polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Prezydent RP Karol Nawrocki zarzucił Ukrainie przekraczanie granic dobrosąsiedzkich relacji i czczenie ludobójców mordujących Polaków. Nawrocki podkreślił, że jego działania wobec Kijowa wynikają z polskiej racji stanu. * * * AUSTRALIA: Gwałtowny wzrost poparcia dla partii One Nation pod przywództwem Pauline Hanson stał się jednym z najważniejszych wydarzeń na australijskiej scenie politycznej po wyborach federalnych w 2025 roku. W pierwszej połowie 2026 roku partia ta odnotowała bezprecedensowy skok popularności, zyskując miano najszybciej rosnącego ugrupowania we współczesnej historii Australii. One Nation osiągnęła 31% poparcia, wysuwając się na prowadzenie w kraju i wyprzedzając rządzącą Partię Pracy (28%).Pozycja polityczna samej 72-letniej Pauline Hanson znacząco wzrosła – zyskuje ona wysokie wskaźniki aprobaty społecznej we wszystkich grupach wiekowych. * * * SWIAT: Potężny kryzys w Kościele katolickim. Dykasteria Nauki Wiary wydała dekret ekskomuniki wobec sześciu biskupów Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X - podał Vatican News. Powodem jest konsekracja czterech prezbiterów, dokonana 1 lipca 2026 r. w Écône w Szwajcarii bez zgody papieża Leona XIV. * Stany Zjednoczone obchodziły hucznie 250. rocznicę niepodległości. Główne uroczystości odbyły się 4 lipca, a ich epicentrum stanowiła stolica – Waszyngton, zorganizowano także wiec prezydenta Donalda Trumpa.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-a-Vis - Koktail Retro - Sala JP2 w Marayong, 14.06, godz. 12:30; Klub Polski w Bankstown, 21.06, godz. 15:00

środa, 29 września 2010

Polskie kino w Australii: Niezawodny system

W ramach październikowych pokazów kina polskiego w Australii wyświetlony będzie film Izabelii Szylko pt. "Niezawodny system".

W rolach głownych: Alina Janowska, Wojciech Siemion, Szymon Bobrowski, Katarzyna Cynke, Piotr Fronczewski.

Paradoksalnie "Niezawodny system" nie ma w sobie nic sensacyjnego. Tytułowa metoda na stuprocentową wygraną, też okazuję się być czymś więcej niż tylko sposobem na nieprzewidywalną ruletkę. Reżyser skupia się tutaj na czymś innym. Jej niby niezauważalna, ale skuteczna reżyseria konsekwentnie kreśli obraz mówiący o przemijaniu, błędach młodości, lekcji i darze życie. (...) Tymczasem jest to dzieło, które ogląda się z niewymuszoną przyjemnością i zainteresowaniem. To film z rodzaju, które lubi się po prostu od pierwszego kadru. Sam motyw hazardu stanowi tutaj jedynie pretekst, do przedstawienia oczywistej metafory ślepego losu, ale też brania za niego własnej odpowiedzialności. Ten subtelny dydaktyzm mimo to, nie razi. Jest podany niezwykle zgrabnie i wynika w zasadzie sam z siebie. Suma sumarum pozostaje po wszystkim wrażenie wzruszającej, z gracją opowiedzianej, mądrej historii. A przy tym, nad wszystkim unosi się ten nostalgiczny duch minionej epoki, która wydaje się pozostawać czymś bezpowrotnym.

TERMINY AUSTRALIJSKICH PROJEKCJI FILMU "Niezawodny system":
Melbourne: Niedziela 3 października godz. 13:00Classic Cinema, 9 Gordon Street, Elsternwick
Sydney: Sobota 16 października, godz. 17:00
Chauvel Cinema, Paddington


Wiecej: Puma Film

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy