polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

środa, 27 lipca 2016

Kard. Dziwisz: Pragniemy żyć w pokoju i modlimy się o dar pokoju

Rozpoczecie ŚDM na Błoniach w Krakowie.
 Fot. M.Mazur (Episkopat News -cc)
Drodzy, młodzi Przyjaciele  –  przywitał w sześciu językach blisko pięćset  tysięcy pielgrzymów kardynał Stanisław Dziwisz – wybiła godzina, na którą czekaliśmy od trzech lat. Na krakowskich Błoniach uroczystą mszą świętą  zainaugurował tym samym Światowe Dni Młodzieży 2016.

 – Chcemy wam powiedzieć, że pragniemy żyć w pokoju i modlimy się o dar pokoju dla naszego niespokojnego świata, aby ustała w nim przemoc i niesprawiedliwość, aby nikt nie umierał w nim z głodu. Modlimy się za wszystkie ofiary zamachów terrorystycznych, do jakich doszło w ostatnich dniach, a w sposób szczególny także za kapłana, który poniósł śmierć podczas dzisiejszego zamachu we Francji – powiedział kardynał.


Do stóp ołtarza wniesiono Ogień Miłosierdzia, który będzie towarzyszył pielgrzymom przez wszystkie dni tego spotkania. Przybyli do Krakowa, wszelkimi możliwymi środkami lokomocji, ze 187 krajów kuli ziemskiej  i  od dziś to miasto mówi wszystkimi językami świata. Brnęli do niego w strugach ulewnego deszczu, przy akompaniamencie burz z piorunami, ale dotarli i twierdzą, że są wodoodporni.

Są radośni, ale i zbuntowani, bo – jak mówią –  ten świat im się nie podoba. Oczekują od Franciszka odpowiedzi na pytania o podstawowe wartości, o to, jak sobie radzić w tym świecie, jak radzić sobie ze strachem, szerzącym się złem i niesprawiedliwością.

Nawiązując do obecnej sytuacji młodego pokolenia, kardynał Dziwisz w swojej homilii powiedział m.in. – Postawmy sobie trzy pytania i szukajmy na nie odpowiedzi. Po pierwsze, zapytajmy się: skąd przychodzimy na to spotkanie? Po drugie, zapytajmy się: gdzie dziś jesteśmy, w tym momencie naszego życia? I po trzecie, zapytajmy się: dokąd dalej podążymy i co stąd ze sobą zabierzemy? (…) Przychodzimy „ze wszystkich narodów pod słońcem”, przychodzimy z rejonów świata, gdzie ludzie żyją w pokoju, gdzie rodziny są wspólnotami miłości i życia, i gdzie młodzi mogą realizować swoje marzenia. Ale są wśród nas młodzi, w krajach których ludzie cierpią z powodu konfliktów i wojen, w których dzieci umierają z głodu, w których chrześcijanie są okrutnie prześladowani. Są wśród nas młodzi, pochodzący z rejonów świata, gdzie do głosu dochodzi przemoc, ślepy terroryzm, gdzie rządzący uzurpują sobie władzę nad człowiekiem i narodami, kierując się obłędnymi ideologiami. (…) Przynosimy ze sobą nasze lęki i rozczarowania, ale także nasze tęsknoty i nadzieje, nasze pragnienia życia w świecie bardziej ludzkim, bardziej braterskim i solidarnym. Gdzie dziś jesteśmy, w jakim miejscu i momencie naszego życia? Jesteśmy dziś wszyscy tutaj, bo zgromadził nas Jezus Chrystus. On jest światłością świata. Kto idzie za Nim, nie będzie chodził w ciemnościach. On jest drogą i prawdą, i życiem.

Jutro przybędzie do nas Piotr naszych czasów – Ojciec Święty, Franciszek. Pojutrze przywitamy go w tym samym miejscu. W następnych dniach będziemy słuchać jego słów i będziemy się z nim wspólnie modlić. Obecność Papieża na Światowym Dniu Młodzieży to również piękna, charakterystyczna cecha tego święta wiary. Otwierajcie na oścież Chrystusowi drzwi waszych serc. Głoście z przekonaniem, jak Paweł Apostoł, że ani śmierć, ani życie, (…) ani jakiekolwiek inne stworzenie nie zdoła nas odłączyć od miłości Boga, która jest w Chrystusie Jezusie, Panu naszym – zakończył kardynał Dziwisz.

Światowe Dni Młodzieży potrwają do 31 lipca. Od środy 27 lipca – będzie im przewodniczył papież Franciszek. Główne przesłania wizyty Ojca Świętego to 1050. rocznica Chrztu Polski oraz Boże Miłosierdzie. Polska gości tę imprezę po raz drugi w swojej historii. Wcześniej odbyła się ona w 1991 roku w Częstochowie, a przewodził jej Jan Paweł II.

Joanna Pędziwiatr
(na podstawie: TVN24, Onet.pl)
Koduj24.pl




* * *

O godzinie 16:00 (24:00  czasu sydnejskiego)  papiez Franciszek wylądowal na lotnisku Balice w Krakowie. aby wziąć udział w Światowych Dniach Młodzieży. Jest to pierwsza jego podróż apostolska  do Polski.

Transmisja z powitania papieża Franciszka na Wawelu (You Tube na żywo - CTV):




Relacja ze ŚDM - MINUTA PO MINUCIE - dzień drugi  (onet.pl)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy