polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Grupa posłów Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 wniosła do marszałka Sejmu projekt ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw. Projekt wzbudził ogromne kontrowersje, ponieważ znacznie ułatwia stawianie instalacji wiatrowych, których funkcjonowanie jest uciążliwe dla mieszkających w okolicy ludzi, a także negatywnie wpływa na naturę. Przepisy zakładają m.in. możliwość wywłaszczenia pod budowę wiatraków. * * * AUSTRALIA: W związku z trwającą falą upałów wiele australijskich miast przygotowuje się na najgorętsze dni od lat, w tym w jednym gęsto zaludnionym hotspocie, w którym można spodziewać się temperatur z połowy lat 40. ub.w. Prognozuje się, że w sobotę temperatura rtęci w zachodnim Sydney wzrośnie do 44 stopni Celsjusza, co oznacza najwyższą temperaturę, jakiej doświadczyło najbardziej zaludnione miasto Australii od czasu pożarów buszu Czarnego Lata. * * * SWIAT: Senat USA odrzucił pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 61 mld dolarów. Projekt ustawy zawierającej 61 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy nie uzyskał wystarczającej większości podczas głosowania w Senacie Stanów Zjednoczonych. Przeciwko byli republikanie z powodu nieuwzględnienia w projekcie zaostrzeń dotyczących polityki imigracyjnej na granicy z Meksykiem. Dalsze wsparcie dla Kijowa ze strony europejskich partnerów bez nowych funduszy z USA stoi pod znakiem zapytania.
POLONIA INFO: Polish Christmas Festival - Klub Polski w Bankstown, 10.12, godz. 13:00 - 18:00 * * * Spotkanie autorskie Mieczysława Jureckiego - Klub Sportowy "Polonia" w Plumpton, 10.12, godz. 14:30

poniedziałek, 13 czerwca 2022

W Sydney powstaje PolArt Book Club. Jutro premiera

 Do kolejnego największego festiwalu polskiej kultury poza granicami Polski - PolArt, który tym razem odbędzie się w Sydney pozostało 6 miesięcy. ‎PolArt Sydney 2022 potrwa 11 dni - między  27 grudnia 2022 r.  i 6 stycznia 2023 r.‎ W ramach przygotowań kreowane są pierwsze wydarzenia  przedfestiwalowe. Jednym z nich jest PolArt Book Club, którego premiera odbędzie się online już jutro. 

 

PolArt Book Club powstał, aby współpracować z szerszą społecznością polonijną w celu promowania czytelnictwa i dzielenia się miłością do literatury pisanej w języku polskim i angielskim. Jest to pierwszy polsko-australijski klub książki w Nowej Południowej Walii,  promujący polską kulturę w Australii.


Klub książki pozwoli uczestnikom dzielić się swoimi odkryciami czytelniczymi, wymieni się pomysłami, udzielać rekomendacji i łączyć się z innymi miłośnikami książek. Mile widziansą osoby mówiące po polsku i angielsku. PolArt Book Club będzie prowadzony co miesiąc, w języku angielskim lub polskim lub obu językach. Oferowany będzie zróżnicowany zakres tematów obejmujących różne zainteresowania i grupy wiekowe.Hasłem PolArt Book Club jest: Niech czytanie zjednoczy naszą społeczność.‎


Gospodarzem spotkania będzie Ewelina Ellsmore - koordynator sekcji Literatury Festiwalu PolArt, a gościem specjalnym  pierwszego spotkania PolArtBook Club będzie Oriana Acevedo, która od 20 lat pracuje w bibliotece stanowej Nowej Południowej Walii. Jest Konsultantem Wielokulturowym ds. Bibliotek Publicznych, udziela porad i wspiera rozwój wielokulturowych usług bibliotecznych. Reprezentuje Bibliotekę Stanową NSW w organizacjach rządowych i pozarządowych na rzecz rozwoju, uczestnictwa i osiedlania się migrantów i uchodźców w NSW. 


Serdecznie zapraszamy!


DATE: Tuesday 14/06/2022
TIME: 7.55pm join. 8:00pm start.
ADMISSION: Free
PLATFORM: Zoom — YOUR EMAIL ACCOUNT ON EVENTBRITE AND ZOOM NEED TO BE THE SAME.
LANGUAGE: Polish & English welcome, sessions run in English.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy