polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: W Częstochowie rozpoczęła się kampania "To nie nasza wojna". Akcja ma wspierać nową inicjatywę Polski Ruch Antywojenny, założoną przez dr Leszka Sykulskiego oraz Sebastiana Pitonia. Billboardy z flagami ukraińską i rosyjską staną w całej Polsce, poinformowali organizatorzy. Jak napisano w opisie akcji, inicjatywna wynika z "głębokiej niezgody na politykę wewnętrzną i zagraniczną prowadzoną przez rządy w Warszawie po 1999 r. Politykę awanturniczą, nastawioną na konfrontację z naszymi sąsiadami i realizację interesów strategicznych Waszyngtonu". * * * AUSTRALIA: W sydnejskiej katedrze St Marys odbył się ponyfikalny pogrzeb Kard. George'a Pella. Były premier Tony Abbott podczas przemowy pogrzebowej określił zmarłego kardynala jako „jednego z największych synów Australii”, „wielkiego bohatera” i „świętego naszych czasów”, porównując jego traktowanie przez media i polityków do „współczesnego ukrzyżowania". * * * SWIAT: Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow stwierdził, że Stany Zjednoczone mogą "szybko rozwiązać konflikt ukraiński, wydając polecenie Kijowowi". Odniósł się w ten sposób do słów Donalda Trumpa, który skrytykował administrację Bidena za decyzję o przekazaniu Ukrainie 31 czołgów M1 Abrams. Były prezydent USA stwierdził, że gdyby to on był nadal prezydentem, mógłby wynegocjować koniec wojny Rosji z Ukrainą w ciągu 24 godzin.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Perth: 'Randka w Bistro" - Maylands, 27.01, godz. 19:00; Polish Sikorski Club, 28.01, godz. 18:00; Crakowia Club, 5.02, godz. 16:00; "Pozamiatane" - Crakowia Club, 29.01, godz. 18:00; Maylands, 3.02, godz. 19:00; Polish Sikorski Club, 4.02, godz. 18:00

środa, 11 stycznia 2023

Kardynał George Pell nie żyje

Kard Pell zmarł 5 dni po pogrzebie Benedykta XVI.
Kard. George Pell i papież Benedykt XVI
w Sydney na Barangaroo na Światowych Dniach
Młodzieży. Fot. K.Bajkowski (WYD SYD 08)
W wieku 81 lat zmarł nagle w Rzymie najbardziej wpływowy  hierarcha australijskiego Kościoła katolickiego i najbliższy współpracownik papieża Franciszka, kardynał George Pell,  były arcybiskup Sydney i były prefekt Sekretariatu do spraw Gospodarczych Stolicy Apostolskiej. Przyczyną zgonu było zatrzymanie akcji serca po operacji stawu biodrowego. Hierarcha od 2010 r. miał wszczepiony rozrusznik serca.

 O śmierci kardynała poinformowali: watykanista Edward Pentin, telewizja EWTN Vatican, australijskie media oraz portal Acistampa.

Kard. Pell  przez lata był twarzą Kościoła katolickiego w Australii. Był doktorem filozofii, arcybiskupem Melbourne i Sydney. W 2013 roku, decyzją papieża Franciszka, został członkiem grupy dziewięciu kardynałów doradców, służących radą papieżowi w zarządzaniu Kościołem i w sprawach reformy Kurii Rzymskiej.

W 2014 roku papież Franciszek mianował go pierwszym prefektem Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej.

Kardynał George Pell urodził się 8 czerwca 1941 roku. Jego ojciec był anglikaninem, ale matka gorąco wierzącą katoliczką, i to po niej „odziedziczył” religię. W czasach szkolnych był bardzo zdolnym futbolistą i wielu prognozowało mu karierę w tym sporcie, ale ostatecznie postanowił zostać księdzem. W 1963 roku wysłano go na studia do Rzymu, a w 1966 przyjął święcenia. Obronił licencjat z teologii na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana oraz doktorat z filozofii na Oksfordzie.

30 marca 1987 został biskupem pomocniczym archidiecezji Melbourne, a w latach 1996-2001 był arcybiskupem metropolitą. W marcu 2001 został arcybiskupem Sydney. Wcześniej, w latach 1988-97 był też przewodniczącym australijskiego Caritasu. 21 października św. Jan Paweł II mianował go kardynałem.

Jako prefekt Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej zajmował się wykorzenianiem korupcji w Kościele. Był autorem, publicystą i mówcą publicznym. Sympatyzował ze środowiskami tradycyjnymi. Bronił nauczania Kościoła w sprawach aborcji czy antykoncepcji, sprzeciwiał się tzw. małżeństwom homoseksualnym.

W niesprawiedliwym procesie niesłusznie skazany został za rzekome molestowanie seksualne, spędził 400 dni w więzieniu o zaostrzonym rygorze. W 2020 r. został oczyszczony z wszystkich zarzutów jednomyślną decyzją australijskiego Sądu Najwyższego. W 2021 r. w Polsce ukazała się książka „Dziennik więzienny”.

Były premier Australii Tony Abbott, który odwiedzał Pella w ięzieniu oświadczył, że uwięzienie kard. Pella było nowoczesną formą ukrzyżowania. Jego zdaniem hierarcha jest świętym na nasze czasy. Kardynał Pell koncelebrował kilka dni temu pogrzeb Benedykta XVI. Wspominał go jako człowieka wiary i modlitwy, pisarza i myśliciela.

 Ciało Kardynała  Pella zostanie sprowadzone do Australii  i złożone  w krypcie  katedry St. Mary's  w Sydney. Jego ostatnia posługa biskupia była w archidiecezji sydenejskiej. 

na podst. australijskich i polskich mediów


* * * Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy