polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: "Widać, że Ukraina jest partnerem, który nie tylko nie chciał przyjaźni z Polską, ale który zwyczajnie wykorzystał rząd PiS-u, wykorzystał prezydenta, który najwyraźniej wierzył w jakąś osobistą przyjaźń z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Kijów wziął, co chciał i wytarł politykami PiS-u podłogę. Taka jest brutalna prawda" - powiedział Krzysztof Bosak. Konfederacja domaga się, aby Kijów zaakceptował przedłużenie i rozszerzenie przez Warszawę embarga na ukraińskie produkty rolne, oprócz tego politycy prawicy chcą, aby Ukraina wycofała skargę na Polskę do WTO. * * * AUSTRALIA: Australijski magnat medialny Rupert Murdoch ustępuje ze stanowiska prezesa Fox Corporation i News Corp. po prawie 70 latach kariery zawodowej, która rozpoczęła się w 1954 r. Jego syn Lachlan Murdoch zostanie jedynym prezesem News Corp, a po corocznych walnych zgromadzeniach odbywających się w połowie listopada będzie nadal pełnił funkcję prezesa wykonawczego i dyrektora generalnego Fox. Rupert Murdoch zostanie mianowany emerytowanym prezesem każdej spółki. W swojej notatce Rupert Murdoch stwierdził, że "elity otwarcie pogardzają tymi, którzy nie są członkami ich wyrafinowanej klasy. Większość mediów jest w zmowie z tymi elitami, raczej rozpowszechniając narracje polityczne niż dążąc do prawdy". * * * SWIAT: Kontrofensywa Ukraińskich Sił Zbrojnych będzie kontynuowana jesienią i zimą – powiedział Zełenski amerykańskim mediom po negocjacjach w Kongresie USA i Białym Domu. Według gazety „Welt” nieudana ukraińska kontrofensywa wskazuje, że ukraińskie siły zbrojne nie będą w stanie silnie odeprzeć wojsk rosyjskich nadchodzącej zimy. Kijów pod ogromną presją Zachodu będzie zmuszony przystąpić do negocjacji pokojowych z Moskwą. Tymczasem w Amsterdamie odbyła się demonstracja przeciwko dostawom broni z Zachodu na Ukrainę. Demonstranci przyszli z plakatami „Pokój z Rosją”, „Żadnej broni dla pokoju”, „Nie dla eskalacji, tak dla negocjacji!”, „Nie NATO – nie ma wojny”.
POLONIA INFO: Australian Chopin Festival (28 September-2 October 2023), Canberra and Goulburn: Festival Prelude - 27.09, godz. 15:00, Wesley Music Centre, Canberra; Gala Opening Concert, (Ewa Pobłocka recital) - 28.09, godz. 19:00, Ambasada RP, Canberra

niedziela, 16 kwietnia 2023

Ron Paul: Na Bliskim Wschodzie wybucha pokój!

Nastąpiła poprawa stosunków między Arabią Saudyjską a jej dawnymi zaciętymi wrogami - Iranem i Syrią. Dzięki mediacji Chin, Saudowie i Iran wznowili pełne stosunki dyplomatyczne, a ministrowie spraw zagranicznych obu krajów spotkali się w zeszłym tygodniu w Pekinie. Jest to spotkanie na najwyższym szczeblu między oboma krajami od siedmiu lat.

 
Oczekuje się również, że Rijad zaprosi Syrię z powrotem do Ligi Arabskiej, a syryjski prezydent Assad może wziąć udział w najbliższym szczycie tej organizacji. Syria została wykluczona z Ligi Arabskiej 12 lat temu, gdy ówcześni sojusznicy USA na Bliskim Wschodzie przyłączyli się do polityki Waszyngtonu 'Assad musi odejść', która miała niszczące konsekwencje w całym regionie.
 
A trwająca prawie dekadę wojna w Jemenie, która wyniszczyła tamtejszą ludność, wreszcie wydaje się dobiegać końca, gdyż Arabia Saudyjska ma ogłosić zakończenie wspieranej przez USA wojny przeciwko temu krajowi. Wojska ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich opuszczają Jemen, a saudyjska delegacja przybywa, by negocjować porozumienie pokojowe.
 
Chiny doprowadzily do porozumienia między
 Arabią Saudyjską a Iranem.
Dla normalnych ludzi myśl o nastaniu pokoju na Bliskim Wschodzie jest czymś wspaniałym. Ale politycy w Waszyngtonie są normalni inaczej. Prezydent Biden wysłał swojego dyrektora CIA Williama Burnsa na niespodziewaną wizytę do Arabii Saudyjskiej w zeszłym tygodniu. Według doniesień prasowych, Burns został wysłany, aby wyrazić zaskoczenie i frustrację Waszyngtonu z powodu zawarcia porozumień pokojowych. Zespół polityki zagranicznej Bidena poczuł się 'oślepiony' nagłym zbliżeniem Arabii Saudyjskiej z sąsiadami.

 Waszyngton jest zdenerwowany tym, że Arabia Saudyjska rozpoczyna handel z Syrią i Iranem, ponieważ te dwa kraje wciąż są objęte bolesnymi sankcjami USA. W stopniu, w jakim te kraje zaczynają ignorować sankcje nałożone przez USA, cała polityka zagraniczna USA zostaje zdemaskowana jako działania papierowego tygrysa - składające się jedynie z bluzgów i gróźb.
 
Rozwój sytuacji na Bliskim Wschodzie ujawnił brudny sekret polityki zagranicznej USA. Waszyngton od dawna stosuje strategię 'dziel i rządź', aby nastawić kraje na Bliskim Wschodzie - i nie tylko tam - przeciwko sobie samym. Sankcje, tajne operacje i kolorowe rewolucje były wykorzystywane do zapewnienia, że te kraje nie dogadają się ze sobą i że Waszyngton kontroluje sytuację
 
Choć niektórym może się to wydawać nieprawdopodobne, Chiny prowadzą w tym regionie inną politykę. Państwo Środka szuka raczej partnerów biznesowych i nie wnika w wewnętrzną politykę Bliskiego Wschodu. I teraz widać, że kraje w tym regionie są zmęczone ingerencją USA i szukają nowych partnerów.
 
My, przeciwnicy interwencji, jesteśmy często atakowani jako 'izolacjoniści', ale jak zawsze mówiłem, to neokoni i interwencjoniści w Waszyngtonie tak naprawdę izolują nas od reszty świata. Nigdzie nie jest to obecnie bardziej widoczne niż na Bliskim Wschodzie. Nie musiało tak być, ale jeśli to koniec amerykańskiej ingerencji w sprawy Bliskiego Wschodu, to ostatecznie jest to dobra rzecz dla Amerykanów... i dla pokoju.

Ron Paul
__________________
Ron Paul (właściwie: Ronald Ernest Paul) jest amerykańskim politykiem, b. członkiem Izby Reprezentantów i b. kandydatem na prezydenta USA. Zdaje on sobie sprawę, jak zgubna jest polityka prezentowana przez Joe Bidena.


Opracował: Zygmunt Białas na podst. Uncut-NEWS
 Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy