polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Od kilkunastu dni w całej Polsce odbywają się liczne protesty rolników, którzy blokują między innymi drogi, trasy szybkiego ruchu, autostrady, a także przejścia graniczne z Ukrainą. Rolnicy sprzeciwiają się napływowi ukraińskich towarów oraz polityce Unii Europejskiej związanej z tak zwanym Zielonym Ładem. W związku z tymi protestami premier Donald Tusk poinformował w czwartek na konferencji prasowej, że podjął decyzję o wprowadzeniu na listę infrastruktury krytycznej przejść granicznych z Ukrainą i wskazanych odcinków dróg i torów kolejowych. Były premier Mateusz Morawiecki skomentowal decyzję Tuska: "Wpisanie przejścia granicznego z Ukrainą na listę infrastruktury krytycznej to nie rozwiązanie problemu tylko brutalny pokaz siły". * * * AUSTRALIA: Australijskie siły graniczne (ABF) potwierdziły, że podejmują operację w północnej Australii Zachodniej po doniesieniach, że ponad 20 osób przybyło so brzegu Australii łodzią. „Ponieważ operacja ta jest w toku, nie zostaną przekazane żadne dalsze informacje” – oznajmiła ABF w piątkowym oświadczeniu. Mieszkańcy rdzennej społeczności Beagle Bay, około 100 km na północ od Broome, powiedzieli ABC, że mężczyźni, którzy prawdopodobnie pochodzili z Pakistanu, znajdowali się na głównej ulicy, gdy w piątek rano znaleziono ich na plaży. ABF twierdzi, że jedynym sposobem na podróż do Australii jest legalna wiza. „Twarda polityka ochrony granic Australii oznacza, że ​​nikt, kto podróżuje statkiem bez zezwolenia, nigdy nie będzie mógł osiedlić się na stałe w Australii” – czytamy w oświadczeniu. * * * SWIAT: Jak informuje Ministerstwo Obrony Rosji 17 lutego zgrupowanie wojskowe „Centrum”, biorące udział w specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie, przejęło całkowitą kontrolę nad Awdijiwką; rosyjskie siły posunęły się do przodu o 8,6 km; przeciwnik stracił ponad 1 500 żołnierzy; Dowódca ukraińskiej armii Ołeksandr Syrski wydał rozkaz o wycofaniu wojsk z Awdijiwki zaledwie 24 godziny po tym, jak ukraińscy żołnierze zaczęli uciekać z miasta.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Australii: komedia "Dżunio" - Polonia Sports Club Sydney, 23.02, godz. 19:00; Poish Club Bankstown, 24.02, godz. 17:00

piątek, 2 lutego 2024

Kolejny udany Finał WOŚP w Sydney. Reportaż Bumeranga Polskiego

Uczestnicy akcji WOŚP w Sydney.
Fot. WOŚP Sydney - fb
Emocje po 32. Finale WOŚP powoli opadają. Jurek Owsiak - organizator największej polskiej akcji charytatywnej  podsumował kolejną Letnią Zadymę w Środku Zimy na konferencji prasowej w Fundacji WOŚP. 32. Finał WOŚP skończyliśmy z kwotą deklarowaną 175 426 813 zł. Z tego 29 673 016 zł jest już na naszym koncie. Ostateczny wynik Finału podamy 27 marca.  - powiedział. W Sydney sztab WOŚP zagrał w Klubie Polskim w Ashfield. Bumerang Polski był patronem medialnym wydarzenia. Poniżej nasz specjalny reportaż wideo. 

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Od wielu lat Finałom WOŚP towarzyszą także akcje internetowe i wydarzenia zamknięte, które rozpoczynają się już na początku grudnia.  

Celem 32. Finału WOŚP po hasłem   Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!” było zebranie funduszy na strzęt medyczny  i wyposażenia placówek ochrony zdrowia w Polsce, przy tegorocznej akcji szczególnie  do diagnozy, monitorowania chorób płuc i rehabilitacji najciężej chorych pacjentów.

 Profesor Bohdan Maruszewski, kardiochirurg dziecięcy, współtwórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, powiedział, że w tym roku pieniądze zbierane są przede wszystkim na urządzenia do diagnostyki płuc. Jak wyjaśniał, "wiemy, że w Polsce chorowało 6,5 miliona osób na covid". - To są dane bardzo zaniżone. Tak naprawdę było nas - ja też chorowałem - znacznie więcej, zmarło 119 tysięcy osób. Ci, którzy przeżyli tę chorobę, wielu z nas ma problemy oddechowe - mówił.

W tym roku grało z  1685 Sztabów – a w tym aż 100 poza granicami Polski. Sztaby zarejestrowały łącznie 1 854 piękne, kolorowe, radosne wydarzenia. Jesteśmy pewni, że wolontariusze na całej kuli ziemskiej bawili się świetnie! - podkreślił Jurek Owśiak na konferencji. 

WOŚP zagrał  w 23 krajach, dotarł  niemal na koniec świata, również do Australii.  Wśród 120 000 zaangażowanych entuzjastów - wolontariuszy orkiestrowego grania byli mali i duzi: najmłodsza tegoroczna wolontariuszka – Zoila Mbarga – miała w dniu 32. Finału 44 dni. A najstarsza – Anna Kusiak – 97 lat. 


Na błoniach stadionu  PGE Narodowego a nie jak dotychczas przed Palacem Kultury i Nauki utworzone zostało pełne rożnorodnosci barw i dżwieków  studio WOŚP, skąd odbywały sie transmisje z licytacji i prezentacji darczyńców na żywo na cały świat. Stąd też ruszył 18. Bieg “Policz się z cukrzycą”, zagrały tu koncerty a wieczorem wyslane zostało stąd piękne, wyjątkowe Światełko do Nieba  - pokaz laseru i ognia.

Po niedzielnym Finale sztab sydnejski WOŚP na swojej stronie FB dziękuije wszystkim zaangażowanym w tegoroczną  akcję:

Ogromnie dziękujemy wszystkim, którzy byli naszymi gośćmi podczas niedzielnego finału.
Udało nam się zgromadzić bardzo dużą publiczność, co nas niezmiernie ucieszyło, bo to z pewnością przełożyło się na sukces w postaci waszego bardzo dużego wsparcia finansowego na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Niedługo podamy wam ostateczną kwotę, czekamy obecnie na zamknięcie licytacji i zamknięcie formalności.
Dziękujemy też artystom, którzy uświetnili ten wielki dzień występami artystycznymi: Pawłowi za wyśmienite prowadzenie Zumby, pani Elizie za cudny recital muzyczny, Michałowi za nieprawdopodobne opowieści z podróży ekstremalnej, fantastycznemu zespołowi Syrenka, Ani za wspaniały pokaz gimnastyczny, Marcinowi za świetne przypomnienie szlagierów muzycznych i Robinowi za mocne uderzenie w struny na sam koniec dnia♥️
Jeszcze raz dziękujemy sponsorom, wszystkim darczyńców jak również wszystkim tym, którzy brali udział w naszych licytacjach online i też łączyli się kilka razy z nami, podkręcając bardzo mocno dobre emocje♥️

Dziękujemy wreszcie wszystkim kochanym wolontariuszom, którzy bardzo ciężko pracowali w tzw wolnym czasie nie tylko w dniu finału ale od połowy listopada zeszłego roku, gdy sztab dostał formalne pozwolenie na istnienie. Bez was nie byłoby tych pięknych chwil!
To ogromna satysfakcja, radość i duma z tego co razem osiągnęliśmy!

Dziękujemy wam Polonio w Sydney! ♥️♥️♥️♥️♥️


 A oto nasz reportaż z Finału WOŚP w Sydney:
Podziękowanie od organizatorów WOŚP  dla Bumeranga Polskiego:
💓

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy