polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Według oficjalnych wyników eurowybory wygrywa Koalicja Obywatelska, która zdobyła 37 proc. głosów. Taki wynik oznacza, że partia zdobyła 21 mandaty w Europarlamencie. Na drugim miejscu jest PiS, który uzyskał 36,1 proc. głosów, co oznacza 20 mandatów. Na trzecim miejscu znalazła się Konfederacja z wynikiem 12,1 proc. Partii Mentzena daje to 6 miejsc w ławach Europarlamentu. Trzecia Droga i Lewica - po 3 mandaty. * * * AUSTRALIA: Senat Australii rozpoczął dochodzenie sprawdzające czy wzrost nadmiernej liczby zgonów ma związek z wprowadzeniem programu covidowych szczepień w 2021 roku.Celem przedsięwzięcia jest próba wyjaśnienia przyczyny najgorszego poziomu nadmiernej śmiertelności od czasu II wojny światowej. O przeprowadzenie dochodzenia wnioskował senator Partii Zjednoczonej Australii (UAP) Ralph Babet. Polityk od dwóch lat usiłował doprowadzić do wszczęcia postępowania pod kątem sprawdzenia m.in. programu szczepień na COVID, jednak jego wnioski były blokowane przez Partię Pracy i Zielonych, które nie wskazały nawet, dlaczego są przeciwko procedurze wyjaśniającej. Według obecnych założeń raport z dochodzenia ma się ukazać w sierpniu. Według podanych w marcu danych Therapeutic Goods Administration (TGA) "do listopada 2023 r. odnotowano 15 114 zgonów, czyli o 10 procent więcej niż średnia wyjściowa". * * * SWIAT: Rosja i Białoruś rozpoczęły drugi etap wspólnych ćwiczeń z użyciem niestrategicznej broni jądrowej – poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji. * Hamas odrzucił propozycję uwolnienia zakładników w Strefie Gazy przedstawioną przez Joe Bidena – informuje agencja Reutera, powołując się na izraelskiego urzędnika. Wcześniej amerykański prezydent przedstawił plan rozejmu między Izraelem a Hamasem, który dzieli się na trzy etapy i zakłada wycofanie wojsk z zaludnionych obszarów Strefy Gazy i uwolnienie zakładników, całkowite zawieszenie broni oraz odbudowę Strefy Gazy.
POLONIA INFO: Światowy Dzień Dziecka - Klub Polski w Bankstown 16.06, godz. 14:00

poniedziałek, 6 września 2010

Rok Chopinowski: Krzysztof MałekDo łancucha światowych jubileuszowych obchodów dołaczyło Sydney. W sobotę 13 marca w tutejszym City Recital Hall odbył się koncert chopinowski zorganizowany przez Federację Polskich Organizacji w NPW. Salę koncertową centralnie położoną w środmieściu Sydney przy Angel Place - drugą taką po sali Opery Sydnejskiej specjalnie akustycznie zaprojektowaną do wykonywania muzyki klasycznej, wypełniła australijska Polonia i sydnejscy wielbiciele Chopina. Na koncert przybyła m.in. gubernator Nowej Południowej Walii, prof. Marie Bashir , stanowa minister sztuki , Virginia Judge, ambasador Polski, Andrzej Jaroszyński, konsul generalny RP w Sydney, Daniel Gromann a także mieszkająca w Sydney żywa i ciągle aktywna legenda polskiej muzyki skrzypcowej, prof. Wanda Wilkomirska.

To rocznicowe chopinowskie wydarzenie było wyjątkową okazją do posłuchania i zobaczenia na jednej scenie niemal wszystkich aktualnych polskich gwiazd muzyki klasycznej zamieszkałych w Australii i znanych publiczności międzynarodowej.
Kameralne utwory Chopina od Ballady g-moll, po Poloneza Fantazję As-dur i Etiudę Rewolucyjną rozbrzmiewały w doskonałej interpletacji Grzegorza Kindy, Macieja Paweli, Stana Kornela, Michała Wieczorka, Krzysztofa Małka (Video), Karola Kowalika, Ewy Kowalskiej i Tamary Cisłowskiej . Pieśni Chopina wykonały Halina Gadd i Lilija Sile. Muzykę uzupełniały fragmenty listów Chopina czytane przez Michała Maciocha.

Krzysztof Bajkowski
TV Magazyn,The Sydney Pulse

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy