polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: "Widać, że Ukraina jest partnerem, który nie tylko nie chciał przyjaźni z Polską, ale który zwyczajnie wykorzystał rząd PiS-u, wykorzystał prezydenta, który najwyraźniej wierzył w jakąś osobistą przyjaźń z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Kijów wziął, co chciał i wytarł politykami PiS-u podłogę. Taka jest brutalna prawda" - powiedział Krzysztof Bosak. Konfederacja domaga się, aby Kijów zaakceptował przedłużenie i rozszerzenie przez Warszawę embarga na ukraińskie produkty rolne, oprócz tego politycy prawicy chcą, aby Ukraina wycofała skargę na Polskę do WTO. * * * AUSTRALIA: Australijski magnat medialny Rupert Murdoch ustępuje ze stanowiska prezesa Fox Corporation i News Corp. po prawie 70 latach kariery zawodowej, która rozpoczęła się w 1954 r. Jego syn Lachlan Murdoch zostanie jedynym prezesem News Corp, a po corocznych walnych zgromadzeniach odbywających się w połowie listopada będzie nadal pełnił funkcję prezesa wykonawczego i dyrektora generalnego Fox. Rupert Murdoch zostanie mianowany emerytowanym prezesem każdej spółki. W swojej notatce Rupert Murdoch stwierdził, że "elity otwarcie pogardzają tymi, którzy nie są członkami ich wyrafinowanej klasy. Większość mediów jest w zmowie z tymi elitami, raczej rozpowszechniając narracje polityczne niż dążąc do prawdy". * * * SWIAT: Kontrofensywa Ukraińskich Sił Zbrojnych będzie kontynuowana jesienią i zimą – powiedział Zełenski amerykańskim mediom po negocjacjach w Kongresie USA i Białym Domu. Według gazety „Welt” nieudana ukraińska kontrofensywa wskazuje, że ukraińskie siły zbrojne nie będą w stanie silnie odeprzeć wojsk rosyjskich nadchodzącej zimy. Kijów pod ogromną presją Zachodu będzie zmuszony przystąpić do negocjacji pokojowych z Moskwą. Tymczasem w Amsterdamie odbyła się demonstracja przeciwko dostawom broni z Zachodu na Ukrainę. Demonstranci przyszli z plakatami „Pokój z Rosją”, „Żadnej broni dla pokoju”, „Nie dla eskalacji, tak dla negocjacji!”, „Nie NATO – nie ma wojny”.
POLONIA INFO: Australian Chopin Festival (28 September-2 October 2023), Canberra and Goulburn: Festival Prelude - 27.09, godz. 15:00, Wesley Music Centre, Canberra; Gala Opening Concert, (Ewa Pobłocka recital) - 28.09, godz. 19:00, Ambasada RP, Canberra

czwartek, 14 kwietnia 2022

Australijskie wybory federalne 2022. Czy nastąpi zmiana?

Niedzielne ogłoszenie daty wyborów do parlamentu federalnego przez premiera Scotta Morrisona  rozpoczęło kampanię wyborczą kandydatów na członków 47. parlamentu Australii . Wybory federalne w Australii  odbędą się 21 maja 2022 r.

 Obecny rząd Liberalno - Narodowej Koalicji , kierowany przez premiera Scotta Morrisona, stara się wygrać czwartą z rzędu kadencję. Pragnienie to będzie starać się podważyć   opozycyjna  Partia Pracy , kierowana przez Anthony'ego Albanese'a.   Zieloni  (Green) , Zjednoczona Australia (United Australia Party), One Nation  oraz  inne mniejsze partie i politycy niezależni również będą walczyć o zdobycie jak najwięcej miejsc w parlamencie. Do obsadzenia jest wszystkich 151 mandatów w izbie niższej ( Izbie Reprezentantów) oraz 40 z 76 miejsc w izbie wyższej (Senacie).

W poprzednich wyborach w maju 2019 r. Koalicja Liberalno - Narodowa , kierowana przez Scotta Morrisona , utworzyła rząd, zdobywając 77 miejsc w Izbie Reprezentantów, co wystarczyło na uzyskanie większości trzech mandatów, podczas gdy Partia Pracy zdobyła 68 miejsc i pozostała w opozycji . Kolejne sześć mandatów zdobyły inne partie i niezależni ; po jednym  Zieloni , Center Alliance , Australijskiej Partii Kattera, a pozostałe trzy niezależni tworzący ławę krzyżową (crossbencher) . W Senacie Koalicja osiągnęła skromne zyski w większości stanów i zwiększyła swój udział w mandatach do 35 ogółem, podczas gdy Partia Pracy utrzymała się na stałym poziomie 26, Zieloni również na 9, Sojusz One Nation i centrum do 2, a Jacquie Lambie i mniejsze partie Bernardiego z 1 miejscem każda. Oznaczało to, że Koalicja potrzebowała czterech dodatkowych głosów, aby uchwalić przepisy federalne.

Wg najnowszych sondaży obecne wybory może wygrać Partia Pracy. Badania różnych sonażowni - telefonicznie i online wskazują, że Koalicja LNP może liczyć na poparcie w granicach 31 – 37%, Labour na 35 -41%, Greens - 8-12%, One Nation Paulin Hanson – 2-5%, United Australia Party Clive’a  Palmera – 1-4%. Na pozostałe  mniejsze ugrupowania polityczne i niezależnych deklaruje głosować od 4 do 15 % ankietowanych.

 Ponieważ w Australii stosowany jest w wyborch system preferencji tzn. głosy slabszych partii i niezależnych  przechodzą na poszczególnych  kandydatów (w zależnosci od korzyści lokalnych układów)  jednej z dwóch najsilniejszych konkurujących ze sobą  partii, to ta  gra powoduje, że rozklad ostateczny glosów  wg sondaży przedwyborczych wynosi:  LNP -43-47% a Labour – 47-58%.

 Jak to będzie na prawdę zobaczymy, ponieważ kampania wyborcza dopiero się rozpoczeła a poszczególni kandydaci i liderzy partii obiecują góry pieniedzy i świetlaną przyszłość. Kto kogo przekona lub nabierze  dowiemy się  21 maja wieczorem.

oprac. BumeranMedia na podst. Wikipedia, WordDisk

Jak i kiedy glosować? Oficjalna strona Australian Electoral Commission

Informator wyborczy po polsku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy