polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi zablokowali w czwartek przejścia graniczne z Ukrainą w woj. podkarpackim i lubelskim. Protest dotyczy tylko samochodów ciężarowych, auta osobowe oraz autokary są przepuszczane. Blokowane są przejścia w Medyce i Korczowej na Podkarpaciu oraz Dorohusk, Hrebenne i Zosin w woj. lubelskim. Lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi Roman Kondrów zapowiedział, że jeśli rząd nie zacznie spełniać rolniczych postulatów, to zablokująprzejścia na stałe. Rolnik dodał, że rolnicy nie mogą sprzedać swojego zboża, bo rynek zalewa zboże z Ukrainy. Zaznaczył, że uzgodnienia podpisane w Jasionce (m.in. utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy, uregulowanie relacji handlowych z tym krajem) w połowie marca br. nie są realizowane przez rząd. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. 18 kwietnia, w kazaniu online ze szpitala w Liverpoolu, bp Emmanuel wybaczył napastnikowi, a także zażądał od swoich zwolenników, aby nie szukali zemsty. * * * SWIAT: Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w sobotę prawie 100 miliardów dolarów pomocy dla zagranicznych sojuszników, partnerów i państw satelickich Waszyngtonu, a zwolennicy pomocy zdołali przezwyciężyć sprzeciw po sześciomiesięcznym impasie w izbie. Z puli "ukraińskiej" ponad 60 mld dolarów 13,8 mld zostanie wydane na zakup sprzętu dla Ukrainy, 23 mld to środki na uzupełnienie ubytków w arsenale USA w wyniku darowania sprzętu Ukrainie, natomiast 11,3 mld zostanie przeznaczonych na utrzymanie sił USA w regionie. Ponad 26 miliardów dolarów dodatkowych zobowiązań wobec Izraela (prawie osiem razy więcej niż Waszyngton wysyła Tel Awiwowi w danym roku). 8,12 mld dolarów przeznaczono na podsycanie napięć z Chinami na Tajwanie i szerzej w regionie Indo-Pacyfiku. Przydział amerykańskiej pomocy wojskowej Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi pogłębi światowy kryzys — oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.* Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

środa, 6 kwietnia 2022

Tradycje i Zwyczaje Wielkanocne w Polskiej Szkole Sobotniej w Macarthur

 W minioną sobotę o godzinie 11:00 w Polskiej Szkole Sobotniej w Macarthur odbył się Apel z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Wielkanoc – to najważniejsze święto w kalendarzu Kościoła katolickiego, a tradycje i zwyczaje obchodzenia tychże świąt w Polsce należą z pewnością do jednych z najbogatszych. 

Tego dnia w całej szkole czuć było świąteczną, wyjątkową atmosferę. Dzień rozpoczął się od poszukiwania zajaczków, jajeczek i innych czekoladowych smakołyków w poszczególnych klasach. Było przy tym dużo frajdy i fajnej zabawy. Co jakiś czas słychać było wesołą wrzawę i okrzyki radości. Po zakończonych sukcesem poszukiwaniach przyszedł czas na świąteczną pogadankę, która była kontynuacją i jednocześnie podsumowaniem ostatnich dwóch lekcji, w czasie których uczniowie zaznajamiali się z bogartymi zwyczajami i tradycjami obchodów Świąt Wielkanocnych w Polsce. 

Tuż przed godziną 11:00 dzieci z każdej z klas przebrały się w stroje ludowe zakupione w Polsce dwa lata temu. Ponad 40-sto osobowa grupa chłopców i dziewczynek - uczniów Polskiej Szkoły Sobotniej w Macarthur prezentowała się w tych strojach naprawdę odświętnie i uroczyście. W tym czasie sala lekcyjna, w której miał odbyć się apel powoli wypełniała się gośćmi. Kiedy nauczyciele przyprowadzili dzieci na salę moje serce rosło widząc po jednej stronie pięknie ubranych uczniów, a po drugiej ich rodziców, dziadków, przyjaciół naszej szkoły.  

Apel rozpoczęliśmy od zaśpiewania naszej szkolnej piosenki, do której słowa ułożyła Pani Cecylia Macioch, po czym na scenie zaprezentowała się najstarsza klasa. Uczniowie w wielkim skrócie przybliżyli słuchaczom przekrój polskich tradycji i zwyczajów wielkanocnych. W trakcie ich występu była mowa o Wielkim Poście, Niedzieli Palmowej, Wielkim Tygodniu, święconce, śniadaniu wielkanocnym i śmingusie-dyngusie. Wszystkim uczniom należy się ogromna pochwała za piękne czytanie. Po klasie najstarszej przyszła kolej na naszych średniaków czyli klasę II i III. Dzieci deklamowały wierszyk o pisankach, kurczaczkach i śmingusie-dyngusie. Zaprezentowały się naprawdę fantastycznie! Po średniakach przyszła kolej na klasę 0-I. Dzieci przygotowały króciutką inscenizację o poszukiwaniu Zajączka wielkanocnego. Byłam pod ogromnym wrażeniem jak dobrze wyuczyły się swoich tekstów. Brawo dla nich i dla rodziców. Świetna robota! Na koniec wystąpiły nasze najmłodsze pociechy. Maluchy miały założone kapitalne maski zajaczków i wygladały przesłodko 😊 Trójka z nich zadeklamowała króciótki wierszyk, który został nagrodzony burzą oklasków! Wszystkie występy przeplatane były wesołymi, świątecznymi piosenkami. Bardzo dziękuję Panu Darkowi Plustowi za akompaniament do każdej z nich. 

 


Po występach przyszła kolej na spotkanie przy kawie, herbacie i cieście. Atmosfera spotkania była naprawdę ciepła, rodzinna i radosna. Wśród przybyłych gości wyróżnić należy Pana Adama Gajkowskiego (Prezes Federacji Polskich Organizacji w NPW) oraz Panią Krysię Morawski, która już po raz kolejny przygotowała dla nas uroczyście i przepięknie udekorowany stół wielkanocny. Dzieci z zainteresowaniem i z zachwytem przyglądały się wszystkim przyniesionym przez Panią Krysię świątecznym dekoracjom. Podziwianie tego stołu było niewątpliwie radością dla oczu i dla serca. Jego widok przywoływał świąteczne wspomnienia z dalekiego kraju...


 

Za przygotowanie Apelu dziękuję naszym nauczycielom i Paniom z Komitetu, a w szczególności Pani Dominice Smutek, która ufundowała czekoladowe słodkości dla naszych podopiecznych. Dziękuję wszystkim tym którzy podzielili się z nami ciastem i przynieśli fanty na loterię 😊 Dziękuję naszym drogim Sponsorom – Państwu Marysi i Markowi Strzemkowskim i Państwu Lucynce i Wiesławowi Paździorom za ufundowanie kart podarunkowych do polskich delikatesów.  

Podsumowując chciałabym za moim ulubionym poetą - Księdzem Janem Twardowskim życzyć sobie i wszystkim po kolei radości wielkanocnej, która może trwać pomimo cierpienia, radości prawdziwie chrześcijańskiej, która trwa, nawet kiedy nas ogarną - czy małe, czy wielkie - tylko ludzkie noce.” 

Bernadeta Kawa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy