polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Donald Tusk chce ufortyfikować granice z Białorusią i Rosją. Oświadczyl, że podjął decyzję, aby wydać na to 10 mld zł. Tusk ma trudności z realizacją obietnic wyborczych ze względu na znacznie wyższy budżet obronny. Polska ma wydać w tym roku 4,2 proc. swojego PKB na obronność, najwięcej w całym Sojuszu Północnoatlantyckim. Tymczasem wg danych Ministerstwa Finansów wynika, że zadłużenie Skarbu Państwa na koniec kwietnia 2024 r. wyniosło ok. 1 bln 445,5 mld zł, co oznacza wzrost o 15,2 mld zł, czyli o 1,1 proc. w stosunku do marca br. * * * AUSTRALIA: Nakaz szczepień przeciwko COVID-19 w najbardziej zaludnionym stanie Australii Nowej Południowej Walii (NSW) w końcu się zakończył dla wszystkich pracowników służby zdrowia i studentów. Nowa dyrektywa polityczna wydana przez NSW Health ujawnia, że departament usunął ten wymóg po prawie trzech latach. * * * SWIAT: Izrael przeprowadził nalot na Rafah po tym, jak palestyński Hamas po raz pierwszy od kilku miesięcy przeprowadził ataki rakietowe na Tel Awiw. Jak podała agencja Associated Press, w izraelskim ataku zniszczone zostały namioty dla wysiedleńców w obozie dla uchodźców, w którym przebywa około 110 tys. osób. Według organizacji zrzeszającej palestyńskich lekarzy, w niedzielnym ataku Izraela zginęły 22 osoby. Od początku izraelskiej operacji wojskowej w Gazie w październiku 2023 roku zginęlo tam 34 tys. Palestyńczyków w tym 13 tys. dzieci.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Ashfied, 26.05, godz. 15:00

niedziela, 19 lutego 2023

Obóz harcerski: Piękna Nasza Polska Cała

 W Sydney odbyły się wielkie obchody na przełomie grudnia 2022 i stycznia 2023. Zjechała się młodzież ze wszystkich stanów do Sydney na 15 Festiwal Artystyczny- PolArt.

Z racji tego wydarzenia od razu po zakończeniu PolArtu odbył się wspólny obóz harcerski Okręgu Australii pod hasłem „Piękna Nasza Polska Cala” z komendantką phm. Ireną Waśko na czele.

 Zgromadziło się 130 członków harcerskiej rodziny z Brisbane, Melbourne i Sydney. Wspólne spotkanie polskich harcerzy, których na co dzień dzielą tysiące kilometrów, było okazją do dziękczynienie za opiekę patrona - błogosławionego podharcmistrza ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego.

Obchodząc 20-ta rocznice uchwalenia ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego patronem harcerstwa, ks. Kamil Żyłczyński SChr, kapelan ZHP w Melbourne przygotował program i zajęcia na dwa dni obozu poświęcone błogosławionemu druhowi Wickowi.


Najmłodsi uczestnicy obozu – skrzaty i zuchy miały okazję poznać Patrona między innymi przez poszukiwanie w buszu symboli związanych z jego życiem i wypiekanie chleba, którego Błogosławiony uczył się w piekarni swoich rodziców. Starsi poznali bliżej życiorys i symbolikę ikony Błogosławionego, przygotowali fotorelację z jego życia oraz pokazy obrazujące trudy życia w obozach koncentracyjnych. Wykonując gipsowe maski upamiętniające pośmiertną maskę wykonaną w Dachau, poznali okoliczności heroicznej śmierci bł.Wicka.

W niedziele ks. Kamil odprawił uroczystą Msze Świętą z obrzędem przekazania relikwii bł. Stefana Wincentego oraz wygłosił gawędę podczas wieczornego ogniska.

Odbyliśmy wspólną wycieczkę do Tree Tops. Niesamowity wachlarz wyzwań na drzewach. Są do wyboru 4 kursy dla juniorów i 4 tory linowe, z których każdy składa się z aktywności lotniczych, aby przetestować nawet najodważniejszych poszukiwaczy przygód.

Jeszcze jedna przygoda czekała wszystkich uczestników tegoż dnia. Po zjedzeniu zamówionej „pizza” super kąpiel w oceanie przy gorącej plaży Nora Head zachwyciła cały obóz.

Młody Druh Łukasz Obrocki przekonujący, skuteczny i energiczny porwał imaginacje zuchów i wybudował z nimi cały Wawel i Kraków z pudelek kartonowych. Zuchy zdobywały sprawność „Krakowiaka”. Malowały koszulki do kostiumów a w między czasie uczyły się tańczyć krakowiaka i śpiewać piosenki o Krakowie.

Wędrowniczki i Wędrownicy wybrali się na dwu dniową wędrówkę. Było ich taka duża grupa, że mogli tylko obozować w Ku-ring-gai Chase National Park, The Basen. Dopłynęli tam promem i wędrówki dzienne odbyły się w leśnej okolicy. Udawali źe wędrują szlakami po Polsce poczynając od gór Tatrzańskich poznając zwyczaje góralskie następnie odwiedzili Kraków a na końcu Warszawę po drodze zdobywali ciupagi, wianki, miecze i tarcze.

Harcerki i zuchy odbyły dwie osobne wycieczki przyrodoznawcze do pięknego wodospadu.

Harcerze na obozie aktywnie przeżywali dzieje Szarych Szeregów. Zamiast wycieczki poznali 15 gatunków Australijskich roślin na terenie obozu.

Dziękujemy całej Komendzie wraz z ks. Kamilem i licznymi opiekunami za czas, pomoc i promienną postawę ducha podczas naszego dynamicznego obozu. A druhnie Kasi Davis za troskę i za wypełnienie ciągle głodnych harcerskich żołądków.

Marysia Nowak hm

Sekretarka obozu

Przewodnicząca Zarządu Okręgu Australia

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy