polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: "Widać, że Ukraina jest partnerem, który nie tylko nie chciał przyjaźni z Polską, ale który zwyczajnie wykorzystał rząd PiS-u, wykorzystał prezydenta, który najwyraźniej wierzył w jakąś osobistą przyjaźń z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Kijów wziął, co chciał i wytarł politykami PiS-u podłogę. Taka jest brutalna prawda" - powiedział Krzysztof Bosak. Konfederacja domaga się, aby Kijów zaakceptował przedłużenie i rozszerzenie przez Warszawę embarga na ukraińskie produkty rolne, oprócz tego politycy prawicy chcą, aby Ukraina wycofała skargę na Polskę do WTO. * * * AUSTRALIA: Australijski magnat medialny Rupert Murdoch ustępuje ze stanowiska prezesa Fox Corporation i News Corp. po prawie 70 latach kariery zawodowej, która rozpoczęła się w 1954 r. Jego syn Lachlan Murdoch zostanie jedynym prezesem News Corp, a po corocznych walnych zgromadzeniach odbywających się w połowie listopada będzie nadal pełnił funkcję prezesa wykonawczego i dyrektora generalnego Fox. Rupert Murdoch zostanie mianowany emerytowanym prezesem każdej spółki. W swojej notatce Rupert Murdoch stwierdził, że "elity otwarcie pogardzają tymi, którzy nie są członkami ich wyrafinowanej klasy. Większość mediów jest w zmowie z tymi elitami, raczej rozpowszechniając narracje polityczne niż dążąc do prawdy". * * * SWIAT: Kontrofensywa Ukraińskich Sił Zbrojnych będzie kontynuowana jesienią i zimą – powiedział Zełenski amerykańskim mediom po negocjacjach w Kongresie USA i Białym Domu. Według gazety „Welt” nieudana ukraińska kontrofensywa wskazuje, że ukraińskie siły zbrojne nie będą w stanie silnie odeprzeć wojsk rosyjskich nadchodzącej zimy. Kijów pod ogromną presją Zachodu będzie zmuszony przystąpić do negocjacji pokojowych z Moskwą. Tymczasem w Amsterdamie odbyła się demonstracja przeciwko dostawom broni z Zachodu na Ukrainę. Demonstranci przyszli z plakatami „Pokój z Rosją”, „Żadnej broni dla pokoju”, „Nie dla eskalacji, tak dla negocjacji!”, „Nie NATO – nie ma wojny”.
POLONIA INFO: Australian Chopin Festival (28 September-2 October 2023), Canberra and Goulburn: Festival Prelude - 27.09, godz. 15:00, Wesley Music Centre, Canberra; Gala Opening Concert, (Ewa Pobłocka recital) - 28.09, godz. 19:00, Ambasada RP, Canberra

niedziela, 9 kwietnia 2023

Orędzie arcybiskupa Sydney na Wielkanoc A.D. 2023

Wielkanoc wzywa nas do odłożenia na bok frakcyjności i wrogości powiedział w Wielkanocnym Orędziu  Arcybiskup Sydney  Anthony Fisher OP.

 

Treść Orędzia: 

Pod wieloma względami współczesne społeczeństwa są głęboko podzielone. Nasza polityka jest często spolaryzowana, a media społecznościowe złośliwe, język ekstremalny,  wszystko albo nic.

Czujemy, że od tamtego pierwszego Wielkiego Piątku niewiele się zmieniło.

Wściekłe tłumy wciąż domagają się ukrzyżowania lub anulowania. Wydaje się, że nie ma miejsca na debatę, na słuchanie, przekonywanie i bycie przekonywanym, na dobry kompromis.

Język tolerancji i  hasło; żyj i pozwól żyć innym zostały zastąpione totalizującymi ideologiami i grupami lojalnościowymi. Do tych głębokich podziałów orędzie wielkanocne musi zostać wypowiedziane na nowo.

Wielkanoc to czas sprzeczności:

Przemoc i pokój, ból serca i radość, światło i ciemność, śmierć i zmartwychwstanie.

Umierając na krzyżu, Jezus zaapelował w imieniu swoich prześladowców: „Wybacz im, Ojcze, nie wiedzą, co czynią”.

Jezus już nakazał swoim uczniom miłować swoich wrogów, przebaczać bez końca, nadstawiać drugi policzek. Chciał, aby byli znani z miłości do wszystkich, zwłaszcza słabych i niekochanych.

Odradzał im gromadzenie skarg i liczenie długów. Jeśli chcieli być dziećmi Boga, który sprawia, że ​​deszcz pada zarówno na dobrych, jak i na złych, musieli przestać dzielić ludzkość na sprzymierzeńców i wrogów.

Jeśli chcieli być dziećmi Boga, który sprawia, że ​​deszcz pada zarówno na dobrych, jak i na złych, musieli przestać dzielić ludzkość na sprzymierzeńców i wrogów.

Każdy jest albo już naszym przyjacielem, albo potencjalnym przyjacielem. I chcemy pokoju z nimi wszystkimi. Takie wielkanocne rozmowy byly kontrkulturowe, jak zawsze.

Wielkanoc wzywa nas do zakończenia naszych frakcji i działań wojennych. "Teraz wystarczy. Odłóż miecz. Pokój z tobą. Mój własny pokój zostawiam wam w spadku”.

Nie oznacza to, że powinniśmy zaprzestać dążenia do prawdy. Ale nasze starania powinny zawsze odzwierciedlać szacunek dla drugiej osoby i życzliwość wobec niej.

Pusty grób Jezusa był znakiem zwycięstwa Boga nad nienawiścią, przemocą, śmiercią, nad wszystkim, co pomniejsza człowieka i wspólnotę.

Amor vincit omnia : miłość wszystko zwycięża. To jest autentyczna miłość, która zwycięża, miłość ofiarna, a nie miłość pobłażająca sobie.

Tak jak Jezus zmartwychwstał chwalebnie, ale wciąż z ranami ludzkiego okrucieństwa, jego naśladowcy są wezwani do niesienia wielkanocnego odkupienia w każdym miejscu konfliktu i bólu. Łączymy się z Jezusem na krzyżu, w grobie iw chwale, mówiąc: „Przebacz im Ojcze”.

Arcybiskup Anthony Fisher OP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy