polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi zablokowali w czwartek przejścia graniczne z Ukrainą w woj. podkarpackim i lubelskim. Protest dotyczy tylko samochodów ciężarowych, auta osobowe oraz autokary są przepuszczane. Blokowane są przejścia w Medyce i Korczowej na Podkarpaciu oraz Dorohusk, Hrebenne i Zosin w woj. lubelskim. Lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi Roman Kondrów zapowiedział, że jeśli rząd nie zacznie spełniać rolniczych postulatów, to zablokująprzejścia na stałe. Rolnik dodał, że rolnicy nie mogą sprzedać swojego zboża, bo rynek zalewa zboże z Ukrainy. Zaznaczył, że uzgodnienia podpisane w Jasionce (m.in. utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy, uregulowanie relacji handlowych z tym krajem) w połowie marca br. nie są realizowane przez rząd. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. 18 kwietnia, w kazaniu online ze szpitala w Liverpoolu, bp Emmanuel wybaczył napastnikowi, a także zażądał od swoich zwolenników, aby nie szukali zemsty. * * * SWIAT: Izrael przeprowadził ataki rakietowe na obiekt w Iranie i obiekty obrony powietrznej w południowej Syrii. Irańska obrona powietrzna zestrzeliła kilka dronów nad Isfahanem. Izrael powiadomił USA o zamiarze uderzenia na Iran. MAEA potwierdziła, że irańskie instalacje nuklearne nie zostały uszkodzone. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Stoltenberg powiedział, że kraje NATO powinny podjąć ryzyko i wysłać Kijowowi nawet broń potrzebną do własnej obrony. Wg niego ukraińskie ataki na cele wojskowe głęboko na terytorium Rosji są uzasadnione. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

środa, 31 sierpnia 2022

Nie żyje Michaił Gorbaczow. Putin: Miał ogromny wpływ na historię świata

Michaił Gorbaczow (1931 - 2022)
 Pierwszy i jedyny prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow zmarł w wieku 91 lat po długiej chorobie - poinformował we wtorek Centralny Szpital Kliniczny w Moskwie.

"Michaił Siergiejewicz Gorbaczow zmarł dziś wieczorem po ciężkiej i długotrwałej chorobie" - poinformował Centralny Szpital Kliniczny. Były prezydent ZSRR skończył w tym roku 91 lat.
Gorbaczow kierował Związkiem Radzieckim w latach 1985-1991, najpierw jako sekretarz generalny KC KPZR (Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego) i przewodniczący Rady Najwyższej, potem jako prezydent ZSRR, a jako swoje główne osiągnięcie wymieniał pierestrojkę, choć przyznawał, że była ona trudna, obarczona błędami.

W marcu 1985 roku 54-letni Michaił Gorbaczow został wybrany na sekretarza generalnego Komitetu Centralnego KPZR. Po 74-letnim Konstantinie Czernence wydawał się młodym liderem. Rok później Gorbaczow został ponownie wybrany, a 15 marca 1990 roku został prezydentem - pierwszym i ostatnim w historii Związku Radzieckiego.
Pod rządami Gorbaczowa w Związku Radzieckim nastąpiły zmiany, które dotknęły cały świat. W kraju ogłoszono politykę głasnosti, zalegalizowano prywatną przedsiębiorczość, a w polityce zagranicznej ogłoszono Nowe Myślenie.

Według wielu to właśnie te zmiany zapoczątkowały początek upadku ZSRR, natomiast sam Gorbaczow twierdził, że transformacja była nieunikniona. W 1989 roku doszło do historycznego spotkania Michaiła Gorbaczowa i George'a H.W. Busha. Przywódcy ZSRR i Stanów Zjednoczonych ogłosili, że kończą zimną wojnę.

Michaił Gorbaczow w 1990 roku otrzymał pokojową nagrodę Nobla.

Prezydent Rosji Władimir Putin złożył kondolencje z powodu śmierci Michaiła Gorbaczowa, podkreślając, że był on politykiem, który miał ogromny wpływ na historię świata. Wpis opublikowano na stronie Kremla.

„Koniec zimnej wojny był naszym wspólnym zwycięstwem, ale zachodni politycy, a przede wszystkim Stany Zjednoczone, ogłosili się zwycięzcami” – taką opinię Gorbaczow wyraził w wywiadzie dla niemieckiej gazety „Welt am Sonntag” w 2019 roku.

Według niego przywódcy krajów zachodnich nie wzięli pod uwagę, jak taka interpretacja zakończenia konfrontacji będzie postrzegana w Rosji i jak to wpłynie na przyszłe relacje.

Gorbaczow stwierdził, że kraje Zachodu „nie wytrzymały próby nowej ery” i to jest główny powód obecnych różnic między nimi a Rosją.

 Michaił Gorbaczow uważał decyzję o rozszerzeniu NATO za największy błąd strategiczny Zachodu – był to krok w kierunku podważenia zaufania, które narodziło się wraz z końcem zimnej wojny.

„Nigdy nie ukrywałem swojej opinii: decyzja o rozszerzeniu NATO była największym błędem strategicznym Zachodu, krokiem w kierunku destabilizacji sytuacji militarno-politycznej w Europie i poza nią”, mówi w swojej książce „Stawką jest przyszłość globalnego pokoju”.

Sputnik Polska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy