polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Według oficjalnych wyników eurowybory wygrywa Koalicja Obywatelska, która zdobyła 37 proc. głosów. Taki wynik oznacza, że partia zdobyła 21 mandaty w Europarlamencie. Na drugim miejscu jest PiS, który uzyskał 36,1 proc. głosów, co oznacza 20 mandatów. Na trzecim miejscu znalazła się Konfederacja z wynikiem 12,1 proc. Partii Mentzena daje to 6 miejsc w ławach Europarlamentu. Trzecia Droga i Lewica - po 3 mandaty. * * * AUSTRALIA: Senat Australii rozpoczął dochodzenie sprawdzające czy wzrost nadmiernej liczby zgonów ma związek z wprowadzeniem programu covidowych szczepień w 2021 roku.Celem przedsięwzięcia jest próba wyjaśnienia przyczyny najgorszego poziomu nadmiernej śmiertelności od czasu II wojny światowej. O przeprowadzenie dochodzenia wnioskował senator Partii Zjednoczonej Australii (UAP) Ralph Babet. Polityk od dwóch lat usiłował doprowadzić do wszczęcia postępowania pod kątem sprawdzenia m.in. programu szczepień na COVID, jednak jego wnioski były blokowane przez Partię Pracy i Zielonych, które nie wskazały nawet, dlaczego są przeciwko procedurze wyjaśniającej. Według obecnych założeń raport z dochodzenia ma się ukazać w sierpniu. Według podanych w marcu danych Therapeutic Goods Administration (TGA) "do listopada 2023 r. odnotowano 15 114 zgonów, czyli o 10 procent więcej niż średnia wyjściowa". * * * SWIAT: Rosja i Białoruś rozpoczęły drugi etap wspólnych ćwiczeń z użyciem niestrategicznej broni jądrowej – poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji. * Hamas odrzucił propozycję uwolnienia zakładników w Strefie Gazy przedstawioną przez Joe Bidena – informuje agencja Reutera, powołując się na izraelskiego urzędnika. Wcześniej amerykański prezydent przedstawił plan rozejmu między Izraelem a Hamasem, który dzieli się na trzy etapy i zakłada wycofanie wojsk z zaludnionych obszarów Strefy Gazy i uwolnienie zakładników, całkowite zawieszenie broni oraz odbudowę Strefy Gazy.
POLONIA INFO: Światowy Dzień Dziecka - Klub Polski w Bankstown 16.06, godz. 14:00

czwartek, 15 grudnia 2022

IV Międzynarodowy Dzień Edukacji Polonijnej

W nowym roku 2023 planowane jest ważne wydarzenie dla edukacji polonijnej -  IV Międzynarodowy Dzień Edukacji Polonijnej, na którym  podejmowane będą tematy związane z edukacją i warsztatem pracy nauczyciela polonijnego. Organizatorem jest Polska Akademia Nauk Społecznych i Humanistycznych w Londynie (PASSH) oraz Fundacja Polskiej Akademii Nauk Społecznych i Humanistycznych. Wydarzenie zostało zaplanowane na 14 – 15 stycznia 2023 roku a towarzyszyć mu będą  konkursy, wystawy i reportaże pn. "Osobowość Polonijna Roku".

Od 14 stycznia na kanale YouTube, w ramach Wymiany Dobrych Praktyk, dostępne będą wystąpienia dyrektorów, nauczycieli i absolwentów szkół polonijnych  z różnych krajów, gdzie prowadzona jest oświata polonijna.

Do obejrzenia będzie również  cykl reportaży pod nazwą „Polonijna osobowość roku”. 

Wystąpienia w dniu 14-15 stycznia odbędą się za pośrednictwem Google Meet. Wykłady odbędą się w czasie rzeczywistym oraz z możliwością odtworzenia nagranego materiału na kanale YouTube.

W programie przewidziano kilkanaście wykładów, a także panel dyskusyjny. 

Patronem honorowym IV Międzynarodowego Dnia Edukacji Polonijnej został Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

Partnerami IV MDEP są Rada Oświaty Polonijnej we Włoszech, Stowarzyszenie Szkoła Polska w Hiszpanii, Neuro Przychodnia Specjalistyczna. 

Gośćmi honorowymi będą:

Pani Prof. dr hab. Katarzyna Kłosińska – Przewodnicząca Rady Języka Polskiego.

Pani Justyna Kralisz – Dyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

Pani Marianna Łacek – Prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Australii. 

Pani Ewa Hawryło – Prezes Educational and Cultural Centre

Gość specjalny - Maria Stachurska

Ambasadorzy IV MDEP - Muniek i Przyjaciele; T-Raperzy.

Szczególy na stronie:    IV MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ EDUKACJI POLONIJNEJ


Wydarzenia współtowarzyszące

Międzynarodowy Konkurs na Ucznia Roku – https://passhlondyn.eu/?page_id=8352
Konkurs na Polonijnego Artystę Roku – https://passhlondyn.eu/?page_id=8370
Międzynarodowy Konkurs dla Nauczycieli – https://passhlondyn.eu/?page_id=8503


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy