polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Grupa posłów Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 wniosła do marszałka Sejmu projekt ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw. Projekt wzbudził ogromne kontrowersje, ponieważ znacznie ułatwia stawianie instalacji wiatrowych, których funkcjonowanie jest uciążliwe dla mieszkających w okolicy ludzi, a także negatywnie wpływa na naturę. Przepisy zakładają m.in. możliwość wywłaszczenia pod budowę wiatraków. * * * AUSTRALIA: W związku z trwającą falą upałów wiele australijskich miast przygotowuje się na najgorętsze dni od lat, w tym w jednym gęsto zaludnionym hotspocie, w którym można spodziewać się temperatur z połowy lat 40. ub.w. Prognozuje się, że w sobotę temperatura rtęci w zachodnim Sydney wzrośnie do 44 stopni Celsjusza, co oznacza najwyższą temperaturę, jakiej doświadczyło najbardziej zaludnione miasto Australii od czasu pożarów buszu Czarnego Lata. * * * SWIAT: Senat USA odrzucił pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 61 mld dolarów. Projekt ustawy zawierającej 61 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy nie uzyskał wystarczającej większości podczas głosowania w Senacie Stanów Zjednoczonych. Przeciwko byli republikanie z powodu nieuwzględnienia w projekcie zaostrzeń dotyczących polityki imigracyjnej na granicy z Meksykiem. Dalsze wsparcie dla Kijowa ze strony europejskich partnerów bez nowych funduszy z USA stoi pod znakiem zapytania.
POLONIA INFO: Polish Christmas Festival - Klub Polski w Bankstown, 10.12, godz. 13:00 - 18:00 * * * Spotkanie autorskie Mieczysława Jureckiego - Klub Sportowy "Polonia" w Plumpton, 10.12, godz. 14:30

środa, 14 czerwca 2023

Krzysztof Kaczmarek z monodramem "Sprężyna" w Sydney


Konsulat Generalny RP wraz z Exit Theatre zapraszają na monodram Stefana Mrowińskiego SPRĘŻYNA w sobotę 1 lipca 2023r o godzinie 18.30 w siedzibie Konsulatu.

W roli głównej Krzysztof Kaczmarek, aktor polsko-australijski.

 

 

Przedstawienie trwa 50 minut i jest w języku polskim, poniżej załączamy krótką informację od autora:

 

SPRĘŻYNA - autor Stefan Mrowiński

reżyseria: Nick Vesseralis

wykonanie: Krzysztof Kaczmarek

 

Sprężyna” – jako monodram – powstała z adaptacji opowiadania pod tym samym tytułem. Z perspektywy 40–u lat, z perspektywy obecnej rzeczywistości polskiej, „Sprężyna” stała się – w/g znawców przedmiotu – dokumentem tamtej rzeczywistości sportu polskiego i systemu władzy. Stała się w zapisie monodramu - czarną groteską – tym boleśniejszą, że ukazującą zgniliznę moralną otaczającą naszego bohatera, człowieka prostego, naiwnego, którego wiara w sens sukcesu i życia rodzinnego zawarta była w sile uderzenia, w zamkniętych pięściach jego rąk.“

(S. Mrowiński)

 

Ale „Sprężyna” to również opowieść o każdym z nas  i naszych umiejętnościach odnalezienia się w rzeczywistości, która nie koniecznie rezonuje z naszymi wyobrażeniami.

 

„Sprężyna” to utwór, który wzrusza, ale też prowokuje i zmusza do refleksji.Serdecznie zapraszamy. 

Konsulat Generalny RP w Sydney


* * * 


Drugie przedstawienie odbędzie się następnego dnia w Klubie Polskim w Bankstown.

Zob. szczegóły.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy