polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu wyborczego, która m.in. wprowadza Centralny Rejestr Wyborców i ma też, wedle jej autorów, zwiększyć frekwencję wyborczą. Nowelę poparło 230 posłów, przeciw było 220, nikt nie wstrzymał się od głosu. * * * AUSTRALIA: W Sydney trwaja przygotowania do pogrzebu Kard. George'a Pella. Najwyższy dostojnik Koscioła katolickiego w Australii zmarł 10 stycznia w Rzymie. Pontyfikalna msza pogrzebowa odbędzie się w czwartek, 2 lutego o godz. 11:00 w St Marys Cathedral. Trumna z ciałem kardynała będzie wystawiona w katedrze dzień wcześniej. * * * SWIAT: Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow stwierdził, że Stany Zjednoczone mogą "szybko rozwiązać konflikt ukraiński, wydając polecenie Kijowowi". Odniósł się w ten sposób do słów Donalda Trumpa, który skrytykował administrację Bidena za decyzję o przekazaniu Ukrainie 31 czołgów M1 Abrams. Były prezydent USA stwierdził, że gdyby to on był nadal prezydentem, mógłby wynegocjować koniec wojny Rosji z Ukrainą w ciągu 24 godzin.
POLONIA INFO: 5-ta edycja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Sydney - Klub Polski w Bankstown, 29.01, godz. 12:00 - 17:00 * * * MAM TEATR w Perth: 'Randka w Bistro" - Maylands, 27.01, godz. 19:00; Polish Sikorski Club, 28.01, godz. 18:00; Crakowia Club, 5.02, godz. 16:00; "Pozamiatane" - Crakowia Club, 29.01, godz. 18:00; Maylands, 3.02, godz. 19:00; Polish Sikorski Club, 4.02, godz. 18:00

poniedziałek, 3 października 2022

Przed Konwencją o przyszłości Polski: Wypracować wspólną wizję…

Ks. dr Rafał Ostrowski - opiekun Duszpasterstwa
"Talent" - organizatora Konwencji o przyszłóości
 Polski. Fot. printscreen YT
W tym tygodniu, 7 października rozpoczyna się w Poznaniu KONWENCJA O PRZYSZŁOŚCI POLSKI a podstawowym zadaniem wydarzenia będzie poszukanie odpowiedzi na pytanie:  Co jako Polska mamy zaplanowane na najbliższe lata, a co na daleką przyszłość. Konwencja Przyszłości gromadzi ludzi, którzy wobec prawdy obiektywnej i w świetle wiary katolickiej szukają przyszłości dla siebie, Polski i świata. Gromadzi ludzi, którzy różniąc się w swoich przekonaniach chcą rozmawiać ze sobą i z wierzącym społeczeństwem. Kilka dni przed rozpoczęciem Konwencji  z ks. Rafałem Ostrowskim, opiekunem Duszpasterstwa „Talent” – organizatora „Konwencji dla Przyszłości Polski”, rozmawia Dominik Górny, rzecznik medialny konferencji.

 

„Konwencja o przyszłości Polski” to tytuł najnowszej edycji konferencji „Bóg, Rodzina, Firma, Hojność”, która odbędzie się w dniach od 7 do 8 października br. Dlaczego właśnie taki tytuł wydarzenia?

Sformułowanie „konwencja” ma podwójne znaczenie. Oznacza spotkanie ludzi, którzy się gromadzą, aby podjąć wspólnie debatować, a po drugie oznacza pewien układ, produkt tych debat. Gromadzimy się, aby obradować na temat przyszłości Polski, wypracowując wspólną wizję.

 

Konferencja to oczywiście szereg prezentacji i dyskusji a wśród nich wiodące pytanie – Co jako Polska mamy zaplanowane na najbliższe lata, a co na daleką przyszłość?

Zaplanować przyszłość, to zdecydować dokąd zmierzamy, co chcemy osiągnąć. To wzięcie odpowiedzialności za swoją przyszłość, za przyszłość swoich rodzin i swojej ojczyzny. Wielu ludzi, których pytałem o plany naszego kraju mówiła, że ich nie ma. Nie są znane żadne projekty czy zamiary, które by zmobilizowały naród do wspólnego wysiłku dla świetlanej przyszłości.

 

Dlaczego tak istotne jest odpowiedzenie na to pytanie w kontekście podkreślenia chrześcijańskiej duchowości?

Planowanie przyszłości, to tak naprawdę odczytanie Bożego powołania. Tak jak Bóg powołuje każdego człowieka, tak można przez analogię mówić o powołaniu dla narodu. Jak człowiek jest zobowiązany do odczytania i realizacji własnego powołania, tak i naród wierzący ma obowiązek podjęcia wysiłku dowiedzenia się, czego Bóg od niego oczekuje i realizacji tego.

 

Na ile nasza duchowość może i powinna mieć wpływ na przyszłość Polski? Proszę odnieść się do jej praktycznego wymiaru.

Bez modlitewnego kontaktu z Bogiem nie potrafimy być w pełni ludźmi. Dzieje się tak dlatego, że zgrzeszyliśmy i potrzebujemy zbawienia od Boga.

 

Działamy już razem od pierwszej edycji konferencji. Jako jej rzecznik widzę pozytywne oddziaływanie na światopogląd różnych grup społecznych za pomocą mediów. Proszę powiedzieć jak wygląda kwestia dot. dotychczasowych owoców konferencji z perspektywy doświadczeń księdza? Co już udało się zrobić a co – bazując na terminologii biblijnej – jest jeszcze obszarem, na którym Słowo Boże nie zakiełkowało? 

Rozpoznaję wzrost świadomości, że przedsiębiorca może być, a nawet powinien być wierzącym, bo wówczas, dzięki Bogu, ma odniesienie do moralności. To właśnie uczciwość i sprawiedliwość społeczną osiąga się nie poprzez ustawy, ale dzięki nawróceniu. Gdy zaś chodzi o owoce, to wciąż jest więcej do zrobienia, niż to co już zrobione.

 

Proszę podzielić się refleksją, na ile organizowanie BRFH z ramienia Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent”, wpływa na osobisty rozwój duchowości księdza, jego duszpasterza? Czego o sobie ksiądz się nauczył?

Bardzo wiele nauczyłem się od przedsiębiorców, zwłaszcza takich umiejętności liderskich. Także poznawszy ich bliżej, jestem coraz bardziej pełen podziwu dla ich odpowiedzialnego powołania.


Rozmawiał Dominik GórnyBumerang Polski jest patronem medialnym wydarzenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy