polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: My tego nie odpuścimy. Nie będzie przyszłości relacji polsko-ukraińskich, jeżeli ta sprawa nie zostanie wyjaśniona – oświadczył minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz mówiac w radiu ZET o ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej. Tydzień wcześniej Premier Donald Tusk podpisał w Warszawie z Wlodimirem Zełenskim porozumienie o "gwarancjach bezpieczeństwia" dla Ukrainy nie wspominając ani słowem o zbrodniach UPA, organizacji czczonej dzisiaj przez władze w Kijowie. Wicemarszalek Sejmu Krzysztof Bosak zażądał trybunalu stanu dla Tuska. * * * AUSTRALIA: Z powodu globalnej awarii IT w Australii ucierpiało wiele firm, w tym organizacje medialne, takie jak News Corp, ABC, SBS, Channel 7, Channel 9 i Network 10. Skutki awarii dotknęły również usługi EFTPOS, linie lotnicze, banki i supermarkety, pogrążając cały krajowy system komunikacji elektronicznej w chaosie. Premier Anthony Albanese robi sobie pięciodniową przerwę w pracy w Queensland ale jest na bieżąco informowany o skutkach awarii. Firma stojąca za awarią twierdzi, że wdrożono "poprawkę", ale według ekspertów efekt domina awarii może trwać dni, a nawet tygodnie. * * * SWIAT: Globalna awaria Microsoftu uziemiła samoloty wielu linii lotniczych, a także spowodowała zakłócenia w funkcjonowaniu banków, supermarketów czy stacji telewizyjnych. Najbardziej dotknięte awarią są Stany Zjednoczone, ale informacje o znaczących problemach w funkcjonowaniu systemów pojawiły się już także w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Polsce czy Australii. * Evan Gershkovich, dziennikarz The Wall Street Journal, został skazany na 16 lat więzienia w sprawie o szpiegostwo na terenie Federacji Rosyjskiej. Amerykanin został zatrzymany pod koniec marca ubiegłego roku, według FSB "działając na polecenie strony amerykańskiej, zebrał informacje stanowiące tajemnicę państwową o działalności jednego z przedsiębiorstw rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego". Prokuratura zażądała dla dziennikarza 18 lat pozbawienia wolności. Podczas procesu Amerykanin nie przyznał się on do winy.
POLONIA INFO: "Lajkonik" - Celebrating 10 Years at Marayong, Sala JP2, Marayong, 4.08, godz. 14:00

wtorek, 9 lipca 2024

Zbigniew Dylewski: Czekają nas chude lata

Trzeba się liczyć ze zmniejszającym się tempem wzrostu produkcji lub z recesją albo i kryzysem, co spowoduje wzrost bezrobocia i zmniejszenie się realnego dochodu. Mówi o tym dr ekonomii Zbigniew Dylewski w 35-minutowym podcaście na platformie YT.

Dr Zbigniew Dylewski wymienia trzy przyczyny nadchodzącego spowolnienia gospodarczego: covidowe restrykcje, wojna na Ukrainie i gorsze zarządzanie. Dodam tu sankcje skierowane przeciw Rosji, które faktycznie uderzają w nas - Polaków, jak i w pozostałych mieszkańców Europy.

Gdy Tusk wracał z Brukseli do Polski wydawało się wielu Polakom, że powieje u nas wielką Europą. Niestety jedna skrajność w PiS-owskim wydaniu została zastąpiona inną skrajnością: anty-PiS-owską polityką. PO nie ma więcej w programie poza 'łapaniem złodziei' - twierdzi ekonomista.Tusk miał tworzyć nową jakość rządzenia, a jest jak jest. Wadliwość prawna ustaw PiS-u została zastąpiona tymczasowością. Mamy dwuwładzę w sądach, chaos prawny, bo oba rozwiązania są uprawnione. W końcu trzeba to 'łapanie' zakończyć i należałoby sądzić winnych. Nic takiego nie będzie się działo. 

Czy może nastąpić dyktatura? - Pisze Rafał Woś w 'Interii': "Żadna władza w Polsce po 1989 roku nie była tak blisko osunięcia się w faktyczną tyranię jak ta obecna". Ale jak dotąd mamy improwizację, w której kłamstwo stało się normą życia politycznego. Po ponad pół roku rządzenia Tuska nie ma skazanych. I nie będzie. Nie będzie też zasadniczych reform gospodarczych.

Partie zawłaszczyły sobie gospodarkę - kontynuuje Z. Dylewski. - Spółki skarbu państwa, zatrudniające ponad pół milionów pracowników przechodzą w zarząd od jednych niekompetentnych do innych niekompetentnych. 669 spółek skarbu państwa to 669 zarządów i 669 rad nadzorczych, w których kilka tysięcy osób z jednej lub drugiej partii - bardzo często bez fachowego przygotowania - ma lukratywne stanowiska.

Trzeba by zmienić ten stan rzeczy, a Donald Tusk organizuje igrzyska, bo wyborcy PO czekają na rozliczenia działaczy PiS. I na pewno nie ludzi z Platformy. Podejrzani Sławomir Nowak czy Włodzimierz Karpiński siedzieli jeszcze niedawno, a Roman Giertych ukrywał się we Włoszech. Śledztwa w ich sprawie zostały zawieszone, bo jak dawniej, tak i dziś przestępcą jest tylko przeciwnik polityczny.

Zauważył kiedyś mainstreamowy (nie PiS-owski) dziennikarz Mazurek, że "jedni i drudzy kradną. Kradnie PiS, kradnie PO. Różnica między nimi polega na tym, że PO zgarnia wszystko do prywatnej kieszeni, a PiS przynajmniej potrafi się dzielić".

Opracował: Zygmunt Białas

NEon24


Całość wykładu:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy