polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: My tego nie odpuścimy. Nie będzie przyszłości relacji polsko-ukraińskich, jeżeli ta sprawa nie zostanie wyjaśniona – oświadczył minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz mówiac w radiu ZET o ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej. Tydzień wcześniej Premier Donald Tusk podpisał w Warszawie z Wlodimirem Zełenskim porozumienie o "gwarancjach bezpieczeństwia" dla Ukrainy nie wspominając ani słowem o zbrodniach UPA, organizacji czczonej dzisiaj przez władze w Kijowie. Wicemarszalek Sejmu Krzysztof Bosak zażądał trybunalu stanu dla Tuska. * * * AUSTRALIA: Z powodu globalnej awarii IT w Australii ucierpiało wiele firm, w tym organizacje medialne, takie jak News Corp, ABC, SBS, Channel 7, Channel 9 i Network 10. Skutki awarii dotknęły również usługi EFTPOS, linie lotnicze, banki i supermarkety, pogrążając cały krajowy system komunikacji elektronicznej w chaosie. Premier Anthony Albanese robi sobie pięciodniową przerwę w pracy w Queensland ale jest na bieżąco informowany o skutkach awarii. Firma stojąca za awarią twierdzi, że wdrożono "poprawkę", ale według ekspertów efekt domina awarii może trwać dni, a nawet tygodnie. * * * SWIAT: Globalna awaria Microsoftu uziemiła samoloty wielu linii lotniczych, a także spowodowała zakłócenia w funkcjonowaniu banków, supermarketów czy stacji telewizyjnych. Najbardziej dotknięte awarią są Stany Zjednoczone, ale informacje o znaczących problemach w funkcjonowaniu systemów pojawiły się już także w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Polsce czy Australii. * Evan Gershkovich, dziennikarz The Wall Street Journal, został skazany na 16 lat więzienia w sprawie o szpiegostwo na terenie Federacji Rosyjskiej. Amerykanin został zatrzymany pod koniec marca ubiegłego roku, według FSB "działając na polecenie strony amerykańskiej, zebrał informacje stanowiące tajemnicę państwową o działalności jednego z przedsiębiorstw rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego". Prokuratura zażądała dla dziennikarza 18 lat pozbawienia wolności. Podczas procesu Amerykanin nie przyznał się on do winy.
POLONIA INFO: "Lajkonik" - Celebrating 10 Years at Marayong, Sala JP2, Marayong, 4.08, godz. 14:00

poniedziałek, 17 czerwca 2024

Prezydent Serbii Vucič: „Za 3-4 miesiące będzie wojna światowa“

Prezydent Serbii, Aleksandar Vucič: "Nikt nie
 mówi o pokoju. Pokój to słowo prawie zakazane!"
Co wie serbski prezydent? Szokujący wywiad dla szwajcarskich mediów.

Prezydent Serbii Aleksandar Vucič udzielił długiego wywiadu szwajcarskiemu tygodnikowi Weltwoche, ujawniając, że Serbia monitoruje swoje zapasy  ropy, mąki i cukru, ponieważ za 3-4 miesiące wybuchnie wojna światowa.

Ze względu na bardzo dobre relacje prezydenta Serbii z Władimirem Putinem i Moskwą niewykluczone jest, że Vucič wie, co dzieje się za kulisami i zinterpretował rosyjskie ultimatum dla NATO.

W wywiadzie, Vucič m. in. dał następujace odpowiedzi:

 - Retoryka pogarsza się z dnia na dzień i przypomina mi cytat znanego historyka: „Pociąg odjechał ze stacji i nikt nie może go zatrzymać“ . Obawiam się, że zbliżają się dni kresowe, kiedy mamy możliwość ponownego rozważenia i przemyślenia tego, co dzieje się na Ukrainie. Jeśli wielkie mocarstwa wkrótce czegoś nie zrobią, to tak, jestem pewien, że jesteśmy przed prawdziwą katastrofą.

- Jeśli postawisz na to, że ktoś blefuje, to znaczy, że nie masz lepszych kart. Pomyśl tylko, że ten drugi ma słabsze karty. Nie jesteś pewien, bo nie znasz jego kart i ich nie widziałeś. Zawsze jestem bardzo ostrożny, oceniając grę Putina lub możliwy przyszły ruch.

- Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że nikt nie dąży do pokoju. Nikt nie mówi o pokoju. Pokój to słowo prawie zakazane! To dla mnie bardzo dziwne, że nikt nie próbuje powstrzymać wojny. Istnieje inna teoria, którą rozumiem. Nie mówię, że ją aprobuję, że Zachód myśli, że mogą łatwo pokonać Putina, chcą go wyczerpać na Ukrainie, a następnie wkroczyć w kosmos, a Rosja i dzisiejszy świat jeszcze będą istnieć, a Putin zostanie obalony itp...

- Dlaczego mówię, że idziemy tuż obok krawędzi przepaści? Przeanalizuj tę sytuację NATO i USA. Nie stać ich na luksus porażki w wojnach na Ukrainie.

- Po drugie, pozycja Europy i kolektywnego Zachodu pogorszy się tak bardzo z geopolitycznego punktu widzenia, że nikt nie będzie w stanie jej zregenerować i przywrócić.

- Po trzecie, otworzy puszkę Pandory dla dalszego ruchu i wrogości wobec zbiorowego Zachodu w przyszłości. Ale weźmy drugą stronę. Jeśli Putin przegra wojnę,  to osobiście straci wszystko. Potomkowie nie będą mieli kogoś, kto stworzył wspólny mianownik dla Iwanów, Piotra Wielkiego i Katarzyny Wielkiej.

- Nikt więc nie może sobie pozwolić na przegraną. Kiedy masz taką sytuację, prawdopodobnie zbliżasz się do prawdziwej katastrofy. A potem dochodzimy do następnego pytania. Kto jest gotowy stracić 1 milion, 2 miliony, 5 i 10 milionów ludzi? Zapytaj siebie. 

- Nie jestem gotowy (jako prezydent Serbii) stracić ani jednej osoby. I nie będziemy w to zamieszani. Ale to pytanie do innych.

- Nie potrafię wykazać powiązania z III wojną światową, ale sądzę, że jesteśmy blisko tego wielkiego konfliktu! Nie więcej niż 3-4 miesiące! I grozi, że stanie się to jeszcze wcześniej.

- W Europie przywódcy zachowują się jak wielcy bohaterowie, ale nie są uczciwi i nie mówią swoim obywatelom, że jeśli dojdzie do wojny, każdy zapłaci dużą cenę.

Świat się zmienia, nawet jeśli nie chcemy tego zaakceptować i przyznać, ale naprawdę zmienia się codziennie i znacznie szybciej niż kiedykolwiek w przeszłości. A kiedy masz tak sprzeczne interesy, zbliżasz się do wielkich konfliktów i wielkich wojen. I nie wiem, jak ktokolwiek może to powstrzymać.

Szczerze mówiąc, chciałbym to zobaczyć przede wszystkim. Sprawdzałem dziś fakty, co do naszych rezerw ropy, mąki, cukru, soli i najróżniejszych rzeczy, bo nie wiem, co przyniesie nam wszystkim jutro.“

oprac. Marek-M NEon24

Całość wywiadu w języku angielskim z napisami niemieckimi na kanale REALTRUTHTALK:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy