polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Od kilkunastu dni w całej Polsce odbywają się liczne protesty rolników, którzy blokują między innymi drogi, trasy szybkiego ruchu, autostrady, a także przejścia graniczne z Ukrainą. Rolnicy sprzeciwiają się napływowi ukraińskich towarów oraz polityce Unii Europejskiej związanej z tak zwanym Zielonym Ładem. 27 lutego kilkadziesiąt tysiecy rolnikow zademonstrowało swoje niezadowolenie w stolicy, jednocześnie zapewniają, że protest w Warszawie nie osłabi blokowania granic. Z rozmów z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią rolnicy wyszli niezadowoleni: „To była zwykła rozmowa bez żadnych konkretów. Niestety, nic nie udało się ustalić, oprócz obietnicy, że stworzony zostanie okrągły stół z przedstawicielami rolników i władz." * * * AUSTRALIA: Minister przemysłu obronnego Pat Conroy ujawnił plan Partii Pracy dla australijskiej marynarki wojennej. Królewska Marynarka Wojenna Australii, po ukończeniu budowy dodatkowych okrętów, będzie posiadać trzy niszczyciele powietrzne klasy Hobart, sześć fregat klasy Hunter, 11 nowych fregat ogólnego przeznaczenia i opcjonalnie sześć nowych dużych okrętów załogowych o zwiększonej zdolności uderzeń dalekiego zasięgu. * * * SWIAT: Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu ujawnił, że straty ukraińskiej armii, poniesione podczas specjalnej operacji wojskowej, wyniosły ponad 444 tys. żołnierzy; od początku 2024 roku codziennie ginęło średnio prawie 800 ukraińskich żołnierzy oraz 120 sztuk sprzętu wojskowego; MO Rosji potwierdziło, że rosyjskie wojska po raz pierwszy zniszczyły amerykański czołg M1 Abrams w pobliżu Awdijiwki. * W orędziu narodowym prezydent Władimir Putin zagroził "tragicznymi konsekwencjami" tym krajom, które mówią dziś o wysłaniu wojsk na Ukrainę. – Dysponujemy także bronią, która może razić cele na ich terytorium – podkreślił. Za wrogie działanie wobec Rosji przywódca Rosji uznał przyjęcie do NATO Szwecji i Finlandii. Podkreślił, że konieczną odpowiedzią na to będzie wzmocnienie sił w pobliżu wschodniej flanki Sojuszu.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Australii: komedia "Czas na miłość" - Klub Polski w Ashfield, 25.02, godz. 15:00; komedia "Zamieszanie" - Klub "Polonia" w Plumpton, 2.03, godz. 16:00; komedia "Dżunio" - Sala Jana Pawła II w Marayong, 3.03, godz. 12:30

niedziela, 9 lipca 2023

Konrad Rękas: Pełzający stan wyjątkowy

Zdaniem mediów i polityków – rosyjska agentura jest w III RP wszechobecna. Oplata całą gospodarkę i sądownictwo, sięga najwyższych poziomów władzy państwowej, steruje wszystkimi głównymi partiami, dyktuje programy telewizyjne i programy wyborcze.

 Tymczasem sukcesy kontrwywiadu w walce z tą ośmiornicą sprowadzały się w ostatnich latach do zatrzymania jednego pracownika archiwum Urzędu Stanu Cywilnego, schwytania kilku miłośników kolei, oskarżenia i skazania całkiem sporej grupy internetowych krytyków napływu do Polski ukraińskich osiedleńców, a ostatnio do próby niesportowego wygrania meczu hokejowego poprzez                 posadzenie Maksima Sergiejewa bynajmniej nie na ławce kar, ale w areszcie ABW.

 

Odważny rząd bojaźliwej Polski?

 

Jako Polacy chyba nigdy nie sądziliśmy się, że jesteśmy tak strachliwi. Przed kilku laty baliśmy się Nocnych Wilków, którzy chcieli spokojnie przejechać przez nasz kraj. Tak przynajmniej uznały polskie władze, które zablokowały granice, jakby zbliżał się do nich co najmniej Aleksander Suworow, a nie Aleksandr Załdastanow. Ponadto, zdaniem rządu, straszliwe zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa stanowią rosyjskie media, w tym zwłaszcza Sputnik i RT, przy czym z polskimi niezależnymi portalami internetowymi, jak  Myśl Polska czy Najwyższy Czas! wcale nie jest lepiej, więc wszystkie ciupasem należało zablokować, byle tylko ustrzec naród przed tą straszliwą zarazą. Już od paru lat wiadomo też, że Polakom szczególnie szkodzi sprzedawanie polskich towarów w Rosji i na Białorusi, za to znakomicie nam się poprawia, gdy w Polsce swoje produkty, np. zanieczyszczone zboże, sprzedają ukraińscy oligarchowie. Słowem – rząd ręce sobie po łokcie urabia, bo to i szpiegów musi łapać (i to jak perfidnie poukrywanych, w pierwszoligowej drużynie hokejowej!), i media cenzurować, i jedną (białoruską) granicę zamykać, by drugą (ukraińską) otwierać na oścież. I możemy być pewni, że nie jest to koniec dokonań obecnych władz!

 

Pełzający stan wyjątkowy

 

Bo chociaż surrealizm akcji Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego jest ewidentny, a minister sprawiedliwości i genprokurator, Zbigniew Ziobro, jako komik przebija już BorataCarreya Keatona razem wziętych – to przecież skutki prawne (a dokładniej bezprawne) są jak najbardziej poważne i realne. Histeria „Rosjanie pod każdym łóżkiem” to nie jest tylko zagrywka wyborcza czy zasłona dymna dla braku autentycznych sukcesów obecnej ekipy (np. w walce z korupcją czy ewidentnie powiązaną ze światem polityki zorganizowaną przestępczością, zajmującą się przemytem przez Polskę z Ukrainy narkotyków, ludzi, broni i wszystkiego, co drogie i zabronione, z bronią biologiczną i substancjami promieniotwórczymi). Obsesja łapania ludzi robiących zdjęcia lokomotywom (railfanów) czy wydzielenie „strefy ochronnej” wokół gazoportu w Świnoujściu, paraliżującej życie miasta i ruch turystyczny – to przecież stopniowe wyłączanie kolejnych części polskiego terytorium spod ogólnie obowiązującego prawa, choćby i tak stawało się ono martwą literą.

 

Przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi w coraz głośniejsze są obawy, że Prawo i Sprawiedliwość może wykorzystać eskalację rzekomego kryzysu imigranckiego na granicy z Białorusią do wprowadzenie stanu wyjątkowego, odłożenia głosowania i oficjalnego już zawieszenia nawet pozorów demokracji. Tymczasem na terenie państwa polskiego już funkcjonują enklawy, w których decyduje prawa wojskowe i samowola bezpieki. Obecnie przyspiesza jedynie legalizowanie tej likwidacji praworządności, m.in. w formie daleko idących zmian legislacyjnych, podciągających pod „działalność na rzecz obcego wywiadu” właściwie dowolną formę wyrażania krytyki wobec porządku politycznego, społeczno-ekonomicznego i (bez)prawnego III Rzeczypospolitej. Nowowymyślone przestępstwo „szerzenia dezinformacji”, prezentowane w Sejmie przez szalenie zasłużonego dla dezinformowania polskiego społeczeństwa ministra Stanisława Żaryna sprowadza się do zatwierdzenia cenzury represyjnej i likwidacji środków przekazu innych niż głównonurtowe, także w mediach społecznościowych, a nawet w zwykłych rozmowach. Ludzie nie będą też mogli rejestrować bezprawnych działań organów ścigania, a łatwo sobie wyobrazić, że zaraz po lokomotywach zakaz robienia zdjęć w myśl nowych przepisów może objąć zarówno wille polityków, jak i spichrze pełne brudnego ukraińskiego zboża. Przede wszystkim zaś formuła "nieświadomego szpiegostwa”, którą Prawo i Sprawiedliwość właśnie wprowadza do kodeksu karnego jest przepisem likwidacyjnym i represyjnym wobec każdej próby podjęcia aktywności autentycznie niezależnej i opozycyjnej. Nieprzypadkowo też w tej akurat sprawie PiS i cała Zjednoczona Prawica, Platforma Obywatelska, PSL-Polska 2050 i „Lewica” są jednomyślne. W końcu chodzi o zachowanie ich monopolu na zarządzanie III RP w interesie zachodnich mocodawców.  


Szlakiem Zełeńskiego

 

Rządy junty Zełeńskiego jak zwykle są pod tym względem o kilka kroków do przodu. Partie opozycyjne już rozwiązano, zabroniono ich odtwarzania, a przeciwników reżimu aresztowano bądź zamordowano. Nie istnieją prawo pracy, prawa związkowe, a prawo własności chronione jest tylko, gdy odnosi się do oligarchów, państwowych kapitalistów i zagranicznego kapitału. Tymczasem w Polsce Kaczyńskiego ludzie jeszcze nie znikają bez śladu, najwyżej są bezprawnie przetrzymywani w areszcie, jak przez trzy lata Mateusz Piskorski, były poseł, winny próby założenia antyamerykańskiej partii politycznej, a od dwóch lat Janusz Niedźwiecki, działacz praw człowieka, który zwrócił uwagę opinii międzynarodowej na represje wobec Piskorskiego. Piszący, że Polski nie stać na utrzymywanie milionów ukraińskich osiedleńców i podnoszący, że wojna na Ukrainie nie jest polską sprawą, jeszcze nie idą siedzieć na 10 lat (jak chcieliby minister Żaryn i polska prokuratura), ale muszą podjąć prace społeczne (np. na rzecz tychże Ukraińców) albo dostają wyroki w zawieszeniu. Wszystko jednak dopiero przed nami, a zapełnianie aresztów kolejnymi obywatelami Rosji i Białorusi to tylko przetarcie szlaku. Najpierw przyszli po nich.

 

Samodzielnie myślący Polacy będą następni.

 

Konrad Rękas

NEon24

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy