polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Według oficjalnych wyników eurowybory wygrywa Koalicja Obywatelska, która zdobyła 37 proc. głosów. Taki wynik oznacza, że partia zdobyła 21 mandaty w Europarlamencie. Na drugim miejscu jest PiS, który uzyskał 36,1 proc. głosów, co oznacza 20 mandatów. Na trzecim miejscu znalazła się Konfederacja z wynikiem 12,1 proc. Partii Mentzena daje to 6 miejsc w ławach Europarlamentu. Trzecia Droga i Lewica - po 3 mandaty. * * * AUSTRALIA: Senat Australii rozpoczął dochodzenie sprawdzające czy wzrost nadmiernej liczby zgonów ma związek z wprowadzeniem programu covidowych szczepień w 2021 roku.Celem przedsięwzięcia jest próba wyjaśnienia przyczyny najgorszego poziomu nadmiernej śmiertelności od czasu II wojny światowej. O przeprowadzenie dochodzenia wnioskował senator Partii Zjednoczonej Australii (UAP) Ralph Babet. Polityk od dwóch lat usiłował doprowadzić do wszczęcia postępowania pod kątem sprawdzenia m.in. programu szczepień na COVID, jednak jego wnioski były blokowane przez Partię Pracy i Zielonych, które nie wskazały nawet, dlaczego są przeciwko procedurze wyjaśniającej. Według obecnych założeń raport z dochodzenia ma się ukazać w sierpniu. Według podanych w marcu danych Therapeutic Goods Administration (TGA) "do listopada 2023 r. odnotowano 15 114 zgonów, czyli o 10 procent więcej niż średnia wyjściowa". * * * SWIAT: Rosja i Białoruś rozpoczęły drugi etap wspólnych ćwiczeń z użyciem niestrategicznej broni jądrowej – poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji. * Hamas odrzucił propozycję uwolnienia zakładników w Strefie Gazy przedstawioną przez Joe Bidena – informuje agencja Reutera, powołując się na izraelskiego urzędnika. Wcześniej amerykański prezydent przedstawił plan rozejmu między Izraelem a Hamasem, który dzieli się na trzy etapy i zakłada wycofanie wojsk z zaludnionych obszarów Strefy Gazy i uwolnienie zakładników, całkowite zawieszenie broni oraz odbudowę Strefy Gazy.
POLONIA INFO: Światowy Dzień Dziecka - Klub Polski w Bankstown 16.06, godz. 14:00

piątek, 16 września 2022

Istotne zmiany geopolityczne czyli SzOW w Samarkandzie

Szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW)
w Samarkandzie. 
 Świat się zmienia. Trwa szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW). Obserwujemy istotne zmiany geopolityczne na naszym globie. W Samarkandzie (Uzbekistan), spotkali się przywódcy krajów Azji i innych państw odrzucających dyktat Świata Zachodu.

Doszło tam do spotkania Władimira Putina i XI Jinpinga. Do rozmowy dwóch przywódców potężnych państw dochodzi w momencie, kiedy zarówno Rosja, jak i Chiny stanęły w obliczu istotnych problemów (Wojna na Ukrainie, kryzys tajwański). Padły tam bardzo istotne słowa z ust prezydenta Chin Xi Jinpinga: „Chiny są gotowe współpracować z Rosją jako dwa wielkie mocarstwa, odegrać pierwszoplanową rolę, tak by wnieść stabilność i pozytywną energię w świat, w którym pojawia się chaos”. Nazwał również Putina „starym przyjacielem”. Zdanie bez wątpienia to oznacza, że współpraca chińsko-rosyjska się zacieśniła. Jest to zła informacja dla Stanów Zjednoczonych i znacząca do krajów Unii Europejskiej.

Słowaccy dziennikarze wskazują na duże zainteresowanie sprawami Afryki, a w przyszłości realnej pomocy dla tego kontynentu ze strony Szanghajskiej Organizacji Współpracy. W Businessinsider pojawiła się z kolei informacja o tym, że coraz więcej rosyjskich firm (między innymi giganci surowcowi Rosnieft, Poljus i Rusal) decyduje się na emisję obligacji w chińskiej walucie. Dzięki temu pozyskują kapitał i jednocześnie omijają problem wykluczenia Rosji z systemu SWIFT. Tworzy się w ten sposób alternatywę dla dolara. Agencje informacyjne podały wiadomość, że rosyjskie ministerstwo finansów rozważa emisję obligacji w chińskich juanach. Tylko w sierpniu import z Rosji do Chin wzrósł o 59 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

Nie mają sensu dziwaczne zaklęcia dziennikarzy w Polsce o tym, że na stole jest mało potraw czy to, że prezydent Rosji Putin musiał czekać kilkadziesiąt sekund na prezydenta Kirgistanu Sadyra Dżaparowa. Świadczy to raczej o braku argumentów mających potwierdzić oczekiwaną teorię, że państwa będące w opozycji do polityki Waszyngtonu mają sprzeczne interesy.

Szanghajska Organizacja Współpracy to sojusz, powołany 15 czerwca 2001 roku przez Rosję, Chiny, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan. W późniejszym okresie dołączył Uzbekistan, Indie, Pakistan. Status obserwatora mają Białoruś, Iran, Mongolia i Afganistan. Partnerami SzOW są następujące państwa: Armenia, Azerbejdżan, Kambodża, Nepal, Sri Lanka i Turcja.

Łukasz M. Jastrzębski

Myśl Polska


* * *

 Co uzgodniono w Samarkandzie?


Podpisanie przez przywódców państw członkowskich Szanghajskiej Organizacji Współpracy wspólnej deklaracji stało się jednym z kluczowych momentów szczytu w Samarkandzie. W dokumencie potwierdzono otwartość organizacji na szeroką współpracę, uwzględniającą wzajemne interesy i wspólne podejście do rozwiązywania problemów regionalnych i globalnych.
Po raz pierwszy od trzech lat szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzoW) odbywa się "na żywo". 15 i 16 września goście zebrali się w uzbeckiej stolicy.
W gremium uczestniczy prezydent Rosji Władimir Putin, który na marginesie szczytu przeprowadził szereg spotkań dwustronnych, między innymi odbył konstruktywną rozmowę z Xi Jinpingiem. Przywódca Chin powiedział, że w obliczu globalnych, historycznych i epokowych zmian, Chiny wraz z Rosją nadal odgrywają rolę wiodących światowych potęg. Rosyjski prezydent wezwał do wzmocnienia SzOW jako platformy konstruktywnych interakcji.
Następują nieodwracalne zmiany w polityce i gospodarce światowej. SzOW jest otwarta na współpracę i może pomóc w rozwiązaniu problemów spowodowanych przez systemowe błędy Zachodu – powiedział Putin.
W Samarkandzie ogłoszono rozszerzenie organizacji, procedurę akcesyjną rozpoczyna Białoruś, a Iran już podpisał odpowiednie memorandum.

Uczestnicy szczytu są zgodni co do tego, że, jak sformułował to Władimir Putin, „państwa powinny powstrzymać się od stosowania w swojej polityce egoizmu gospodarczego i nielegalnych sankcji”.
Państwa członkowskie wyraziły zamiar zwiększenia współpracy w zakresie obrony i bezpieczeństwa oraz podkreśliły ważne znaczenie przeprowadzenia wspólnych ćwiczeń w zakresie walki z terroryzmem.
W deklaracji samarkandzkiej odzwierciedlone zostały też stanowiska członków SzOW w kwestii związanej z ingerencją rządów niektórych państw w sprawy innych krajów pod pretekstem „przeciwdziałania terroryzmowi”.
Przywódcy Szanghajskiej Organizacji Współpracy przyjęli po szczycie w Samarkandzie ponad 20 dokumentów. Lista zawiera oświadczenia dotyczące działań w odpowiedzi na zmiany klimatyczne, zapewnienia globalnego bezpieczeństwa żywnościowego oraz energetycznego. Przywódcy opowiedzieli się za przestrzeganiami konwencji zakazującej użycia broni chemicznej, stopniowego zwiększania udziału walut narodowych we wzajemnych rozliczeniach.

SzOW założono w 2001 roku. Jej członkami są: Rosja, Indie, Kazachstan, Chiny, Kirgistan, Tadżykistan, Pakistan i Uzbekistan. Kraje obserwujące – to Afganistan, Białoruś, Iran i Mongolia; kraje partnerskie – to Armenia, Azerbejdżan, Kambodża, Nepal, Sri Lanka i Turcja.
Moskwa niejednokrotnie podkreślała, że nie jest to blok militarny, jego działania nie są skierowane przeciwko państwom trzecim. Zadaniem SzOW jest współpraca i rozwój państw członkowskich, a „nie przyjaźń przeciwko komukolwiek”.

za Sputnik Polska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy