polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Grupa posłów Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 wniosła do marszałka Sejmu projekt ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw. Projekt wzbudził ogromne kontrowersje, ponieważ znacznie ułatwia stawianie instalacji wiatrowych, których funkcjonowanie jest uciążliwe dla mieszkających w okolicy ludzi, a także negatywnie wpływa na naturę. Przepisy zakładają m.in. możliwość wywłaszczenia pod budowę wiatraków. * * * AUSTRALIA: W związku z trwającą falą upałów wiele australijskich miast przygotowuje się na najgorętsze dni od lat, w tym w jednym gęsto zaludnionym hotspocie, w którym można spodziewać się temperatur z połowy lat 40. ub.w. Prognozuje się, że w sobotę temperatura rtęci w zachodnim Sydney wzrośnie do 44 stopni Celsjusza, co oznacza najwyższą temperaturę, jakiej doświadczyło najbardziej zaludnione miasto Australii od czasu pożarów buszu Czarnego Lata. * * * SWIAT: Senat USA odrzucił pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 61 mld dolarów. Projekt ustawy zawierającej 61 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy nie uzyskał wystarczającej większości podczas głosowania w Senacie Stanów Zjednoczonych. Przeciwko byli republikanie z powodu nieuwzględnienia w projekcie zaostrzeń dotyczących polityki imigracyjnej na granicy z Meksykiem. Dalsze wsparcie dla Kijowa ze strony europejskich partnerów bez nowych funduszy z USA stoi pod znakiem zapytania.
POLONIA INFO: Polish Christmas Festival - Klub Polski w Bankstown, 10.12, godz. 13:00 - 18:00 * * * Spotkanie autorskie Mieczysława Jureckiego - Klub Sportowy "Polonia" w Plumpton, 10.12, godz. 14:30

piątek, 9 września 2022

Królowa Elżbieta II nie żyje. Tron objął Karol III

 Królowa Elżbieta II (1926 - 2022)
Image by 
WikiImages from Pixabay
 Brytyjska królowa Elżbieta II odeszła w wieku 96 lat. O śmierci królowej poinformował Pałac Buckingham.

Elżbieta II urodziła się 21 kwietnia 1926 roku w Londynie jako córka księcia i księżnej Yorku i członek dynastii Windsorów.
Po abdykacji jej wuja, króla Edwarda VIII w 1936 roku, jej ojciec został królem Jerzym VI, a ona sama następcą tronu.Elżbieta została królową Wielkiej Brytanii, świecką głową Kościoła Anglii i głową Commonwealthu (obejmującego prawie wszystkie dawne kolonie brytyjskie) 6 lutego 1952 r. Została koronowana 2 czerwca 1953 r. w Opactwie Westminsterskim w obecności siedmiu tysięcy gości. Uroczystość koronacyjna była pierwszym ogólnokrajowym wydarzeniem transmitowanym na żywo w telewizji.
Elżbieta miała czworo dzieci z małżeństwa z księciem Edynburga, księciem Filipem - Karola, księcia Walii (1948), księżniczkę Annę (1950), księcia Andrzeja, księcia Yorku (1960) i księcia Edwarda, hrabiego Wessex (1964).
Podczas swojego panowania królowa odbyła ponad 300 wizyt w ponad 130 krajach. Za rządów Elżbiety II podjęto kilka ważnych decyzji mających na celu demokratyzację monarchii brytyjskiej.
Do niedawna królowa angażowała się w różne działania, w tym ceremonie nadawania tytułów i nagród oraz wizyty w organizacjach charytatywnych, naukowych i fundacjach (około 600) objętych jej patronatem. W styczniu 2006 roku przekazała część swoich uprawnień księciu Karolowi, a pod koniec 2016 roku patronat nad 25 podmiotami został przekazany innym członkom rodziny królewskiej. Królowa w ostatnich latach rzadko pojawiała się publicznie, woląc spotykać się prywatnie lub uczestnicząc w spotkaniach i uroczystościach online. 3 lipca 2022 roku Elżbieta przekazała część obowiązków głowy państwa księciu Karolowi Walii, następcy tronu.

Król Karol III. Fot. Wikimedia commons

Po śmierci Elżbiety II brytyjski tron, zgodnie z prawem, objął jej syn, 74-letni Karol. Jak poinformowała brytyjska premier Liz Truss, nowy monarcha przyjął imię Karol III.
Królowa Elżbieta II zmarła dziś w wieku 96 lat, po 70 latach na brytyjskim tronie. Zgodnie z prawem po jej śmierci na tronie zasiądzie jej syn, 74-letni Karol.
Po śmierci Elżbiety nowy król wydął swoje pierwsze oświadczenie.
Śmierć mojej ukochanej matki, Jej Wysokości Królowej, to moment największego smutku dla mnie i wszystkich członków mojej rodziny. Głęboko opłakujemy odejście cenionej Władczyni i bardzo kochanej matki. Wiem, że jej utrata będzie głęboko odczuwana w całym kraju, w Królestwie, we Wspólnocie Narodów oraz przez wielu ludzi na całym świecie. W czasie tej żałoby i zmian dla mnie i mojej rodziny będzie pocieszającą i podtrzymującą na duchu świadomość tego, że Królowa była darzona głębokim szacunkiem i sympatią - napisał król Karol III w oświadczeniu.
Sputnik Polska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy