polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Grupa posłów Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 wniosła do marszałka Sejmu projekt ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw. Projekt wzbudził ogromne kontrowersje, ponieważ znacznie ułatwia stawianie instalacji wiatrowych, których funkcjonowanie jest uciążliwe dla mieszkających w okolicy ludzi, a także negatywnie wpływa na naturę. Przepisy zakładają m.in. możliwość wywłaszczenia pod budowę wiatraków. * * * AUSTRALIA: W związku z trwającą falą upałów wiele australijskich miast przygotowuje się na najgorętsze dni od lat, w tym w jednym gęsto zaludnionym hotspocie, w którym można spodziewać się temperatur z połowy lat 40. ub.w. Prognozuje się, że w sobotę temperatura rtęci w zachodnim Sydney wzrośnie do 44 stopni Celsjusza, co oznacza najwyższą temperaturę, jakiej doświadczyło najbardziej zaludnione miasto Australii od czasu pożarów buszu Czarnego Lata. * * * SWIAT: Senat USA odrzucił pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 61 mld dolarów. Projekt ustawy zawierającej 61 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy nie uzyskał wystarczającej większości podczas głosowania w Senacie Stanów Zjednoczonych. Przeciwko byli republikanie z powodu nieuwzględnienia w projekcie zaostrzeń dotyczących polityki imigracyjnej na granicy z Meksykiem. Dalsze wsparcie dla Kijowa ze strony europejskich partnerów bez nowych funduszy z USA stoi pod znakiem zapytania.
POLONIA INFO: Polish Christmas Festival - Klub Polski w Bankstown, 10.12, godz. 13:00 - 18:00 * * * Spotkanie autorskie Mieczysława Jureckiego - Klub Sportowy "Polonia" w Plumpton, 10.12, godz. 14:30

czwartek, 3 listopada 2022

Starosłowiańskie święto zbiorów w Adelajdzie


 W sercu miasta, na Victoria Square, adelaidzka Polonia celebrowała Święto Plonów 2022. Do starosłowiańskiej tradycji świętowania zbiorów powrócono w Polsce w XVI wieku, kontynuując tę tradycję do dnia dzisiejszego.

W deszczową niedzielę Polonia uczestniczyła we mszy św koncelebrowanej przez ks Michała Skibę w asyście krakowianek i krakowiaków z zespołu Tatry.

Oficjalnego otwarcia Dożynek dokonali honorowi goście: SA Minister do Wielokulturowości

hon Zoe Bettison MP i SA Shedow Minister do Wielokulturowości hon Jing Lee MLC; Konsul

Zespól Tatry na Dożynkach
w Adelajdzie. Fot. G.Skałban
Generalny RP dr Monika Kończyk i Prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej pani

Małgorzata Kwiatkowska. Licznie przybyła wielokulturowa publiczność by nacieszyć się

pełnymi werwy polskimi i ukraińskimi tańcami folklorystycznymi, oraz skosztować polskich

przysmaków: pierogów, gołąbków, pączków i makowca.

Program Dożynek wypełniły tańce Tatr i ukraińskich zespołów, „Piosenki z Kapelusza” w

wykonaniu Emilii Strzeleckiej i Marka Kawskiego, oraz „Vechi Acum”, grupa muzykantów z

Polski.

Dożynki 2022 dowiodły, że pogoda nie może popsuć dobrej zabawy.

Marysia Thiele

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy