polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

niedziela, 14 maja 2017

Eurovision Song Contest czy Politicvision?

Władze ukraińskie nie wpuściły reprezentantki Rosji - Julii
Samojłowej na tegoroczny finał konkursu Eurowizji,
 który odbył się w Kijowie. Fot. YouTube screenprint
Nienawiść w stosunkach rosyjsko-ukraińskich wybucha przy najmniejszej okazji. Z założenia apolityczny Konkurs Piosenki Eurowizji stał się dodatkowym narzędziem  w rosyjsko ukraińskiej wojnie hybrydowej.

W ubiegłym roku konkurs wygrała reprezentantka Ukrainy Dżamala (prawdziwe imię Susanna Dżamaladinowa). Piosenkarka pochodzi z rodziny Tatarów krymskich deportowanych podczas drugiej wojny światowej na podstawie zbiorowego oskarżenia o kolaborację z nazistowskimi Niemcami. W 1989 r. rodzice Dżamali powrócili do ziemi ojczystej na Krymie, gdzie obecnie mieszkają. Dżamala sama skomponowała eurowizyjny utwór „1944” poświęcony deportacji Tatarów krymskich, do których doszło właśnie w 1944 roku. Bezskutecznie Rosja żądała dyskwalifikacji piosenki ze względu na jej wyraźny polityczny wydźwięk. Utwór nawiązujący do zbrodni stalinowskich idealnie wpisał  się w trend antyrosyjski i przyniósł Dżamali zwycięstwo na Eurowizji. W swoich późniejszych wypowiedziach piosenkarka zaznaczała, że powiązanie jej piosenki „1944” z aneksją Krymu przez Rosje w roku 2014 jest oczywiste i pożądane.


Organizatorem tegorocznej edycji Eurowizji jest Kijów, którego władze zakazały wjazdu na Ukrainę rosyjskiej reprezentantce, Julii Samojłowej, z powodu koncertowania piosenkarki na Krymie w 2015 r. przy „nielegalnym” wjeździe na półwysep z terytorium Rosji. Julia Samojłowa od dzieciństwa porusza się na wózku inwalidzkim. Zanim oficjalnie ogłoszono brak zgody na jej udział w konkursie, ukraińska śpiewaczka Oksana Biłozir, będąca deputowaną parlamentu i matką chrzestną dzieci prezydenta Poroszenki, nazwała Samojłową „pokraką wysłaną z kraju-agresora”. Zdaniem Biłozir, Ukraina jako demokratyczny cywilizowany i bogaty duchowo kraj kategorycznie nie powinien zajmować jakiekolwiek stanowiska w tej sprawie. Zgłoszenie przez Rosję uczestniczki na wózku inwalidzkim ukraińskie media uznają za kolejną prowokację Kremla.

Komitet organizacyjny Eurowizji (Europejska Unia Nadawców EBU) zaproponował Samojłowej wykonać swój utwór przez transmisję wideo, jednak Rosja nie przyjęła tej propozycji. Z kolei władze ukraińskie nawet transmisję telewizyjną występu rosyjskiej wokalistki uznały za naruszenie swego prawa. Rosja zrezygnowała z udziału w tegorocznej Eurowizji: nie wysyła swojego uczestnika i odwołuje transmisję koncertu przez telewizję. Julia Samojłowa w tym czasie przygotowuje się do udziału w Eurowizji 2018. Według strony rosyjskiej, poza uszczęśliwieniem Julii, która marzy o konkursie od dzieciństwa, przeniesienie jej występu na następną edycję da Ukrainie możliwość uświadomić stopień swej degrengolady.

Aleksandra Łagowska
Konserwatyzm.pl


* * *
Zakazana piosenka w Kijowie, czyli oficjalne video Julii Samoylovej na konkurs Eurowizji 2017:



Portugalia będzie ogranizatorem przszłorocznej edycji Eurowizji. Reprezentant tego kraju  -  Salvador Sobral zdobył pierwsze miejsce w globalnym głosowaniu podczas wczorajszego finału konkursu w Kijowie.





I jeszcze australijski akcent w konkursie Eurowizji ...podczas finałowego występu (w trakcie glosowania) Dżamali (ukraińskiej zwyciężczyni ubiegłorocznej edycji konkursu)  jeden z widzów z flagą Australii chciał zabłysnąć przed światowa widownią. A może zaprotestować?

\
Jak się później okazało, był to znany ukraiński prankster i dziennikarz Witalij Sediuk. Według danych szefa MSW Ukrainy Arsena Awakowa, policja wszczęła przeciwko niemu postępowanie karne z art. „chuligaństwo". Mężczyzna znajduje się obecnie w areszcie śledczym. Grozi mu kara od grzywny do pięciu lat pozbawienia wolności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy