polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Były minister obrony Mariusz Błaszczak przedstawił w Sejmie proponowany przez PiS pakt dotyczący bezpieczeństwa granic. Zakłada on m. in. stworzenie pól minowych na granicy z Rosją i Białorusią. * Wczoraj Szymon Hołownia wystapił w ukraińkim parlamencie, gdzie zapewnił, że "Polska zrobi wszystko, żeby Ukraina jak najszybciej wstąpiła do UE i NATO". * * * AUSTRALIA: Chiński premier Li Qiang przybył w sobotę do Australii, mówiąc, że stosunki miedzy oboma państwami "wróciły na właściwe tory". Jest pierwsza od 7 lat wizyta premiera Chin w Australii. Australia ma "wyjątkową pozycję, aby połączyć Zachód ze Wschodem" i jest "ważną siłą globalizacji gospodarczej i wielobiegunowości świata", powiedział Li na lotnisku w Adelajdzie. Podczas czterodniowej wizyty Li odwiedzi również stolicę Canberrę i górniczy stan Australia Zachodnia. Australia jest największym dostawcą rudy żelaza do Chin. * * * SWIAT: Rosyjski prezydent odbył pierwszą od 24 lat wizytę w Korei Północnej. Po rozmowach liderów Rosji i KRLD został zawarty układ o wszechstronnym partnerstwie strategicznym. Ma on podnieść współdziałanie między dwoma krajami „na nowy poziom”. Dotyczy to obszarów politycznych, handlowych i inwestycyjnych, kulturalnych i humanitarnych, a także sfery bezpieczeństwa. Przewiduje „wzajemną pomoc w przypadku agresji przeciwko jednej ze stron”. * NATO planuje utworzenie trzech dużych baz wojskowych na terytorium Polski, Rumunii i na Słowacji, aby przerzucać broń na Ukrainę - powiedział premier Węgier Viktor Orban na antenie stacji radiowej Kossuth. - Osiągnęliśmy minimalny cel, zgodziłem się z sekretarzem generalnym NATO, Węgry wysiądą z pociągu. NATO będzie miało misję wojskową na Ukrainie, ale Węgry nie wezmą w niej udziału - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Polish Film Festival Sydney 2024 - Opening Night - Palace Norton Street, 23.06, godz. 16:30

czwartek, 3 listopada 2022

Starosłowiańskie święto zbiorów w Adelajdzie


 W sercu miasta, na Victoria Square, adelaidzka Polonia celebrowała Święto Plonów 2022. Do starosłowiańskiej tradycji świętowania zbiorów powrócono w Polsce w XVI wieku, kontynuując tę tradycję do dnia dzisiejszego.

W deszczową niedzielę Polonia uczestniczyła we mszy św koncelebrowanej przez ks Michała Skibę w asyście krakowianek i krakowiaków z zespołu Tatry.

Oficjalnego otwarcia Dożynek dokonali honorowi goście: SA Minister do Wielokulturowości

hon Zoe Bettison MP i SA Shedow Minister do Wielokulturowości hon Jing Lee MLC; Konsul

Zespól Tatry na Dożynkach
w Adelajdzie. Fot. G.Skałban
Generalny RP dr Monika Kończyk i Prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej pani

Małgorzata Kwiatkowska. Licznie przybyła wielokulturowa publiczność by nacieszyć się

pełnymi werwy polskimi i ukraińskimi tańcami folklorystycznymi, oraz skosztować polskich

przysmaków: pierogów, gołąbków, pączków i makowca.

Program Dożynek wypełniły tańce Tatr i ukraińskich zespołów, „Piosenki z Kapelusza” w

wykonaniu Emilii Strzeleckiej i Marka Kawskiego, oraz „Vechi Acum”, grupa muzykantów z

Polski.

Dożynki 2022 dowiodły, że pogoda nie może popsuć dobrej zabawy.

Marysia Thiele

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy