polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi zablokowali w czwartek przejścia graniczne z Ukrainą w woj. podkarpackim i lubelskim. Protest dotyczy tylko samochodów ciężarowych, auta osobowe oraz autokary są przepuszczane. Blokowane są przejścia w Medyce i Korczowej na Podkarpaciu oraz Dorohusk, Hrebenne i Zosin w woj. lubelskim. Lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi Roman Kondrów zapowiedział, że jeśli rząd nie zacznie spełniać rolniczych postulatów, to zablokująprzejścia na stałe. Rolnik dodał, że rolnicy nie mogą sprzedać swojego zboża, bo rynek zalewa zboże z Ukrainy. Zaznaczył, że uzgodnienia podpisane w Jasionce (m.in. utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy, uregulowanie relacji handlowych z tym krajem) w połowie marca br. nie są realizowane przez rząd. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. 18 kwietnia, w kazaniu online ze szpitala w Liverpoolu, bp Emmanuel wybaczył napastnikowi, a także zażądał od swoich zwolenników, aby nie szukali zemsty. * * * SWIAT: Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w sobotę prawie 100 miliardów dolarów pomocy dla zagranicznych sojuszników, partnerów i państw satelickich Waszyngtonu, a zwolennicy pomocy zdołali przezwyciężyć sprzeciw po sześciomiesięcznym impasie w izbie. Z puli "ukraińskiej" ponad 60 mld dolarów 13,8 mld zostanie wydane na zakup sprzętu dla Ukrainy, 23 mld to środki na uzupełnienie ubytków w arsenale USA w wyniku darowania sprzętu Ukrainie, natomiast 11,3 mld zostanie przeznaczonych na utrzymanie sił USA w regionie. Ponad 26 miliardów dolarów dodatkowych zobowiązań wobec Izraela (prawie osiem razy więcej niż Waszyngton wysyła Tel Awiwowi w danym roku). 8,12 mld dolarów przeznaczono na podsycanie napięć z Chinami na Tajwanie i szerzej w regionie Indo-Pacyfiku. Przydział amerykańskiej pomocy wojskowej Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi pogłębi światowy kryzys — oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.* Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

niedziela, 9 kwietnia 2023

Orędzie arcybiskupa Sydney na Wielkanoc A.D. 2023

Wielkanoc wzywa nas do odłożenia na bok frakcyjności i wrogości powiedział w Wielkanocnym Orędziu  Arcybiskup Sydney  Anthony Fisher OP.

 

Treść Orędzia: 

Pod wieloma względami współczesne społeczeństwa są głęboko podzielone. Nasza polityka jest często spolaryzowana, a media społecznościowe złośliwe, język ekstremalny,  wszystko albo nic.

Czujemy, że od tamtego pierwszego Wielkiego Piątku niewiele się zmieniło.

Wściekłe tłumy wciąż domagają się ukrzyżowania lub anulowania. Wydaje się, że nie ma miejsca na debatę, na słuchanie, przekonywanie i bycie przekonywanym, na dobry kompromis.

Język tolerancji i  hasło; żyj i pozwól żyć innym zostały zastąpione totalizującymi ideologiami i grupami lojalnościowymi. Do tych głębokich podziałów orędzie wielkanocne musi zostać wypowiedziane na nowo.

Wielkanoc to czas sprzeczności:

Przemoc i pokój, ból serca i radość, światło i ciemność, śmierć i zmartwychwstanie.

Umierając na krzyżu, Jezus zaapelował w imieniu swoich prześladowców: „Wybacz im, Ojcze, nie wiedzą, co czynią”.

Jezus już nakazał swoim uczniom miłować swoich wrogów, przebaczać bez końca, nadstawiać drugi policzek. Chciał, aby byli znani z miłości do wszystkich, zwłaszcza słabych i niekochanych.

Odradzał im gromadzenie skarg i liczenie długów. Jeśli chcieli być dziećmi Boga, który sprawia, że ​​deszcz pada zarówno na dobrych, jak i na złych, musieli przestać dzielić ludzkość na sprzymierzeńców i wrogów.

Jeśli chcieli być dziećmi Boga, który sprawia, że ​​deszcz pada zarówno na dobrych, jak i na złych, musieli przestać dzielić ludzkość na sprzymierzeńców i wrogów.

Każdy jest albo już naszym przyjacielem, albo potencjalnym przyjacielem. I chcemy pokoju z nimi wszystkimi. Takie wielkanocne rozmowy byly kontrkulturowe, jak zawsze.

Wielkanoc wzywa nas do zakończenia naszych frakcji i działań wojennych. "Teraz wystarczy. Odłóż miecz. Pokój z tobą. Mój własny pokój zostawiam wam w spadku”.

Nie oznacza to, że powinniśmy zaprzestać dążenia do prawdy. Ale nasze starania powinny zawsze odzwierciedlać szacunek dla drugiej osoby i życzliwość wobec niej.

Pusty grób Jezusa był znakiem zwycięstwa Boga nad nienawiścią, przemocą, śmiercią, nad wszystkim, co pomniejsza człowieka i wspólnotę.

Amor vincit omnia : miłość wszystko zwycięża. To jest autentyczna miłość, która zwycięża, miłość ofiarna, a nie miłość pobłażająca sobie.

Tak jak Jezus zmartwychwstał chwalebnie, ale wciąż z ranami ludzkiego okrucieństwa, jego naśladowcy są wezwani do niesienia wielkanocnego odkupienia w każdym miejscu konfliktu i bólu. Łączymy się z Jezusem na krzyżu, w grobie iw chwale, mówiąc: „Przebacz im Ojcze”.

Arcybiskup Anthony Fisher OP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy