polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prawie 15 mld zł ma kosztować Orlen ustawa przygotowana przez posłów KO i Polski 2050. Chodzi o sfinansowanie zamrożenia cen prądu, gazu i ciepła. Giełda zareagowała natychmiast. Akcje Orlenu spadły o 7,3 proc. Wartość rynkowa koncernu z 75,1 mld zł we wtorek, w środę wynosi już tylko 69,6 mld zł, czyli w kilka godzin od początku sesji giełdowej spadła o 5,5 mld zł. Nadal jest to najdroższa polska spółka giełdowa. W ciągu trzech kwartałów br. Orlen zarobił na czysto 17 mld zł. * * * AUSTRALIA: Prawie milion Australijczyków ma prawo ubiegać się o zwrot milionów dolarów nieodebranych świadczeń Medicare przed Świętami Bożego Narodzenia. Rząd federalny ogłosił, że 234 miliony dolarów z nieodebranych środków zostanie zwrócone osobom, których dane osobowe nie zostały zaktualizowane w serwisie myGov. Najwięcej niewypłaconych środków pieniężnych do odzyskania mają mieszkańcy Nowej Południowej Walii, a na dzień 31 października 284 000 obywateli posiadało 72,6 mln dolarów nieodebranych świadczeń. * * * SWIAT: W Dubaju rozpoczął się Światowy szczyt klimatyczny, w którym biorą udział przywódcy z ponad 140 krajów. Jako przewodniczący 28-j Konferencji stron Ramowej konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP-28) i jeden z największych producentów ropy naftowej na świecie, Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) mają nadzieję przekonać społeczność międzynarodową, że niskoemisyjna przyszłość jest możliwa bez odchodzenia od paliw kopalnych. W ciągu pierwszych dwóch dni – głowy państw i rządów złożą oświadczenia narodowe, w których będą starali się przekazać stanowisko swoich krajów w kwestiach ochrony środowiska, bezpieczeństwa żywnościowego, zielonej energii, ochrony przed klęskami żywiołowymi oraz wsparcia finansowego dla krajów najsłabiej rozwiniętych.
POLONIA INFO: Polish Christmas Festival - Klub Polski w Bankstown, 10.12, godz. 13:00 - 18:00

środa, 12 stycznia 2022

WHO: 50% Europy złapie Covid w ciągu dwóch miesięcy

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) Dyrektor
europejski Hans Klug.
Przewiduje się, że ponad połowa ludzi w Europie złapie Omicron w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, poinformowała WHO w dniu, gdy miliony w Chinach stanęły w obliczu nowych blokad w dwuletnią rocznicę pierwszej na świecie śmierci z powodu Covida.

Ten wysoce zakaźny wariant przebił się przez kraje w zawrotnym tempie, zmuszając rządy do nałożenia nowych środków i walki o wprowadzenie dopalaczy. Wg WHO dawki przypominające nie są realną strategią walki z COVID-19. Potrzeba nowych szczepionek.

Europa znalazła się w epicentrum alarmujących nowych ognisk epidemii – wzrasta również liczba przyjęć do szpitali i zgonów – a Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła, że ​​Omicron może zarazić połowę wszystkich ludzi w regionie przy obecnych wskaźnikach infekcji.

„Instytut Metryki i Oceny Zdrowia (IHME) przewiduje, że ponad 50 procent populacji w regionie zostanie zarażonych Omicronem w ciągu najbliższych sześciu do ośmiu tygodni”, powiedział Hans Kluge, dyrektor regionalny europejskiego biura WHO.

Region europejski WHO obejmuje 53 kraje i terytoria, w tym kilka w Azji Środkowej, a dr Kluge powiedział, że 50 z nich miało przypadki Omicron.

Dr Kluge potwierdził, że Omicron jest bardziej zakaźny niż poprzednie warianty, ale podkreślił, że „zatwierdzone szczepionki nadal zapewniają dobrą ochronę przed poważną chorobą i śmiercią, w tym w przypadku Omicronu”.

Dzwonek ostrzegawczy nadszedł dokładnie dwa lata po tym, jak pierwsza osoba zmarła z powodu wirusa zidentyfikowanego później jako Covid — 61-letni mężczyzna w Wuhan w Chinach, gdzie wirus został po raz pierwszy wykryty.

Od 11 stycznia 2020 r. liczba znanych ofiar śmiertelnych pandemii wzrosła do prawie 5,5 miliona.

Chiny w dużej mierze ujarzmiły swoją początkową epidemię za pomocą kombinacji blokad, zamknięć granic i masowych testów, ale zaostrzenia w niektórych dużych miastach testują strategię Zero Covid na kilka tygodni przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie.

Miasto Anyang w prowincji Henan w poniedziałek wieczorem zaleciło swoim pięciu milionom mieszkańców, aby nie opuszczali domów ani nie jeździli samochodem po drogach, podała oficjalna chińska agencja informacyjna Xinhua.

W zeszłym tygodniu milionowi ludzi w Yuzhou — również w mieście Henan — powiedziano, że ma zostać w domu. Xi'an, dom dla 13 milionów ludzi, jest w trzecim tygodniu blokady.

Chiny zgłosiły we wtorek 110 nowych lokalnych przypadków infekcji, co jest niewielką liczbą w porównaniu z setkami tysięcy pojawiającymi się codziennie w globalnych hotspotach, takich jak Stany Zjednoczone.

Ale są one powodem do niepokoju dla chińskich władz, ponieważ Pekin przygotowuje się do organizacji Zimowych Igrzysk, a oczekuje się, że impreza będzie miała ścisłe protokoły bezpieczeństwa koronawirusa.

Hongkong, który ma jedne z najostrzejszych ograniczeń granicznych związanych z koronawirusem na świecie, również przyspieszył we wtorek, aby walczyć z epidemią Omicron, zamykając przedszkola i szkoły podstawowe do początku lutego.

Tego samego dnia Japonia przedłużyła do końca przyszłego miesiąca ścisłą politykę graniczną Covid, która zakazuje prawie wszystkich podróży z zagranicy.

Władze japońskie ogłosiły również ponowne otwarcie ośrodków masowych szczepień w związku ze wzrostem zakazeń napędzanym przez Omicron.

Eksperci ds. zdrowia utrzymują, że szczepionki są jednymi z najsilniejszych dostępnych narzędzi przeciwko pandemii.

Jednak głęboki sceptycyzm i często gwałtowny sprzeciw wobec ciosów w wielu krajach dramatycznie stały się przedmiotem uwagi w ostatnim tygodniu, kiedy Australia anulowała wizę dla najlepszego tenisisty na świecie w związku z wymogami dotyczącymi szczepień na Covid.

Nieustraszony, sceptyczny wobec szczepionek Novak Djokovic wygrał jednak w poniedziałek wyzwanie prawne przeciwko rządowi i chce obronić swój tytuł Australian Open.

We Włoszech premier Mario Draghi wezwał ludzi do szczepienia się, ponieważ w poniedziałek weszły w życie nowe ograniczenia, zabraniające nieszczepionym dostępu do dużej liczby środków transportu publicznego i miejsc, takich jak restauracje, sale gimnastyczne i kina.

„Większość problemów, przed którymi stoimy dzisiaj, zależy od tego, że są ludzie nieszczepieni” – powiedział.

Główny organ statystyczny Wielkiej Brytanii zgłosił ponad 175 000 zgonów z powodu Covid od początku pandemii.

Jak poinformował we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski, znana liczba zgonów wywołanych przez Covid w Polsce, gdzie rząd również wzywał ludzi do szczepień, przekroczyła 100 tys.

Aktualny stan infekcji Covid w świecie

aktualny stan zgonów w z powodu Covid-19 na świecieNajnowsze oświadczenie WHOW kontekście pojawieni się wariantu Omicron Światowa Organizacja Zdrowia w najnowszym wczorajszym oświadczeniu informuje, że  ustanowiła Techniczną Grupę Doradczą ds. Składu Szczepionek COVID-19 (TAG-CO-VAC) w celu dokonania przeglądu i oceny konsekwencji dla zdrowia publicznego pojawiających się wariantów wzbudzających obawy SARS-CoV-2 (VOC) na działanie szczepionek COVID-19.  TAG-CO-VAC wspiera  pilny i szeroki dostęp do aktualnych szczepionek COVID-19 dla priorytetowych populacji, aby zapewnić ochronę przed ciężkimi chorobami i śmiercią na całym świecie.  Wg oświadczenia Grupy WHO skład obecnych szczepionek COVID-19 może wymagać aktualizacji, aby zapewnić, że szczepionki COVID-19 nadal zapewniają zalecane przez WHO poziomy ochrony przed zakażeniem i chorobą, w tym przed Omicronem i przyszłymi wariantami. Jest mało prawdopodobne aby strategia szczepień oparta na powtarzanych dawkach przypominających oryginalnego składu szczepionki  była odpowiednia lub trwała - uważają eksperci WHO. W praktyce, chociaż niektóre kraje mogą zalecać dawki przypominające szczepionek, bezpośrednim priorytetem dla świata jest przyspieszenie dostępu do szczepień podstawowych, szczególnie dla grup o podwyższonym ryzyku zachorowania na ciężką chorobę - czytamy w oświadczeniu WHO.Pfizer poinformował we wtorek, że pod koniec stycznia rozpocznie badania kliniczne nad nową wersją szczepionki w związku z wariantem Omikron. Dyrektor generalny firmy Albert Bourla zapowiedział, że w razie ich powodzenia szczepionka będzie gotowa już w marcu.na podst. news.com.au, who.int, wordometers
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy