polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi zablokowali w czwartek przejścia graniczne z Ukrainą w woj. podkarpackim i lubelskim. Protest dotyczy tylko samochodów ciężarowych, auta osobowe oraz autokary są przepuszczane. Blokowane są przejścia w Medyce i Korczowej na Podkarpaciu oraz Dorohusk, Hrebenne i Zosin w woj. lubelskim. Lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi Roman Kondrów zapowiedział, że jeśli rząd nie zacznie spełniać rolniczych postulatów, to zablokująprzejścia na stałe. Rolnik dodał, że rolnicy nie mogą sprzedać swojego zboża, bo rynek zalewa zboże z Ukrainy. Zaznaczył, że uzgodnienia podpisane w Jasionce (m.in. utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy, uregulowanie relacji handlowych z tym krajem) w połowie marca br. nie są realizowane przez rząd. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. 18 kwietnia, w kazaniu online ze szpitala w Liverpoolu, bp Emmanuel wybaczył napastnikowi, a także zażądał od swoich zwolenników, aby nie szukali zemsty. * * * SWIAT: Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w sobotę prawie 100 miliardów dolarów pomocy dla zagranicznych sojuszników, partnerów i państw satelickich Waszyngtonu, a zwolennicy pomocy zdołali przezwyciężyć sprzeciw po sześciomiesięcznym impasie w izbie. Z puli "ukraińskiej" ponad 60 mld dolarów 13,8 mld zostanie wydane na zakup sprzętu dla Ukrainy, 23 mld to środki na uzupełnienie ubytków w arsenale USA w wyniku darowania sprzętu Ukrainie, natomiast 11,3 mld zostanie przeznaczonych na utrzymanie sił USA w regionie. Ponad 26 miliardów dolarów dodatkowych zobowiązań wobec Izraela (prawie osiem razy więcej niż Waszyngton wysyła Tel Awiwowi w danym roku). 8,12 mld dolarów przeznaczono na podsycanie napięć z Chinami na Tajwanie i szerzej w regionie Indo-Pacyfiku. Przydział amerykańskiej pomocy wojskowej Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi pogłębi światowy kryzys — oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.* Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

czwartek, 14 kwietnia 2022

Australijskie wybory federalne 2022. Czy nastąpi zmiana?

Niedzielne ogłoszenie daty wyborów do parlamentu federalnego przez premiera Scotta Morrisona  rozpoczęło kampanię wyborczą kandydatów na członków 47. parlamentu Australii . Wybory federalne w Australii  odbędą się 21 maja 2022 r.

 Obecny rząd Liberalno - Narodowej Koalicji , kierowany przez premiera Scotta Morrisona, stara się wygrać czwartą z rzędu kadencję. Pragnienie to będzie starać się podważyć   opozycyjna  Partia Pracy , kierowana przez Anthony'ego Albanese'a.   Zieloni  (Green) , Zjednoczona Australia (United Australia Party), One Nation  oraz  inne mniejsze partie i politycy niezależni również będą walczyć o zdobycie jak najwięcej miejsc w parlamencie. Do obsadzenia jest wszystkich 151 mandatów w izbie niższej ( Izbie Reprezentantów) oraz 40 z 76 miejsc w izbie wyższej (Senacie).

W poprzednich wyborach w maju 2019 r. Koalicja Liberalno - Narodowa , kierowana przez Scotta Morrisona , utworzyła rząd, zdobywając 77 miejsc w Izbie Reprezentantów, co wystarczyło na uzyskanie większości trzech mandatów, podczas gdy Partia Pracy zdobyła 68 miejsc i pozostała w opozycji . Kolejne sześć mandatów zdobyły inne partie i niezależni ; po jednym  Zieloni , Center Alliance , Australijskiej Partii Kattera, a pozostałe trzy niezależni tworzący ławę krzyżową (crossbencher) . W Senacie Koalicja osiągnęła skromne zyski w większości stanów i zwiększyła swój udział w mandatach do 35 ogółem, podczas gdy Partia Pracy utrzymała się na stałym poziomie 26, Zieloni również na 9, Sojusz One Nation i centrum do 2, a Jacquie Lambie i mniejsze partie Bernardiego z 1 miejscem każda. Oznaczało to, że Koalicja potrzebowała czterech dodatkowych głosów, aby uchwalić przepisy federalne.

Wg najnowszych sondaży obecne wybory może wygrać Partia Pracy. Badania różnych sonażowni - telefonicznie i online wskazują, że Koalicja LNP może liczyć na poparcie w granicach 31 – 37%, Labour na 35 -41%, Greens - 8-12%, One Nation Paulin Hanson – 2-5%, United Australia Party Clive’a  Palmera – 1-4%. Na pozostałe  mniejsze ugrupowania polityczne i niezależnych deklaruje głosować od 4 do 15 % ankietowanych.

 Ponieważ w Australii stosowany jest w wyborch system preferencji tzn. głosy slabszych partii i niezależnych  przechodzą na poszczególnych  kandydatów (w zależnosci od korzyści lokalnych układów)  jednej z dwóch najsilniejszych konkurujących ze sobą  partii, to ta  gra powoduje, że rozklad ostateczny glosów  wg sondaży przedwyborczych wynosi:  LNP -43-47% a Labour – 47-58%.

 Jak to będzie na prawdę zobaczymy, ponieważ kampania wyborcza dopiero się rozpoczeła a poszczególni kandydaci i liderzy partii obiecują góry pieniedzy i świetlaną przyszłość. Kto kogo przekona lub nabierze  dowiemy się  21 maja wieczorem.

oprac. BumeranMedia na podst. Wikipedia, WordDisk

Jak i kiedy glosować? Oficjalna strona Australian Electoral Commission

Informator wyborczy po polsku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy