polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Donald Tusk chce ufortyfikować granice z Białorusią i Rosją. Oświadczyl, że podjął decyzję, aby wydać na to 10 mld zł. Tusk ma trudności z realizacją obietnic wyborczych ze względu na znacznie wyższy budżet obronny. Polska ma wydać w tym roku 4,2 proc. swojego PKB na obronność, najwięcej w całym Sojuszu Północnoatlantyckim. Tymczasem wg danych Ministerstwa Finansów wynika, że zadłużenie Skarbu Państwa na koniec kwietnia 2024 r. wyniosło ok. 1 bln 445,5 mld zł, co oznacza wzrost o 15,2 mld zł, czyli o 1,1 proc. w stosunku do marca br. * * * AUSTRALIA: Nakaz szczepień przeciwko COVID-19 w najbardziej zaludnionym stanie Australii Nowej Południowej Walii (NSW) w końcu się zakończył dla wszystkich pracowników służby zdrowia i studentów. Nowa dyrektywa polityczna wydana przez NSW Health ujawnia, że departament usunął ten wymóg po prawie trzech latach. * * * SWIAT: Izrael przeprowadził nalot na Rafah po tym, jak palestyński Hamas po raz pierwszy od kilku miesięcy przeprowadził ataki rakietowe na Tel Awiw. Jak podała agencja Associated Press, w izraelskim ataku zniszczone zostały namioty dla wysiedleńców w obozie dla uchodźców, w którym przebywa około 110 tys. osób. Według organizacji zrzeszającej palestyńskich lekarzy, w niedzielnym ataku Izraela zginęły 22 osoby. Od początku izraelskiej operacji wojskowej w Gazie w październiku 2023 roku zginęlo tam 34 tys. Palestyńczyków w tym 13 tys. dzieci.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Ashfied, 26.05, godz. 15:00

poniedziałek, 15 maja 2023

Majowe świętowanie w Marayong

Uroczystość z okazji 3 Maja w Marayong - Święta
Konstytucji i Matki Bożej Królowej Polski.
 Poranek niedzielny 7 Maja 2023 w Marayong zgromadził tłumy Polaków oraz ludzi reprezentujących wiele kultur, żyjących na przedmieściach sąsiadujących z naszym specjalnym miejscem. Jaka okazja? Rocznica Konstytucji 3 Maja, Święto Matki Bożej Królowej Polski oraz okazja by zjednoczyć wszystkich w wielkim świętowaniu od czasu, gdy pandemia nie pozwoliła się nam gromadzić.

Sr Małgorzata Kozub, Przełożona Prowincjalna Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, przywitała wszystkich ciepłym uśmiechem oraz słowami zachęty do celebracji oraz podziękowaniem dla wszystkich, którzy ten dzień przygotowali. Alasdair Croydon, CEO Holy Family Services - które sponsorowało wydarzenie, podziękował wszystkim za przybycie oraz potwierdził jak ważna jest okazja do kontynuowania dobrych tradycji w Marayong i jak ważna jest współpraca wszystkich, dla których to miejsce jest domem. Ks Artur Botur, Kapelan Wspólnoty Polskiej w Marayong potwierdził, że „w jedności siła” i zaprosił wszystkich do korzystania z wszystkich atrakcji dnia.

Pogoda wystawiła naszą wiarę na próbę. Słońce przeplatało się z intensywnym deszczem, który nie zatrzymał tych, którzy chcieli sprawdzić co się dzieje. A działo się wiele.  Były atrakcje dla dzieci: dmuchane zamki do skakania, tor przeszkód, ogromne bańki mydlane, face-painting, wymyślne fryzury dla dzieci, małe Zoo i nawet ciuchcia. Były atrakcje dla tych, którzy woleli pozostać na Sali słuchając koncertu wielu artystów. Grali i śpiewali dla nas: Kapela Polska, Polskie Skrzydła, Polska Szkoła Sobotnia z Marayong, międzynarodowy Chór Młodzieży z parafii Jezusa Dobrego Pasterza z Plumpton. Śpiewał i bawił nas artysta z Malty – Joe Apap. Tańczyły dla nas dzieci i młodzież z grupy Lajkonik oraz PACSI – Filipińska grupa dzieląca się z nami tradycyjnym tańcem.

Atrakcją dnia było m.in. małe ZOO... 


 Międzynarodowy Chór Młodzieży z parafii Dobrego Pasterza z Plumpton.


Oczywiście nie mogło zabraknąć dobrego jedzenia oraz kiermaszu rozmaitości do kupienia. Jak dowiedzieliśmy się od organizatorów: sprzedano ponad tysiąc pierogów, 80 kilogramów bigosu oraz 300 pączków. Uczestnicy kiermaszu mogli skosztować potraw z różnych krajów oraz kupić prawie wszystko: od pięknie zaprojektowanych polskich skarpetek, ubrań lnianych, do miodu, świec a nawet biżuterii z bursztynu. Był też czas na modlitwę: uroczysta Eucharystia i procesja zgromadziły wiernych nie tylko polskiego pochodzenia.


Uroczysta Eucharystia i procesja zgromadziły wiernych nie tylko polskiego pochodzenia.

Ci, którzy chcieli, mogli odwiedzić nasz ośrodek dla seniorów, przedszkole oraz obejrzeć domy w wiosce emerytów (www.holyfamilyservices.com.au). Pracownicy Holy Family Services, którzy jako woluntariusze poświecili swoją niedzielę by służyć pomocą, oprowadzić nas po całym terenie oraz odpowiedzieć na pytania, wcielili w życie wartości naszej placówki. Pokazali w akcji czym jest Gościnność, Miłość i Akceptacja.

Sr Grace Roclawska

zdjecia: Holy Family ServicesBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy