polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Donald Tusk chce ufortyfikować granice z Białorusią i Rosją. Oświadczyl, że podjął decyzję, aby wydać na to 10 mld zł. Tusk ma trudności z realizacją obietnic wyborczych ze względu na znacznie wyższy budżet obronny. Polska ma wydać w tym roku 4,2 proc. swojego PKB na obronność, najwięcej w całym Sojuszu Północnoatlantyckim. Tymczasem wg danych Ministerstwa Finansów wynika, że zadłużenie Skarbu Państwa na koniec kwietnia 2024 r. wyniosło ok. 1 bln 445,5 mld zł, co oznacza wzrost o 15,2 mld zł, czyli o 1,1 proc. w stosunku do marca br. * * * AUSTRALIA: Skarbnik Jim Chalmers ogłosił swój trzeci budżet zawierający szereg środków mających zaradzić kryzysowi kosztów utrzymania w Australii: Kredyt w wysokości 300 dolarów na rachunki za energię dla każdego gospodarstwa domowego, 10-procentowa podwyżka dopłat do czynszu i ograniczone ceny leków PBS. * * * SWIAT: Grupa kongresmenów pod przewodnictwem szefa komisji wywiadu wezwała szefa Pentagonu Lloyda Austina do zezwolenia Ukrainie na użycie broni przekazanej przez USA do uderzenia na terytorium Rosji.* Londyński sąd orzekł na korzyść Juliana Assange'a, który będzie miał możliwość zakwestionowania decyzji o ekstradycji do Stanów Zjednoczonych, donosi Reuters. Teraz rozpocznie się nowa runda postępowania w brytyjskich sądach, podczas gdy sam 52-letni dziennikarz nadal będzie przebywał w więzieniu Belmarsh.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Ashfied, 26.05, godz. 15:00

niedziela, 16 kwietnia 2023

Ron Paul: Na Bliskim Wschodzie wybucha pokój!

Nastąpiła poprawa stosunków między Arabią Saudyjską a jej dawnymi zaciętymi wrogami - Iranem i Syrią. Dzięki mediacji Chin, Saudowie i Iran wznowili pełne stosunki dyplomatyczne, a ministrowie spraw zagranicznych obu krajów spotkali się w zeszłym tygodniu w Pekinie. Jest to spotkanie na najwyższym szczeblu między oboma krajami od siedmiu lat.

 
Oczekuje się również, że Rijad zaprosi Syrię z powrotem do Ligi Arabskiej, a syryjski prezydent Assad może wziąć udział w najbliższym szczycie tej organizacji. Syria została wykluczona z Ligi Arabskiej 12 lat temu, gdy ówcześni sojusznicy USA na Bliskim Wschodzie przyłączyli się do polityki Waszyngtonu 'Assad musi odejść', która miała niszczące konsekwencje w całym regionie.
 
A trwająca prawie dekadę wojna w Jemenie, która wyniszczyła tamtejszą ludność, wreszcie wydaje się dobiegać końca, gdyż Arabia Saudyjska ma ogłosić zakończenie wspieranej przez USA wojny przeciwko temu krajowi. Wojska ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich opuszczają Jemen, a saudyjska delegacja przybywa, by negocjować porozumienie pokojowe.
 
Chiny doprowadzily do porozumienia między
 Arabią Saudyjską a Iranem.
Dla normalnych ludzi myśl o nastaniu pokoju na Bliskim Wschodzie jest czymś wspaniałym. Ale politycy w Waszyngtonie są normalni inaczej. Prezydent Biden wysłał swojego dyrektora CIA Williama Burnsa na niespodziewaną wizytę do Arabii Saudyjskiej w zeszłym tygodniu. Według doniesień prasowych, Burns został wysłany, aby wyrazić zaskoczenie i frustrację Waszyngtonu z powodu zawarcia porozumień pokojowych. Zespół polityki zagranicznej Bidena poczuł się 'oślepiony' nagłym zbliżeniem Arabii Saudyjskiej z sąsiadami.

 Waszyngton jest zdenerwowany tym, że Arabia Saudyjska rozpoczyna handel z Syrią i Iranem, ponieważ te dwa kraje wciąż są objęte bolesnymi sankcjami USA. W stopniu, w jakim te kraje zaczynają ignorować sankcje nałożone przez USA, cała polityka zagraniczna USA zostaje zdemaskowana jako działania papierowego tygrysa - składające się jedynie z bluzgów i gróźb.
 
Rozwój sytuacji na Bliskim Wschodzie ujawnił brudny sekret polityki zagranicznej USA. Waszyngton od dawna stosuje strategię 'dziel i rządź', aby nastawić kraje na Bliskim Wschodzie - i nie tylko tam - przeciwko sobie samym. Sankcje, tajne operacje i kolorowe rewolucje były wykorzystywane do zapewnienia, że te kraje nie dogadają się ze sobą i że Waszyngton kontroluje sytuację
 
Choć niektórym może się to wydawać nieprawdopodobne, Chiny prowadzą w tym regionie inną politykę. Państwo Środka szuka raczej partnerów biznesowych i nie wnika w wewnętrzną politykę Bliskiego Wschodu. I teraz widać, że kraje w tym regionie są zmęczone ingerencją USA i szukają nowych partnerów.
 
My, przeciwnicy interwencji, jesteśmy często atakowani jako 'izolacjoniści', ale jak zawsze mówiłem, to neokoni i interwencjoniści w Waszyngtonie tak naprawdę izolują nas od reszty świata. Nigdzie nie jest to obecnie bardziej widoczne niż na Bliskim Wschodzie. Nie musiało tak być, ale jeśli to koniec amerykańskiej ingerencji w sprawy Bliskiego Wschodu, to ostatecznie jest to dobra rzecz dla Amerykanów... i dla pokoju.

Ron Paul
__________________
Ron Paul (właściwie: Ronald Ernest Paul) jest amerykańskim politykiem, b. członkiem Izby Reprezentantów i b. kandydatem na prezydenta USA. Zdaje on sobie sprawę, jak zgubna jest polityka prezentowana przez Joe Bidena.


Opracował: Zygmunt Białas na podst. Uncut-NEWS
 Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy