polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Donald Tusk chce ufortyfikować granice z Białorusią i Rosją. Oświadczyl, że podjął decyzję, aby zainwestować w to 10 mld zł. * * * AUSTRALIA: Skarbnik Jim Chalmers ogłosił swój trzeci budżet zawierający szereg środków mających zaradzić kryzysowi kosztów utrzymania w Australii: Kredyt w wysokości 300 dolarów na rachunki za energię dla każdego gospodarstwa domowego, 10-procentowa podwyżka dopłat do czynszu i ograniczone ceny leków PBS. * * * SWIAT: Prezydent Iranu Ebrahim Raisi zginął w katastrofie helikoptera w rejonie przy granicy z Azerbejdżanem. Również wszyscy członkowie delegacji prezydenta Iranu, w tym minister spraw zagranicznych Hosein Amir Abdollahian, zginęli, donosi agencja prasowa Mehr. Rozbity helikopter to amerykański Bell 212, donosi Tasnim. Maszyna, w której leciał Raisi, została całkowicie spalona. Przyczyny wypadku są wciąż nieznane.19 maja Raisi i prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew spotkali się na granicy państwowej, aby wziąć udział w inauguracji nowych elektrowni wodnych.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Ashfied, 26.05, godz. 15:00

piątek, 17 listopada 2023

Maturalny tort

 „GRATULACJE DLA NASZYCH MATURZYSTÓW JĘZYKA POLSKIEGO”... Ten napis rzucał się w oczy z daleka. Słowa proste, jednak zawierające sedno uroczystości, która od wielu lat organizowana jest w pierwszą sobotę po zakończeniu egzaminów.

W tym roku wypadło to 4. listopada. Już od wczesnych godzin popołudniowych reprezentacyjna sala Klubu Polskiego w Bankstown przygotowana była na przyjęcie gości. Wytwornie udekorowane stoły i krzesła. Kolorowe balony u sufitu. W świetle dyskotekowych reflektorów skrzyły się srebrne litery napisu zdobiącego przestrzeń nad podium dla orkiestry.

Oficjalne rozpoczęcie uroczystości przewidziane było na godz. 7.00, ale młodzież, rodzice oraz ich goście przyjeżdżali co najmniej godzinę wcześniej.

Kiedy sala się wypełniła i zajęte zostały wszystkie miejsca przy oficjalnych stołach, MC dzisiejszego wieczoru – pani Dorota Banasiak rozpoczęła uroczystość powitaniem honorowych gości. Była wśród nich Pani Dyrektor Secondary College of Languages Ms Sana Zreika, V-ce Dyrektor szkoły Ms Nada Gemayel, koordynatorzy Campusów SCL, w których oferowane są klasy języka polskiego – Ms Cate Chapple, Mr Marco Man, Ms Joanne Zoras. Do przeznaczonego dla tych gości honorowego stołu poproszony został Pan Andrzej Lubieniecki, prezes Klubu, który doskonale się spisał w roli gospodarza.

Przy sąsiednim stole miejsca przypadły nowo mianowanej z Polski, Pani Konsul Karolinie Falkowskiej oraz Pani Aleksandrze Wysockiej, Referentowi Konsularnemu.  Obok umieszczono cenionego przez wszystkich, polskiego kapłana, to oczywiście niezastąpiony ks. Artur Botur. Po drugiej stronie usiadł prof Andrzej Kozek z Kościuszko Heritage oraz reprezentująca Federację Polskich Organizacji, pani Anna Doloto a także znany działacz społeczny, dawnego Klubu Polskiego i Domu Polskiego w Ashfield, pan Bronisław Łacek

Kolejne stoły zajęły nauczycielki czterech (spośród sześciu) Polskich Szkół Sobotnich.  Sr Agnieszka (Marayong), Barbara Magolan (Macarthur), Elżbieta Cesarski (North Ryde) oraz mocna reprezentacja grona pedagogicznego ze szkoły w Randwick, to Panie: Dyrektor Szkoły - Alicja Batorowicz, Koordynator do Spraw Nauczania - Anna Jocobi  oraz nauczycielki:  Maria Giza, Agnieszka Oćwieja, Marzena Rudolph, Agnieszka Zolek-Taskov i Anna Sawicka. Do tej reprezentacji należy dołożyć jeszcze panią Gosię Vella, która oprócz uczenia klas maturalnych, jako jedna z założycielek Polskiej Szkoły w Randwick, do tej pory, czyli przez ponad 20 lat, jest mózgiem i sercem tej szkoły, pełniąc społecznie rolę koordynatora programów. I chyba w tak mocnej obsadzie organizacyjno - pedagogicznej znajdujemy odpowiedź na tajemnicę sukcesu oraz popularności jaką nieprzerwanie cieszy się szkoła w Randwick.                       

Tuż po oficjalnym powitaniu, uwaga zebranych skupiła się na dużym ekranie umieszczonym nad główną sceną. Pan Ambasador RP, prof Maciej Chmieliński skierował stamtąd ciepłe i serdeczne słowa gratulacji wraz z życzeniami dla tegorocznych maturzystów języka polskiego w Sydney. Podziękował rodzicom, nauczycielom oraz dyrekcji szkoły za nieustanne wspieranie, jakim cieszy się młodzież wybierająca język polski na swój egzamin maturalny. Pan Ambasador wyraził ubolewanie, że w związku z nagromadzeniem się zobowiązań i wyjazdów, tym razem wspomnianych słów nie może wyrazić osobiście.

Następnie poproszona została do mikrofonu Dyrektor SCL, Ms Sana Zreika. Przesłanie, jakie usłyszeliśmy warte jest aby przytoczyć je w całości. (Przekład z j. angielskiego M. Ł)

Sana Zreika – Dyrektorka SCL

„Dobry wieczór szanowni państwo, rodzice, nauczyciele a szczególnie polscy maturzyści 2023.roku. Z radością i z dumą stoję tutaj, reprezentując naszą szkołę – Secondary College of Languages. Na samym początku pragnę oddać honor tradycyjnym kustoszom tej ziemi, na której dzisiaj odbywa się ceremonia uhonorowania uczniów 12 klasy języka polskiego. Wyrażam tym samym szacunek dla Starszyzny tak z przeszłości, jak i obecnie, uznając ich duchową łączność z Ziemią, na której teraz mamy szczęście żyć.

Dzisiejszy wieczór, to wspaniała okazja, aby zgromadzić się tutaj na wspólnym celebrowaniu doskonałych osiągnięć tegorocznej 12 klasy języka polskiego.

Dla rodzin, a szczególnie rodziców, którzy są dzisiaj z nami  – składam wyrazy podziękowania. Powierzyliście nam swoje dzieci, dając im tym samym możliwość skorzystania z pomocy w osiąganiu jak najlepszych wyników w tym co dla was i dla nich jest najcenniejsze.

Pragnę także wyrazić podziękowanie dla obecnych tutaj osób kierujących pracą  poszczególnych ośrodków nauczania z klasami języka polskiego [Ashfield, Chatswood i Liverpool]. Na słowa największego uznania zasługują nauczycielki polskich klas maturalnych – panie Monika Bray, Marianna Łacek oraz Gosia Vella. Wasza niestrudzona praca w służbie dla szkoły – wasze starania, wysiłek, wyrozumiałośc i poświęcenie umożliwiło rozkwitnąć uczniom, studiującym język polski w SCL.

Dziękuję Komitetowi Zrzesznia Nauczycieli Polskich, który jest organizatorem tej dorocznej, cennej uroczystości. Włożyliście dużo  wysiłku, aby zgromadzić tutaj młodzież, rodziny i polską społeczność dla wspólnego celebrowania niezaprzeczalnych osiągnięć tegorocznej 12 klsy języka polskiego.

Decyzja wyboru języka polskiego do matury to nie tylko wysiłek włożony w celu zdobycia osiągnięć na polu edukacyjnym. Jest to także wyrażenie uznania dla bogactwa kultury polskiej i polskiego języka. Zdajemy sobie doskonale sprawę, że polski -  jeden ze słowiańskich języków ma za sobą bogatą historię, ujętą w słowach oraz zwrotach wyrażających żywą i prężną, niepowtarzalną kulturę. Studiowanie języka polskiego to nie tylko akademicki wysiłek, ale otwieranie bramy w celu poznania świata pełnego tradycji, historii i ciepła polskich serc. Ten język, którego tajniki opanowywali nasi pełni poświęcenia uczniowie, odsłania im piękno polskich słów oraz wskazuje głębię ich znaczenia.

Cytując polskiego poetę, Czesława Miłosza: ‘Język jest jedyną ojczyzną’, pragnę was zapewnić, że poprzez studiowanie polskiego uzyskaliście wstęp do ojczyzny milionów Polaków, stając się  tym samym ambasodorami Polski -  kraju o niezwykłym dziedzictwie.

Oprócz aspektów kulturowego dziedzictwa, wasz wybór studiowania języka polskiego niesie ze sobą kolejny wielki dar. Możliwość porozumiewania się pięknym polskim językiem ubogaca waszą osobowośc oraz podnosi intelekt. Otwiera wam także wiele możliwości w dzisiejszym zglobalizowanym świecie -  międzynarodowa dyplomacja, biznes, czy praca naukowa. Znajomość polskiego wyróżnia każdego z was pozytywnie. Wyposażeni jesteście w cenne umiejętności, które są w stanie przekroczyć bariery kultur, niosąc porozumienie między ludźmi różnego pochodzenia o różnych kulturach.

Pamiętajcie, że cenny dar znajomości języka umożliwia wam także nawiązanie kontaktów z innymi Polakami. Przyjaźń i duchowa łączność jaka może powstać na bazie znajomości wspólnego języka ma ogromną wagę, one otwierają wasze serca na nową perspektywę, dają nowe doświadczenia – pomagają zrozumieć prawdziwe sedno tego czym jest Polska.

Podkreślam jeszcze raz, moi kochani maturzyści, wasz wybór języka polskiego posiada nie tylko wymiar akademicki, jest to celebrowanie waszej kultury, klucz do bogatego świata, cenny dar. Jest to testament waszej dociekliwości a także próba ogarnięcia bogactwa języka, który ma tak wiele do zaoferowania. W waszej akademickiej wędrówce, którą podejmiecie i później w waszej drodze przez szeroki świat, pamiętajcie, język polski i polska kultura będą zawsze dla was źródłem inspiracji oraz wewnętrznego ubogacania.

Gratuluję wam, drodzy tegoroczni maturzyści. Uważajcie na siebie i pozostajmy w kontakcie”.

Tak serdeczne i mądre słowa Pani Dyrektor przyjęte zostały z wielkim aplauzem wszystkich uczestników. A my nauczycielki SCL, słuchając cennej wypowiedzi odczuwałyśmy niekłamaną dumę z faktu, że uczymy polskiego w największej australijskiej szkole języków, prowadzonej przez Panią Sanę Zreika.

Z przesłaniem w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, wystąpiła również Pani Konsul. Jako potwierdzenie gratulacji dla maturzystów, Panie K. Falkowska i A. Wysocka wręczyły każdemu z nich dyplom oraz ufundowany przez Konsulat załącznik - podarunek.

Reprezentujący Fundację Kościuszko Heritage prof. Andrzej Kozek, gratulując maturzystom, wyraził życzenie, aby młodzież mogła w przyszłości kontynuować starania nad utrzymaniem polskiej nazwy najwyższego szczytu Australii – Góry Kościuszki. Życzenia i gratulacje maturzystom złożyła także Pani Anna Doloto, związana z działalnością Klubu Polskiego w Plumpton oraz pełniąca stanowisko sekretarza Federacji Polskich Organizacji. Sama jeszcze nie tak dawno australijska maturzystka języka polskiego, Pani Ania jest potwierdzeniem tego jak bardzo przydatny staje się ten język w pracy zawodowej, w działalności społecznej i w życiu towarzyskim.

Cennym podsumowaniem wszystkich gratulacji było wystąpienie ks. Artura. On prawie wszystkich tych maturzystów zna osobiście! Wielu z nich chrzcił  i przygotowywał do Pierwszej Komunii. Przychodzili z rodzicami na organizowane w Kirribilli słynne w całej sydnejskiej metropolii, comiesięczne Msze św. dla dzieci. Teraz wyposażeni w polskość, ci młodzi ludzie idą dalej w świat. Ksiądz życzył im sukcesów.

Dalszą część uroczystości poprowadziły nauczycielki tegorocznych maturzystów.

Oczywiście należało rozpocząć od podziękowań. Najpierw i przede wszystkim rodzicom i polskim rodzinom. Planując na rok do przodu – należy uprawiać warzywny ogródek, mówi stare przysłowie. Planując na10 lat – należy posadzić owocowe drzewka. Planując na całą przyszłość, należy zadbać o wychowanie dzieci. I to właśnie uczyniliście państwo, rodzice naszych maturzystów - zainwestowaliście w przyszłość swoich dzieci. To w waszych rodzinach kształtowała się polskość, której wymierne rezultaty już teraz możemy podziwiać. Za parę tygodni wasze dzieci otrzymają wyniki egzaminu maturalnego także z języka polskiego – powód do dumy i radości.

Dziękujemy nauczycielkom społecznych szkół podstawowych. To wy, drogie koleżanki cierpliwie i niestrudzenie podtrzymywałyście entuzjazm polskości, który te dzieci wyniosły z domu. To wy dawałyście im podstawy, na których można było budować wyżej, aby sprostać maturalnym wymaganiom.

Dziękujemy polskim organizacjom, które są reprezentantami naszej społeczności w Australii. Wy stanowicie tę szeroką bazę, która tworzy dla młodzieży klimat polskości, wybiegający poza najbliższą rodzinę.

Dziękujemy polskojęzycznym mediom, łącznie z Radiem SBS. Poprzez udostępnianie nam swoich łam, pozwalacie dotrzeć do jak największej rzeszy Polaków, zachęcając i informując o możliwościach uczenia się języka polskiego.

Dziękujemy polskim księżom, za nieustanne wspieranie i umacnianie naszej działalności edukacyjnej.

Dziękujemy Konsulatowi Polskiemu w Sydney, a obecnie także i Ambasadzie Polskiej w Canberze. Wszystkie przejawy zainteresowania polskich władz  w nauczanie języka polskiego stanowią dodatkową zachętę zarówno dla uczniów jak i dla nauczycieli.

Oczywiście, nie wolno zapomnieć nam o przedstawicielach australijskiego Departamentu Edukacji w osobach dyrekcji SCL oraz koordynatorów poszczególnych Campusów, w których język polski jest nauczany. Obecność tych cennych ludzi podnosi rangę naszej uroczystości.

Dziękujemy Klubowi Polskiemu w Bankstown za stworzenie jak najlepszych warunków do celebrowania uroczystości dla polskiej młodzieży.

Jest jeszcze wiele osób, które zasługują na naszą wdzięczność za kolejny, zdaniem uczestników, udany Wieczór Maturzystów.

To Pan Wiesiek Paździor, nasz nieoceniony sponsor oraz źródło wsparcia w załatwianiu wielu, z pozoru drobnych, a tak istotnych spraw organizacyjnych. Panie Marzena Mazurek-Kozek oraz Gosia Romanowska – matki przyszłych maturzystek z Chatswood, za ogarnięcie spraw związanych z przygotowaniem i dekoracją sali oraz nieustanne ogarnianie całości macierzyńskim okiem.

Największe uznanie należy się oczywiście głównym bohaterom dzisiejszego wieczoru – to nasi maturzyści. Kulminacją uroczystości była imienna prezentacja każdego z nich.

Wcześniej jednak mieliśmy okazję wysłuchać utworu, który  zadedykował swoim starszym kolegom, przyszłoroczny maturzysta – Sebastian Adji-Banasiak. Utalentowany skrzypek wykonał kompozycję Henryka Wieniawskiego – Romance from Concerto 2nd movement, opus 22.  Aż trudno uwierzyć, w jakim skupieniu i ciszy zebrani wysłuchali tego pięknego koncertu w wykonaniu Sebastiana.

Maturzystka z Ashfield, Bianka Kotasińska, wyraziła w imieniu swoich koleżanek i kolegów serdeczne słowa podziękowania dla nauczycielek oraz dyrekcji szkół.

Następnie, nauczycielki poszczególnych klas prezentowały swoich byłych uczniów -  tegorocznych maturzystów. Wywoływani imiennie, po otrzymaniu dyplomów i nagród książkowych, zapalali świeczkę na przeznaczonym dla nich torcie. A tort był symboliczny - w postaci otwartej księgi. Na jednej stronie miał wypisany rok 2023 i skrót HSC  – to co mają już za sobą. Na drugiej stronie był wielki znak zapytania – co ich czeka? Wierząc w smak tortu, pewnie same pozytywne niespodzianki.


 

Tort z zapalonymi czternastoma świeczkami został zdmuchnięty przy dzielnej pomocy ks. Artura i gromkim sto lat z akompaniamentem Kapeli Polskiej. O symboliczne przekrojenie tortu poproszona została Pani Dyrektor, Sana Zreika.   A oto nasi tegoroczni maturzyści:

„D

Z Ashfield:

Lila Baran Lila jest osobą wrażliwą, niezwykle uzdolnioną językowo, artystycznie oraz muzycznie. Naukę  polskiego rozpoczęła w Szkole Sobotniej w Randwick. Uczestnicząc w polonijnych uroczystościach, konkursach oraz akcjach charytatywnych, otrzymała wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. M. in Nagrodę Ministra Edukacji NPW (Minister ‘s Award for Excellence)  za osiągnięcia w nauce języka polskiego, a także Nagrodę Harcmistrza Szupryczyńskiego za całokształt pracy. W wolnych chwilach Lila rysuje i gra na klarnecie. W przyszłości zamierza zostać architektem.

Maya Chawa. Maya to inteligentna i ambitna uczennica. Swoją pracowitością, dobrą organizacją i starannością  zawsze świeciła w klasie przykładem. Posiada bardzo dobrą znajomość polskiego, pomimo że jest już drugim urodzonym w Australii pokoleniem. Uczęszczała do Polskiej Szkoły Dzielnic Północnych. Maya to zapalona harcerka, która bierze udział w wielu polskich uroczystościach.  Dumnie także reprezentuje Polonię w środowisku australijskim. Pasjonatka  polskiej kultury, na egzamin maturalny wybrała temat: „Polskie obchody wielkanocne”. Maya marzy o studiowaniu nauk ścisłych.

Nikodem Ciołek. Nikodem to ambitny, wszechstronnie uzdolniony i przykładny uczeń. Posiada imponującą wiedzę, szczególnie na temat Polski. Do Australii przyjechał osiem lat temu. Pomimo ogromnego wysiłku związanego z przystosowaniem się do życia w nowym kraju, przykłada dużą wagę do utrzymania swojej polskosci. Chętnie pomagał innym, zaangażowany w życie Polskiej Szkoly w Randwick. Interesuje się sportem i motoryzacją. Jego pasją jest także polska muzyka. Dlatego na maturę wybrał  Grupę muzyczną – Paktofonika.” Planuje studiować Informatykę.

Clara Glinski. Clara to pogodna i dynamiczna uczennica, entuzjastycznie zaangażowana w lekcjach. Naukę polskiego rozpoczęła w 3 klasie Szkoły Dzielnic Północnych. Od dzieciństwa, aktywnie uczestniczy w życiu polonijnym. Przez kilka lat tańczyła w Zespole „Syrenka”. Do tej pory jest aktywną harcerką.  Bierze udział w uroczystościach polonijnych oraz godnie reprezentuje polonię w środowisku australijskim. Clara jest także już drugim urodzonym w Australii pokoleniem. Na egzamin maturalny wybrała temat: „Polskie tradycje wielkanocne”. Marzy o założeniu  własnego biznesu.

Filip Grus. Filip dał się poznać jako inteligentny i pilny uczeń, imponujący klasie swoją wiedzą o Polsce. Naukę  polskiego rozpoczął w Szkołe Dzielnic Północnych. W jego polsko- słowackim domu przykłada się dużą wagę do języka polskiego. Filip dumnie demonstruje swoją polskość - także poza kręgami polonijnymi. Jest przykładem dla młodszego rodzeństwa. Pasjonuje się historią, także historią Polski. Na maturę wybrał temat: „Bitwa o Monte Cassino”. Marzy o ukończeniu studiów w zakresie biznesu i fizjoterapii.

Bianka Kotasińska. Bianka to ambitna i zdolna uczennica -  wzór do naśladowania. Do Australii przyjechała w wieku 9 lat. i w trosce o utrzymanie języka polskiego zapisała się do szkoły w Ashfield. Jest uzdolniona językowo i muzycznie. Śpiewaniem polskich piosenek uświetniała każde zakończenie roku szkolnego. Interesuje się literaturą, uwielbia czytać a także pisać. Jej kolejną pasją jest historia,  szczególnie  II Wojny Światowej. Aby pogłębić swoją wiedzę, na egzamin maturalny wybrała temat: „Obóz koncentracyjny w Oświęcimiu”.

Natalie Freney.

Natalie to zdolna i nadzwyczaj pogodna uczennica. Jej optymizm udzielał się całej klasie. Urodziła się w Polsce i tam spędziła wczesne dzieciństwo. Kiedy miała dziewięć lat,  rodzice zadecydowali o wyjeździe do Australii – ojczyzny taty. Aby nie zapomnieć pierwszego języka, Natalie kontynuowała naukę w Polskiej Szkole w Randwick. Dumna ze swoich korzeni i zafascynowana polską kulturą, na temat maturalny wybrała:” Polskie obyczaje i tradycje wigilijne”. Marzy o studiowaniu  biznesu. W wolnych chwilach Natalie lubi czytać i malować.

Z Liverpool:

Adam Kokoszka. Adam to wyróżniający się uczeń, którego obecność na zajęciach jest równie niezwykła, jak jego umiejętności akademickie. Adam konsekwentnie uczęszczał na lekcje, zaszczycając klasę swoją dociekliwą naturą i umiejętnością wnoszenia wyjątkowej perspektywy do dyskusji i zajęć grupowych. Mam nadzieję, że zaangażowanie Adama w naukę, w połączeniu z jego ciekawością, zapewni mu sukces w przyszłych przedsięwzięciach.

 

Gabriela Miżniak. Gabrysia jest wzorową studentką, którą zaangażowanie
 i ambicja wyróżniały na arenie akademickiej. Gabrysia, charakteryzująca się
 niezachwianą etyką pracy, podchodzi do każdego zadania z należytą starannością
 i determinacją, wykazując się naprawdę imponującym dążeniem do doskonałości.
 Jej marzenia skupiają się na dalszej edukacji, a przyszłość Gabrysi obiecuje
 sukcesy i spełnienie marzen. 
 
Natalia Malikowski. Natalia jest aktywną studentką, której dociekliwość
 i niestrudzony etos pracy są imponujące. Na każdych zajęciach ciekawość Natalii
 stawała się katalizatorem angażujących dyskusji. Nieustraszenie wyraża swoje 
opinie zachęcając innych do dzielenia się odmiennymi punktami widzenia. 
Ciężko pracująca postawa Natalii jest nie tylko świadectwem jej osiągnięć
 akademickich, ale także odzwierciedleniem jej zaangażowania w rozwój osobisty
 i intelektualny. Życzę Natalii wszystkiego najlepszego na przyszłość. 
 
Joanna Panter. Joasia zawsze wykazuje zaangażowanie w naukę. Niezachwiana etyka
 pracy jest świadectwem jej dążenia do doskonałości, gdy z inspirującą determinacją
 stawia czoła wyzwaniom. Joasia jest nie tylko przystępna, ale także stanowi źródło
 wsparcia dla innych. Jej życzliwość uwidocznia się w każdej interakcji, stwarzając
 pozytywną atmosferę, która podnosi na duchu otaczające ją osoby. Mam nadzieję, że
 jej przyszłość będzie naznaczona ciągłymi sukcesami i pozytywnym wpływem,
 jaki wywiera na tych, którzy mają szczęście ją poznać. 
 
Z Chatswood:
 

Maya Oliwa

Zdolna niesłychanie. Artystyczna dusza.

Tylko by wstać rano, musiała się zmuszać.

Każde z zadań w klasie, wykonała szybko,

jeszcze ozdabiając raz kwiatkiem raz rybką.

Aby artystycznym swym zdolnościom sprostać,

do matury wzięła Wyspiańskiego postać.

Kim w życiu zostanie,Trudno wiedzieć teraz.

Malarstwo, czy teatr planuje wybierać?

Niech z myślą o studiach pilnie się oswaja.

Osiągnie co zechce, bo jest zdolna, Maya.

 

Sophie Urane

Cicha i spokojna, niezwykle wytrwała.

Że dąży do celu, już nam pokazała.

Z Newcastle do Sydney blisko nie jest wcale.

Wspierana przez Mamę jeździła wytrwale.

Ireny Szewińskiej studiując życie

o takiej karierze marzy sobie skrycie.

Teraz na treningi duży nacisk kładzie,

by znaleźć się w Brisbane. Tak! Na Olimpiadzie!

Ma wiele sukcesów, z tym się nie obnosi.

Zwycięstwa życzymy Naszej Drogiej Zosi.

 

Zuzia Bialous

Uroda, intelekt idą razem w parze.

Jaki będzie wynik? Przyszłość to pokaże.

By nie zostać w tyle za swą starszą siostrą,

do nauki polskiego zabrała się ostro.

Dzielnie wypełniała dawne egzaminy.

Pod koniec, nie było pilniejszej dziewczyny.

Na pewno ma plany, ale mówiąc szczerze

sama jeszcze nie wie co w życiu wybierze.

Może podtrzymując tradycje w rodzinie

kariera prawnika także jej nie minie?

Jest dobra i szczera, ma przyjemną buzię.

Miło mi przedstawić wszystkim naszą Zuzię.

 

Smaczny, sprawnie podany obiad – kolejny powód do podziękowań  Klubowej Restauracji i muzyka w wykonaniu Kapeli Polskiej -  stanowiły cenne dopełnienie pięknego, niezapomnianego wieczoru.

Celowo nie składam podziękowań nauczycielkom SCL. Największym podziękowaniem dla każdej z nas jest,  Kochani Maturzyści, wasz uśmiech i...łza wzruszenia przy pożegnaniu. Wam dziękujemy, za te urocze dwa lata i jak zawsze, życzymy sukcesów.

Oprac. Monika Bray, Marianna Łacek, Gosia Vella

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy