polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

środa, 5 marca 2014

W Melbourne upamiętniono rotmistrza Pileckiego

Uczestnicy uroczystości w Jewish Holocaust Center
 w Mebourne. Fot. B.Platek
16 lutego 2014 r. w Jewish Holocaust Center w Melbourne odbyła się uroczystość, podczas której upamiętniono rotmistrza Witolda Pileckiego, polskiego żołnierza, organizatora ruchu oporu w Aushwitz-Birkenau, skazanago na śmierć przez stalinowskie władze PRL za współpracę z rządem londyńskim.

W spotkaniu obok gospodarzy (Pauline Rockman - prezydent JHC, Warren Fineberg - dyrektor wykonawczy) udział wzięli JE Paweł Milewski Ambasador RP w Australii, JE Shmuel Ben-Shmuel, Ambasador Izraela w Australii a także delegacja Instytutu Pamięci Narodowej w składzie: dr Łukasz Kamiński - prezes IPN oraz dr Rafał Leśkiewicz - dyrektor Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów. Obecni byli także przedstawiciele miejscowych władz na czele z marszałkiem wyższej izby parlamentu stanowego Brucem Atkinsonem, reprezentanci instytucji kulturalnych, stowarzyszeń i organizacji społecznych.

 
Uroczystość była efektem wieloletnich starań The Pilecki Project Committe, założonego przez grupę przedstawicieli Polonii, wspieranego przez Honorowego Konsula Generalnego RP w Melbourne dr Georga Łuk-Kozika. W trakcie uroczystości przedstawiono biografię i dokonania rotmistrza Witolda Pileckiego, dr Helena Ewert z Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej przeprowadziła wywiad z powstańcem warszawskim Zbigniewem Lemanem, przemówienia wygłosili m.in. prezes IPN i dyrektor BUiAD. Dr Łukasz Kamiński zwrócił uwagę, że Pilecki jest "nie tylko polskim bohaterem, który miał odwagę przeciwstawić się dwu reżimom totalitarnym, nazizmowi i komunizmowi. Rotmistrz Pilecki jest bohaterem całej ludzkości, jednym z tych ludzi, którzy w czasie, gdy można było zwątpić we wszystko, ocalił naszą wiarę w to, że istnieje dobro, naszą wiarę w człowieka". Przedstawiciele The Pilecki Project Committe przekazali kierownictwu Jewish Holocaust Center uwierzytelnione kopie Raportu W, autorstwa rotmistrza Pileckiego i inne dokumenty dotyczące jego pobytu w Auschwitz (udostępnione przez IPN), egzemplarze opublikowanego w Melbourne nowego tłumaczenia raportu na język angielski oraz przygotowaną przez siebie prezentację multimedialną.


Podczas pobytu w Melbourne delegacja IPN spotkała się m.in. z dr Georgiem Łuk-Kozika, Honorowym Konsulem Generalnym RP, prezesem Australian Institute of Polish Affairs prof. Janem Pakulskim, przedstawicielami Melbourne University (prof. Leslie Holmes i dr Julie Fedor) i Monash University (prof. Pascaline Winand i prof. Marko Pavlyshyn), redakcją „Tygodnika Polskiego", przedstawicielami Australian Society of Polish Jews and their Descendants (Bernard Korbman – prezes i p. Izydor Marmur), przedstawicielami Związku Więźniów Politycznych z prezesem Hubertem Błaszczykiem i prezesem organizacji weteranów armii australijskiej w stanie Victoria gen. Davidem McLachlanem. Przedstawiciele Instytutu spotkali się także z Polonią w sanktuarium w Essendon, z harcerzami hufca „Podhale", a także przeprowadzili lekcję dla uczniów polskiej szkoły sobotniej w Dandenong. Polskim szkołom i harcerzom przekazano materiały edukacyjne wydane przez IPN. Prezes IPN i dyrektor BUiAD udzielili także wywiadów dla sekcji polskiej i hebrajskiej państwowej rozgłośni radiowej SBS oraz dla mediów polonijnych. 17 lutego na Monash University przedstawiciele IPN wygłosili wykłady na temat polskiego modelu rozliczeń z przeszłością i funkcjonowania Instytutu, w tym przede wszystkim jego archiwum.
W dniach 18-19 lutego br. delegacja IPN przebywała w Sydney. Dr Kamiński i dr Leśkiewicz spotkali się m.in. z konsul generalną RP Reginą Jurkowską, przedstawicielami AIPA i fundacji Kresy – Syberia, dr Sevem Ozdowskim z University of Sydney, byłym rzecznikiem praw obywatelskich w Australii. W siedzibie konsulatu generalnego RP odbyło się także spotkanie z Polonią. W studiu radia SBS przedstawiciele IPN zaprezentowali działalność Instytutu.
IPN
Zdjęcia: Bogdan Platek 





 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy