polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: "Widać, że Ukraina jest partnerem, który nie tylko nie chciał przyjaźni z Polską, ale który zwyczajnie wykorzystał rząd PiS-u, wykorzystał prezydenta, który najwyraźniej wierzył w jakąś osobistą przyjaźń z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Kijów wziął, co chciał i wytarł politykami PiS-u podłogę. Taka jest brutalna prawda" - powiedział Krzysztof Bosak. Konfederacja domaga się, aby Kijów zaakceptował przedłużenie i rozszerzenie przez Warszawę embarga na ukraińskie produkty rolne, oprócz tego politycy prawicy chcą, aby Ukraina wycofała skargę na Polskę do WTO. * * * AUSTRALIA: Australijski magnat medialny Rupert Murdoch ustępuje ze stanowiska prezesa Fox Corporation i News Corp. po prawie 70 latach kariery zawodowej, która rozpoczęła się w 1954 r. Jego syn Lachlan Murdoch zostanie jedynym prezesem News Corp, a po corocznych walnych zgromadzeniach odbywających się w połowie listopada będzie nadal pełnił funkcję prezesa wykonawczego i dyrektora generalnego Fox. Rupert Murdoch zostanie mianowany emerytowanym prezesem każdej spółki. W swojej notatce Rupert Murdoch stwierdził, że "elity otwarcie pogardzają tymi, którzy nie są członkami ich wyrafinowanej klasy. Większość mediów jest w zmowie z tymi elitami, raczej rozpowszechniając narracje polityczne niż dążąc do prawdy". * * * SWIAT: Kontrofensywa Ukraińskich Sił Zbrojnych będzie kontynuowana jesienią i zimą – powiedział Zełenski amerykańskim mediom po negocjacjach w Kongresie USA i Białym Domu. Według gazety „Welt” nieudana ukraińska kontrofensywa wskazuje, że ukraińskie siły zbrojne nie będą w stanie silnie odeprzeć wojsk rosyjskich nadchodzącej zimy. Kijów pod ogromną presją Zachodu będzie zmuszony przystąpić do negocjacji pokojowych z Moskwą. Tymczasem w Amsterdamie odbyła się demonstracja przeciwko dostawom broni z Zachodu na Ukrainę. Demonstranci przyszli z plakatami „Pokój z Rosją”, „Żadnej broni dla pokoju”, „Nie dla eskalacji, tak dla negocjacji!”, „Nie NATO – nie ma wojny”.
POLONIA INFO: Australian Chopin Festival (28 September-2 October 2023), Canberra and Goulburn: Festival Prelude - 27.09, godz. 15:00, Wesley Music Centre, Canberra; Gala Opening Concert, (Ewa Pobłocka recital) - 28.09, godz. 19:00, Ambasada RP, Canberra

poniedziałek, 15 maja 2023

Majowe świętowanie w Marayong

Uroczystość z okazji 3 Maja w Marayong - Święta
Konstytucji i Matki Bożej Królowej Polski.
 Poranek niedzielny 7 Maja 2023 w Marayong zgromadził tłumy Polaków oraz ludzi reprezentujących wiele kultur, żyjących na przedmieściach sąsiadujących z naszym specjalnym miejscem. Jaka okazja? Rocznica Konstytucji 3 Maja, Święto Matki Bożej Królowej Polski oraz okazja by zjednoczyć wszystkich w wielkim świętowaniu od czasu, gdy pandemia nie pozwoliła się nam gromadzić.

Sr Małgorzata Kozub, Przełożona Prowincjalna Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, przywitała wszystkich ciepłym uśmiechem oraz słowami zachęty do celebracji oraz podziękowaniem dla wszystkich, którzy ten dzień przygotowali. Alasdair Croydon, CEO Holy Family Services - które sponsorowało wydarzenie, podziękował wszystkim za przybycie oraz potwierdził jak ważna jest okazja do kontynuowania dobrych tradycji w Marayong i jak ważna jest współpraca wszystkich, dla których to miejsce jest domem. Ks Artur Botur, Kapelan Wspólnoty Polskiej w Marayong potwierdził, że „w jedności siła” i zaprosił wszystkich do korzystania z wszystkich atrakcji dnia.

Pogoda wystawiła naszą wiarę na próbę. Słońce przeplatało się z intensywnym deszczem, który nie zatrzymał tych, którzy chcieli sprawdzić co się dzieje. A działo się wiele.  Były atrakcje dla dzieci: dmuchane zamki do skakania, tor przeszkód, ogromne bańki mydlane, face-painting, wymyślne fryzury dla dzieci, małe Zoo i nawet ciuchcia. Były atrakcje dla tych, którzy woleli pozostać na Sali słuchając koncertu wielu artystów. Grali i śpiewali dla nas: Kapela Polska, Polskie Skrzydła, Polska Szkoła Sobotnia z Marayong, międzynarodowy Chór Młodzieży z parafii Jezusa Dobrego Pasterza z Plumpton. Śpiewał i bawił nas artysta z Malty – Joe Apap. Tańczyły dla nas dzieci i młodzież z grupy Lajkonik oraz PACSI – Filipińska grupa dzieląca się z nami tradycyjnym tańcem.

Atrakcją dnia było m.in. małe ZOO... 


 Międzynarodowy Chór Młodzieży z parafii Dobrego Pasterza z Plumpton.


Oczywiście nie mogło zabraknąć dobrego jedzenia oraz kiermaszu rozmaitości do kupienia. Jak dowiedzieliśmy się od organizatorów: sprzedano ponad tysiąc pierogów, 80 kilogramów bigosu oraz 300 pączków. Uczestnicy kiermaszu mogli skosztować potraw z różnych krajów oraz kupić prawie wszystko: od pięknie zaprojektowanych polskich skarpetek, ubrań lnianych, do miodu, świec a nawet biżuterii z bursztynu. Był też czas na modlitwę: uroczysta Eucharystia i procesja zgromadziły wiernych nie tylko polskiego pochodzenia.


Uroczysta Eucharystia i procesja zgromadziły wiernych nie tylko polskiego pochodzenia.

Ci, którzy chcieli, mogli odwiedzić nasz ośrodek dla seniorów, przedszkole oraz obejrzeć domy w wiosce emerytów (www.holyfamilyservices.com.au). Pracownicy Holy Family Services, którzy jako woluntariusze poświecili swoją niedzielę by służyć pomocą, oprowadzić nas po całym terenie oraz odpowiedzieć na pytania, wcielili w życie wartości naszej placówki. Pokazali w akcji czym jest Gościnność, Miłość i Akceptacja.

Sr Grace Roclawska

zdjecia: Holy Family ServicesBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy