polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

czwartek, 6 września 2012

Złote żniwa polskich paraolimpijczyków

Natalia Patryka cieszy się ze zwyciestwa.
Fot. PAP/EPA
Polscy niepelnosprawni sportowcy odnoszą większe sukcesy na odbywającej się w Londynie XIV Paraolimpiadzie niż ich sprawni koledzy - olimijczycy z londyńskich  igrzysk sprzed czterech tygodni. Aktualnie po siedmiu dniach zawodów Polska zajmuje dziewiąte miejsce w klasyfikacji medalowej z dorobkiem 9 złotych, 10 srebrnych i 5 brązowych medali. Wczorajszy dzień był bardzo owocny dla Polaków: kolejne trzy  złote i jeden srebrny medal. Dzień wcześniej  Polacy wywalczyli sześć srebrnych i brązowych medali.

Wczoraj  Barbara Niewiedział bieg na 1500 metrów ukończyła w czasie 4.35,26 i to dało jej paraolimpijskie złoto. Barbara Niewiedział jest rekordzistką świata na tym dystansie, a swój najlepszy rezultat 4.24,85 osiągnęła w 2004 roku w Szwecji.

Kolejne złoto dla Polski wywalczył florecista Dariusz Pedner. Walczący na wózku zawodnik w finale okazał się lepszy od Francuza Romain Noble i pewnie zwyciężył 15:9.

Bezkonkurencyjna w pchnięciu kulą była z kolei Ewa Durska. Polka rzuciła o ponad metr dalej od drugiej Ukrainki Anastazji Miśnik i wynikiem 13.80 ustanowiła nowy rekord paraolimpijski. Polka jest też rekordzistką świata z 2006 roku, gdy pchnęła kulę na odległość 14.33.

Wczesniej  złoty krążek zdobył Rafał Wilk (Start Szczecin). Były polski żużlowiec pochodzący z Łańcuta był najszybszy na trasie długości 16 km w jeździe na czas na rowerze z ręcznym napędem (handbike).

Karolina Kucharczyk (Kadet Rawicz) zdobyła w poniedziałek w Londynie piąty dla Polski złoty medal XIV Paraolimpiady. 21-letnia podopieczna Bogusława Jusiaka wynikiem 6,00 m ustanowiła rekord świata w skoku w dal.
Kucharczyk, trenująca w klubie, w którym karierę rozpoczynała wicemistrzyni olimpijska z Londynu w rzucie młotem Anita Włodarczyk (obecnie Skra Warszawa), była znacznie lepsza od konkurentek. Druga Rosjanka Krestina Żukowa uzyskała 5,38, a trzecia Chorwatka Mikela Ristoski - 5,28.
Niepełnosprawna intelektualnie rawiczanka, która startuje również w zawodach PZLA, nie jest jednak specjalistką w skoku w dal. Zdecydowanie lepiej czuje się w biegu na 100 m przez płotki, ale ta konkurencja nie jest rozgrywana w paraolimpiadzie.

Również w poniedziałek Natalia Partyka (Szansa Start Gdańsk) zdobyła złoty medal dla Polski.   W finałowym meczu tenisa stołowego pokonała po zaciętym pojedynku Chinkę Qian Yang 3:2 (11:5, 11:13, 11:9, 7:11, 11:4).
16-letnia rywalka gdańszczanki dopiero od trzech lat trenuje ping-pong i tak dalekie jej zajście w turnieju jest sporą niespodzianką.
23-letnia Partyka urodziła się bez prawego przedramienia. Do tenisa stołowego trafiła w wieku 7 lat za namową rodziców i starszej siostry, która wcześniej rozpoczęła treningi. W paraolimpiadzie zadebiutowała w 2000 roku w Sydney mając zaledwie 11 lat. Medale zdobywała na dwóch kolejnych igrzyskach - w Atenach i Pekinie sięgnęła po złoto indywidualnie i srebro zespołowo. Dwukrotnie startowała też w olimpiadach - w 2008 roku i niedawno.
Jej największymi sukcesami są medale drużynowych mistrzostw Europy - srebrny w 2009 roku i brązowy w 2010 oraz także tego koloru w grze podwójnej z Xu Jie cztery lata temu.

W niedzielę złoty medal paraolimpiady w tenisie stołowym zdobył 22-letni Patryk Chojnowski, który na stałe jest w szerokiej kadrze pełnosprawnych zawodników. W nowym sezonie superligi Wschodzący Białystok będzie występował w Condohotels Morliny Ostróda (poprzednio Poltarex Pogoń Lębork).

Pierwszy złoty medal dla biało-czerwonych wywalczyła nad Tamizą w sobotę urodzona w Siedlcach 26-letnia Katarzyna Piekart (Start Gorzów Wlkp.) w rzucie oszczepem, a następny - podchodząca z Suwałk 23-letnia niedowidząca pływaczka Joanna Mendak (Start Białystok) w wyścigu na dystansie 100 m stylem motylkowym.
BumerangMedia/onet.pl/ PAP

Oficjalna strona  Paraolimpiady z polskimi wynikami : Paralympic Games London 2012

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy