polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Zainaugurowano program Cyber Legion. Jak zaznaczył wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, projekt stanowi "zaproszenie do współpracy wszystkich najwybitniejszych specjalistów w dziedzinie cyfrowej, nowoczesnych technologii, informatyki, ale też sztucznej inteligencji do tego, żeby współpracowali na co dzień z Wojskiem Polskim, dowództwem komponentu obrony cyberprzestrzeni". * * * AUSTRALIA: Liderka partii One Nation, Pauline Hanson wystąpiła w Senacie demonstracyjnie w burce usiłujac zakazać muzułmankom zakrywania twarzy ze względów bezpieczeństwa narodowego. Została za to w poniedziałek wyrzucona z Senatu, co wymusiło zawieszenie obrad izby. * * * SWIAT: UE odrzuciła propozycję pokojową dla Ukrainy przygotowaną przez Biały Dom, proponując własny zestaw warunków potencjalnego porozumienia. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła tę decyzję w niedzielę, gdy urzędnicy amerykańscy omawiali propozycję Waszyngtonu z przedstawicielami UE i Ukrainy w Genewie w Szwajcarii. W oświadczeniu opublikowanym na portalu X, von der Leyen wyraźnie odrzuciła wszystkie te warunki. Tymczasem Biały Dom oczekuje, że Ukraina podpisze plan pokojowy do czwartku 27 listopada.
POLONIA INFO: "Ludzie, dokąd wyście przyjechali?" - monodram Alka Silbera w wykonaniu Krzysztofa Kaczmarka - Klub Polski w Bankstown, 22.11, godz 18:30; Klub Polski w Ashfield, 23.11, godz. 15:30

niedziela, 3 kwietnia 2022

Łukasz M. Jastrzębski: Po pierwsze naród polski!

 Stosunki polsko-rosyjskie od kilkudziesięciu lat pogarszają się bezustannie. Ale od wielu dziesięcioleci nie był tak złe jak dzisiaj. Jesteśmy rządzeni dwoma fałszywymi kompleksami: niższości wobec Zachodu i wyższości wobec Wschodu. Wszystko to co jest u nas nawet towarzysko zakazane i karane wobec USA, Izraela, Watykanu czy Niemiec jest milcząco pochwalane jeśli dotyczy „ruskich”.

Jest ogólne przyzwolenie na niechęć, pogardę a nawet nienawiść. Zwłaszcza dzisiaj, gdy z powodu wojny nie ma już żadnych hamulców. Można kupić wycieraczkę z prezydentem Rosji, a na witrynie sklepu wywiesić plakietkę świni w barwach tego kraju. To nie jest roztropne ani moralnie dopuszczalne. Przypomina bardzo złe fragmenty z historii.


Naszym odniesieniem do wszelkich działań politycznych powinna być Polska. Jej bezpieczeństwo, dostatek i pomyślność. Pamiętając o przeszłości, obserwując teraźniejszość trzeba przede wszystkim patrzeć na przyszłość naszego narodu i państwa. Mądrzy polscy politycy powinni myśleć jak ułożyć korzystnie dla nas stosunki z sąsiadami po zakończeniu tej wojny.

Trzeba koniecznie pomagać Polakom zamieszkałym na Ukrainie. Chłodzić rozpalone emocjami serca i głowy. Trzymać się od działań militarnych jak najdalej. Mądrze wspierać poszkodowanych. Promować idee pokojowego współistnienia państw i narodów. Brać pod uwagę to że wszelka nieprzemyślana nadgorliwość przyniesie odwrotne skutki od zamierzonych.

I pamiętać – po pierwsze naród polski!

Łukasz Marcin Jastrzębski

Myśl Polska

1 komentarz:

  1. Lament autora nad pogarszajacymi sie stosunkami miedzy Polska a Rosja - jest cyniczny, a troska o narod polski fałszywa!
    Rezim putinowski jest bezposrednim zagrozeniam dla Polski - ta bezsensowna wojną nie bedzie ostatnią a Polacy i Europa powinni dzialac zdecydowanie. Ps Putin zasluguje na najgorsza krytykę bo przez niego giną niewinni ludzie!

    OdpowiedzUsuń

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy