partii One Nation pod przywództwem Pauline Hanson stał się jednym z najważniejszych wydarzeń na australijskiej scenie politycznej po wyborach federalnych w 2025 roku. W pierwszej połowie 2026 roku partia ta odnotowała bezprecedensowy skok popularności, zyskując miano najszybciej rosnącego ugrupowania we współczesnej historii Australii. One Nation osiągnęła 31% poparcia, wysuwając się na prowadzenie w kraju i wyprzedzając rządzącą Partię Pracy (28%).Pozycja polityczna samej 72-letniej Pauline Hanson znacząco wzrosła – zyskuje ona wysokie wskaźniki aprobaty społecznej we wszystkich grupach wiekowych. * * * SWIAT: Potężny kryzys w Kościele katolickim. Dykasteria Nauki Wiary wydała dekret ekskomuniki wobec sześciu biskupów Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X - podał Vatican News. Powodem jest konsekracja czterech prezbiterów, dokonana 1 lipca 2026 r. w Écône w Szwajcarii bez zgody papieża Leona XIV. Dykasteria wyjaśnia ponadto, że sakrament pokuty udzielany przez kapłanów Bractwa oraz małżeństwa, przy których asystują, są nieważne, a wszelkie sakramenty sprawują oni w sposób niegodziwy. Wiernych świeckich, którzy formalnie przystąpili do Bractwa, dekret również obejmuje ekskomuniką. Bractwo Kapłańskie św. Piusa X powstało w 1970 r. z inicjatywy abp. Lefebvre’a jako środowisko przywiązane do tradycyjnej liturgii, odrzucające część postanowień Soboru Watykańskiego II, m.in. ekumenizm i mszę w językach narodowych.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-a-Vis - Koktail Retro - Sala JP2 w Marayong, 14.06, godz. 12:30; Klub Polski w Bankstown, 21.06, godz. 15:00

poniedziałek, 13 grudnia 2010

Pierwszy kongres dysydentów PiS

Powstanie stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza ogłosiła w listopadzie grupa byłych polityków PiS, którzy zostali wyrzuceni lub sami zrezygnowali z Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, w tym Joanna Kluzik-Rostkowska, Paweł Poncyljusz, Elżbieta Jakubiak a także eurodeputowani PiS: Paweł Kowal, Michał Kamiński i Adam Bielan. Trwa proces rejestracji stowarzyszenia PJN.


Niedługo później w Sejmie powstał klub Polska Jest Najważniejsza, w jego skład weszło wówczas 15 byłych posłów PiS, w tym inicjatorzy stowarzyszenia o tej samej nazwie.

- Sprzeciwiamy się wykluczaniu i dyskredytacji przeciwników politycznych. Nie odmawiamy nikomu prawa do nazywania się patriotą. Jesteśmy krytykami pozbawiania swoich rywali godności i dobrej woli - to tylko niektóre hasła z deklaracji programowej ugrupowania "Polska jest Najważniejsza".

 Jeden z założycieli nowej partii, Marek Migalski oświadczył, że tradycja przyświecająca PJN to tradycja republikańska. - Przywiązanie do idei wolności i budowania wspólnoty. Wolność jest dla nas wartością pierwszorzędną. Zarówno w wymiarze indywidualnym jak i społecznym. Pragniemy wolności przekonań, słowa i wolności ekonomicznej - wymieniał polityk.

Wśród istotnych wartości znajduje się także tradycja konserwatywna i chrześcijańska. W deklaracji jest jednak punkt, który mówi, że "przeszłość nie jest balastem utrudniającym rozwój".

- W imię wolności żądamy pełnego respektowania praw mniejszości i osób niewierzących - powiedział Migalski.

Dziś odbywa sie pierwszy kongres nowego ugrupowania  na polskiej scenie politycznej - Polska Jest Najważniesza.

Transmisja na żywo (TVN24)
"Simply the best" dla Kluzik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy