polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: "Nie będziemy za nic płacić i nie będziemy przyjmować żadnych migrantów" - mówi premier Donald Tusk o przyjętym przez UE pakcie migracyjnym. Polska wraz z Węgrami i Słowacja glosowała przeciw paktowi. * * * AUSTRALIA: Skarbnik Jim Chalmers ogłosił swój trzeci budżet zawierający szereg środków mających zaradzić kryzysowi kosztów utrzymania w Australii: Kredyt w wysokości 300 dolarów na rachunki za energię dla każdego gospodarstwa domowego, 10-procentowa podwyżka dopłat do czynszu i ograniczone ceny leków PBS. * * * SWIAT: Jeśli Zachód przekaże Ukrainie pociski dalekiego zasięgu, strefa sanitarna będzie gdzieś na granicy z Polską – oświadczył Dmitrij Miedwiediew. Rosyjski polityk przypomniał, że pociski typu Storm Shadow/SCALP-EG, które Zachód dostarcza Ukrainie, mają zasięg co najmniej 550 km, dlatego wymagana jest strefa sanitarna, która zapewni bezpieczeństwo rosyjskich granic. Tymczasem Putin i Xi w Pekinie otworzyli rok kultury chińsko-rosyjskiej i podpisali wspólne oświadczenie obu państw „o pogłębianiu relacji, wszechstronnym partnerstwie i współpracy strategicznej”, ustanawiające „nową epokę” w relacjach między Rosją a Chinami. Dla Władimira Putina jest to pierwsza zagraniczna wizyta po zaprzysiężeniu na piątą kadencję w ubiegłym tygodniu.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Ashfied, 26.05, godz. 15:00

czwartek, 20 lipca 2023

Wędrowki po Polsce: Oblęgorek

Pałacyk w Oblęgorku. Fot. E. Michałowska-Walkiewicz
 Z cyklu turystyczno-krajoznawczego Ewy Michałowskiej-Walkiewicz - Wędrówki po Polsce  tym razem zwiedzamy   Malopolskę.  

Oblęgorek to wieś polska, usytuowana w województwie świętokrzyskim, w gminie Strawczyn. Oblęgorek znajduje się 18 kilometrów od Kielc, największego miasta wspomnianego województwa.

 

Od szesnastego stulecia

 Nie wiadomo jak odległych czasów sięga historia wspomnianej wioski. Pierwsze wzmianki o niej sięgają do czasów osiadłych tutaj Celtów. W XVI wieku, wieś ta należała do Hieronima Odrowąża. Był to bardzo dobry gospodarz i miłośnik polskiej sztuki i polowań. Główny folwark był natomiast współwłasnością Adama Śladkowskiego i Katarzyny Wolskiej.

Majątek podupadł 

W miarę upływu lat, majątek podupadał. Ale już od roku 1619, stał się on własnością magnackiej rodziny Tarłów. Ale główna siedziba wspomnianego rodu, mieściła się w odległym o kilka kilometrów Piekoszowie. Jak zatem nie trudno się domyśleć, nie specjalnie interesowali się Tarłowie Oblęgorkiem. Z upływem lat, rodzina ta  sukcesywnie ubożała. Dlatego też, majątek Tarłów w pewnym czasie zaczął tonąć w długach

 

Koniec XIX wieku

Ale już dnia 10 lutego 1883 roku, hrabina Leontyna Tarłowa sprzedała oblęgorskie dobra jednemu z najbogatszych mieszkańców Kielc. A był nim Mieczysław Halik. On to podreperował ekonomicznie to miejsce i z biegiem czasu odsprzedał je państwu polskiemu.  

 

Dla pisarza

W 1900 roku społeczeństwo polskie ufundowało ze wspólnych składek majątek w Oblęgorku, dla naszego wielkiego noblisty Henryka Sienkiewicza z okazji jego 25-lecia pracy literackiej. Dworek oblęgorski zaprojektował Hugon Kuder. Zaś urządzeniem parku zajął się znany projektant Franciszek Szanior.Letnia rezydencja

Od maja roku 1902 do sierpnia 1914 roku, Henryk Sienkiewicz mieszkał w Oblęgorku. Używał on tego pałacyku, głównie jako letniej rezydencji. Po śmierci pisarza osiadła tu jego żona Maria i syn Henryk Józef. Zamieszkiwali oni ten majątek do 1944 roku. W 1958 roku, dzieci Henryka Sienkiewicza podarowały państwu to miejsce, w którym niebawem powstało Muzeum Henryka Sienkiewicza. Jego pierwszym kustoszem była żona Henryka Józefa, pani Zuzanna Sienkiewiczowa. Na parterze muzeum, odtworzony jest dokładny wygląd i wystrój pomieszczeń z czasów pisarza.


Ewa Michałowska- Walkiewicz


Wieś Oblegorek  leży 18 km na północny zachod od Kielc. Map. Google


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy