polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Grupa posłów Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 wniosła do marszałka Sejmu projekt ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw. Projekt wzbudził ogromne kontrowersje, ponieważ znacznie ułatwia stawianie instalacji wiatrowych, których funkcjonowanie jest uciążliwe dla mieszkających w okolicy ludzi, a także negatywnie wpływa na naturę. Przepisy zakładają m.in. możliwość wywłaszczenia pod budowę wiatraków. * * * AUSTRALIA: W związku z trwającą falą upałów wiele australijskich miast przygotowuje się na najgorętsze dni od lat, w tym w jednym gęsto zaludnionym hotspocie, w którym można spodziewać się temperatur z połowy lat 40. ub.w. Prognozuje się, że w sobotę temperatura rtęci w zachodnim Sydney wzrośnie do 44 stopni Celsjusza, co oznacza najwyższą temperaturę, jakiej doświadczyło najbardziej zaludnione miasto Australii od czasu pożarów buszu Czarnego Lata. * * * SWIAT: Senat USA odrzucił pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 61 mld dolarów. Projekt ustawy zawierającej 61 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy nie uzyskał wystarczającej większości podczas głosowania w Senacie Stanów Zjednoczonych. Przeciwko byli republikanie z powodu nieuwzględnienia w projekcie zaostrzeń dotyczących polityki imigracyjnej na granicy z Meksykiem. Dalsze wsparcie dla Kijowa ze strony europejskich partnerów bez nowych funduszy z USA stoi pod znakiem zapytania.
POLONIA INFO: Polish Christmas Festival - Klub Polski w Bankstown, 10.12, godz. 13:00 - 18:00 * * * Spotkanie autorskie Mieczysława Jureckiego - Klub Sportowy "Polonia" w Plumpton, 10.12, godz. 14:30

czwartek, 27 października 2022

18. Polski Festiwal na Federation Square w Melbourne

Honorowy Komitet Organizacyjny serdecznie zaprasza Wiktoriańską Polonię na kolejne wielkie wydarzenie w samym centrum Melbourne: na „18. Polski Festiwal na Federation Square”. Odbędzie się on w tym roku 12-ego listopada, wyjątkowo w sobotę, a nie jak zwykle w niedzielę i trwać będzie od godziny 11-tej do 18-tej. Wstęp wolny. 

Zmiana dnia Polskiego Festiwalu z niedzieli na sobotę dokonana została podczas ubiegłorocznego „lockdownu” przez Zarząd Federation Squre bez naszej zgody i konsultacji. Na skutek naszych zdecydowanych protestów wrócimy w przyszłym roku do trzeciej niedzieli listopada, ale w tym roku musimy się pogodzić z tą zaskakującą nas decyzją. W ubiegłym roku, gdy dokuczała nam pandemia, mogliśmy wystawić tylko „mini-festiwal” w teatrze „The Edge”, a dwa lata temu okazały i bogaty w wydarzenia i historię Festiwal, ale tylko w Internecie. W bieżącego roku możemy się znowu spotkać w realu w samym sercu Melbourne i celebrując swoją polskość nacieszyć się sobą.

Celem, jaki od samego początku przyświeca organizatorom tego Festiwalu jest przybliżenie mieszkańcom Melbourne polskiej kultury, muzyki, kuchni, tańca, piosenki i obyczaju i otworzenie szansy do spotkania się wszystkim polskim pokoleniom ze wszystkich dzielnic i zakątków pięknej Wiktorii.

Na festiwalowej scenie pojawią się ponownie polskie szkoły sobotnie i zespoły ludowe oraz różni artyści z Polski. Gościnny występ ukraińskiego zespołu ludowego będzie wyrazem naszego moralnego wsparcia dla walczącej o swoją i naszą wolność Ukrainy. Na 20 różnych stoiskach znajdziemy wiele ciekawej biżuterii, wyrobów, ozdób, informacji, książek i nagrań, a nad Yarrą 10 stoisk gastronomicznych serwować będzie polskie tradycyjne potrawy. W karczmie nie zabraknie polskiego piwa i trunków, a w teatrze „The Edge” od godziny 13.30 do 21.00 można będzie wysłuchać wielkiego bogactwa polskiej muzyki w wykonaniu wielu różnych artystów. Oficjalne otwarcie Festiwalu z udziałem australijskich i polskich dygnitarzy odbędzie się jak zwykle o 13.00, a w rozdawanych za darmo książeczkowych Programach znajdziemy szczegółowe informacje o tym, gdzie i kiedy można będzie znaleźć coś atrakcyjnego dla siebie. Liczymy na piękną pogodę i mamy nadzieję, że w sobotę 12 listopada ktokolwiek czuje się Polakiem przybędzie na Federation Square. Będzie to też doskonała okazja do zaproszenia przyjaciół i znajomych spośród wielu innych narodowości.

Komitetu Organizacyjny

Monika Paszkiewicz (prezes); Natalia Niekrasz (sekretariat); Jennifer Badzaj (organizator programu artystycznego na estradzie); Joanna Merwart (skarbnik): ks. Mariusz Han SJ (strona inernetowa, program, ulotka i promocja) Grzegorz Machnacki (programem artystycznym w The Edge), Irena Łobaza i Andrzej Bołkunowicz (stoiska), Kasia Lisaj (kidstp), Wiktoria Obiegło (facebook) i ks. Wiesław Słowik (kapelan).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy