polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Donald Tusk chce ufortyfikować granice z Białorusią i Rosją. Oświadczyl, że podjął decyzję, aby wydać na to 10 mld zł. Tusk ma trudności z realizacją obietnic wyborczych ze względu na znacznie wyższy budżet obronny. Polska ma wydać w tym roku 4,2 proc. swojego PKB na obronność, najwięcej w całym Sojuszu Północnoatlantyckim. Tymczasem wg danych Ministerstwa Finansów wynika, że zadłużenie Skarbu Państwa na koniec kwietnia 2024 r. wyniosło ok. 1 bln 445,5 mld zł, co oznacza wzrost o 15,2 mld zł, czyli o 1,1 proc. w stosunku do marca br. * * * AUSTRALIA: Nakaz szczepień przeciwko COVID-19 w najbardziej zaludnionym stanie Australii Nowej Południowej Walii (NSW) w końcu się zakończył dla wszystkich pracowników służby zdrowia i studentów. Nowa dyrektywa polityczna wydana przez NSW Health ujawnia, że departament usunął ten wymóg po prawie trzech latach. * * * SWIAT: Ministrowie spraw zagranicznych krajów G7 przyjęli dziś we Włoszech komunikat, w którym potwierdzili swoje wsparcie dla Ukrainy, mówiąc, że będą jej pomagać "tak długo, jak będzie to konieczne". W dokumencie kraje zobowiązały się do dalszego "badania potencjalnych sposobów wykorzystania nadzwyczajnych wpływów z zamrożonych rosyjskich aktywów w celu zapewnienia dodatkowego wsparcia finansowego dla Ukrainy przed czerwcowym spotkaniem G7 w Apulii".
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Ashfied, 26.05, godz. 15:00

czwartek, 14 grudnia 2023

Konkurs Szopek Krakowskich

Krakowskie Szopki pod pomnikiem Adama
Mickiewicza. Fot. M. Ciszewski
81. Konkurs Szopek Krakowskich rozstrzygnięty. Jury konkursowe przyznało nagrody 60 pracom w sześciu kategoriach. Od dziś nagrodzone szopki można podziwiać na wystawie w pałacu Krzysztofory w Krakowie.

Szopki krakowskie są wyjątkowe, ponieważ prezentują postacie znane z tradycyjnych jasełek w nietypowej scenografii – na tle krakowskiej architektury. Ponadto prace te wyróżnia fantazyjne łączenie elementów różnych stylów architektonicznych, fragmentów znanych budynków i różnych postaci.

Święta Rodzina jest tu często przedstawiana w otoczeniu muzykantów przebranych w tradycyjne krakowskie stroje, a oprócz aniołów, pastuszków i zwierząt, można zobaczyć również na przykład lajkonika. Wszystkie te postacie autorzy szopek umieszczają na tle fantastycznych budowli, dla których inspiracją jest Kraków i jego architektura. Charakterystyczne dla szopek krakowskich są strzeliste, gotyckie wieże. Podziwiając te prace, możemy często rozpoznać także elementy zabytków Krakowa - jak kopuła kaplicy zygmuntowskiej na Wawelu czy wieża kościoła Mariackiego.

W tym roku do konkursu zgłoszono 229 szopek. Jak co roku autorzy prac zaprezentowali je w pierwszy czwartek grudnia na krakowskim rynku, na stopniach przed pomnikiem Adama Mickiewicza. Następnie w tradycyjnym pochodzie szopki przeniesiono do pałacu Krzysztofory, gdzie oceniło je jury konkursowe. Listę nagrodzonych prac i ich fotografie można oglądać na profilu Muzeum Krakowa, które jest organizatorem konkursu.


Krakowskie szopki można także podziwiać, spacerując po mieście. W tym roku prawie 40 szopek wystawiono w przestrzeni miejskiej Krakowa w ramach akcji „Wokół szopki. Spacerem po Krakowie". Można ich szukać w witrynach sklepów, hoteli, restauracji i w galeriach handlowych, ale też w wolno stojących gablotach. Są wśród nich prace nagrodzone w poprzednich latach w Konkursie Szopek Krakowskich. W ich znalezieniu może pomóc specjalny spacerownik, czyli aplikacja, którą przygotowali organizatorzy akcji. Można ją pobrać tutaj.

Family News Service

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy