polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Trwa podziemny protest w największej prywatnej kopalni węgla kamiennego w Polsce – PG Silesia w Czechowicach-Dziedzicach. Protest rozpoczął się w nocy z 21 na 22 grudnia 2025 roku. Obecnie pod ziemią, na poziomie 700 metrów, przebywa 21 górników, którzy mimo świąt Bożego Narodzenia zdecydowali się kontynuować strajk i nie wyjeżdżać na powierzchnię. Bezpośrednim powodem są zapowiedziane przez właściciela (grupę Bumech) zwolnienia grupowe oraz groźba całkowitej likwidacji zakładu. Górnicy domagają się objęcia kopalni wsparciem rządowym. * * * AUSTRALIA: W grudniu weszły w życie nowe przepisy ograniczające dostęp do platform społecznościowych dla osób poniżej 16. roku życia. Zakaz dotyczy m.in. Facebooka, Instagrama, TikToka, Snapchata, X (Twitter), YouTube, Reddita i Twitcha. Firmy technologiczne, a nie rodzice czy dzieci, ponoszą odpowiedzialność prawną i mogą zostać ukarane wysokimi grzywnami (do 49,5 mln AUD) za nieprzestrzeganie blokady. Nowe przepisy budzą kontrowersje, zwłaszcza wśród społeczności wielokulturowych, obawiających się izolacji od rodzin za granicą ale aplikacje komunikacyjne (np. Messenger, WhatsApp), gry online oraz platformy edukacyjne są zazwyczaj wyłączone z tych restrykcji. * * * SWIAT: Prezydent USA Donald Trump nakazał przeprowadzenie serii ataków na cele Państwa Islamskiego (ISIS) w Nigerii.Ataki miały miejsce w Boże Narodzenie (25 grudnia 2025 r.) i były wymierzone w obozy ISIS w stanie Sokoto, w północno-zachodniej Nigerii. Uderzenia były precyzyjne i przeprowadzone w porozumieniu z wladzami Nigerii. Jako główny powód wskazał potrzebę ochrony chrześcijan, którzy padają ofiarą masowych mordów ze strony islamskich bojowników.
POLONIA INFO: "Ludzie, dokąd wyście przyjechali?" - monodram Alka Silbera w wykonaniu Krzysztofa Kaczmarka - Klub Polski w Bankstown, 22.11, godz 18:30; Klub Polski w Ashfield, 23.11, godz. 15:30

piątek, 22 marca 2024

Wywiad miesiąca: Edward Wojciech Jeśman

W związku z atakiem "polskich dyplomatów" na zatroskaną o losy kraju społeczność polską w USA, w specjalnym wydaniu redakcja popularnego kanału YT - "Wbrew Cenzurze" postanowiła oddać tym ludziom głos.

Politolog dr Mateusz Piskorski rozmawia z Edwardem Wojciechem Jeśmanem, prezesem Polsko-Amerykańskiej Inicjatywy Strategicznej, liderem polskiej społeczności w południowej Kalifornii, a także inicjatorem i sygnatariuszem listu do Donalda Tuska i Andrzeja Dudy wyslanego przed ich podróżą do Waszyngtonu na rozmowy z prezydentem USA, 12 marca 2024.

Kanał "Wbrew Cenzurze" - przedstawiający niezależne i prawdopodobnie najbardziej merytoryczne analizy zagadnień międzynarodowych i polskich, prowadzony jest przez publicystę Tomasza Jankowskiego i politologa Mateusza Piskorskiego (najdłuzej przetrzymywany więzień polityczny w III RP za czasów rządów PiS) . Mottem kanału jest zdanie: Mówimy o tym, o czym mówić chcą nam zabronić.  Dostępny jest na  You Tube pod adresem: www.youtube.com/@WbrewCenzurze,

a także na:  Facebook: facebook.com/Wbrew-Cenzurze-104681585681889

Tik-Tok: tiktok.com/@wbrewcenzurze Twitter/X: twitter.com/WbrewCenzurze

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy