polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: W Częstochowie rozpoczęła się kampania "To nie nasza wojna". Akcja ma wspierać nową inicjatywę Polski Ruch Antywojenny, założoną przez dr Leszka Sykulskiego oraz Sebastiana Pitonia. Billboardy z flagami ukraińską i rosyjską staną w całej Polsce, poinformowali organizatorzy. Jak napisano w opisie akcji, inicjatywna wynika z "głębokiej niezgody na politykę wewnętrzną i zagraniczną prowadzoną przez rządy w Warszawie po 1999 r. Politykę awanturniczą, nastawioną na konfrontację z naszymi sąsiadami i realizację interesów strategicznych Waszyngtonu". * * * AUSTRALIA: W sydnejskiej katedrze St Marys odbył się ponyfikalny pogrzeb Kard. George'a Pella. Były premier Tony Abbott podczas przemowy pogrzebowej określił zmarłego kardynala jako „jednego z największych synów Australii”, „wielkiego bohatera” i „świętego naszych czasów”, porównując jego traktowanie przez media i polityków do „współczesnego ukrzyżowania". * * * SWIAT: W Turcji w wyniku trzęsienia ziemi zginęło co najmniej 1541 osób - poinformowała turecka rządowa agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych AFAD. Siłę wstrząsów oszacowano na 7,7 stopni w skali Richtera. Później nastąpiły wstrząsy wtórne, a najsilniejszy z nich miał magnitudę 6,7. Ofiary śmiertelne są także w Syrii. Tam oficjalny bilans zabitych wynosi na razie 538.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Perth: 'Randka w Bistro" - Maylands, 27.01, godz. 19:00; Polish Sikorski Club, 28.01, godz. 18:00; Crakowia Club, 5.02, godz. 16:00; "Pozamiatane" - Crakowia Club, 29.01, godz. 18:00; Maylands, 3.02, godz. 19:00; Polish Sikorski Club, 4.02, godz. 18:00

czwartek, 27 października 2022

18. Polski Festiwal na Federation Square w Melbourne

Honorowy Komitet Organizacyjny serdecznie zaprasza Wiktoriańską Polonię na kolejne wielkie wydarzenie w samym centrum Melbourne: na „18. Polski Festiwal na Federation Square”. Odbędzie się on w tym roku 12-ego listopada, wyjątkowo w sobotę, a nie jak zwykle w niedzielę i trwać będzie od godziny 11-tej do 18-tej. Wstęp wolny. 

Zmiana dnia Polskiego Festiwalu z niedzieli na sobotę dokonana została podczas ubiegłorocznego „lockdownu” przez Zarząd Federation Squre bez naszej zgody i konsultacji. Na skutek naszych zdecydowanych protestów wrócimy w przyszłym roku do trzeciej niedzieli listopada, ale w tym roku musimy się pogodzić z tą zaskakującą nas decyzją. W ubiegłym roku, gdy dokuczała nam pandemia, mogliśmy wystawić tylko „mini-festiwal” w teatrze „The Edge”, a dwa lata temu okazały i bogaty w wydarzenia i historię Festiwal, ale tylko w Internecie. W bieżącego roku możemy się znowu spotkać w realu w samym sercu Melbourne i celebrując swoją polskość nacieszyć się sobą.

Celem, jaki od samego początku przyświeca organizatorom tego Festiwalu jest przybliżenie mieszkańcom Melbourne polskiej kultury, muzyki, kuchni, tańca, piosenki i obyczaju i otworzenie szansy do spotkania się wszystkim polskim pokoleniom ze wszystkich dzielnic i zakątków pięknej Wiktorii.

Na festiwalowej scenie pojawią się ponownie polskie szkoły sobotnie i zespoły ludowe oraz różni artyści z Polski. Gościnny występ ukraińskiego zespołu ludowego będzie wyrazem naszego moralnego wsparcia dla walczącej o swoją i naszą wolność Ukrainy. Na 20 różnych stoiskach znajdziemy wiele ciekawej biżuterii, wyrobów, ozdób, informacji, książek i nagrań, a nad Yarrą 10 stoisk gastronomicznych serwować będzie polskie tradycyjne potrawy. W karczmie nie zabraknie polskiego piwa i trunków, a w teatrze „The Edge” od godziny 13.30 do 21.00 można będzie wysłuchać wielkiego bogactwa polskiej muzyki w wykonaniu wielu różnych artystów. Oficjalne otwarcie Festiwalu z udziałem australijskich i polskich dygnitarzy odbędzie się jak zwykle o 13.00, a w rozdawanych za darmo książeczkowych Programach znajdziemy szczegółowe informacje o tym, gdzie i kiedy można będzie znaleźć coś atrakcyjnego dla siebie. Liczymy na piękną pogodę i mamy nadzieję, że w sobotę 12 listopada ktokolwiek czuje się Polakiem przybędzie na Federation Square. Będzie to też doskonała okazja do zaproszenia przyjaciół i znajomych spośród wielu innych narodowości.

Komitetu Organizacyjny

Monika Paszkiewicz (prezes); Natalia Niekrasz (sekretariat); Jennifer Badzaj (organizator programu artystycznego na estradzie); Joanna Merwart (skarbnik): ks. Mariusz Han SJ (strona inernetowa, program, ulotka i promocja) Grzegorz Machnacki (programem artystycznym w The Edge), Irena Łobaza i Andrzej Bołkunowicz (stoiska), Kasia Lisaj (kidstp), Wiktoria Obiegło (facebook) i ks. Wiesław Słowik (kapelan).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy