polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: "Nie będziemy za nic płacić i nie będziemy przyjmować żadnych migrantów" - mówi premier Donald Tusk o przyjętym przez UE pakcie migracyjnym. Polska wraz z Węgrami i Słowacja glosowała przeciw paktowi. * * * AUSTRALIA: Skarbnik Jim Chalmers ogłosił swój trzeci budżet zawierający szereg środków mających zaradzić kryzysowi kosztów utrzymania w Australii: Kredyt w wysokości 300 dolarów na rachunki za energię dla każdego gospodarstwa domowego, 10-procentowa podwyżka dopłat do czynszu i ograniczone ceny leków PBS. * * * SWIAT: Jeśli Zachód przekaże Ukrainie pociski dalekiego zasięgu, strefa sanitarna będzie gdzieś na granicy z Polską – oświadczył Dmitrij Miedwiediew. Rosyjski polityk przypomniał, że pociski typu Storm Shadow/SCALP-EG, które Zachód dostarcza Ukrainie, mają zasięg co najmniej 550 km, dlatego wymagana jest strefa sanitarna, która zapewni bezpieczeństwo rosyjskich granic. Tymczasem Putin i Xi w Pekinie otworzyli rok kultury chińsko-rosyjskiej i podpisali wspólne oświadczenie obu państw „o pogłębianiu relacji, wszechstronnym partnerstwie i współpracy strategicznej”, ustanawiające „nową epokę” w relacjach między Rosją a Chinami. Dla Władimira Putina jest to pierwsza zagraniczna wizyta po zaprzysiężeniu na piątą kadencję w ubiegłym tygodniu.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Ashfied, 26.05, godz. 15:00

sobota, 28 października 2023

Chris Hedges: Kampania Spalonej Ziemi. Czystki etniczne w Gazie

Ministerstwo Zdrowia Gazy opublikowało nazwiska,
 wiek, płeć i numery identyfikacyjne 6747
 palestyńskich ofiar izraelskich ataków,
w tym 2665 dzieci. Fot. Telegram

Izrael nie tylko dziesiątkuje Gazę nalotami, ale także używa najstarszej i najokrutniejszej broni wojennej – głodu. Przesłanie Izraela w przededniu inwazji lądowej jest jasne. Opuść Gazę lub zgiń.


Izrael, przy wsparciu swoich amerykańskich i europejskich sojuszników, przygotowuje się do rozpoczęcia nie tylko kampanii spalonej ziemi w Gazie, ale także najgorszych czystek etnicznych od czasów wojen w byłej Jugosławii.

Celem jest wypędzenie dziesiątek, najprawdopodobniej setek tysięcy Palestyńczyków przez południową granicę w Rafah do obozów dla uchodźców w Egipcie.

Oddźwięk będzie katastrofalny nie tylko dla Palestyńczyków, ale w całym regionie i prawie na pewno doprowadzi do starć zbrojnych na północy Izraela z Hezbollahem w Libanie i być może z Syrią i Iranem. 

Administracja Bidena, niewolniczo wykonując polecenie Izraela, podsyca szaleństwo . Stany Zjednoczone były jedynym krajem, który  zawetował  uchwałę Rady Bezpieczeństwa ONZ wzywającą do przerw humanitarnych w dostawach żywności, leków, wody i paliwa do Gazy. Zablokowała propozycje zawieszenia broni. Zaproponowała projekt  rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ  , w której stwierdza się, że Izrael ma prawo do obrony. W rezolucji żąda się także od Iranu zaprzestania eksportu broni dla „milicji i grup terrorystycznych zagrażających pokojowi i bezpieczeństwu w całym regionie”. 

Stany Zjednoczone i ich zachodni sojusznicy są tak samo zbankrutowani moralnie i tak samo współwinni ludobójstwa, jak ci, którzy byli świadkami nazistowskiego Holokaustu Żydów i nic nie zrobili.

Konflikt, w którym w Gazie zginęło 1400 Izraelczyków i co najmniej 4600 Palestyńczyków, pogłębia się. Izrael przeprowadził drugi  nalot  na dwa lotniska w Syrii. Codziennie wymienia ostrzał rakietowy z bojówkami Hezbollahu. Bazy wojskowe USA w Iraku i Syrii zostały zaatakowane przez szyickie bojówki. Niszczyciel rakietowy USS Carney zestrzelił w czwartek trzy rakiety manewrujące, najwyraźniej wystrzelone przez Houthi w Jemenie i zmierzające w stronę Izraela. 

Izrael stara się także stłumić codzienne gwałtowne starcia na okupowanym Zachodnim Brzegu. W niedzielę przeprowadziła nalot na  meczet  w obozie dla uchodźców w Jenin – był to pierwszy nalot na Zachodnim Brzegu od dwudziestu lat – w wyniku którego zginęły co najmniej 2 osoby. Uzbrojeni żydowscy osadnicy szaleją w palestyńskich miastach na Zachodnim Brzegu.  Według biura humanitarnego ONZ co najmniej 90 Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu zostało  zabitych przez uzbrojonych osadników lub izraelskie wojsko od czasu wtargnięcia Hamasu i innych bojowników ruchu oporu do Izraela 7 października. W ciągu ostatnich dwóch tygodni aresztowano około 4000 pracowników ze Strefy Gazy i 1000 Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu, co podwoiło liczbę  więźniów palestyńskich  do 10 000 przetrzymywanych przez Izrael, z czego ponad połowa to więźniowie polityczni.

„Wielu więźniom połamano kończyny, ręce i nogi… poniżające i obelżywe wyrażenia, obelgi, przekleństwa, zawiązanie ich kajdankami na plecach i zaciśnięcie na końcu aż do wywołania silnego bólu… nadzy, upokarzający i grupowi przeszukanie więźniów” – oznajmiła na konferencji prasowej Komisja ds. Więźniów Autonomii Palestyńskiej Qadura Fares .

B'Tselem, izraelska organizacja praw człowieka, powiedziała BBC, że od czasu ataku z 7 października udokumentowała „skoordynowane i zorganizowane wysiłki osadników mające na celu wykorzystanie faktu, że cała uwaga międzynarodowa i lokalna skupiona jest na Gazie i na północy Izraela do próby zajęcia ziemi na Zachodnim Brzegu”.

W Izraelu Palestyńczycy posiadający obywatelstwo izraelskie i jerozolimski dowód tożsamości są nękani, przetrzymywani, aresztowani i wydalani z pracy i uniwersytetów w ramach czegoś, co określa się jako „polowanie na czarownice ”. Ponad 152 000 Izraelczyków ewakuowano z miast i wsi w pobliżu granic Gazy i Libanu.

Aby udaremnić reakcję militarną Iranu, która mogłaby wywołać wojnę regionalną, Stany Zjednoczone wysyłają na Bliski Wschód dodatkowe 2000 żołnierzy. Przerzuci jedną ze swoich grup uderzeniowych do Zatoki Perskiej i wyśle ​​w ten region dodatkowe systemy obrony powietrznej. USS Dwight D. Eisenhower i jego grupa uderzeniowa – która w ubiegły weekend została rozmieszczona na wschodnim Morzu Śródziemnym, aby dołączyć do USS Gerald R. Ford – została przekierowana do Zatoki Perskiej. Do Zatoki Perskiej wysłano także baterię przeciwrakietową Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) i bataliony systemu obrony przeciwrakietowej Patriot.

Izrael uwolnił swoich Czterech Jeźdźców Apokalipsy – Śmierć, Głód, Wojnę i Podbój. 

Dało Gazańczykom dwie możliwości. Opuść Gazę lub zgiń.

Palestyńczycy zostaną zabici nie tylko od bomb i pocisków, i ostatecznie w wyniku inwazji naziemnej, kul i pocisków czołgowych, ale także z głodu i epidemii takich jak cholera. Bez wody, paliwa i leków oraz przy zepsuciu urządzeń sanitarnych choroby będą się szybko rozprzestrzeniać. ONZ  stwierdza  , że ​​szpitale w Gazie „są na krawędzi upadku”. Tysiące pacjentów umrze, gdy skończy się paliwo dla generatorów szpitalnych.

Lekarz ze szpitala al-Shifa w Gazie  powiedział  w sobotnim wywiadzie: „Upadamy”. Mówił o braku tlenu, światła i środków medycznych, braku wody w niektórych departamentach, obawach związanych z cholerą i utratą lekarzy zabitych w wyniku izraelskich nalotów, w tym dentysty, który zginął w izraelskim bombardowaniu cerkwi, w wyniku którego zginęło co najmniej 18  osób  , w tym kilkoro dzieci.   


Garść ciężarówek (jak dotąd 37) z  pomocą  dla Gazy to cyniczny chwyt public relations, którego żąda administracja Bidena. Niewiele zrobi, aby złagodzić wywołany przez Izrael kryzys humanitarny. ONZ  twierdzi  , że potrzebuje co najmniej 100 ścieżek pomocy dziennie. Ostatnia działająca instalacja odsalania wody morskiej w Gazie została zamknięta w niedzielę z powodu braku paliwa. 

Izrael nie ma zamiaru znosić całkowitego oblężenia Gazy. Ogłosił, że zwiększy  liczbę  nalotów. Będzie nadal, tak jak to miało miejsce przez ostatnie dwa tygodnie, gasić życie Palestyńczyków oraz terroryzować ich i głodzić, aby opuścili Gazę. 

Atak lądowy na Gazę nie będzie szybki. Będzie to obejmować tygodnie, a może miesiące walk ulicznych. Sekretarz obrony Lloyd Austin porównał zbliżającą się bitwę w Gazie do amerykańskiego ataku na irackie miasto Mosul, przetrzymywanego przez ISIS w 2014 roku. Odbicie Mosulu zajęło Stanom Zjednoczonym dziewięć miesięcy.

Kiedy Izrael  mówi  , że to będzie „długa wojna”, po raz pierwszy mówi prawdę.

Izrael  zwrócił się  do Waszyngtonu o większą pomoc wojskową, 14,3 miliarda dolarów, w tym 10,6 miliarda dolarów na obronę powietrzną i przeciwrakietową. Dostanie  to . Izrael szybko wyczerpuje swoje zapasy, uderzając w Gazę, w tym na południe od Gazy, dokąd uciekły setki tysięcy wysiedlonych rodzin z północy. 

Izrael nie pozwoli na dystrybucję 100 milionów dolarów pomocy amerykańskiej  zadeklarowanej  dla Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu i w Gazie, przynajmniej do czasu zakończenia ich kampanii spalonej ziemi. Ale do tego czasu Gaza będzie nie do poznania. Izrael zaanektuje część lub całość. Być może pieniądze pójdą na budowę kolejnych nielegalnych osiedli żydowskich na okupowanym Zachodnim Brzegu. A zadeklarowanie pomocy to nie to samo, co jej przywłaszczenie. Być może to także jest częścią iluzji.

Egipscy urzędnicy doskonale zdają sobie sprawę z tego, co będzie dalej. Aż połowa, a może więcej z 2,3 miliona Palestyńczyków zostanie wypchnięta przez Izrael do Egiptu na południowej granicy Gazy i nigdy nie będzie mogła wrócić.

„To, co dzieje się obecnie w Gazie, jest próbą zmuszenia mieszkańców cywilnych do schronienia się i migracji do Egiptu, na co nie należy akceptować” – ostrzegł egipski prezydent Abdulfattah al-Sisi  .

Doniesienia  z Egiptu twierdzą, że Waszyngton obiecał umorzyć większość ogromnego  długu Egiptu wynoszącego 162,9 miliarda dolarów , a także zaoferować inne zachęty ekonomiczne w zamian za zgodę Egiptu na czystki etniczne wśród Palestyńczyków. Uchodźcy, gdy przekroczą granicę z Egiptem, zostaną pozostawieni, aby zgnili na Synaju. 

„Istnieje poważne niebezpieczeństwo, że to, czego jesteśmy świadkami, może być powtórką Nakby z 1948 r. i Naksy z 1967 r.  , ale na większą skalę. Społeczność międzynarodowa musi zrobić wszystko, aby to się więcej nie powtórzyło” –  powiedziała  Francesca Albanese , specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. sytuacji praw człowieka na terytorium palestyńskim okupowanym od 1967 r.

Izrael od dawna wykorzystuje wojnę, aby usprawiedliwić czystki etniczne Palestyńczyków. Urzędnicy rządowi otwarcie wzywali do kolejnej  Nakby , czyli „katastrofy” – terminem określającym wydarzenia z lat 1947–1949, kiedy ponad 750 000 Palestyńczyków zostało oczyszczonych etnicznie z historycznej Palestyny ​​i zepędzonych do obozów dla uchodźców, aby utworzyć państwo Izrael. Podczas wojny w 1967 r., która doprowadziła do okupacji Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy przez Izrael, Izrael dokonał czystek etnicznych na  kolejnych  300 000 Palestyńczyków podczas Naksa, czyli „dnia niepowodzenia”, obchodzonego co roku przez Palestyńczyków.

Czystki etniczne dokonane przez Izrael   na Palestyńczykach nie ograniczają się jednak do wojen. Trwają  powolne  czystki etniczne, w miarę jak Izrael  stale budował  więcej  kolonii wyłącznie dla Żydów  i stopniowo zajmował ziemie palestyńskie. Palestyńczykom,  którym  w izraelskim  państwie apartheidu odmówiono podstawowych swobód obywatelskich , okradziono z majątku, w tym często z domów. Stawili czoła rosnącym ograniczeniom w zakresie ruchów fizycznych. Zablokowano im handel i biznes, zwłaszcza sprzedaż produktów. Stwierdzili, że są coraz bardziej zubożeni i uwięzieni za murami i płotami bezpieczeństwa  wzniesionymi  wokół Gazy i Zachodniego Brzegu. Jednocześnie byli świadkami okresowych izraelskich nalotów, ukierunkowanych zabójstw i niemal codziennych ataków ze strony uzbrojonych osadników żydowskich i armii izraelskiej.

Według izraelskiego przedstawiciela izraelskiego Izrael uniemożliwił Palestyńczykom, którzy opuścili Zachodni Brzeg i Strefę Gazy, powrót w tempie około 9 000 Palestyńczyków rocznie po okupacji Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy w 1967 r., aż do podpisania Porozumień z Oslo w 1994 r. grupa praw człowieka  HaMoked . Według B'Tselem Izrael cofnął także pozwolenia na pobyt około 14 000 Palestyńczyków, którzy mieszkali we Wschodniej Jerozolimie od 1967 roku  

 Według  danych Biura ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej Izrael zburzył 9880 obiektów, w tym ponad 2600 zamieszkanych budynków mieszkalnych, wysiedlając ponad 14 000 osób i dotykając 233 681 osób na samym Zachodnim Brzegu w okresie od 1 stycznia 2009 r. do 7 października 2023 r. Sprawy. Od czasu ataku z 7 października na Zachodnim Brzegu zburzono kolejnych 38 domów i innych obiektów, co spowodowało śmierć dodatkowych 13 613 osób i wysiedlenie co najmniej 73 osób.

 Według  danych Peace Now i izraelskiej gazety Haaretz, mniej niż 2,2 procent palestyńskich wniosków o pozwolenie na budowę złożonych w latach 2009–2020 zostało zatwierdzonych .

Jednakże liczba izraelskich kolonistów na terytoriach okupowanych wzrosła od zera przed wojną w czerwcu 1967 r. do od 600 000 do 750 000  rozmieszczonych  w co najmniej 250 osadach i placówkach na całym Zachodnim Brzegu, w tym we Wschodniej Jerozolimie, a wszyscy z naruszeniem prawa prawa międzynarodowego.

Izrael nie ukrywa swoich zamiarów. 

Minister obrony Izraela  Yoav Gallant powiedział żołnierzom przygotowującym się do wkroczenia do Gazy: „Zwolniłem wszystkie ograniczenia”. 

Członek Knesetu Ariel Kallner , członek partii Likud Benjamina Netanjahu,  wezwał  X, wcześniej znanego jako Twitter, do zorganizowania „Nakby, która przyćmi Nakbę 48”.

Armia izraelska zmobilizowała Ezrę Yachina, 95-letniego weterana armii, aby „zmotywował” żołnierzy. Yachin był członkiem syjonistycznej milicji Lehi, która przeprowadziła liczne masakry palestyńskiej ludności cywilnej, w tym  masakrę w Deir Yassin  9 kwietnia 1948 r., podczas której zamordowano ponad 100 palestyńskich cywilów, wiele kobiet i dzieci. 

„Odnieś triumf i wykończ ich, nie zostawiając nikogo w tyle. Wymażcie o nich pamięć” –  powiedział Yachin,  zwracając się do izraelskich żołnierzy.

„Wymaż ich, ich rodziny, matki i dzieci” – kontynuował. „Te zwierzęta nie mogą już żyć”. 

„Każdy Żyd posiadający broń powinien wyjść i ich zabić” – powiedział. „Jeśli masz sąsiada Araba, nie czekaj, idź do jego domu i zastrzel go”. 

Gdzie są nasi interwencjoniści humanitarni?

Ci, którzy płakali krokodylimi łzami nad prawami człowieka Ukraińców, Irakijczyków, Syryjczyków, Libijczyków i Afgańczyków, aby usprawiedliwić masowe transporty broni i wojnę?

Gdzie jest stare antywojenne skrzydło Partii Demokratycznej i klasa liberalna?

Co się stało z intelektualistami publicznymi, którzy zwykli potępiać rzeź niewinnych i machinę wojenną Stanów Zjednoczonych? Gdzie są prawnicy, którzy stoją na straży praworządności międzynarodowej? Dlaczego te nieliczne samotne głosy wypowiadające się na temat ludobójstwa dokonanego przez Izrael na Palestyńczykach  są atakowane ,  cenzurowane  i  potępiane ?

„Poprzedni prezydent chciał nam zakazać i prawdopodobnie umieścił nas w obozach koncentracyjnych” – powiedziała kongresmenka ze stanu Michigan Rashida Tlaib , która jest pochodzenia palestyńskiego, na wiecu  popierającym  zawieszenie broni 20 października w Waszyngtonie przed Kapitolem USA. „Ten chce, żebyśmy po prostu umarli. Właśnie tak się czuję. Niech się wstydzą."

Izrael nie zaprzestanie swojej ludobójczej kampanii w Gazie przeciwko Palestyńczykom, dopóki USA nie nałożą na Izrael embargo na broń. Nasze systemy uzbrojenia, amunicja i samoloty szturmowe podtrzymują rzeź. Musimy zakończyć  pomoc wojskową w wysokości 3,8 miliarda dolarów  , którą Stany Zjednoczone przekazują Izraelowi każdego roku. Musimy wspierać ruch bojkotu, zbycia inwestycji i sankcji (BDS) i żądać zawieszenia wszelkich porozumień o wolnym handlu i innych umów między USA a Izraelem. Dopiero gdy te podpory zostaną wytrącone spod władzy Izraela, izraelscy przywódcy będą zmuszeni, podobnie jak reżim apartheidu w Republice Południowej Afryki, do zintegrowania Palestyńczyków w jedno państwo o równych prawach. Dopóki te podpory pozostaną, Palestyńczycy są skazani na zagładę. 


Chris Hedges

Global Research

_______________________________________

Chris Hedges jest dziennikarzem, zdobywcą nagrody Pulitzera i przez piętnaście lat korespondentem zagranicznym dziennika „The New York Times”, gdzie pełnił funkcję szefa biura bliskowschodniego i szefa biura bałkańskiego tej gazety. Wcześniej pracował za granicą dla The Dallas Morning News, The Christian Science Monitor i NPR. Jest gospodarzem programu The Chris Hedges Report.

* * * 


Mateusz Piskorski i Tomasz Jankowski rozmawiają z Ambasadorem Państwa Palestyny w Polsce, Mahmoudem Khalifą.


Przesłanie ambasadora Palestyny w Polsce Mahmouda Khalifa do Polaków, które wygłosił 14.10.2023 w związku z wybuchem wojny izraelsko-palestyńskiej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy