polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

wtorek, 29 maja 2018

Pakiet budżetowy 2018. Analiza Eugeniusza Bajkowskiego

Od trzech tygodni trwa coroczna, ożywiona i jak prawie zawsze nieraz przesadnie "politycznie-polemiczna" debata na temat kolejnego australijskiego federalnego pakietu budżetowego wniesionego do izby niższej (House of Representatives) australijskiego parlamentu o godz. 19:30  we wtorek 8 maja br przez federalnego ministra ekonomii (Federal Treasurer) Scotta Morrisona. Jest  to już jego trzeci, kolejny federalny Pakiet Budżetowy. Jak zawsze powodujący kontroweresyjne reakcje.

O tej samej porze  wypuszczno nas z gościnnego "zamknięcia budżetowego dla mediów" organizowanego corocznie przez federalne ministerstwo ekonomii (Federal Treasury) dla dziennikarzy. Jest to duży i słusznie bardzo ceniony  przywilej. M.in. przy zgłoszeniu się i sprawdzeniu tożsamości i uprawnienia do wstępu dostajemy bezpłatnie  całą budżetową dokumentację. "Zamknięcie budżetowe" rozpoczyna się o 13:30 i daje sześć godzin do przestudiowania całej dokumentacji, włącznie z politycznie kluczowym przemówieniem ministra ekonomii (które zostanie wygłoszone sześć godzin później). 

Oczywiście całości w ciągu tych sześciu godzin  nie przejrzy się. Ale można zapoznać się ze zdecydowaną większością najważniejszych aspektów pakietu budżetowego. W okresie "zamknięcia" są również wykładane kolejne oświadczenia i komunikaty dla prasy poszczególnych ministrów i resortów. Jest to szczególnie cenne dla elektronicznych mediów i codziennej prasy drukowanej.  Jednocześnie podobne "zamknięcie" jest organizowane dla przedstawicieli szeregu zrzeszeń przemysłowych i handlowych oraz kilku podobnych organizacji.
Tak jak w poprzednich latach, polityczno-promocyjne hasła i wstępne przemówienie do dziennikarzy zgromadzonych w tradycyjnym „zamknięciu budżetowym w parlamencie były przebojowe: „Mocniejsza gospodarka. Więcej miejsc pracy. Zagwarantowanie istotnych świadczeń i usług. Rząd działający w ramach tego co jest możliwe („The Government living within its means”).  To jest istotą tego Budżetu. Australijska gospodarka obecnie wychodzi z jednego z  najtrudniejszych okresów z którymi musieliśmy borykać przez pokolenia.”

 Minister wspomniał w tym kontekście o Globalnym Kryzysie Finansowym - osławionym Great Financial Crisis GFC oraz o końcu zdarzającej się raz na stulecie wielkiej  hossie inwestycyjnej w sektorze wydobywczym – co wydarło $80 mld. z australijskiej gospodarki. To wszystko jest prawdą. Czy trzeci pakiet budżetowy  min. Morrisona i ministra finansów Matthiasa Kormanna osiągnie swoje ambitne cele?  Dotychczasowe wrażenia są umiarkowanie. Natomiast oczywiscie, tak jak w poprzednich latach - ten kolejny  pakiet budżetowy wymaga wnikliwego przestudiowania. Jest tego spora walizeczka podsumowań, założeń, danych statystycznych, wykresów oraz innych materiałów budżetowych które wymagają  przestudiowania bądź dokładnego przeglądu.

Tym razem streszczę zasadniczne pozycje.

      Powrót do skromnej nadwyżki budżetowej jest teraz zapowiadany na rok finansowy 2020-21. Pod względem rozliczeń  gotówkowych, deficyt budżetowy na bieżący rok jest teraz zakładany w wysokości $39,9 mld  (billion) i 2,4% Produktu Krajowego Brutto (PKB – GDP po angielsku).
        W roku finansowym 2017-18 niedobór ma zmniejszyć  się  do $37,1 mld i 2,2% PKB, potem do $26,1 mld  oraz 1,4% PKB a następnie do $15,4 oraz 0,8% PKB. Pod względem rozliczeń fiskalnych, pakiet budżetowy przewiduje, że bieżący rok finansowy zamknie się niedoborem wysokości $ 39,4 mld czyli również 2,4% PKB.

·         Realny, po uwzględnieniu inflacji, wzrost Produktu Krajowego Brutto ma wzrosnąć z  2,1% w 2016-17 do 2,75% w 2017-18 oraz 3% w 2018-19 i 2019-20.

·         Indeks cen spożywczych  CPI (Consumer Prices Index), zasadniczy miernik inflacji ma wzosnąć  z 1,9% w 2016-17 do 2% w bieżącym roku finansowym 2017-18 do 2,25% w 2018-19 i 2,5% w 2019-20. Według tego prognostyku wzrost  tempa inflacji będzie niski w okresie następnych 19 miesięcy, potem zasadniczo umiarkowany.

·         Wskaźnik wzrostu bądż spadku przeciętnych płac (wage price index) wyniósł 1,9% w 2016-17, potem 2,25% w bieżącym roku 2017-18, następnie 2,75% w 2018-19 oraz 3,25%  w 2019-20.

·         Od przyszłego roku osoby zarabiające $90 tys. albo mniej uzyskają obniżkę w stopie opodatkowania   sięgającą do $530 rocznie.

·         Wzrośnie federalne wydatkowanie na obronę, bezpieczeństwo kraju, łączność, porty morskie, konserwację  zasobów wodnych oraz niektóre branże opieki społecznej. 

      Najwyższa obecnie osobista skala podatkowa wysokości 37% ma zostać zniesiona w 2024-25. Według rządowej retoryki budżetowej posunięcia zaprogramowane w Rządowym Planie Opodatkowania Osobistych Dochodów GPITP  (Government's Personal Income Tax Plan) "zrobią system federalnego opodatowania osobistego niższym oraz bardziej sprawiedliwym i prostym. "Plan rozpoczyna się stałym ulżeniem podatkowym dla niżej oraz średnio zarabiających osób, żeby ich wynagrodzić, podbudować i pomóc im w obliczu presji codziennych kosztów życiowych".  

      Drugim etapem będzie osłonięcie dochodów Australijczyków przed "pełznięciem w górę skali opodatkowania (bracket creep)". Trzecim etapem ma być "spłaszczenie i uproszczenie opodatkowania osobistego". Według pakietu budżetowego, "natychmiastowa korzyść" dla osób mających niskie albo średnie dochody wyniesie $530 rocznie oraz do $1060 dla "pracującej pary" poczynając od 2018-19. Jednocześnie objęcie 32,5-procentową skalą opodatkowania dochodów sięgającytch $90,000 od 1 lipca br powinno zapobiec ich przejściu do 37-procentowej skali opodatkowania osobistego. Odsetek Australijczyków opodatkowanych najwyżej w skali do 32,5%  ("marginal tax rate") ma wzrosnąć z obecnego poziomu 63% do 94% w 2024-25. Oczywiśćie nie brakuje ostrej polemiki na ten wyczulony temat.

       Oceny i założenia makro-ekonomiczne

      Oczywiście australijski federalny pakiet budżetowy musi być układany pod wpływem nie tylko aktualnych, ogólno-krajowych uwarunkowań makro-ekonomicznych (z uwzględnieniem wielu mikro-ekonomicznych aspektów istotnych w państwie federacyjnym) lecz również ocen aktualnej i oczekiwanej regionalnej i globalnej sytuacji ekonmomicznej. Jest to szczególnie ważne dla takiego kraju jak Australia w znacznej mierze uzależnionego od szeregu istotnych globalnych uwarunkowań.
       Według rządowych ocen streszczonych w dokumentacji budżetowej (zwłaszcza w "A plan for a stronger economy. Budget Overview, 8 May 2018"), "globalny wzrost [ekonomiczny] w 2017 był najszybszy od sześciu lat i Australia nadal jest dobrze ustawiona to skorzystania z globalnej poprawy". Globalny wzrost gospodarczy objął zarówno "zaawansowane" jak "wyłanijące się ekonomicznie kraje - co wskazuje że jest bardziej „zsynchrotyzowany” niż poprzednio. Wspierany jest przez  inwestycje biznesowe oraz wzrost produkcji przemysłowej w szeregu krajów w globalnej skali. "Zwłaszcza wśród azjatyckich sąsiadów Australii. Popyt  na australijski eksport oraz na australijsjkie usługi turystyczne i edukacyjne jest mocny. Aktualne i perspektywistyczne oceny australijskiej sytuacji ekonomicznej też są bardzo dodatnie. M.in. "pomyślnie trwa"  trudne przejście z polegania na sektorze wydobywczym do rozwoju i inwestowaniu w inne gałęzie australijskiej gospodarki. Wzrost zatrudnienia w 2017 był "rekordowy" - 1000 nowych miejsc pracy dziennie. "Mocna aktywność na rynku zatrudnienia powinna potrwać".W makro-ekonomicznym ujęciu tempo wzrostu australijksiej gospodarki powinno wynieść 2,75% w 2017-18 oraz 3% w 2018-19 i 2019-20. Oczywiśćie przywódca federalnej parlamentarnej laburzystowskiej opozycji tradycyjnie ostro zbeształ cały rządowy pakiet budżetowy.

      Jak zawsze, pobudżetowe nastroje przedsiębiorców przemysłowych i handlowych - wielkich, średnich i małych - jak również spożywców są istotnym miernikiem konkretnych ocen kolejnych federalnych pakietów budżetowych. Są szczególnie ważne dla federalnych rządów na półmetku kadencji. Kiedy trzeba politycznie ustawiać się do następnych federalnych wyborów. "Przetrawienie" posunięć kolejnych pakietów bdżetowych zabiera nieco czasu. Ale wczesne reakcje też potrafią być ważne. Moim zdaniem, dotychczasowe reakcje społeczeństwa oraz znacznej części "wielkiego", "średniego" i "małego" biznesu są umiarkowanie lecz przeważnie, nieraz wyraźnie dodatnie.
      Streszczając w paru słowach: "nie powinno być gorzej i może będzie trochę lepiej". Zobaczymy czy te nastroje utrzymają się w okresie następnych paru miesięcy. Zwłaszcza uwzględniając zewnętrzne wpływy. Pod tym względem, moim zdaniem, należy pochwalić wyraźne, na razie pomyślne posunięcia australijskiego rządu w celu poprawienia i rozwijania dwustronnych ekonomicznych i politycznych australijsko-chińskich stosunków. Zwłaszcza federalnego premiera Malcolma Turnbulla oraz minister spraw zagranicznych Julie Bishop i (niedawno przebywającego przez kilka dni w Szanghaju)  min. Ciobo.


      Pierwsze sondaże

      Przeprowadzone jednocześnie wkrótce potem dwa, konkurencyjne "po-budżetowe" sondaże opinii wyborczej przyniosły bardzo zbliżone, prawie takie same wyniki. Natomiast polityczne oceny  tych wyników przeważnie są bardzo inne, czasami wręcz odmienne.
      Koncern prasowy Fairfax (wydawca m. in. dzienników "The Sydney Morning Herald", "The Age", "The Canberra Times") stwiedza na 1 str.: "Sondaże: zmierzch koalicji. Nie widać opo-budżetowego wzrostu” (Polls. Coalition fades. No post-budget boost apparent").
      Natomiast w "The Australian" koncernu News Ltd rodziny Murdoch widzimy ogromny tytuł na pierwszej stronie: "Notowania Turnbulla wzlatują, wyborcy popierają obniżki podatkowe ("Turnbull rating soars as voters back tax cuts"). Pismo uwypukla "14-punktową" osobistą przewagę Turnbulla nad laburzystowskim przywódcą Billem Shortenem. Dodaje, że zwycięstwo wyborcze jest w jego zasięgu.
      Według pobudżetowej (przeprowadzonej 9-12 maja br) ankiety Fairfax-Ipsos, pod względem zasadniczych głosów (primary vote), laburzystowskie (ALP) notowania poprawiły się z 34% do 37%. Natomiast notowania rządzącej liberalno-narodowej (agrarnej) koalicji pozostały na poziomie 36%. Notowania Zielonych ześlizgnęły z 12% do 11% a "wszystkich innych" spadly z 18% do 15%. 
      Po teoretycznym podziale preferencyjnych głosów na podstawie wynikow poprzednich federalnych wyborów w lipcu 2016 r., labużystowskie notowania poprawiły się z 52% do 54% a rządowe spadly 48% do 46%. Natomiast na stanowisko fderalnego premiera Malcolma Turnbulla ponownie preferowało 52% a Billa  Shortena tylko 32%.
      Pod względem wstępnej oceny pakietu budżetowego  39% ankietowanego wzorca uważa że jest  "sprawiedliwy" ("fair"), 33% jest przeciwnego zdania a 28% nie ma wyrobionego zdania. Według konkurencyjnej pobudżętowej ankiety Newspoll (przeprowadzonej 10-13 maja br), pod względem zasadniczych głosów (primary vote), laburzystowskie (ALP) notowania poprawiły się z 37% do 38% a  notowania rządzącej liberalno-narodowej (agrarnej) koalicji z 38% do 39%. Notowania Zielonyh pozostały na 9%. hansownowskiego "Jedynego Narodu" ("One Nation") ześlizgnęły z 7% do 6% a "wzystkich innych" z 9% do 8%.
      Po teoretycznym podziale preferencyjnych głosów na podstawie wyników poprzednich federalnych wyborów w lipcu 2016 r., labuzytstowskie notowania pozostały na 51% a rządowe na 49%. Natomiast na stanowisko federalnego premiera Malcolma Turnbulla preferowało 46% (poprzednio 38%)  a Billa  Shortena tylko 32% (poprzednio 35%). Pod względem wstępnej oceny pakietu budżetowego 41% ankietowanego wzorca uważa że jest  "dobry" ("good") a 20% że jest  "zły"("bad"). 
      Eugeniusz Bajkowski, Canberra

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy