polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda przybył z oficjalną wizytą do Chin. Potrwa do 26 czerwca. W poniedziałek w Pekinie Duda spotka się m.in. z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem. Głównymi celami wizyty są szersze otwarcie ChRL na produkty mięsne z Polski, zwiększenie chińskich inwestycji w Polsce oraz przedstawienie polskiego spojrzenia na kluczowe zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa. * * * AUSTRALIA: Chiński premier Li Qiang przybył w sobotę do Australii, mówiąc, że stosunki miedzy oboma państwami "wróciły na właściwe tory". Jest pierwsza od 7 lat wizyta premiera Chin w Australii. Australia ma "wyjątkową pozycję, aby połączyć Zachód ze Wschodem" i jest "ważną siłą globalizacji gospodarczej i wielobiegunowości świata", powiedział Li na lotnisku w Adelajdzie. Podczas czterodniowej wizyty Li odwiedzi również stolicę Canberrę i górniczy stan Australia Zachodnia. Australia jest największym dostawcą rudy żelaza do Chin. * * * SWIAT: Rosyjski prezydent odbył pierwszą od 24 lat wizytę w Korei Północnej. Po rozmowach liderów Rosji i KRLD został zawarty układ o wszechstronnym partnerstwie strategicznym. Ma on podnieść współdziałanie między dwoma krajami „na nowy poziom”. Dotyczy to obszarów politycznych, handlowych i inwestycyjnych, kulturalnych i humanitarnych, a także sfery bezpieczeństwa. Przewiduje „wzajemną pomoc w przypadku agresji przeciwko jednej ze stron”. * NATO planuje utworzenie trzech dużych baz wojskowych na terytorium Polski, Rumunii i na Słowacji, aby przerzucać broń na Ukrainę - powiedział premier Węgier Viktor Orban na antenie stacji radiowej Kossuth. - Osiągnęliśmy minimalny cel, zgodziłem się z sekretarzem generalnym NATO, Węgry wysiądą z pociągu. NATO będzie miało misję wojskową na Ukrainie, ale Węgry nie wezmą w niej udziału - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Polish Film Festival Sydney 2024 - Opening Night - Palace Norton Street, 23.06, godz. 16:30

czwartek, 27 października 2022

18. Polski Festiwal na Federation Square w Melbourne

Honorowy Komitet Organizacyjny serdecznie zaprasza Wiktoriańską Polonię na kolejne wielkie wydarzenie w samym centrum Melbourne: na „18. Polski Festiwal na Federation Square”. Odbędzie się on w tym roku 12-ego listopada, wyjątkowo w sobotę, a nie jak zwykle w niedzielę i trwać będzie od godziny 11-tej do 18-tej. Wstęp wolny. 

Zmiana dnia Polskiego Festiwalu z niedzieli na sobotę dokonana została podczas ubiegłorocznego „lockdownu” przez Zarząd Federation Squre bez naszej zgody i konsultacji. Na skutek naszych zdecydowanych protestów wrócimy w przyszłym roku do trzeciej niedzieli listopada, ale w tym roku musimy się pogodzić z tą zaskakującą nas decyzją. W ubiegłym roku, gdy dokuczała nam pandemia, mogliśmy wystawić tylko „mini-festiwal” w teatrze „The Edge”, a dwa lata temu okazały i bogaty w wydarzenia i historię Festiwal, ale tylko w Internecie. W bieżącego roku możemy się znowu spotkać w realu w samym sercu Melbourne i celebrując swoją polskość nacieszyć się sobą.

Celem, jaki od samego początku przyświeca organizatorom tego Festiwalu jest przybliżenie mieszkańcom Melbourne polskiej kultury, muzyki, kuchni, tańca, piosenki i obyczaju i otworzenie szansy do spotkania się wszystkim polskim pokoleniom ze wszystkich dzielnic i zakątków pięknej Wiktorii.

Na festiwalowej scenie pojawią się ponownie polskie szkoły sobotnie i zespoły ludowe oraz różni artyści z Polski. Gościnny występ ukraińskiego zespołu ludowego będzie wyrazem naszego moralnego wsparcia dla walczącej o swoją i naszą wolność Ukrainy. Na 20 różnych stoiskach znajdziemy wiele ciekawej biżuterii, wyrobów, ozdób, informacji, książek i nagrań, a nad Yarrą 10 stoisk gastronomicznych serwować będzie polskie tradycyjne potrawy. W karczmie nie zabraknie polskiego piwa i trunków, a w teatrze „The Edge” od godziny 13.30 do 21.00 można będzie wysłuchać wielkiego bogactwa polskiej muzyki w wykonaniu wielu różnych artystów. Oficjalne otwarcie Festiwalu z udziałem australijskich i polskich dygnitarzy odbędzie się jak zwykle o 13.00, a w rozdawanych za darmo książeczkowych Programach znajdziemy szczegółowe informacje o tym, gdzie i kiedy można będzie znaleźć coś atrakcyjnego dla siebie. Liczymy na piękną pogodę i mamy nadzieję, że w sobotę 12 listopada ktokolwiek czuje się Polakiem przybędzie na Federation Square. Będzie to też doskonała okazja do zaproszenia przyjaciół i znajomych spośród wielu innych narodowości.

Komitetu Organizacyjny

Monika Paszkiewicz (prezes); Natalia Niekrasz (sekretariat); Jennifer Badzaj (organizator programu artystycznego na estradzie); Joanna Merwart (skarbnik): ks. Mariusz Han SJ (strona inernetowa, program, ulotka i promocja) Grzegorz Machnacki (programem artystycznym w The Edge), Irena Łobaza i Andrzej Bołkunowicz (stoiska), Kasia Lisaj (kidstp), Wiktoria Obiegło (facebook) i ks. Wiesław Słowik (kapelan).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy