polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Grupa posłów Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 wniosła do marszałka Sejmu projekt ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw. Projekt wzbudził ogromne kontrowersje, ponieważ znacznie ułatwia stawianie instalacji wiatrowych, których funkcjonowanie jest uciążliwe dla mieszkających w okolicy ludzi, a także negatywnie wpływa na naturę. Przepisy zakładają m.in. możliwość wywłaszczenia pod budowę wiatraków. * * * AUSTRALIA: W związku z trwającą falą upałów wiele australijskich miast przygotowuje się na najgorętsze dni od lat, w tym w jednym gęsto zaludnionym hotspocie, w którym można spodziewać się temperatur z połowy lat 40. ub.w. Prognozuje się, że w sobotę temperatura rtęci w zachodnim Sydney wzrośnie do 44 stopni Celsjusza, co oznacza najwyższą temperaturę, jakiej doświadczyło najbardziej zaludnione miasto Australii od czasu pożarów buszu Czarnego Lata. * * * SWIAT: Senat USA odrzucił pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 61 mld dolarów. Projekt ustawy zawierającej 61 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy nie uzyskał wystarczającej większości podczas głosowania w Senacie Stanów Zjednoczonych. Przeciwko byli republikanie z powodu nieuwzględnienia w projekcie zaostrzeń dotyczących polityki imigracyjnej na granicy z Meksykiem. Dalsze wsparcie dla Kijowa ze strony europejskich partnerów bez nowych funduszy z USA stoi pod znakiem zapytania.
POLONIA INFO: Polish Christmas Festival - Klub Polski w Bankstown, 10.12, godz. 13:00 - 18:00 * * * Spotkanie autorskie Mieczysława Jureckiego - Klub Sportowy "Polonia" w Plumpton, 10.12, godz. 14:30

środa, 31 sierpnia 2022

Nie żyje Michaił Gorbaczow. Putin: Miał ogromny wpływ na historię świata

Michaił Gorbaczow (1931 - 2022)
 Pierwszy i jedyny prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow zmarł w wieku 91 lat po długiej chorobie - poinformował we wtorek Centralny Szpital Kliniczny w Moskwie.

"Michaił Siergiejewicz Gorbaczow zmarł dziś wieczorem po ciężkiej i długotrwałej chorobie" - poinformował Centralny Szpital Kliniczny. Były prezydent ZSRR skończył w tym roku 91 lat.
Gorbaczow kierował Związkiem Radzieckim w latach 1985-1991, najpierw jako sekretarz generalny KC KPZR (Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego) i przewodniczący Rady Najwyższej, potem jako prezydent ZSRR, a jako swoje główne osiągnięcie wymieniał pierestrojkę, choć przyznawał, że była ona trudna, obarczona błędami.

W marcu 1985 roku 54-letni Michaił Gorbaczow został wybrany na sekretarza generalnego Komitetu Centralnego KPZR. Po 74-letnim Konstantinie Czernence wydawał się młodym liderem. Rok później Gorbaczow został ponownie wybrany, a 15 marca 1990 roku został prezydentem - pierwszym i ostatnim w historii Związku Radzieckiego.
Pod rządami Gorbaczowa w Związku Radzieckim nastąpiły zmiany, które dotknęły cały świat. W kraju ogłoszono politykę głasnosti, zalegalizowano prywatną przedsiębiorczość, a w polityce zagranicznej ogłoszono Nowe Myślenie.

Według wielu to właśnie te zmiany zapoczątkowały początek upadku ZSRR, natomiast sam Gorbaczow twierdził, że transformacja była nieunikniona. W 1989 roku doszło do historycznego spotkania Michaiła Gorbaczowa i George'a H.W. Busha. Przywódcy ZSRR i Stanów Zjednoczonych ogłosili, że kończą zimną wojnę.

Michaił Gorbaczow w 1990 roku otrzymał pokojową nagrodę Nobla.

Prezydent Rosji Władimir Putin złożył kondolencje z powodu śmierci Michaiła Gorbaczowa, podkreślając, że był on politykiem, który miał ogromny wpływ na historię świata. Wpis opublikowano na stronie Kremla.

„Koniec zimnej wojny był naszym wspólnym zwycięstwem, ale zachodni politycy, a przede wszystkim Stany Zjednoczone, ogłosili się zwycięzcami” – taką opinię Gorbaczow wyraził w wywiadzie dla niemieckiej gazety „Welt am Sonntag” w 2019 roku.

Według niego przywódcy krajów zachodnich nie wzięli pod uwagę, jak taka interpretacja zakończenia konfrontacji będzie postrzegana w Rosji i jak to wpłynie na przyszłe relacje.

Gorbaczow stwierdził, że kraje Zachodu „nie wytrzymały próby nowej ery” i to jest główny powód obecnych różnic między nimi a Rosją.

 Michaił Gorbaczow uważał decyzję o rozszerzeniu NATO za największy błąd strategiczny Zachodu – był to krok w kierunku podważenia zaufania, które narodziło się wraz z końcem zimnej wojny.

„Nigdy nie ukrywałem swojej opinii: decyzja o rozszerzeniu NATO była największym błędem strategicznym Zachodu, krokiem w kierunku destabilizacji sytuacji militarno-politycznej w Europie i poza nią”, mówi w swojej książce „Stawką jest przyszłość globalnego pokoju”.

Sputnik Polska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy