polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska i Ukraina podpisały dokument umożliwiający eksport ukraińskiego zboża przez Polskę drogą kolejową i drogową - poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Zdaniem Kowalczyka wydarzenia na Ukrainie doprowadziły do destabilizacji rynków rolnych. Jak powiedział. w tej sytuacji główną część spotkania poświęcono połączeniom transportowym i szlakom, które mogłyby stanowić alternatywę dla zablokowanych portów Morza Czarnego. * * * AUSTRALIA: Labour Party wygrala dzisiejsze wybory federalne odsuwając od rzadów liberałów. . Scott Morrison zrezygnował z funkcji lidera Partii Liberalnej po szokującej porażcze wyborczej, gdy Anthony Albanese z ALP przygotowuje się do objęcia funkcji następnego premiera kraju. * * * SWIAT: Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że terytorium kombinatu Azowstal w Mariupolu zostało całkowicie wyzwolone. Od 16 maja 2 439 nazistów z Azowa i ukraińskich żołnierzy zablokowanych w Azowstalu złożyło broń i poddało się w ramach operacji. W piątek poddała się ostatnia grupa 531 bojowników - poinformował rosyjski resort obrony. Rosyjscy śledczy identyfikują nacjonalistów, sprawdzą ich udział w zbrodniach popełnianych na ludności cywilnej - poinformował Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej.
POLONIA INFO: Obowiązkowe wybory federalne w Australii: 21.05 do godz. 18:00.

sobota, 15 stycznia 2022

Ciąg dalszy australijskiej sagi Novaka Djokovica

Novak Djokovic. Fot. Tasmin
News Agency(Wikimedia commons)
 Australijska saga Novaka Djokovica nadal trafia na pierwsze strony gazet na całym świecie, a nowe zwroty akcji pojawiają się niemal każdego dnia. Po tym, jak czołowy tenisista świata wygrał swoją pierwszą bitwę z rządem Australii, w czwartek po raz drugi anulowano jego wizę, pozostawiając jego udział w Wielkim Szlemie w stanie zawieszenia.

W szokującym skręcie jego epizodu w Melbourne ambasada serbska w Australii ujawniła, że Novak Djokovic posiada specjalny paszport dyplomatyczny, który zapewnia mu „odpowiednie traktowanie” podczas wizyt w innych krajach na całym świecie.
Według urzędników ambasady, 20-krotny zwycięzca Wielkiego Szlema ma zarówno paszport standardowy, jak i dyplomatyczny, który otrzymał od rządu serbskiego w 2011 roku za podniesienie „popularności” swojego narodu „na świecie”.
Djokovic szturmem zdobył 2011 rok, zdobywając tytuły Australian Open, Wimbledon i US Open, zanim po raz pierwszy w swojej karierze został numerem 1 na świecie.
Jednak Kian Bone, prawnik z australijskiej firmy Macpherson Kelley, oświadczył, że Djokovic nie odniesie żadnych korzyści ze swojego paszportu dyplomatycznego, ponieważ nie wjechał do kraju jako dyplomata i nie odbył oficjalnej wizyty państwowej.

Tymczasem Djokovic został zatrzymany w nieujawnionym miejscu po wizycie w urzędach imigracyjnych w sobotę.

Dowiedziawszy się, że jego syn jest w areszcie, ojciec Djokovica, Srdjan, umieścił na Instagramie szczerą wiadomość o wsparciu dla niego, po czym porównał panującego mistrza Australian Open z serbskim wilkiem – dzikim zwierzęciem uważanym za symbol okrucieństwa i lojalności w ich kraju.
Na innym zdjęciu na koncie Srdjana na popularnej platformie do udostępniania zdjęć, Djokovic można było zobaczyć patrzącego w górę w kierunku nieba z białym anielskim światłem otaczającym go ze wszystkich stron.
Zdjęcie wydawało się być przedłużeniem wcześniejszego porównania przez Srdjana traktowania syna w Australii z ukrzyżowaniem Chrystusa.
Djokovic będzie musiał pozostać w areszcie do niedzieli, kiedy sąd federalny po raz drugi rozpatrzy sprawę o przywrócenie mu wizy.

Jeśli sąd wyda orzeczenie przeciwko niemu, Djokovic zostanie odesłany do domu i może otrzymać zakaz odwiedzania Australii przez następne trzy lata.
Zakończyłoby to również jego dążenia zdobycia bezprecedensowego 21. Grand Slam i 10. tytułu Australian Open w Melbourne Park.
Obecnie on, Roger Federer i Rafael Nadal mają remis w 20 tytułach Slam.
Australian Open rozpocznie się w poniedziałek.

Pawan Atri
Sputnik  International

Najnowsze informacje w sprawie Novaka Djokovica

Minister ds. imigracji Alex Hawke po raz drugi cofnął wizę Djokovicowi
Australijski minister ds. imigracji Alex Hawke po raz drugi cofnął wizę Novakowi Djokovicowi, mimo że gwiazda tenisa została już wylosowana do pierwszej rundy Australian Open. „Dzisiaj skorzystałem z uprawnienia na mocy art. 133C(3) Ustawy o migracji, aby anulować wizę posiadaną przez pana Novaka Djokovica ze względów zdrowotnych i dobrego porządku, ponieważ było to w interesie publicznym”, stwierdził Hawke.

 Dokumenty dostarczone przez prawników Djokovica pokazują dogłębne wyjaśnienie decyzji dostarczone przez samego in. Hawke'a.

Powołując się na radę dyrektora ds. zdrowia Paula Kelly'ego i zwolnienie udzielone Djokovicowi przez niezależny panel medyczny Tennis Australia, Hawke przyznał, że Serb stanowi „nieistotne indywidualne ryzyko przeniesienia COVID-19”.

Jednak minister imigracji powiedział, że nadal uważa, że ​​obecność Djokovica w Australii może stanowić „zagrożenie dla zdrowia społeczności australijskiej”.

Hawke argumentował, że publiczne stanowisko Djokovica w sprawie szczepień może prowadzić do „wzrostu nastrojów antyszczepionkowych” w Australii. 

Jednak prawnicy Djokovica zdecydowanie odrzucili twierdzenia, że ​​może być postrzegany jako „talizman” nastrojów antyszczepionkowych. Argumentowali, że uzasadnienia Ministra są „nielogiczne”, „irracjonalne” i „nierozsądne”.

„Minister nie przytoczył żadnych dowodów, które potwierdzałyby jego stwierdzenie, że obecność pana Djokovica w Australii może „sprzyjać nastrojom antyszczepionkowym” – napisali prawnicy.

na podst. Sputnik International, SkyNews

AKTUALIZACJA:

16.01.2022 godz. 10:00

Od godziny 9:30 odbywa się przed Federal Court of Australia przesłuchanie w sprawie decyzji ministra imigracji o cofnięciu wizy Novakowi Djokovicowi, na kilkanaście godzin przed rozpoczęciem Australian Open (w poniedziałek), gdzie Djokovic wciąż ma nadzieję na obronę tytułu i bezprecedensowy 21. triumf wielkoszlemowy. 

Jeśli Serb przegra, stanie w obliczu natychmiastowej deportacji i trzyletniego zakazu wjazdu do Australii – radykalnie zmniejszając swoje szanse na zdobycie mistrzostwa, które zdobył już dziewięć razy.

Jeśli wygra, ma wielka szansą na uzyskanie tenisowego triumfu i zada kolejny upokarzający cios walczącemu premierowi Australii przed wyborami spodziewanymi  w maju.

Na żywo transmisja You Tube: NOVAK DJOKOVIC v MINISTER FOR IMMIGRATION


16.01.2022 godz 18:00

Australijski sąd federalny orzekł w niedzielę po południu, że Novak Djokovic zostanie deportowany z kraju, podtrzymując ostatnią decyzję rządu o  anulowaniu wizy. Zdaniem sądu podstawą orzeczenia była zgodność z prawem i legalność decyzji ministra o cofnięciu wizy Djokovicowi.

„Do funkcji sądu nie należy rozstrzyganie zasadności i mądrości decyzji [rządu]” – dodał  sędzia James Allsop, podkreślając, że werdykt był jednomyślny wśród trzech sędziów.

Oczekuje się, że uzasadnienie decyzji zostanie wydane w najbliższych dniach.

16.01.2022 godz.19:00

Oto pełne oświadczenie Novaka Djokovica , po właśnie wydanym wyroku sądu:

Chciałbym złożyć krótkie oświadczenie dotyczące wyników dzisiejszej rozprawy Trybunału. Poświęcę teraz trochę czasu na odpoczynek i regenerację, zanim poczynię dalsze uwagi poza tym.

 Jestem bardzo rozczarowany orzeczeniem Sądu o oddaleniu mojego wniosku o kontrolę sądową decyzji Ministra o anulowaniu mojej wizy, co oznacza, że ​​nie mogę zostać w Australii i uczestniczyć w Australian Open .

 Szanuję orzeczenie Trybunału i będę współpracował z odpowiednimi władzami w związku z moim wyjazdem z kraju.

 Czuję się nieswojo, że ostatnie tygodnie skupiły się na mnie i mam nadzieję, że teraz wszyscy będziemy mogli skupić się na grze i turnieju, który kocham. Życzę zawodnikom, organizatorom turnieju, personelowi, wolontariuszom i kibicom wszystkiego najlepszego z okazji turnieju.

 Na koniec chciałbym podziękować mojej rodzinie, przyjaciołom, zespołowi, kibicom, fanom i moim kolegom Serbom za nieustające wsparcie. Wszyscy byliście dla mnie wielkim źródłem siły.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy