polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Były minister obrony Mariusz Błaszczak przedstawił w Sejmie proponowany przez PiS pakt dotyczący bezpieczeństwa granic. Zakłada on m. in. stworzenie pól minowych na granicy z Rosją i Białorusią. * Wczoraj Szymon Hołownia wystapił w ukraińkim parlamencie, gdzie zapewnił, że "Polska zrobi wszystko, żeby Ukraina jak najszybciej wstąpiła do UE i NATO". * * * AUSTRALIA: Chiński premier Li Qiang przybył w sobotę do Australii, mówiąc, że stosunki miedzy oboma państwami "wróciły na właściwe tory". Jest pierwsza od 7 lat wizyta premiera Chin w Australii. Australia ma "wyjątkową pozycję, aby połączyć Zachód ze Wschodem" i jest "ważną siłą globalizacji gospodarczej i wielobiegunowości świata", powiedział Li na lotnisku w Adelajdzie. Podczas czterodniowej wizyty Li odwiedzi również stolicę Canberrę i górniczy stan Australia Zachodnia. Australia jest największym dostawcą rudy żelaza do Chin. * * * SWIAT: Rosyjski prezydent odbył pierwszą od 24 lat wizytę w Korei Północnej. Po rozmowach liderów Rosji i KRLD został zawarty układ o wszechstronnym partnerstwie strategicznym. Ma on podnieść współdziałanie między dwoma krajami „na nowy poziom”. Dotyczy to obszarów politycznych, handlowych i inwestycyjnych, kulturalnych i humanitarnych, a także sfery bezpieczeństwa. Przewiduje „wzajemną pomoc w przypadku agresji przeciwko jednej ze stron”.
POLONIA INFO: Polish Film Festival Sydney 2024 - Opening Night - Palace Norton Street, 23.06, godz. 16:30

piątek, 2 lutego 2024

Kolejny udany Finał WOŚP w Sydney. Reportaż Bumeranga Polskiego

Uczestnicy akcji WOŚP w Sydney.
Fot. WOŚP Sydney - fb
Emocje po 32. Finale WOŚP powoli opadają. Jurek Owsiak - organizator największej polskiej akcji charytatywnej  podsumował kolejną Letnią Zadymę w Środku Zimy na konferencji prasowej w Fundacji WOŚP. 32. Finał WOŚP skończyliśmy z kwotą deklarowaną 175 426 813 zł. Z tego 29 673 016 zł jest już na naszym koncie. Ostateczny wynik Finału podamy 27 marca.  - powiedział. W Sydney sztab WOŚP zagrał w Klubie Polskim w Ashfield. Bumerang Polski był patronem medialnym wydarzenia. Poniżej nasz specjalny reportaż wideo. 

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Od wielu lat Finałom WOŚP towarzyszą także akcje internetowe i wydarzenia zamknięte, które rozpoczynają się już na początku grudnia.  

Celem 32. Finału WOŚP po hasłem   Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!” było zebranie funduszy na strzęt medyczny  i wyposażenia placówek ochrony zdrowia w Polsce, przy tegorocznej akcji szczególnie  do diagnozy, monitorowania chorób płuc i rehabilitacji najciężej chorych pacjentów.

 Profesor Bohdan Maruszewski, kardiochirurg dziecięcy, współtwórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, powiedział, że w tym roku pieniądze zbierane są przede wszystkim na urządzenia do diagnostyki płuc. Jak wyjaśniał, "wiemy, że w Polsce chorowało 6,5 miliona osób na covid". - To są dane bardzo zaniżone. Tak naprawdę było nas - ja też chorowałem - znacznie więcej, zmarło 119 tysięcy osób. Ci, którzy przeżyli tę chorobę, wielu z nas ma problemy oddechowe - mówił.

W tym roku grało z  1685 Sztabów – a w tym aż 100 poza granicami Polski. Sztaby zarejestrowały łącznie 1 854 piękne, kolorowe, radosne wydarzenia. Jesteśmy pewni, że wolontariusze na całej kuli ziemskiej bawili się świetnie! - podkreślił Jurek Owśiak na konferencji. 

WOŚP zagrał  w 23 krajach, dotarł  niemal na koniec świata, również do Australii.  Wśród 120 000 zaangażowanych entuzjastów - wolontariuszy orkiestrowego grania byli mali i duzi: najmłodsza tegoroczna wolontariuszka – Zoila Mbarga – miała w dniu 32. Finału 44 dni. A najstarsza – Anna Kusiak – 97 lat. 


Na błoniach stadionu  PGE Narodowego a nie jak dotychczas przed Palacem Kultury i Nauki utworzone zostało pełne rożnorodnosci barw i dżwieków  studio WOŚP, skąd odbywały sie transmisje z licytacji i prezentacji darczyńców na żywo na cały świat. Stąd też ruszył 18. Bieg “Policz się z cukrzycą”, zagrały tu koncerty a wieczorem wyslane zostało stąd piękne, wyjątkowe Światełko do Nieba  - pokaz laseru i ognia.

Po niedzielnym Finale sztab sydnejski WOŚP na swojej stronie FB dziękuije wszystkim zaangażowanym w tegoroczną  akcję:

Ogromnie dziękujemy wszystkim, którzy byli naszymi gośćmi podczas niedzielnego finału.
Udało nam się zgromadzić bardzo dużą publiczność, co nas niezmiernie ucieszyło, bo to z pewnością przełożyło się na sukces w postaci waszego bardzo dużego wsparcia finansowego na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Niedługo podamy wam ostateczną kwotę, czekamy obecnie na zamknięcie licytacji i zamknięcie formalności.
Dziękujemy też artystom, którzy uświetnili ten wielki dzień występami artystycznymi: Pawłowi za wyśmienite prowadzenie Zumby, pani Elizie za cudny recital muzyczny, Michałowi za nieprawdopodobne opowieści z podróży ekstremalnej, fantastycznemu zespołowi Syrenka, Ani za wspaniały pokaz gimnastyczny, Marcinowi za świetne przypomnienie szlagierów muzycznych i Robinowi za mocne uderzenie w struny na sam koniec dnia♥️
Jeszcze raz dziękujemy sponsorom, wszystkim darczyńców jak również wszystkim tym, którzy brali udział w naszych licytacjach online i też łączyli się kilka razy z nami, podkręcając bardzo mocno dobre emocje♥️

Dziękujemy wreszcie wszystkim kochanym wolontariuszom, którzy bardzo ciężko pracowali w tzw wolnym czasie nie tylko w dniu finału ale od połowy listopada zeszłego roku, gdy sztab dostał formalne pozwolenie na istnienie. Bez was nie byłoby tych pięknych chwil!
To ogromna satysfakcja, radość i duma z tego co razem osiągnęliśmy!

Dziękujemy wam Polonio w Sydney! ♥️♥️♥️♥️♥️


 A oto nasz reportaż z Finału WOŚP w Sydney:
Podziękowanie od organizatorów WOŚP  dla Bumeranga Polskiego:
💓

1 komentarz:

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy