polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Według oficjalnych wyników eurowybory wygrywa Koalicja Obywatelska, która zdobyła 37 proc. głosów. Taki wynik oznacza, że partia zdobyła 21 mandaty w Europarlamencie. Na drugim miejscu jest PiS, który uzyskał 36,1 proc. głosów, co oznacza 20 mandatów. Na trzecim miejscu znalazła się Konfederacja z wynikiem 12,1 proc. Partii Mentzena daje to 6 miejsc w ławach Europarlamentu. Trzecia Droga i Lewica - po 3 mandaty. * * * AUSTRALIA: Senat Australii rozpoczął dochodzenie sprawdzające czy wzrost nadmiernej liczby zgonów ma związek z wprowadzeniem programu covidowych szczepień w 2021 roku.Celem przedsięwzięcia jest próba wyjaśnienia przyczyny najgorszego poziomu nadmiernej śmiertelności od czasu II wojny światowej. O przeprowadzenie dochodzenia wnioskował senator Partii Zjednoczonej Australii (UAP) Ralph Babet. Polityk od dwóch lat usiłował doprowadzić do wszczęcia postępowania pod kątem sprawdzenia m.in. programu szczepień na COVID, jednak jego wnioski były blokowane przez Partię Pracy i Zielonych, które nie wskazały nawet, dlaczego są przeciwko procedurze wyjaśniającej. Według obecnych założeń raport z dochodzenia ma się ukazać w sierpniu. Według podanych w marcu danych Therapeutic Goods Administration (TGA) "do listopada 2023 r. odnotowano 15 114 zgonów, czyli o 10 procent więcej niż średnia wyjściowa". * * * SWIAT: Rosja i Białoruś rozpoczęły drugi etap wspólnych ćwiczeń z użyciem niestrategicznej broni jądrowej – poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji. * Hamas odrzucił propozycję uwolnienia zakładników w Strefie Gazy przedstawioną przez Joe Bidena – informuje agencja Reutera, powołując się na izraelskiego urzędnika. Wcześniej amerykański prezydent przedstawił plan rozejmu między Izraelem a Hamasem, który dzieli się na trzy etapy i zakłada wycofanie wojsk z zaludnionych obszarów Strefy Gazy i uwolnienie zakładników, całkowite zawieszenie broni oraz odbudowę Strefy Gazy.
POLONIA INFO: Światowy Dzień Dziecka - Klub Polski w Bankstown 16.06, godz. 14:00

piątek, 9 września 2022

Królowa Elżbieta II nie żyje. Tron objął Karol III

 Królowa Elżbieta II (1926 - 2022)
Image by 
WikiImages from Pixabay
 Brytyjska królowa Elżbieta II odeszła w wieku 96 lat. O śmierci królowej poinformował Pałac Buckingham.

Elżbieta II urodziła się 21 kwietnia 1926 roku w Londynie jako córka księcia i księżnej Yorku i członek dynastii Windsorów.
Po abdykacji jej wuja, króla Edwarda VIII w 1936 roku, jej ojciec został królem Jerzym VI, a ona sama następcą tronu.Elżbieta została królową Wielkiej Brytanii, świecką głową Kościoła Anglii i głową Commonwealthu (obejmującego prawie wszystkie dawne kolonie brytyjskie) 6 lutego 1952 r. Została koronowana 2 czerwca 1953 r. w Opactwie Westminsterskim w obecności siedmiu tysięcy gości. Uroczystość koronacyjna była pierwszym ogólnokrajowym wydarzeniem transmitowanym na żywo w telewizji.
Elżbieta miała czworo dzieci z małżeństwa z księciem Edynburga, księciem Filipem - Karola, księcia Walii (1948), księżniczkę Annę (1950), księcia Andrzeja, księcia Yorku (1960) i księcia Edwarda, hrabiego Wessex (1964).
Podczas swojego panowania królowa odbyła ponad 300 wizyt w ponad 130 krajach. Za rządów Elżbiety II podjęto kilka ważnych decyzji mających na celu demokratyzację monarchii brytyjskiej.
Do niedawna królowa angażowała się w różne działania, w tym ceremonie nadawania tytułów i nagród oraz wizyty w organizacjach charytatywnych, naukowych i fundacjach (około 600) objętych jej patronatem. W styczniu 2006 roku przekazała część swoich uprawnień księciu Karolowi, a pod koniec 2016 roku patronat nad 25 podmiotami został przekazany innym członkom rodziny królewskiej. Królowa w ostatnich latach rzadko pojawiała się publicznie, woląc spotykać się prywatnie lub uczestnicząc w spotkaniach i uroczystościach online. 3 lipca 2022 roku Elżbieta przekazała część obowiązków głowy państwa księciu Karolowi Walii, następcy tronu.

Król Karol III. Fot. Wikimedia commons

Po śmierci Elżbiety II brytyjski tron, zgodnie z prawem, objął jej syn, 74-letni Karol. Jak poinformowała brytyjska premier Liz Truss, nowy monarcha przyjął imię Karol III.
Królowa Elżbieta II zmarła dziś w wieku 96 lat, po 70 latach na brytyjskim tronie. Zgodnie z prawem po jej śmierci na tronie zasiądzie jej syn, 74-letni Karol.
Po śmierci Elżbiety nowy król wydął swoje pierwsze oświadczenie.
Śmierć mojej ukochanej matki, Jej Wysokości Królowej, to moment największego smutku dla mnie i wszystkich członków mojej rodziny. Głęboko opłakujemy odejście cenionej Władczyni i bardzo kochanej matki. Wiem, że jej utrata będzie głęboko odczuwana w całym kraju, w Królestwie, we Wspólnocie Narodów oraz przez wielu ludzi na całym świecie. W czasie tej żałoby i zmian dla mnie i mojej rodziny będzie pocieszającą i podtrzymującą na duchu świadomość tego, że Królowa była darzona głębokim szacunkiem i sympatią - napisał król Karol III w oświadczeniu.
Sputnik Polska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy