polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: "Nie będziemy za nic płacić i nie będziemy przyjmować żadnych migrantów" - mówi premier Donald Tusk o przyjętym przez UE pakcie migracyjnym. Polska wraz z Węgrami i Słowacja glosowała przeciw paktowi. * * * AUSTRALIA: Skarbnik Jim Chalmers ogłosił swój trzeci budżet zawierający szereg środków mających zaradzić kryzysowi kosztów utrzymania w Australii: Kredyt w wysokości 300 dolarów na rachunki za energię dla każdego gospodarstwa domowego, 10-procentowa podwyżka dopłat do czynszu i ograniczone ceny leków PBS. * * * SWIAT: Jeśli Zachód przekaże Ukrainie pociski dalekiego zasięgu, strefa sanitarna będzie gdzieś na granicy z Polską – oświadczył Dmitrij Miedwiediew. Rosyjski polityk przypomniał, że pociski typu Storm Shadow/SCALP-EG, które Zachód dostarcza Ukrainie, mają zasięg co najmniej 550 km, dlatego wymagana jest strefa sanitarna, która zapewni bezpieczeństwo rosyjskich granic. Tymczasem Putin i Xi w Pekinie otworzyli rok kultury chińsko-rosyjskiej i podpisali wspólne oświadczenie obu państw „o pogłębianiu relacji, wszechstronnym partnerstwie i współpracy strategicznej”, ustanawiające „nową epokę” w relacjach między Rosją a Chinami. Dla Władimira Putina jest to pierwsza zagraniczna wizyta po zaprzysiężeniu na piątą kadencję w ubiegłym tygodniu.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Ashfied, 26.05, godz. 15:00

poniedziałek, 13 czerwca 2022

W Sydney powstaje PolArt Book Club. Jutro premiera

 Do kolejnego największego festiwalu polskiej kultury poza granicami Polski - PolArt, który tym razem odbędzie się w Sydney pozostało 6 miesięcy. ‎PolArt Sydney 2022 potrwa 11 dni - między  27 grudnia 2022 r.  i 6 stycznia 2023 r.‎ W ramach przygotowań kreowane są pierwsze wydarzenia  przedfestiwalowe. Jednym z nich jest PolArt Book Club, którego premiera odbędzie się online już jutro. 

 

PolArt Book Club powstał, aby współpracować z szerszą społecznością polonijną w celu promowania czytelnictwa i dzielenia się miłością do literatury pisanej w języku polskim i angielskim. Jest to pierwszy polsko-australijski klub książki w Nowej Południowej Walii,  promujący polską kulturę w Australii.


Klub książki pozwoli uczestnikom dzielić się swoimi odkryciami czytelniczymi, wymieni się pomysłami, udzielać rekomendacji i łączyć się z innymi miłośnikami książek. Mile widziansą osoby mówiące po polsku i angielsku. PolArt Book Club będzie prowadzony co miesiąc, w języku angielskim lub polskim lub obu językach. Oferowany będzie zróżnicowany zakres tematów obejmujących różne zainteresowania i grupy wiekowe.Hasłem PolArt Book Club jest: Niech czytanie zjednoczy naszą społeczność.‎


Gospodarzem spotkania będzie Ewelina Ellsmore - koordynator sekcji Literatury Festiwalu PolArt, a gościem specjalnym  pierwszego spotkania PolArtBook Club będzie Oriana Acevedo, która od 20 lat pracuje w bibliotece stanowej Nowej Południowej Walii. Jest Konsultantem Wielokulturowym ds. Bibliotek Publicznych, udziela porad i wspiera rozwój wielokulturowych usług bibliotecznych. Reprezentuje Bibliotekę Stanową NSW w organizacjach rządowych i pozarządowych na rzecz rozwoju, uczestnictwa i osiedlania się migrantów i uchodźców w NSW. 


Serdecznie zapraszamy!


DATE: Tuesday 14/06/2022
TIME: 7.55pm join. 8:00pm start.
ADMISSION: Free
PLATFORM: Zoom — YOUR EMAIL ACCOUNT ON EVENTBRITE AND ZOOM NEED TO BE THE SAME.
LANGUAGE: Polish & English welcome, sessions run in English.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy