polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Od kilkunastu dni w całej Polsce odbywają się liczne protesty rolników, którzy blokują między innymi drogi, trasy szybkiego ruchu, autostrady, a także przejścia graniczne z Ukrainą. Rolnicy sprzeciwiają się napływowi ukraińskich towarów oraz polityce Unii Europejskiej związanej z tak zwanym Zielonym Ładem. W związku z tymi protestami premier Donald Tusk poinformował w czwartek na konferencji prasowej, że podjął decyzję o wprowadzeniu na listę infrastruktury krytycznej przejść granicznych z Ukrainą i wskazanych odcinków dróg i torów kolejowych. Były premier Mateusz Morawiecki skomentowal decyzję Tuska: "Wpisanie przejścia granicznego z Ukrainą na listę infrastruktury krytycznej to nie rozwiązanie problemu tylko brutalny pokaz siły". * * * AUSTRALIA: Australijskie siły graniczne (ABF) potwierdziły, że podejmują operację w północnej Australii Zachodniej po doniesieniach, że ponad 20 osób przybyło so brzegu Australii łodzią. „Ponieważ operacja ta jest w toku, nie zostaną przekazane żadne dalsze informacje” – oznajmiła ABF w piątkowym oświadczeniu. Mieszkańcy rdzennej społeczności Beagle Bay, około 100 km na północ od Broome, powiedzieli ABC, że mężczyźni, którzy prawdopodobnie pochodzili z Pakistanu, znajdowali się na głównej ulicy, gdy w piątek rano znaleziono ich na plaży. ABF twierdzi, że jedynym sposobem na podróż do Australii jest legalna wiza. „Twarda polityka ochrony granic Australii oznacza, że ​​nikt, kto podróżuje statkiem bez zezwolenia, nigdy nie będzie mógł osiedlić się na stałe w Australii” – czytamy w oświadczeniu. * * * SWIAT: Jak informuje Ministerstwo Obrony Rosji 17 lutego zgrupowanie wojskowe „Centrum”, biorące udział w specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie, przejęło całkowitą kontrolę nad Awdijiwką; rosyjskie siły posunęły się do przodu o 8,6 km; przeciwnik stracił ponad 1 500 żołnierzy; Dowódca ukraińskiej armii Ołeksandr Syrski wydał rozkaz o wycofaniu wojsk z Awdijiwki zaledwie 24 godziny po tym, jak ukraińscy żołnierze zaczęli uciekać z miasta.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Australii: komedia "Dżunio" - Polonia Sports Club Sydney, 23.02, godz. 19:00; Poish Club Bankstown, 24.02, godz. 17:00

wtorek, 18 lipca 2023

Przemilczane ludobójstwo na Polakach. Nowa książka Marka Koprowskiego

Pełna historia ludobójstwa
Polaków dokonanego przez
 ukraińskich nacjonalistów.


Zaniedbane pole, wszędzie rośnie rachityczne zboże, w nim sporo chwastów. Aż trudno uwierzyć, że kilkadziesiąt lat temu była tu tętniąca życiem wieś. W Ostrówkach żyli, pracowali, kochali się, a czasami i nienawidzili zwykli ludzie, tacy jak my. Żyli obok swoi ukraińskich sąsiadów raz bardziej a raz mniej zgodnie. Ale zazwyczaj normalnie, tak jak z sąsiadami.

Zostali wymordowani.  145 mężczyzn, 125 kobiet i 204 dzieci. Często maleńkich dzieci. Wymordowano ich z największym okrucieństwem. Za pomocą siekier, wideł i maczug. Bez litości. Bez miłosierdzia.

Nie zrobili tego najeźdźcy z obcych krain. Nie zrobili tego Niemcy ani Rosjanie. Zrobili to sąsiedzi. Ukraińcy. Ci sami, których wnuki niechlujnie wysiały zboże porastające dziś bezimienne groby.

W to miejsce siódmego lipca bieżącego roku przyjechał premier RP. Starannie wystylizowany, otoczony gromadką reporterów i PR-owców. Wśród porastającego kości polskich dzieci zboża postawił sklecony z patyków krzyż. Po czym wygłosił kilkach komunałów, tak bardzo przesiąkniętych cyniczną hipokryzją, że na swój sposób  dla całej tej przykrej uroczystości stosownych. Po czym wrócił do swoich spraw. A kości pozostały niepogrzebane. I nieupamiętnione.

Gdybyście zapragnęli zapalić świeczkę i odmówić modlitwę za dusze pomordowanych, nie znajdziecie na Ukrainie miejsca gdzie wolno byłoby Wam to uczynić. Próżno bowiem szukać tam pomników ofiar. Z łatwością jednak znaleźć można pomniki morderców.

Tym ważniejsze jest byśmy na przekór tym, którzy swe partykularne interesy przedkładają nad interes narodu, pamiętali. Byśmy znali nazwy wymazanych z map miejscowości. Byśmy pamiętali nazwiska morderców. I dopominali się o sprawiedliwość. Jeśli zaś mamy zachować pamięć winniśmy sięgać do książek. Zarówno tych, które dają świadectwo, jaki i tych, które stanowią opracowania.

W ostatnich dniach w moje ręce wpadła najnowsza książka Marka A. Koprowskiego „Mord na Wołyniu. Przemilczane ludobójstwo na Polakach”. To już kolejna pozycja tego znanego popularyzatora historii odnosząca się wprost do ludobójstwa jakie na polskich kresach wschodnich w latach 40-tych ubiegłego wieku dopuścili się rozszalali z nienawiści Ukraińcy. Tym razem jednak Koprowski zamiast skupiać się na wąskim wycinku historii kreśli dla nas szerszy obraz. Bez półprawd i przemilczeń. Na przekór modnej dziś relatywizacji.

Koprowski pisze rzeczy, które do niedawna były oczywiste, dziś jednak na nowo są przemilczane bądź przeinaczane. Stwierdza wprost, że rzeź wołyńska nie była spontaniczną, ale starannie zaplanowaną akcją, wykonaną z „azjatyckim wręcz okrucieństwem”. Zatem nie spontaniczne wystąpienie, nie „lokalne incydenty”, jak piszą ukraińscy fałszerze historii i posłuszni im polscy „słudzy”, a planowy masowy mord. Zresztą rewelacjom wspomnianych banderowskich „historyków” poświęca Koprowski odrębny rozdział, skutecznie demaskując ich manipulacje.

Nieoczekiwanej zapewne dla samego autora aktualności nabrały fragmenty książki odnoszące się do martyrologii polskiego duchowieństwa na Wołyniu. Jak podaje autor z dokumentów samej tylko kurii biskupiej w Łucku, poświęconych zniszczeniom dokonanym na terenie diecezji łuckiej przez bandy ukraińskie wynika, że od 1 stycznia 1943 roku do 1 stycznia 1944 roku  zamordowano tam 18 księży, zniszczono 34 kościoły i 19 plebanii. Banderowscy zwyrodnialcy nie oszczenili nawet cmentarzy. Wszelkie ślady polskiej historii, kultury i duchowości miały być po wsze czasy wymazane z tych ziem.

Wobec przytoczonych faktów, liczb i wspomnień szczególnie kuriozalnie jawi się „przebaczanie i pojednanie” nachalnie stręczone nam przez hierarchów polskiego Kościoła. Niedawno widzieliśmy starannie kadrowane obrazki z podpisania pustej deklaracji pomiędzy biskupem Stanisławem Gądeckim i abp. Świętosławem Szewczukiem, zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Tego samego kościoła greckokatolickiego, którego duchowni 80 lat temu wzywali do „rezania Lachów”, którzy święcili widły i topory przeznaczone do mordowania dzieci. Którzy dziś uroczyście otwierają pomniki morderców. Taki to oto dialog, takie pojednanie.

W obliczu cynicznego fałszowania historii, w obliczu relatywizacji prawdy i zrównywania sprawców i ofiar, tym bardziej warto wyposażyć się w oręż, jakim jest wiedza. „Mord na Wołyniu. Przemilczane ludobójstwo na Polakach” Marka A. Koprowskiego jest tutaj znakomitym kompendium. Ta obszerna, lecz przejrzysta pozycja może na równi stać się interesującym przewodnikiem dla nieobeznanego w tej tematyce czytelnika, jak i stanowić ciekawe uzupełnienie wiedzy dla osób nieco bardziej zainteresowanych tematem.

Przemysław Piasta

Myśl Polska


Marek A. Koprowski, „Mord na Wołyniu. Przemilczane ludobójstwo na Polakach”, Replika 2023 do nabycia w księgarnii internetowej wydawnictwa Replika.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy