polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Morawiecki wezwał Zełenskiego, aby nie ufał Niemcom ze względu na powiązania z Rosją. Polski premier chce też, aby Zełenski okazał większą wdzięczność za to, że Polska udzieliła schronienia milionom Ukraińców. * Ponad milion osób przybyło na protesty w Polsce organizowane przez lidera partii opozycyjnej Donalda Tuska. Były przewodniczący Rady Europejskiej, były premier Polski i obecny lider opozycyjnej Platformy Obywatelskiej zorganizował marsz protestacyjny przeciwko polityce rządzącej w kraju partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Zaapelował do wszystkich przeciwników politycznych Prawa i Sprawiedliwości o przyłączenie się do demonstracji, nazywając ją "Marszem Miliona Serc". * * * AUSTRALIA: Wiktoriański premier Daniel Andrews ogłosił swoją rezygnację po dziewięciu latach stania na czele rządu południowego stanu mówiąc wyborcom, że „kiedy już czas, to już czas”. Andrews, który podczas pandemii spotkał się z ciągłą krytyką w związku z ograniczaniem swobód obywatelskich, zyskał także ogromne poparcie wyborców Partii Pracy, powiedział, że jego dziedzictwo pozostawi ocenie innych. Wg krytyków Andrewsa jego dziedzictwo obejmuje rekordowe blokady mieszkańców Wiktorii podczas pandemii Covid, poważne wydatki na projekty infrastrukturalne i odwołane Igrzyska Wspólnoty Narodów. * * * SWIAT: Opozycyjna partia Smer na Słowacji kierowana przez byłego premiera Roberta Fico wygrała wybory parlamentarne. Fico sprzeciwia się pomocy wojskowej dla Ukrainy i krytykuje NATO. * Kanada stała się rajem dla nazistowskich zbrodniarzy wojennych z całego świata, przyznał w wywiadzie dla CTV były kanadyjski minister sprawiedliwości Irwin Cotler. Podkreślił, że nie rozumie, w jaki sposób członek SS Jarossław Hunka dostał się do kraju. Jego zdaniem świadczy to o „obojętności i bierności” kilku kanadyjskich rządów. Około 800 osób oskarżonych o zbrodnie wojenne może znajdować się w Kanadzie.
POLONIA INFO: Grand Finale of the International Strzelecki Competition - Bryan Brown Theatre, Bankstown, 6.10, godz. 19:00

środa, 6 kwietnia 2022

Tradycje i Zwyczaje Wielkanocne w Polskiej Szkole Sobotniej w Macarthur

 W minioną sobotę o godzinie 11:00 w Polskiej Szkole Sobotniej w Macarthur odbył się Apel z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Wielkanoc – to najważniejsze święto w kalendarzu Kościoła katolickiego, a tradycje i zwyczaje obchodzenia tychże świąt w Polsce należą z pewnością do jednych z najbogatszych. 

Tego dnia w całej szkole czuć było świąteczną, wyjątkową atmosferę. Dzień rozpoczął się od poszukiwania zajaczków, jajeczek i innych czekoladowych smakołyków w poszczególnych klasach. Było przy tym dużo frajdy i fajnej zabawy. Co jakiś czas słychać było wesołą wrzawę i okrzyki radości. Po zakończonych sukcesem poszukiwaniach przyszedł czas na świąteczną pogadankę, która była kontynuacją i jednocześnie podsumowaniem ostatnich dwóch lekcji, w czasie których uczniowie zaznajamiali się z bogartymi zwyczajami i tradycjami obchodów Świąt Wielkanocnych w Polsce. 

Tuż przed godziną 11:00 dzieci z każdej z klas przebrały się w stroje ludowe zakupione w Polsce dwa lata temu. Ponad 40-sto osobowa grupa chłopców i dziewczynek - uczniów Polskiej Szkoły Sobotniej w Macarthur prezentowała się w tych strojach naprawdę odświętnie i uroczyście. W tym czasie sala lekcyjna, w której miał odbyć się apel powoli wypełniała się gośćmi. Kiedy nauczyciele przyprowadzili dzieci na salę moje serce rosło widząc po jednej stronie pięknie ubranych uczniów, a po drugiej ich rodziców, dziadków, przyjaciół naszej szkoły.  

Apel rozpoczęliśmy od zaśpiewania naszej szkolnej piosenki, do której słowa ułożyła Pani Cecylia Macioch, po czym na scenie zaprezentowała się najstarsza klasa. Uczniowie w wielkim skrócie przybliżyli słuchaczom przekrój polskich tradycji i zwyczajów wielkanocnych. W trakcie ich występu była mowa o Wielkim Poście, Niedzieli Palmowej, Wielkim Tygodniu, święconce, śniadaniu wielkanocnym i śmingusie-dyngusie. Wszystkim uczniom należy się ogromna pochwała za piękne czytanie. Po klasie najstarszej przyszła kolej na naszych średniaków czyli klasę II i III. Dzieci deklamowały wierszyk o pisankach, kurczaczkach i śmingusie-dyngusie. Zaprezentowały się naprawdę fantastycznie! Po średniakach przyszła kolej na klasę 0-I. Dzieci przygotowały króciutką inscenizację o poszukiwaniu Zajączka wielkanocnego. Byłam pod ogromnym wrażeniem jak dobrze wyuczyły się swoich tekstów. Brawo dla nich i dla rodziców. Świetna robota! Na koniec wystąpiły nasze najmłodsze pociechy. Maluchy miały założone kapitalne maski zajaczków i wygladały przesłodko 😊 Trójka z nich zadeklamowała króciótki wierszyk, który został nagrodzony burzą oklasków! Wszystkie występy przeplatane były wesołymi, świątecznymi piosenkami. Bardzo dziękuję Panu Darkowi Plustowi za akompaniament do każdej z nich. 

 


Po występach przyszła kolej na spotkanie przy kawie, herbacie i cieście. Atmosfera spotkania była naprawdę ciepła, rodzinna i radosna. Wśród przybyłych gości wyróżnić należy Pana Adama Gajkowskiego (Prezes Federacji Polskich Organizacji w NPW) oraz Panią Krysię Morawski, która już po raz kolejny przygotowała dla nas uroczyście i przepięknie udekorowany stół wielkanocny. Dzieci z zainteresowaniem i z zachwytem przyglądały się wszystkim przyniesionym przez Panią Krysię świątecznym dekoracjom. Podziwianie tego stołu było niewątpliwie radością dla oczu i dla serca. Jego widok przywoływał świąteczne wspomnienia z dalekiego kraju...


 

Za przygotowanie Apelu dziękuję naszym nauczycielom i Paniom z Komitetu, a w szczególności Pani Dominice Smutek, która ufundowała czekoladowe słodkości dla naszych podopiecznych. Dziękuję wszystkim tym którzy podzielili się z nami ciastem i przynieśli fanty na loterię 😊 Dziękuję naszym drogim Sponsorom – Państwu Marysi i Markowi Strzemkowskim i Państwu Lucynce i Wiesławowi Paździorom za ufundowanie kart podarunkowych do polskich delikatesów.  

Podsumowując chciałabym za moim ulubionym poetą - Księdzem Janem Twardowskim życzyć sobie i wszystkim po kolei radości wielkanocnej, która może trwać pomimo cierpienia, radości prawdziwie chrześcijańskiej, która trwa, nawet kiedy nas ogarną - czy małe, czy wielkie - tylko ludzkie noce.” 

Bernadeta Kawa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy