polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska zabiega o więcej wojsk i podniesienie gotowości sił sojuszniczych w przypadku zagrożenia. Potwierdzam, że staramy się o rozlokowanie w Polsce grupy brygadowej w ramach struktur NATO – poinformował szef MON Mariusz Błaszczak w wywiadzie dla „Polski The Times”. Błaszczak jest obecnie wicepremierem po rezygnacji z rzadu Jaroslawa Kaczynskiego - szefa rzadzącej partii. * * * AUSTRALIA: Niezaszczepieni nauczyciele mogą wrócić do pracy, a podróżni nie będą musieli nosić masek na lotniskach w ramach złagodzenia ograniczeń Covid w Wiktorii. Maski nadal będą musiały być noszone podczas lotów i wszystkich środków transportu publicznego. Obowiązkowa zasada trzech dawek szczepionek dla osób uczących się, zajmujących się dystrybucją żywności, przetwórstwem mięsa i owoców morza oraz miejscami kwarantanny również została skasowana. Pracownicy służby zdrowia w stacjonarnej opiece nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi, służbie zdrowia i służbach ratunkowych nadal będą musieli wykazać, że otrzymali trzy dawki. * * * SWIAT: Litwa zakazała transportu towarów z Rosji do Kaliningradu zarówno koleją, jak i drogą, mimo umowy z Moskwą, że korytarze transportowe muszą pozostać otwarte przez cały czas. Litwa twierdzi, że wypełniała tylko unijne sankcje wobec Rosji. Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko potępił zablokowanie przez Litwę wszelkiej komunikacji naziemnej między Rosją a jej eksklawą Kaliningradem, nazywając to „de facto wypowiedzeniem wojny”.
POLONIA INFO: Spotkania Seniorów - Klub Polski w Bankstown - 20.06; 4.07; 18.07; 1.08; 15.08; 29.08, godz. 10:00 - 12:00 * * * Forum: Wspieramy dwujęzyczne wychowanie dzieci - Klub Polski w Bankstown, 9.07, godz. 13:00

niedziela, 19 czerwca 2022

Obrazy Jacka Limanówki w Wenecji

 W gotyckim Weneckim Palazzo Bembo na kanale Venice Grang Canal trwają ITSLIQUID Międzynarodowe Targi Sztuki. Obecny jest tam tez polski akcent artystyczny. 

W EGO’ Boutique Hotel przy współpracy z ACIT Wenecko-Włosko-Niemieckim Stowarzyszeniem Kultury zorganizowano wystawę pn. Anima Mundi. Wystawa prezentuje techniki wyrazu zawarte w malarstwie, fotografii, sztuki filmowej, artystycznych instalacjach, architekturze, ruchomych układów przestrzennych i rzeźbach.

Anima Mundi to myśl przewodnia w wielu kulturach, religiach i systemach filozoficznych, wyznających duchowe połączenie między wszystkimi żyjącymi istotami na naszej planecie, niewidzialna energia natury intrygującej i inspirującej człowieka ku kreowaniu i wytwarzaniu przedmiotów, obiektów i tworzyw pozwalających mu żyć na planecie Ziemi.

Na wystawie Anima Mundi jest prezentowanych pięć obrazów Jacka Limanówki z serii Autumn Rhythms.

Obraz: Autumn 2

Obraz: Autumn 4

Artysta plastyk Jacek Limanówka urodził się w Krakowie w roku 1959. Od wczesnego dzieciństwa wykazywał zainteresowania i zdolności artystyczne połączone z niepowtarzalną wyobraźnią, ale malarstwa nie traktował zawodowo. Do Australii wyemigrował w roku 1980, ale dopiero tragiczny wypadek samochodowy spowodował zwrócenie się Jacka do sztuki. Od roku 1988 malarstwo stało się jego zawodem i ucieczką od horroru wypadku, który permanentnie fizycznie go okaleczył. Cierpienie i walka o życie wyzwoliły w Jacku natchnienie tworzenia kojące cierpienie duszy i ciała artysty.

Przywykliśmy przypisywać artystów do stylów, technik i periodów w twórczości. Jacek Limanówka nie podlega tym prawom. Generalnie stosuje olej na płótnie prezentując bogaty wachlarz stylów, technik, wyrazów, kolorów i tematów pojawiających się w jego twórczości.
Od Jacka obrazów trudno oderwać wzrok. Na płótno pędzlem nanosi uczucia, którymi tchnie każdy obraz, perfekcyjnie doprowadzony do końca.

Marysia Thiele

Obrazy autorstwa Jacka Limanówki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy